Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Praděd: věhlasné letiště čarodějnic s krásnou rozhlednou
Příroda

#světovéČesko a Praděd: věhlasné letiště čarodějnic s krásnou rozhlednou

  • Vydáno23. dubna 2021
Stejně jako Krkonoše mají svého Krakonoše, Brdy Fabiána a Beskydy Radegasta, pánem Jeseníků je Praděd. Svým horám vládne s přehledem a nejvyšší vrcholek Hrubého Jeseníku se po něm dokonce jmenuje. Praděd je skvělým cílem výletů pěšky, na kole, na lyžích anebo dokonce i na košťatech.
Dvě rozhledny z Pradědu: model kamenné věže ve Starém Městě a kopie původní rozhledny na vrcholu Wetzstein u německého městečka Lehesten
Staré Město
Lehesten
Říkáte si, že jsme se zbláznili? Kdepak, stačí si vzpomenout na drsné čarodějnické procesy, které se v podhůří Hrubého Jeseníku odehrály v osmdesátých letech 17. století.

Zasáhly řadu měst od Mohelnice přes Šumperk, Velké Losiny a Jeseník až po polskou Nysu a v kraji se na ně vzpomíná dodnes. Výlet za čarodějnicemi ale nemusí skončit prohlídkou několika muzeí nebo projížďkou po Čarodějnické cyklotrase: právě během čarodějnických procesů se zrodila ďábelská pověst Pradědu a Petrových kamenů, kam se prý jednou ročně o filipojakubské noci slétaly čarodějnice na kravách, telatech, kozách nebo na košťatech. Ale samozřejmě na Praděd se dá dostat mnohem pohodlnějšími cestami než vzduchem.
 

Praděd a Moravský ledovec



Nejvyšší hora celé Moravy a Slezska
je současně pátou nejvyšší horou v České republice, vyšší jsou jen čtyři vrcholky Krkonoš: Sněžka, Luční hora, Studniční hora a Vysoké kolo. Dřív Praděd měli rádi, ti, co ve škole zápasili se zeměpisem i dějepisem: stačilo si zapamatovat letopočet objevení Ameriky, který byl stejný jako nadmořská výška nejvyššího vrcholu Jeseníků. Jenže už to neplatí: stejně jako Sněžka v nových mapách o metr poporostla, Praděd se o metr zmenšil, a to na 1491 metrů. Jeho výšku ovlivnila výstavba televizního vysílače s hotelem a restaurací, a ačkoli se tak Praděd o něco zmenšil, současně se vysílač postaral o pár rekordů: jde o nejvýše položenou rozhlednu u nás a špička věže je zároveň nejvyšším umělým bodem v České republice.

Z kruhové vyhlídkové plošiny za ideálních podmínek uvidíte velkou část střední Evropy od Krkonoš po Vysoké Tatry. Běžně bývají vidět Beskydy s Radhoštěm a Lysou horou, Dlouhé Stráně nebo Rejvíz.

Další rekord Praděd drží jako jedno z nejchladnějších míst u nás: protože je tu průměrná roční teplota pouhý jeden stupeň Celsia, dokonce se mu občas s jistou nadsázkou říká Moravský ledovec. Jisté je, že si tu skvěle zalyžujete i v době, kdy už jinde panuje jaro.
 

Stará rozhledna na Pradědu

Vrchol Pradědu byl už od počátků turistiky oblíbeným cílem výletníků, přesto první rozhledna byla dokončena až v roce 1912. Mohutná kamenná věž s cimbuřím připomínala středověký hrad, byla 32,5 metru vysoká a stála na půdorysu 14,5 na 15 metrů. V sedmi podlažích měla třiadvacet místností, v přízemí bývala restaurace, nahoře vyhlídka, a na počest vládnoucí dynastie ji pojmenovali Habsburgwarte.

První problémy se ale dostavily už před slavnostním otevřením. Pro stavbu byl totiž použit nevhodný kámen, který špatně snášel drsné povětrnostní podmínky a propouštěl vodu. Pamětníci, kteří tu nocovali, popisují situace, kdy za vlhka ze stropů a stěn doslova pršelo. Už během první světové války byla rozhledna zavřená a chátrala, svému účelu sloužila jen krátce ve třicátých letech. Její stav se stále zhoršoval, až se nakonec 2. května 1959 zřítila – prý krátce před zahájením dalšího kolečka záchranných prací.
 

Na Praděd zubačkou, vlakem nebo lanovkou?

Stará romantická rozhledna na Pradědu by dnes směle mohla soutěžit o titul nejkrásnější historické vyhlídkové věže. Její podoba je zachycená na starých pohlednicích a fotografií, které ji zabírají ze všech úhlů a ve všech ročních dobách. Turisté si ji oblíbili natolik, že si její zmenšené modely dokonce budovali na skalkách ve svých zahradách. Dodnes se jich několik dochovalo, ale jde o soukromé prostory, kde o návštěvníky nestojí. Na vlastní oči si ale můžete rozhlednu z Pradědu v malém prohlédnout u hotelu Koliba ve Starém Městě u Bruntálu. Předlohou pro model v měřítku 1:16 byly dobové fotografie.

Zdaleka ale nemělo zůstat jen u rozhledny, na přelomu 19. a 20. století měly tehdejší horské a turistické spolky s JeseníkyPradědem další velkolepé plány. Železnice z Malé Morávky měla být prodloužena až do lázní Karlova Studánka a tam na ni měla navazovat ozubená dráha, která by výletníky vyvážela až na vrchol Pradědu. Vzpomeňte si na ni, až půjdete krásným údolím kolem vodopádů Bílé Opavy – kdyby došlo na všechny „skvělé“ plány, už by možná neexistovaly.
 

Staronová rozhledna u německého Lehestenu

  • Když prastará nádherná rozhledna žije jen ve vzpomínkách pamětníků, není nic jednoduššího než si postavit kopii. Potomkům Sudetských Němců se povedlo uskutečnit své plány v roce 2003, kdy podle původních plánů vznikla přesná kopie staré rozhledny na Pradědu / Altvaterturm na vrcholu Wetzsteinu (792 m) u německého městečka Lehesten.
  • Rozhledna je osobitým památníkem na lidi vyhnané z míst, kde jejich předkové žili několik století, místem vzpomínek, setkání a odpuštění. Jejich osudy i historii staré rozhledny připomíná řada informačních panelů a pamětních desek.
  • Z vyhlídkové plošiny se otvírá výhled na krajinu kolem Lehestenu, okolo vede stezka sledující stopy historické těžby břidlice.
Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka – vrcholová trasa vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd. Poznejte trasu, která byla proznačena již na začátku 20. století a provede vás přes vrcholky všech pohoří při hranici.

Petrovy kameny v Jeseníkách

Petrovy kameny v Jeseníkách

V Hrubém Jeseníku nedaleko Pradědu se nachází legendami opředená skupina skal Petrovy kameny. Byly vyhlášeny přírodní rezervací a jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd. Nejsou však přístupné veřejnosti. Kolem prochází hlavní hřebenová trasa.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Turistická stezka Modrá hřebenovka – kdysi nejdelší značená turistická trasa v Evropě

Turistická stezka Modrá hřebenovka – kdysi nejdelší značená turistická trasa v Evropě

Turistická cesta zvaná Modrá hřebenovka, která vede kolem celé České republiky, byla vyznačena turistickými spolky už na začátku minulého století. Označovala ji turistická značka modrého hřebenu se čtyřmi zuby. Trasy se různě propojovaly, a říkalo se , že jde o nejdelší značenou turistickou trasu v Evropě. Její délka byla cca 1 000 km.

Ludvíkovské skalní město v Jeseníkách

Ludvíkovské skalní město v Jeseníkách

U Ludvíkova nedaleko Vrbna pod Pradědem se nachází rozlehlá skalní oblast. Zahrnuje skály nad hřbitovem i další v okolí hor Plošina, Žárový vrch, Vysoká hora a Na Vyhlídce. Mezi skálami nejblíže k obci Ludvíkov vede zajištěná stezka.

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Praděd – nejvyšší hora Moravy

Praděd – nejvyšší hora Moravy

Praděd nejvyšší hora Moravy a Slezska (1491 m) je svou majestátností symbolem Jeseníků i celého kraje. Zároveň představuje nejvyšší horu Moravy, Českého Slezska i Horního Slezska. Masív Pradědu je přírodní rezervací s charakteristickou květenou alpských polí.

Zřícenina strážního hradu Quinburg u Vrbna pod Pradědem

Zřícenina strážního hradu Quinburg u Vrbna pod Pradědem

Zřícenina hradu Quinburk se nachází 7 km severozápadně od Vrbna pod Pradědem, stojí na strmé skále (868 m) nad řekou Černá Opava v blízkosti bývalé myslivny Drakov. Dnes zůstaly na místě, srázně spadajícím na sever a severozápad, jen zbytky zdí.

Pradědovo dětské muzeum

Pradědovo dětské muzeum

Pradědovo dětské muzeum představuje Jeseníky hravou, zábavnou a interaktivní formou. Zábavní park nabízí takřka 600 m² hravých expozic v interiéru a 0,2 ha velké přírodní dětské hřiště. Pradědovo muzeum je ideální za každého počasí, otevřeno má celoročně.

Další aktuality

Pevné nervy, jistá ruka aneb tipy na místa, kde si zahrajete minigolf

Minigolf je nenáročným sportem pro všechny bez rozdílu věku a zkušeností. Spíše než svaly a fyzická kondice jsou potřeba pevné nervy a jistá ruka. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kam můžete vyrazit s rodinou či přáteli a užijte si zábavné chvilky.
Moravskoslezský kraj | Životní styl

Přijďte se v dubnu podívat do skleníků v zoo Ostrava

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava není k vidění jen pestrá kolekce zvířat z různých koutů světa, ale také velmi pestrá kolekce rostlin. Kromě planě rostoucích je to celá řada tropických a subtropických druhů. Největší koncentrace exotiky se nachází v pěstebních sklenících, které se po zimní přestávce opět otevírají návštěvníkům, a to již od dubna 2024! Botanické zázemí ostravské zoologické zahrady bude otevřeno až do konce října, a to každý víkend vždy v 11:00 a ve 14:00 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Oslavte o víkendu Den ptactva v Zoo Ostrava

Pozvánka platí pro všechny Kosy, Pěnkavy, Hýly, Dudky, Ptáčky – v sobotu 6. dubna se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku všech opeřenců. Tento den budou mít nositelé ptačích příjmení zvýhodněné vstupné do zoo a pro všechny návštěvníky bude připraven doprovodný ptačí program. Program bude připraven nejen pro milovníky ptactva, ale také rostlin – tento den budou zahájeny komentované prohlídky pěstebních skleníků.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Legiovlak vyjel do nové sezony, začíná ve Středočeském kraji

Nádraží Městec Králové je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak přístupný zdarma, ve všední dny od 8:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 9:00 do 19:00 hodin. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

Nevíte, co s načatým dnem? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které budou tentokrát lákat na výlet turisty z Ostravy a okolí. Snad nikde nenajdete tolik pozoruhodných technických památek jako v Ostravě – rozhlédněte se po nich třeba z haldy Ema nebo z vyhlídkové věže Nové radnice! Vedle dolu Michal a Hornického muzea v areálu Landek parku si zaslouží pozornost bývalý průmyslový areál dolních Vítkovic. Kdo má raději procházky v přírodě ocení tipy na rozhledny, naučné stezky, přírodní zajímavosti a další místa.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

Nenechte si ujít Velikonoce na raduňském zámku

Tradiční akce s jarně a velikonočně vyzdobenými interiéry, to jsou Velikonoce na raduňském zámku. Přiblíží zvyky posledních majitelů Blüchery z Wahlstattu a představí nejen místní, ale také zahraniční zvyky, především anglické a německé, které Blücherové přenášeli na Raduň.
Moravskoslezský kraj | Památky

Frekventovaná bohumínská cyklostezka se na celý letošní rok uzavře

Jedna z nejoblíbenějších cyklotras v Bohumíně, kterou během sezóny využívají tisíce lidí z celého regionu, se po Velikonocích na celý letošní rok uzavře. Stojí za tím výstavba ochranných protipovodňových zdí u dálnice D1, které buduje Ředitelství silnic a dálnic ČR. Trasa, která je z hlediska turistiky ve městě zásadní, je jedinou přístupovou cestou pro stavební techniku. Město Bohumín se snaží najít alternativní trať alespoň pro cyklisty. Bruslařům bohužel nemá jak zajistit náhradní řešení. Kola by mohla projet přímo po břehu řeky Odry. V jednání je také provoz po cyklostezce alespoň o víkendech, kdy se na navýšení protizáplavových zdí nebude pracovat a technika bude stát.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

10 tipů, kam na výlet na zajímavou rozhlednu ještě před hlavní turistickou sezónou

Češi prostě výhledy z rozhleden milují. Od roku 1800 bylo na území České republiky postaveno více než 500 vyhlídkových staveb a pořád přibývají další. Stavitelé novodobých rozhleden se snaží zaujmout zvláštními tvary i originálními názvy rozhleden. Než se opět otevřou sezónní vyhlídky, doporučíme vám výlet k zajímavým rozhlednám, které jsou přístupné po celý rok. K nejoriginálnějším i nejmladším patří spirálovitá rozhledna v Kobylí, Salaš ve tvaru dvou sedmiček, Doubravka v Praze, Růženka na Pastevním vrchu anebo třeba Dalimilova rozhledna.
Moravskoslezský kraj | Příroda