Úvod > Aktuality > Prohlédněte si expozici čarodějnických procesů v Jeseníku
Prohlédněte si expozici čarodějnických procesů v Jeseníku
"> "> carod5.JPG
Kultura

Prohlédněte si expozici čarodějnických procesů v Jeseníku

  • Vydáno7. února 2019
Detailní informace o čarodějnických procesech na Jesenicku, podané za využití moderní techniky, nabízí expozice ve Vlastivědném muzeu Jesenicka v Jeseníku. Vznikla v zrekonstruovaném sklepení Vodní tvrze, které tak nabízí krvavou výpravu do 17. století. Otevřeno je od úterý do neděle v čase 9:00 až 17:00 hodin.
V expozici jsou prezentovány autentické dokumenty ze 17. století, přivezené z vratislavských archivů. Vůbec poprvé se dočkaly zpracování přímé dokumenty, které dokládají soudní procesy s údajnými čarodějnicemi.

Až po několika staletích tak můžeme i díky otevření polských církevních archivů poznat brutalitu, s jakou "vyšetřovatelé" v 17. století nutili obyčejné lidi i zámožné měšťany k přiznání jejich spojení s ďáblem.

Sklepy Vodní tvrze vám dopodrobna odhalí hysterii této doby i s využitím moderní techniky – nechybí audioprůvodce, který umožňuje výklad ve čtyřech jazycích i různé dotykové displeje.
 

První čarodějnice a mučící nástroje

Expozice Čarodějnické procesyUvidíte také film věnovaný první čarodějnici na Jesenicku Barboře Schmiedové, který je prostřednictvím speciální techniky promítán do mlhy. První historicky doloženou čarodějnici z roku 1622 Schmiedovou hraje herečka šumperského divadla Bohdana Pavlíková.

Jsou zde také repliky mučicích nástrojů, některé si můžete dokonce vyzkoušet. Uvidíte například masku hanby, kovový roubík nebo takzvané housličky, což je dřevěná konstrukce, kterou měly kolem krku nasazenou čarodějnice při průvodu městem.

Vstupné do expozice stojí 70 korun, otevřeno zde mají celoročně, ale vstupenky je nutné si rezervovat na určitý den a hodinu. Krutosti inkvizičních tribunálů jsou zpracovány velice realisticky, prohlídka sklepení proto není vhodná pro děti mladší 13 let.
Vlastivědné muzeum Jesenicka

Vlastivědné muzeum Jesenicka

Ve vodní tvrzi v Jeseníku naleznete stálé muzejní expozice archeologie a historie a geologická výstava Spirála času Země. Ve sklepení se nachází unikátní výstava o čarodějnických procesech na Jesenicku.

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole

Vydejte se na kolech do 17. století, do období, kdy se na Jesenicku a později i Šumpersku odehrávaly čarodějnické procesy, které připravily o život desítky nevinných lidí. K uctění jejich památky byly na vybraných místech, vedle již existujících památníků, instalovány pomníčky a pamětní desky.

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Navštivte novou stálou expozici ve Vlastivědném muzeu Jesenicka ve Vodní tvrzi v Jeseníku. Expozice je věnovaná čarodějnickým procesům na Jesenicku v 17. století. Po stránce odborné, technické, stavební, ale i výtvarné jde o zcela mimořádný počin.