Vypravte se spolu s námi po stopách Hroznové kozy, poznejte díky ní rok na vinici, staré vinařské tradice a vinohrady i sklepní ulici v okolí Vrbovce.
Tradiční lidová slavnost Jízda králů. Jízda králů je v Doloplazích pořádána již přes třicet let.
Slovácký verbuňk je mužský lidový tanec skočného charakteru pocházející ze Slovácka. Od roku 2005 je zapsán organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.
Hroznová koza je magická bytost z pradávných časů, která společně s kozlem a kůzlaty chrání vinohrady, víno a vinaře na Znojemsku a v rakouském Weinviertelu. Má svou naučnou stezku, připomínají ji vinařské expozice u nás i v Rakousku a dokonce existuje i Spolek přátel Hroznové kozy.
Již 30. hrnčířský jarmark se uskuteční od 17. do 18. září 2022.
Návštěva modrotiskové dílny spojená s ukázkou tradiční výroby, která se nezměnila od svého založení v roce 1906. Součástí dílny je také prodejena, ve které je nabízen veškerý sortiment výrobků.
Velká sláva vypukne v Hluku – během prvního červencového víkendu se zde uskuteční Dolňácké slavnosti písní a tanců s tradiční jízdou králů. Jejich součástí bude i další ročník slováckého festivalu dechových hudeb.
Každé dva roky pořádaná folklorní slavnost v Kunovicích – přijďte i vy pokochat se krásnými kroji a vozy taženými koňmi v nejrůznějším provedení. Letos se bude konat ve dnech 5. až 7. srpna 2022.
Šardice, Hovorany, Ježov či Moravany: to je několik vesnic na kyjovském Slovácku, kde se dodnes udržela tradice ornamentů vysypávaných z písku. Dřív se pískové ornamenty vysypávaly od Bílé soboty do svátku sv. Václava každou sobotu večer, aby byly cesty vyzdobené před nedělní mší, dnes provázejí zejména hody a folklorní slavnosti.
Jízda králů je lidový obyčej, který je z doposud neznámého původu, spojený povětšinou s tradičním křesťanským svátkem. U nás se udržuje už jen na Slovácku a na Hané, ačkoliv dříve byla po celé České republice velmi hojná.
Textilní tiskařská technika modrotisk je od listopadu 2018 na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. O zápis společně žádalo Česko, Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko.
Jedním z nejstarších způsobů potiskování lněného a později bavlněného plátna je modrotisk. Činnost modrotiskové dílny v Olešnici na Moravě se datuje již od roku 1816. Strojový tisk v továrnách znamenal konec ručnímu tisku plátna, proto je olešnický modrotisk výrobou velice vzácnou a nevídanou.
Má příspěvek časově omezenou dobu trvání?