ÚvodCo chcete dělat?KulturaVlastivědné muzeum v Šumperku
Kultura

Vlastivědné muzeum v Šumperku

V Šumperku naleznete vlastivědné muzeum, které se zabývá dějinami a přírodou severozápadní Moravy. Pořádá i krátkodobé výstavy a spravuje v regionu několik dalších muzeí.

Muzejní expozice, instalovaná v 11 sálech, prezentuje dějiny a přírodu Šumperska a částečně také Jesenicka. Úvodní sály prostřednictvím fotografií i trojrozměrných exponátů návštěvníky seznamují se zdejšími geologickými poměry, rostlinstvem i živočišstvem.

Historická část muzejní expozice vypráví dějiny regionu od pravěku až do 20. století. V úvodu se zaměřuje na nejvýznamnější regionální archeologické objevy, mezi které patří nálezy z neolitického sídliště u Postřelmova, nálezy z doby bronzové z Temenice nebo poklad středověkých mincí z Postřelmova.

V dalších sálech je představen hospodářský, společenský a kulturní vývoj regionu. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout exponáty dokládající rozvoj zemědělství, obchodu, řemesel a řemeslných cechů na Šumpersku i četné ukázky výtvarného umění, poznají také nejdůležitější odvětví zdejší průmyslové výroby.

Jednou z dominant historické části expozice je renesanční malovaná křtitelnice z roku 1615, pocházející z kostela v Maršíkově, která zároveň patří k nejstarším zde vystaveným předmětům.

Nepřehlédnutelná je také kolekce 15 pozdně barokních soch apoštolů a evangelistů z Králík, kterou se v roce 2019 podařilo po více než sto letech shromáždit opět na jednom místě.

V expozici jsou k vidění i předměty spjaté s jedním z nejtragičtějších období v dějinách Šumperka – s neblaze proslulými čarodějnickými procesy z let 1678 až 1693, které si na severní Moravě vyžádaly 104 životů. Vystavena je například pieta z tzv. čarodějnického sloupku, božích muk, která byla zhotovena na základě závěti jedné z obětí.

Interiér tkalcovské světnice z konce 19. století nebo dobové vzorníky textilních továren upozorňují na skutečnost, že Šumpersko bývalo významným centrem textilní výroby. Důležitost železnice v dějinách Šumperska dokládá mimo jiné připomínka proslulé sobotínské firmy bratří Kleinů, která budovala železniční trati nejen ve zdejším regionu, ale také po celé rakousko-uherské monarchii.
 

GuidePORT 

Prohlídku expozice je možné absolvovat se zapůjčeným audioprůvodcem. (K dispozici je česká, německá, anglická a polská jazyková verze.) Jednotlivými sály návštěvníky poté provází hlas Pauliny Chiari, manželky někdejšího majitele sídla šumperského muzea, po níž byl objekt pojmenován. Nevšední zážitek z této podoby prohlídky umocňuje podbarvení mluveného slova dobovou hudbou i autentickými zvuky. Muzeum v Šumperku toto nabízí již od roku 2008 a bylo tak první v celé České republice  Systém GuidePORT oživuje muzejní expozice na celém světě, je zcela automatický a umožňuje návštěvníkovi volný pohyb po celé expozici.
 

Další muzea ve správě 

Vlastnivědné muzeum Šumperk spravuje další objekty: Lovecko-lesnické muzeum v Úsově, Muzeum Zábřeh, Muzeum Mohlenice, kde je celoročně otevřená stálá expozice Z dějin Mohelnicka, o jejíž kvalitě svědčí ocenění Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2005. Spravuje i Památník Adolfa Kašpara v Lošticích, kde je instalovaná i stálá expozice loštických pohárů, které proslavily loštické hrnčíře téměř po celé Evropě.

Vlastivědné muzeum v Šumperku
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2005 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2005 – za stálou expozici Z dějin Mohelnicka ve Vlastivědném muzeu v Mohelnici

Provozovatel

Vlastivědné muzeum v Šumperku, příspěvková organizace

Hlavní třída 22
787 31 Šumperk
Tel.:
+420 583 214 070
Email:
vmsumperk@muzeum-...
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://muzeum-su...
GPS:
49,966284 16,979570
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Jeseníky
Město:
Šumperk
Tipy na výlet:
Šumperk a okolí
 

Cena

Cena: 80 Kč

Snížená cena: 40 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

Revival Invaze v Šumperku

Oblíbený letní revivalový mejdan pod širým nebem s muzikou, kterou máte rádi!
Šumperk, Olomoucký kraj

Houby, houby, houbičky

Výstava, pořádaná při příležitosti 25. ročníku výstavy živých hub v Šumperku, představí svět hub z různých pohledů.
Šumperk, Olomoucký kraj

Botanicko-mykologická exkurze – Velké Losiny

Vlastivědné muzeum pro Vás připravilo botanicko-mykologickou exkurzi, která bude vedena do lázeňského parku ve Velkých Losinách.
Šumperk, Olomoucký kraj

Komentovaná prohlídka výstavy: Jen se tak trochu zhoupnout – Kolébky a houpačky

Výstavou Jen se tak trochu zhoupnout provedou její autorky Pavlína Janíčková a Kristina Lipenská.
Šumperk, Olomoucký kraj

Jako fénix z popela – 30 let od požáru šumperského divadla

Letos na podzim uplyne třicet let od chvíle, kdy zachvátil budovu šumperského divadla ničivý požár. Brzké úterní ráno 25. října 1994 je tak v jeho dějinách zapsáno černým písmem, neboť to vypadalo, že éra profesionálního divadla po třiačtyřiceti letech navždy končí.
Šumperk, Olomoucký kraj

Jen se tak trochu zhoupnout – Kolébky a houpačky

Výstava, inspirovaná výzkumem Petry Zsákové ze Šumperka, se zaměřuje na fenomén houpání v různých etapách lidského života.
Šumperk, Olomoucký kraj

S Muzejíčkem kolem světa

Od května se budou moci malí i velcí návštěvníci Muzejíčka vydat na cestu kolem světa.
Šumperk, Olomoucký kraj

The Marking of Distance

V šumperském muzeu se poprvé představí fotografka a umělkyně Meghan Morongová.
Šumperk, Olomoucký kraj

Pavlínin dvůr v Šumperku

Hospodářský statek, který časem získal honosnou podobu. Byl postaven v 19. století. V objektu se nacházely kravíny, prostory pro zpracování mléka i sklady krmiva. Později Terschův syn Franz vestavěl doprostřed severního křídla statku obytný dům ve stylu klasicismu.
Šumperk, Olomoucký kraj

Sport nebo relax v centru Welly

Sportovně relaxační centrum Wellyvzniklo proměnou jednoho velkého snu ve skutečnost. Svojí komplexností a vybavením je ojedinělým moderním centrem v Šumperku, které poskytuje svým zákazníkům širokou paletu profesionálních služeb v oblasti sportu a wellness zároveň.
Šumperk, Olomoucký kraj

Bowling, golfový simulátor, snooker, kulečník nebo poker

Přijďte si zahrát do nevýherní herny Devítky v centru Šumperka. Hry a zábava pro všechny generace.Kromě skvělé zábavy můžete také posedět s přáteli v příjemném prostředí, k dispozici je zde široký výběr kvalitních vín, míchaných nápojů nebo několika druhů kávy.
Šumperk, Olomoucký kraj

Muzejíčko Šumperk

Nachází se v přízemí východního křídla šumperského muzea a slouží pro rodiny s dětmi, děti a mládež, ale i pro dospělé, kteří si zachovali mladou duši a kteří si rádi pohrají, zasoutěží nebo si vyzkouší nějaké dnes již zapomenuté činnosti.
Šumperk, Olomoucký kraj

Prohlídkový okruh Šumperkem s průvodcem

Město Šumperk, známé také jako "Brána Jeseníků", se může chlubit bohatou a dlouhou historií a velkým počtem historicky cenných památek. Do světa poutavých příběhů můžete nahlédnout při procházce s průvodcem.
Šumperk, Olomoucký kraj

Koloběžkové centrum v Šumperku

V prostorách Domu kultury Šumperk, kde donedávna sídlila sázková kancelář, vzniklo nově koloběžkové centrum.
Šumperk, Olomoucký kraj

Galerie Jiřího Jílka v Šumperku

Díla Jiřího Jílka najdete ve sbírkách Národní galerie v Praze, Muzea umění v Olomouci, v muzeu v Opavě, ve Frenštátě pod Radhoštěm, ve Vsetíně a v Šumperku; početně v soukromí a řadou realizací i ve veřejném prostoru.
Šumperk, Olomoucký kraj

Divadlo Šumperk – zábava pro velké i malé

Šumperské divadlo nabízí nejen zajímavá divadelní představení pro dospělé i děti, ale také možnost pronájmu prostor pro pořádání kulturně společenských akcí a zapůjčení kostýmů.
Šumperk, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Perk v Šumperku

Funkcionalistická budova hotelu Perk (býv. hotel Grand) patří mezi nejvýraznější stavby v Šumperku. V letech 2021 – 2023 prošel generální rekonstrukcí a nyní nabízí reprezentativní restauraci, pokoje pro sedm desítek hostů, konferenční sály nebo saunový svět s výhledem na Praděd.
Šumperk, Olomoucký kraj

Hotel Elegance v centru Šumperka

Nový komfortní a elegantní hotel v samotném centru Šumperka. Jen pár kroků od šumperského divadla, muzea, městského parku, náměstí s romantickými uličkami, restauracemi, kavárnami, hospůdkami a obchody lemujícími hlavní třídu.
Šumperk, Olomoucký kraj

Restaurace Arte v Šumperku

Restaurace Arte je součástí zábavního a gastronomického centra Maják, nacházející se jen pár kroků od šumperské hlavní třídy. Zde můžete povečeřet při svíčkách s pocitem pohody spolu s jistotou kvalitních pokrmů připravených našimi kuchaři.
Šumperk, Olomoucký kraj

Sport relax a wellness v Šumperku

Chcete si odpočinout od všedních dnů, pobavit se s přáteli nebo jen vybít přebytečnou energii? Máme pro vás řešení přímo v centru Šumperka, města které je bránou Jeseníků. V prostorách luxusního hotelu je vám k dispozici zázemí wellness se 3 saunami, krytým bazénem, vířivou vanou a solnou jeskyní.
Šumperk, Olomoucký kraj

Cukrárna v Uličce v Šumperku

Cukrárna v Uličce se nachází na Hlavní třídě v Šumperku a jak už vypovídá z jejího názvu, tak tato cukrárna je schovaná v nenápadné uličce, ale za to nápadný je její obsah.
Šumperk, Olomoucký kraj

Paleo BEZva pekárna v Šumperku

Pekárna, ve které jsou na prvním místě kvalitní suroviny a produkty místních farmářů, ale i nulová éčka či minimální obaly najdete v Šumperku v ulici Dr. Beneše 16. Přijďte se přesvědčit, že péct lze zdravě a zároveň chutně!
Šumperk, Olomoucký kraj

Bistro J & J v Šumperku

S láskou a péčí vám budeme servírovat skvělá jídla a drinky přímo v srdci Jeseníků, a to v našem rodném Šumperku.
Šumperk, Olomoucký kraj

Cakir's Burger v Šumperku

Rozmazlte se poctivou porcí masa, vylaďte si svůj Burgr dle chuti a nechte si ho doručit až domů.
Šumperk, Olomoucký kraj