Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Na kole okolo Mohelnice

Na kole okolo Mohelnice

Na cesty chráněnou krajinou Litovelského Pomoraví, která se rozprostírá mezi Mohelnicí a Litovlí, je nejlepším dopravním prostředkem kolo. Území nádherných lesů protíná řada dobře značených cyklostezek, jejichž povrch je zejména asfaltový. Výlety proto bez obtíží zvládnou i rodiny s dětmi. Nedaleko Mohelnice je navíc skvělé koupání v pískovně zvané Bagr.

Okruh Litovelským Pomoravím s Filipem Unzeitigem

Na kole okolo MohelniceZ Mohelnice se vydejte směrem do Moravičan. Cestou se zastavte u přírodního koupaliště Mohelnický Bagr. Břehy pískovny jsou zarostlé trávou a stromy zajišťují stín i v největším parnu. Voda zůstává čistá a průzračná i v hlavní sezóně. Okolí Moravičan je významným archeologickým nalezištěm. V polích za tratí experti objevili rozsáhlé popelnicové pohřebiště lužické kultury. Později se zjistilo, že v těchto místech stávalo opevněné hradiště a kostel, kolem kterého se pohřbívalo.
 
Pokračujte krásnými lesy CHKO Litovelské Pomoraví okolo Mlýnského vrchu až k vesnici Nové Mlýny. Za podívání stojí místní vodní elektrárna, stojící na místě bývalého mlýna. Dnešní stavba pochází z doby první republiky a je stále v provozu. Vraťte se zpátky na lesní cyklostezku a projeďte se do Nových Zámků. Zde najdete v rozsáhlém lesním komplexu zámek. Bývalé sídlo Lichtenštejnů dnes slouží jako ústav sociální péče. Pokud nikam neodbočíte, přímá cyklostezka vás zavede až do Litovle. Ve městě stejnojmenného piva se pokochejte Svatojánským mostem, třetím nejstarším v České republice. Stavba z konce 16. století, se sochou sv. Jana Nepomuckého z 18. století, málem vzala za své na sklonku druhé světové války. Němci most nakonec na přímluvu zástupců města ušetřili.

Na zpáteční cestu do Mohelnice je možné využít vlakového spojení z nedaleké stanice Červenka nebo opět cyklotrasou přes Mladečské jeskyně. Labyrint puklinových chodeb a dómů, plných krápníkových útvarů, se nachází ve vápencovém vrchu Třesín. Po prohlídce zamiřte ještě do arboreta v Bílé Lhotě, kde se můžete navíc občerstvit ve skvělé hospdůce Na Kodlově. Další gurmánská zkušenost čeká v Lošticích, kde lze ochutnat nevšední speciality ve zdejší Tvarůžkové cukrárně. Odtud je to už jen kousek zpět do Moravičan a Mohelnice. 
 

Vzpomínka na čarodějnické procesy

Mladečské jeskyněMohelnici se jděte určitě podívat k takzvanému čarodějnickému domku. Tato stavba dříve fungovala jako součást obranného systému města. Nové přízvisko získala po roce 1683, kdy sem byl z mírovské věznice převezen šumperský děkan Kryštof Alois Lautner, obviněný z čarodějnictví. Lautner se ostře stavěl proti čarodějnickým procesům a lidé ho měli velmi rádi. Svými názory však popuzoval vrchnost, a tak byl vězněn a mučen. Nakonec ho na smrt poslal nechvalně proslulý soudce Bobling z Edelstadtu. Nechal ho za živa upálit v Městských sadech. V místě popravy je dnes umístěna pamětní deska. Tento smutný příběh později inspiroval Václava Kaplického k sepsání románu Kladivo na čarodějnice, podle něhož Otakar Vávra natočil stejnojmenný film.

Z mohelnického okolí určitě stojí za návštěvu novogotický hrad Bouzov. Pro svůj pohádkový vzhled si zahrál již v mnoha filmech. Pěkný je také zámek Úsov s lesnickým a loveckým muzeem.