Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Vlastivědné muzeum v Šumperku
Kultura

Vlastivědné muzeum v Šumperku

V Šumperku naleznete vlastivědné muzeum, které se zabývá dějinami a přírodou severozápadní Moravy. Pořádá i krátkodobé výstavy a spravuje v regionu několik dalších muzeí.

Muzejní expozice, instalovaná v 11 sálech, prezentuje dějiny a přírodu Šumperska a částečně také Jesenicka. Úvodní sály prostřednictvím fotografií i trojrozměrných exponátů návštěvníky seznamují se zdejšími geologickými poměry, rostlinstvem i živočišstvem.

Historická část muzejní expozice vypráví dějiny regionu od pravěku až do 20. století. V úvodu se zaměřuje na nejvýznamnější regionální archeologické objevy, mezi které patří nálezy z neolitického sídliště u Postřelmova, nálezy z doby bronzové z Temenice nebo poklad středověkých mincí z Postřelmova.

V dalších sálech je představen hospodářský, společenský a kulturní vývoj regionu. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout exponáty dokládající rozvoj zemědělství, obchodu, řemesel a řemeslných cechů na Šumpersku i četné ukázky výtvarného umění, poznají také nejdůležitější odvětví zdejší průmyslové výroby.

Jednou z dominant historické části expozice je renesanční malovaná křtitelnice z roku 1615, pocházející z kostela v Maršíkově, která zároveň patří k nejstarším zde vystaveným předmětům.

Nepřehlédnutelná je také kolekce 15 pozdně barokních soch apoštolů a evangelistů z Králík, kterou se v roce 2019 podařilo po více než sto letech shromáždit opět na jednom místě.

V expozici jsou k vidění i předměty spjaté s jedním z nejtragičtějších období v dějinách Šumperka – s neblaze proslulými čarodějnickými procesy z let 1678 až 1693, které si na severní Moravě vyžádaly 104 životů. Vystavena je například pieta z tzv. čarodějnického sloupku, božích muk, která byla zhotovena na základě závěti jedné z obětí.

Interiér tkalcovské světnice z konce 19. století nebo dobové vzorníky textilních továren upozorňují na skutečnost, že Šumpersko bývalo významným centrem textilní výroby. Důležitost železnice v dějinách Šumperska dokládá mimo jiné připomínka proslulé sobotínské firmy bratří Kleinů, která budovala železniční trati nejen ve zdejším regionu, ale také po celé rakousko-uherské monarchii.
 

GuidePORT 

Prohlídku expozice je možné absolvovat se zapůjčeným audioprůvodcem. (K dispozici je česká, německá, anglická a polská jazyková verze.) Jednotlivými sály návštěvníky poté provází hlas Pauliny Chiari, manželky někdejšího majitele sídla šumperského muzea, po níž byl objekt pojmenován. Nevšední zážitek z této podoby prohlídky umocňuje podbarvení mluveného slova dobovou hudbou i autentickými zvuky. Muzeum v Šumperku toto nabízí již od roku 2008 a bylo tak první v celé České republice  Systém GuidePORT oživuje muzejní expozice na celém světě, je zcela automatický a umožňuje návštěvníkovi volný pohyb po celé expozici.
 

Další muzea ve správě 

Vlastnivědné muzeum Šumperk spravuje další objekty: Lovecko-lesnické muzeum v Úsově, Muzeum Zábřeh, Muzeum Mohlenice, kde je celoročně otevřená stálá expozice Z dějin Mohelnicka, o jejíž kvalitě svědčí ocenění Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2005. Spravuje i Památník Adolfa Kašpara v Lošticích, kde je instalovaná i stálá expozice loštických pohárů, které proslavily loštické hrnčíře téměř po celé Evropě.

Provozovatel

Vlastivědné muzeum v Šumperku, příspěvková organizace

Hlavní třída 22
787 31 Šumperk
Tel.:
+420 583 214 070
Email:
vmsumperk@muzeum-...
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://muzeum-su...
GPS:
49,966284 16,979570
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Jeseníky
Město:
Šumperk
Tipy na výlet:
Šumperk a okolí
 

Vstupné

Cena: 80 Kč

Snížená cena: 40 Kč

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Tundra i pastvina aneb jesenické hřebeny pohledem současné vědy

Jeseníky jsou nejen působivým a turisticky atraktivním pohořím, jsou také mimořádně zajímavé pro vědecký výzkum. A ten zase pomáhá odpovídat na otázky, které mu klade ochrana přírody.
Šumperk, Olomoucký kraj

Den architektury v Šumperku – Pavlínin dvůr

Stavební historii a původní funkce objektu, který pro hutního specialistu Aloise Scholze v letech 1875 až 1876 upravil vídeňský architekt Moritz Hinträger, přiblíží historička umění Kristina Lipenská z Vlastivědného muzea v Šumperku.
Šumperk, Olomoucký kraj

Po stopách Řeků v Šumperku aneb žijeme tu spolu již 75 let

V letošním roce si připomínáme 75. výročí příchodu Řeků do tehdejšího Československa. U této příležitosti budou moci Šumperané navštívit jedinečnou výstavu fotografií mapující život řecké komunity na Šumpersku.
Šumperk, Olomoucký kraj

Jiří Hauschka-Uslyšel jsem prasknutí větvičky, vítr ševelil v lesních pustinách

Výstavní síň šumperského muzea se na podzim zaplní obrazy šumperského rodáka Jiřího Hauschky: tajemnými krajinami doprovázenými figurálními motivy, které zachycují člověka ve chvílích útěku do divočiny před expanzivní civilizací.
Šumperk, Olomoucký kraj

Mezinárodní den archeologie ve Vlastivědném muzeum v Šumperku

U příležitosti Mezinárodního dne archeologie pořádá Vlastivědné muzeum v Šumperku program pro rodiny s dětmi, školy, školky i další zájemce.
Šumperk, Olomoucký kraj

Vesmírná herna

Od října se malí i velcí návštěvníci Muzejíčka mohou těšit na úplnou novinku. Muzejíčko se promění v kosmický prostor, v němž se děti stanou odvážnými astronauty.
Šumperk, Olomoucký kraj

Jedovaté rostliny

Výstava návštěvníkům přiblíží jedovaté druhy rostlin, s nimiž se mohou ve svém okolí setkat, ať už v přírodě, ve veřejné zeleni, nebo v zahradách.
Šumperk, Olomoucký kraj

Festival Blues Alive 2023 v Šumperku

Festival Blues Alive se vypracoval z lokální jednodenní akce do podoby třídenního maratónu, na kterém si podávají mikrofon největší světové hvězdy blues. Na Blues Alive přijede poprvé do České republiky kytarista Tommy Castro, aktuální trojnásobný držitel Blues Music Awards.
Šumperk, Olomoucký kraj

Pavlínin dvůr v Šumperku

Hospodářský statek, který časem získal honosnou podobu. Byl postaven v 19. století. V objektu se nacházely kravíny, prostory pro zpracování mléka i sklady krmiva. Později Terschův syn Franz vestavěl doprostřed severního křídla statku obytný dům ve stylu klasicismu.
Šumperk, Olomoucký kraj

Sport nebo relax v centru Welly

Sportovně relaxační centrum Wellyvzniklo proměnou jednoho velkého snu ve skutečnost. Svojí komplexností a vybavením je ojedinělým moderním centrem v Šumperku, které poskytuje svým zákazníkům širokou paletu profesionálních služeb v oblasti sportu a wellness zároveň.
Šumperk, Olomoucký kraj

Bowling, golfový simulátor, snooker, kulečník nebo poker

Přijďte si zahrát do nevýherní herny Devítky v centru Šumperka. Hry a zábava pro všechny generace.Kromě skvělé zábavy můžete také posedět s přáteli v příjemném prostředí, k dispozici je zde široký výběr kvalitních vín, míchaných nápojů nebo několika druhů kávy.
Šumperk, Olomoucký kraj

Muzejíčko Šumperk

Nachází se v přízemí východního křídla šumperského muzea a slouží pro rodiny s dětmi, děti a mládež, ale i pro dospělé, kteří si zachovali mladou duši a kteří si rádi pohrají, zasoutěží nebo si vyzkouší nějaké dnes již zapomenuté činnosti.
Šumperk, Olomoucký kraj

Prohlídkový okruh Šumperkem s průvodcem

Město Šumperk, známé také jako "Brána Jeseníků", se může chlubit bohatou a dlouhou historií a velkým počtem historicky cenných památek. Do světa poutavých příběhů můžete nahlédnout při procházce s průvodcem.
Šumperk, Olomoucký kraj

Koloběžkové centrum v Šumperku

V prostorách Domu kultury Šumperk, kde donedávna sídlila sázková kancelář, vzniklo nově koloběžkové centrum.
Šumperk, Olomoucký kraj

Galerie Jiřího Jílka v Šumperku

Díla Jiřího Jílka najdete ve sbírkách Národní galerie v Praze, Muzea umění v Olomouci, v muzeu v Opavě, ve Frenštátě pod Radhoštěm, ve Vsetíně a v Šumperku; početně v soukromí a řadou realizací i ve veřejném prostoru.
Šumperk, Olomoucký kraj

Divadelní parčík v Šumperku

Kousek od šumperského divadla v Komenského ulici vznikl divadelní parčík, který prostřednictvím pohádkových postav láká děti na trasu k divadlu. Součástí parčíku je i odpočinková zóna s lehátky, křesly a lavičkami.
Šumperk, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Perk v Šumperku

Funkcionalistická budova hotelu Perk (býv. hotel Grand) patří mezi nejvýraznější stavby v Šumperku. V letech 2021 – 2023 prošel generální rekonstrukcí a nyní nabízí reprezentativní restauraci, pokoje pro sedm desítek hostů, konferenční sály nebo saunový svět s výhledem na Praděd.
Šumperk, Olomoucký kraj

Hotel Elegance v centru Šumperka

Nový komfortní a elegantní hotel v samotném centru Šumperka. Jen pár kroků od šumperského divadla, muzea, městského parku, náměstí s romantickými uličkami, restauracemi, kavárnami, hospůdkami a obchody lemujícími hlavní třídu.
Šumperk, Olomoucký kraj

Restaurace Arte v Šumperku

Restaurace Arte je součástí zábavního a gastronomického centra Maják, nacházející se jen pár kroků od šumperské hlavní třídy. Zde můžete povečeřet při svíčkách s pocitem pohody spolu s jistotou kvalitních pokrmů připravených našimi kuchaři.
Šumperk, Olomoucký kraj

Sport relax a wellness v Šumperku

Chcete si odpočinout od všedních dnů, pobavit se s přáteli nebo jen vybít přebytečnou energii? Máme pro vás řešení přímo v centru Šumperka, města které je bránou Jeseníků. V prostorách luxusního hotelu je vám k dispozici zázemí wellness se 3 saunami, krytým bazénem, vířivou vanou a solnou jeskyní.
Šumperk, Olomoucký kraj

Cukrárna v Uličce v Šumperku

Cukrárna v Uličce se nachází na Hlavní třídě v Šumperku a jak už vypovídá z jejího názvu, tak tato cukrárna je schovaná v nenápadné uličce, ale za to nápadný je její obsah.
Šumperk, Olomoucký kraj

Paleo BEZva pekárna v Šumperku

Pekárna, ve které jsou na prvním místě kvalitní suroviny a produkty místních farmářů, ale i nulová éčka či minimální obaly najdete v Šumperku v ulici Dr. Beneše 16. Přijďte se přesvědčit, že péct lze zdravě a zároveň chutně!
Šumperk, Olomoucký kraj

Bistro J & J v Šumperku

S láskou a péčí vám budeme servírovat skvělá jídla a drinky přímo v srdci Jeseníků, a to v našem rodném Šumperku.
Šumperk, Olomoucký kraj

Cakir's Burger v Šumperku

Rozmazlte se poctivou porcí masa, vylaďte si svůj Burgr dle chuti a nechte si ho doručit až domů.
Šumperk, Olomoucký kraj