ÚvodAktualityTerezín za druhé světové války – židovské ghetto, přezdívané čekárna na Osvětim
Památky

Terezín za druhé světové války – židovské ghetto, přezdívané čekárna na Osvětim

Poslechněte si audio verzi článku
Kdo nezná historii Terezína, bude na první pohled přesvědčený, že je to úhledné a milé městečko. Druhá světová válka ale do jeho tváře vyryla tragické a hluboké stopy, které nikdy beze stopy nezmizí. V rámci konečného řešení židovské otázky, jak nacisté eufemisticky nazývali program likvidace evropských Židů, se Terezín proměnil v ghetto pro židovské vězně. První transporty sem přijely 30. listopadu 1941.

terezínVojenské pevnostní město Terezín vybudoval císař Josef II. a pojmenoval je po své matce Marii Terezii. Život Terezína byl těsně spjatý s vojenskou posádkou. Součástí pevnostního systému byla i Malá pevnost, která v dobách habsburské monarchie sloužila jako věznice a trestnice pro vojenské i politické vězně.

Nejtragičtější období své historie ale Terezín zažil v době druhé světové války. Němečtí okupanti nejprve v červnu 1940 zřídili v Malé pevnosti policejní věznici pražského gestapa a o rok později město proměnili v ghetto. Sběrný a průchozí tábor byl určen nejprve pro Židy z tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava, později také z Německa, Rakouska, Nizozemska, Dánska a Slovenska.

terezínV Terezíně, kde před válkou žilo asi 3 500 civilních obyvatel a přibližně stejný počet vojáků, mělo být najednou umístěno 50 až 60 000 židovských vězňů. První transporty do vznikajícího ghetta přijely 30. listopadu 1941 a za necelý rok počet vězněných skutečně dosáhl požadovaného čísla.

Lidé zařazovaní do transportů dostávali obsílky a shromažďovali se na určených místech ve větších městech. Před odjezdem museli odevzdat veškerý majetek a ponechat si maximálně 50 kg zavazadel. Zpočátku zůstávaly rodiny v Terezíně ubytované pohromadě, záhy však došlo k jejich rozdělení. Muži, ženy a děti žili odděleně v otřesných primitivních podmínkách. Transporty zpočátku přijížděly na nádraží v Bohušovicích nad Ohří, vzdálených od Terezína asi 2,5 kilometru. Odtud vězni do ghetta chodili zpočátku pěšky, od 1. června 1943 všechny transporty přijížděly a odjížděly po nově vybudované železniční vlečce. Otřesný obraz přicházejících a odcházejících lidí se hluboce vryl nejenom do paměti všech vězňů, ale i lidí z okolí.

Terezín totiž nebyl tábor, kde bylo možné přežít válku: sloužil jen jako přestupní stanice na cestě do vyhlazovacích táborů. Od konce října 1942 měly všechny transporty jediný cíl: koncentrační vyhlazovací tábor Osvětim – Březinka / Auschwitz II-Birkenau. Terezínu se proto později přezdívalo „čekárna na Osvětim“.

Historii ghetta připomíná Památník Terezín, založený roku 1947. Malá pevnost je pietní místo s několika stálými expozicemi. V budově bývalé terezínské školy si prohlédnete Muzeum ghetta, přístupná je i modlitebna a replika mansardy, která nabízí představu o představu o stísněném ubytování v přelidněném ghettu. Magdeburská kasárna, která sloužila jako sídlo takzvané židovské samosprávy, nabízí rozsáhlé expozice mapující kulturní činnosti obyvatel ghetta. Část nazvaná Pravda a lež se věnuje natáčení nacistických propagandistických filmů.

V místech, kudy do ghetta vedla železniční vlečka, je expozice zachycující historii terezínských transportů. Přístupná je i Obřadní místnosti a ústřední márnice ghetta, Židovský hřbitov a krematorium. Stranou pak stojí krematorium koncentračního tábora v Litoměřicích, do něhož se můžete podívat virtuálně anebo po předchozí objednávce.

Malá pevnost s Národním hřbitovem Terezín Památky

Malá pevnost s Národním hřbitovem Terezín

Malá pevnost Terezín fungovala v letech 1940–1945 jako věznice pražského gestapa. Roku 1994 byla v Malé pevnosti otevřena nová stálá expozice o historii policejní věznice.

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města Památky

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, je dnes známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.

Expozice Terezínské transporty Kultura

Expozice Terezínské transporty

Deportace Židů do Terezína a transporty z terezínského ghetta do míst vyhlazování a otrocké práce – touto tematikou se zabývá stálá expozice Památníku Terezín v domku bývalé městské váhy v Terezíně.

Krematorium a židovský hřbitov v Terezíně Památky

Krematorium a židovský hřbitov v Terezíně

V bývalém terezínském krematoriu se nachází expozice „Úmrtnost a pohřbívání v terezínském ghettu“. Židovský terezínský hřbitov je v současnosti upraven jako pietní místo. Bohušovická kotlina se změnila v sad zapadající do okolní krajiny.

Magdeburská kasárna v Terezíně Památky

Magdeburská kasárna v Terezíně

V bývalé Magdeburské kasárně sídlila v dobách terezínského ghetta židovská samospráva a všechna oddělení zajišťující chod tábora. V současnosti jsou zde stálé výstavy, věnované každodennímu životu židovských vězňů.

7 věcí, které nevíte o… židovských tradicích a zvyklostech

7 věcí, které nevíte o… židovských tradicích a zvyklostech

Rádi navštěvujete židovské hřbitovy a synagogy, touláte se malebnými uličkami židovských čtvrtí a zajímáte se o historii Židů v českých zemích? Rádi byste také zjistili, jak se slaví židovské svátky, jak vypadá každodenní život a tradice židovských obcí? S portálem Kudy z nudy můžete odhalit leccos z toho, co možná o judaismu, životě židovských komunit a jejich zvyklostech nevíte, a zároveň si připomenout 16. červen a Evropský den židovské kultury.

Expozice Důl Richard v proměnách času v Litoměřicích Památky

Expozice Důl Richard v proměnách času v Litoměřicích

Důl Richard je veřejnosti nepřístupný, v části je úložiště radioaktivního odpadu. Přesto se v Litoměřicích můžete podívat do expozice, která důl Richard představuje. Najdete ji v městském podzemí v Litoměřicích.

Den památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince

Den památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince

V noci z 8. března na 9. března 1944 nacisté zabili v plynových komorách vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Březince 3791 lidí z terezínského rodinného tábora včetně žen a dětí. Šlo o největší jednorázovou vraždu československých občanů během druhé světové války.

Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

Organizace spojených národů vyhlásila 27. leden Mezinárodním dnem vzpomínky na oběti holocaustu. Mezinárodní den obětí holocaustu tak reflektuje událost, kdy v roce 1945 osvobodila 27. ledna vojska sovětské Rudé armády Osvětim. Toto datum je však symbolem osvobození všech dalších nacistických koncentračních táborů, kam vstoupila vojska Spojenců v závěrečných měsících 2. světové války. Mezinárodní den má připomínat utrpení šesti milionů zavražděných evropských Židů a dalších obětí nacismu.

Městská památková rezervace Terezín Památky

Městská památková rezervace Terezín

Na území historického pevnostního města byla vyhlášena městská památková rezervace v roce 1992. Mezi nejcennější památky patří například opevnění Velké pevnosti, Malá pevnost, kostel Vzkříšení Páně, budovy pošty a radnice a další.

Terezín

Terezín

Terezín je pevnostní město s šachovnicovým půdorysem a zároveň barokní pevnost, postavená v čistém slohu francouzské fortifikační školy. Malá pevnost a Památník Terezín připomínají období německé okupace, kdy se Terezín stal pro Židy z celé Evropy přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.

Emil Kolben – jeden z nejvýznamnějších podnikatelů první republiky

Emil Kolben – jeden z nejvýznamnějších podnikatelů první republiky

Český technik, vynálezce, iniciátor rozvoje elektrotechnického průmyslu v českých zemích a jeden ze zakladatelů ČKD: to byl Emil Kolben (1. listopadu 1862, Strančice – 3. července 1943, Terezín). Jméno legendy tuzemského strojírenství nesl i slavný industriální podnik ČKD, Českomoravská-Kolben-Daněk, největší strojírna v předválečném Československu.

Karol Sidon – vrchní zemský rabín

Karol Sidon – vrchní zemský rabín

Dvakrát až třikrát ročně jezdí vrchní zemský a bývalý vrchní pražský rabín Karol Sidon (*9. srpna 1942, Praha) do Terezína. Dramatik, spisovatel, scenárista, náboženský myslitel, bývalý chartista a disident židovského původu přišel při holokaustu o velkou část rodiny, v terezínské Malé pevnosti zemřel jeho otec Alexander.

Karel Poláček – jeden z nejlepších českých humoristů

Karel Poláček – jeden z nejlepších českých humoristů

Bylo nás pět, Hostinec U kamenného stolu, Muži v ofsajdu a moderní pohádka pro děti Edudant a Francimor: to jsou nejznámější knížky Karla Poláčka (22. března 1892, Rychnov nad Kněžnou – leden 1945, ?), českého spisovatele, humoristy, novináře a filmového scenáristy s židovskými kořeny.

Největší zachovaná pevnost v Česku – Pevnost Terezín

Největší zachovaná pevnost v Česku – Pevnost Terezín

Největší zachovanou pevností je fortifikační pevnost Terezín, pojmenovaná po Marii Terezii. O její stavbě bylo rozhodnuto v roce 1780. Stavebním typem se řadí k tzv. mezierské fortifikační škole. Při výstavbě musely být vystěhovany dvě vesnice a dokonce přesunuto ústí řeky Ohře.

Další aktuality

Užijte si advent v Dolním Poohří

Pestrý adventní program láká letos návštěvníky do měst a památek Dolního Poohří. Vánoční trhy a jarmarky doplňuje řada koncertů a krásné výstavy. Prohlédnete si perličkové vánoční ozdoby z Poniklé v muzeu v Žatci, betlémy v Chomutovském muzeu i jesličky v Lounech. Na Červeném Hrádku v Jirkově je každou adventní neděli jiný program a v Klášterci nad Ohří si kromě vánočních akcí užijete i Silvestr a Novoroční pochod do Perštejna. Ať už si vyberete jakoukoli akci, přejeme vám krásný advent v Dolním Poohří.
4. prosinec 2024 12:28
Zážitky, Ústecký kraj

Ústecké Vánoce potěší malé i velké

Statutární město Ústí nad Labem ve spolupráci s Kulturním střediskem města Ústí nad Labem připravilo na předvánoční čas bohatý program Ústeckých Vánoc. Po celé období adventu probíhají na Lidickém náměstí zajímavé akce. Mimo to jsou k dispozici stánky s občerstvením nebo Ježíškova pošta. Každý den se můžete těšit na něco jiného. Hudební i divadelní vystoupení, vystoupení škol a školek... Speciální program se chystá o adventních nedělích. Ústecké Vánoce budou letos probíhat od 1. do 23. prosince 2024.
1. prosinec 2024 14:00
Zážitky, Ústecký kraj

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Labských pískovců

Letos již 52. ročník jedné z nejlepších a největších turistických akcí ve střední Evropě – Za posledním puchýřem 2024 zve od 14. do 17. listopadu všechny milovníky turistiky po stopách skalních hrádků Labských pískovců. Těšit se můžete na turistické trasy, komentované prohlídky Plšíkovy zahrady i exkurze s Národním parkem České Švýcarsko anebo autobusové výlety. Celé akci bude vévodit sobota 16. listopadu, kdy se všichni turisté rozprchnou na trasy do širokého okolí městečka. Zároveň s pochodníky se na akci těší i vyznavači zimního táboření, neboť Za posledním puchýřem představuje zároveň zahájení 9. ročníku zimního táboření Klubu českých turistů.
12. listopad 2024 14:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Mezinárodní taneční festival roztančí Ústí nad Labem

O víkendu 23. – 24. listopadu 2024 se v ústeckém Sportcentru Sluneta uskuteční již 54. ročník Mezinárodního tanečního festivalu. Jedná se o dvoudenní unikátní taneční akci, která má již od samých počátků v roce 1970 v programu významné mezinárodní soutěže.
6. listopad 2024 15:56
Zážitky, Ústecký kraj

Národní park České Švýcarsko láká k návštěvě i mimo hlavní sezonu

České Švýcarsko je krásné v každé roční době! V národním parku České Švýcarsko je návštěvníkům k dispozici více než stokilometrová síť značených turistických tras pro různé formy rekreačního využití, turisté mohou využívat i dalších dalších téměř dvou set kilometrů neznačených cest či pěšin. Podzim v Českém Švýcarsku má neuvěřitelnou atmosféru. Objevte nejkrásnější místa Národního parku České Švýcarsko s našimi tipy na výlety!
28. říjen 2024 8:53
Příroda, Ústecký kraj

Na Jezeří se loučí s letošní sezonou mimořádnými prohlídkami

Zámek Jezeří patří k nejzajímavějším památkám v České republice. Zahrnuje v sobě téměř vše, s čím se můžete setkat na ostatních zámcích, ale zároveň se od nich, díky pohnutému osudu, zcela odlišuje. Od 26. října do 3. listopadu je na zámku otevřeno každý den. Ve všední dny začínají komentované prohlídky v 10.00, 12.00 a 14.00 hod. Okruh bez průvodce bude v provozu do 15.00 hod.
26. říjen 2024 10:23
Památky, Ústecký kraj

Poslední prohlídky zámku ve Velkém Březně jsou za dveřmi

O posledních víkendech návštěvnické sezony 2024 nabídne zámek Velké Březno netradiční prohlídky. V sobotu 26.10. ve 14:00 láká zámek na kastelánskou prohlídku zámku. Neděle 3. listopadu 2024 bude patřit tradičnímu Zavírání okenic a slavnostnímu ukončení sezony, poslední prohlídka je spojená se zazimováním zámku hravou formou. Čeká vás přípitek a zamyšlení nad budoucí sezonou. Přání a návrhy návštěvníků jsou zde vždy vítány.
26. říjen 2024 10:07
Památky, Ústecký kraj

Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

V den státního svátku, 28. října 2024, můžete vyrazit nasát atmosféru první republiky do města Úštěk, kde se uskuteční stylová oslava vzniku samostatného Československa – Den českých řemesel. Můžete se těšit na celodenní program s T. G. Masarykem a legionáři, vtipné rohovnické utkání, retro kapely, historickou střelnici, řemeslné dílničky a samozřejmě velký řemeslný jarmark!
24. říjen 2024 6:00
Kultura, Ústecký kraj