Úvod > Aktuality > Zlín: hravý festival, akce, výstavy a zábava
Zlín: hravý festival, akce, výstavy a zábava
"> "> "> ">

Zlín: hravý festival, akce, výstavy a zábava

Vydáno 18. února 2019 Zážitky
Pro děti ze Zlína a okolí se blíží jarní prázdniny (letos budou od 25. 2. do 3. 3. 2019) a my pro ně (ale i pro děti, které již jarní prázdniny mají tento týden) máme skvělý tip, kam vyrazit za zábavou: na zlínském zámku se totiž na celý měsíc zastavil putovní festival chytrých hraček IQ Play a nouze ve Zlíně není ani o jinou zábavu.

Festival IQ Play na zlínském zámku

Od 2. února do 3. března se část zlínského zámku proměnila ve velkou hernu, rozdělenou do několika částí podle typů her. Festival IQ Play nabízí záplavu nejrůznějších her a hraček: edukativní, smyslové a dřevěné, logické hry včetně společenských deskových her, smart hry pro jednoho hráče, Montessori pomůcky i zvětšeniny her. Například ve stavebnicové části budou jak obří stavebnice, tak stavebnice z nejrůznějších materiálů, těšit se můžete i na originální hlavolamy a kuličkodráhu, která nejenže kombinuje kostky a prvky kuličkodráhy, takže se z ní dá postavit téměř cokoliv, ale hlavně je kompatibilní s Lego Duplo. Nechybí ani hudební kuličkodráha Xyloba. Vstupné na výstavu je 50 korun, rodinné pak 150 korun.

Spoustu návštěvníků se na festivalu bojí hlavolamů a myslí si, že na to nemají buňky. Nevyzkoušet hlavolam by byla chyba. Je to totiž výborný relax, který doporučují psychologové. Fígl je v tom, že se soustředíte jen na to, jak vyřešit hlavolam, nikoliv na starosti, které vás trápí. Logické myšlení se dá také vypěstovat. Skládání hlavolamů, to je něco jako odpočinek v přírodě. Hlavolamy se dělí podle obtížnosti. Začátečníci řeší ty nejjednodušší a postupně se zlepšují. A platí to nejen pro děti, které se tak učí soustředit, ale i pro lidi v důchodovém věku. Procvičí si mozek i jemnou motoriku.
 

Největší výstava RC modelů

Největší výstava RC modelů v České republice je k vidění také na Zlínském zámku, a to až do konce Model letadlaúnora 2019. Výstava představuje na 120 letadel, které je možné dostat do vzduchu. Největší letadlo má rozpětí 7 metrů. Unikátní expozice je doplněna 20 modely historických lodí, asi stovkou modelů aut a historických staveb. Zajímavou část expozice tvoří věci z reálného světa letectví. Největší sbírka leteckých přileb nebo sedačka z legendárního MIG21, ve které se můžete vyfotografovat.

Výstava je koncipována pro celou rodinu a návštěvník jistě ocení i dokument o fenoménu českého modelářství. Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin.

Do Zoo Zlín - Lešná se zimní slevou

Zoo ZlínSkvělým a velmi oblíbeným místem je zoologická zahrada Zlín-Lešná. Počítejte ale s tím, že je opravdu rozsáhlá a na prohlídku si vyhraďte dostatek času – ostatně procestovat v jediném dni Afriku, Asii, Austrálii a Ameriku dá trochu práci!

Zlínská zoo je i v zimě plná života a rozhodně stojí za návštěvu. Až do konce února platí zvýhodněné vstupné, které pro děti do 15 let činí 40 Kč, pro dospělé 80 Kč, pro studenty a seniory 60 Kč. Občerstvení a teplá jídla nabízí restaurace Tyrol a Limpopo, k dispozici je také Chocolatérie s nabídkou čokoládových specialit a kávy. V únoru je Zoo Zlín otevřena od 8.30 do 16:00 hod.
 

Baťa, boty a Filmový uzel

Historie Zlína je spojená se jménem Baťa; pokud chcete vidět, co všechno se ve zdejších závodech vyrábělo, zajděte se podívat do Muzea jihovýchodní Moravy. Společně s Krajskou knihovnou a Krajskou galerií výtvarného umění tvoří instituci se zvláštním názvem 14|15 Baťův institut; jde ovšem jen o čísla dvou budov bývalého Baťova továrního areálu, kde moderní kulturní centrum najdete.

S Baťovými závody je spojená i jedinečná zlínská architektura a také filmové ateliéry.

Slavné filmy, které tu vznikly – namátkou Vynález zkázy, Cesta do pravěku či Ferda Mravenec – dnes připomíná Filmový uzel, dům, který dostal jméno podle známého filmu Hermíny Týrlové Uzel na kapesníku. K vidění je působivá expozice o historii a osobnostech filmových ateliérů, dětem pak slouží zábavné patro nazvané Tvořivý chlívek. Proč chlívek? Hlavním hrdinou je totiž prasátko Lojzík; děti se ho naučí nakreslit, hravou formou se seznámí se základy animace, sestaví si vlastní příběh a nakonec se podívají na ukázku z nově připravovaného večerníčku. Každou sobotu a neděli navíc ve Filmovém uzlu probíhají workshopy, kde si vyzkoušíte práci animátorů a vytvoříte vlastní krátký animovaný snímek. Pokud chcete mít jistotu, že pro vás bude volný animační stůl, rezervujte si místo na workshopu předem.
 

Kam se ještě můžete podívat?

Zoo Zlín - jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín - jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Obuvnické muzeum ve Zlíně - Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Obuvnické muzeum ve Zlíně - Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem Princip Baťa - Dnes fantazie, zítra skutečnost se nachází v budově 14|15 Baťova institutu (ve 14. budově továrního areálu).

Filmový uzel Zlín

Filmový uzel Zlín

Pojďte s námi do světa filmu a fantazie! Čtyři patra plná animace, zábavy, filmové historie a kreativity v místě, kde tvořila Hermína Týrlová a Karel Zeman. Nově zrekonstruovaná budova v areálu zlínských filmových ateliérů.

Zámek Lešná - pohádkový zámek ve Zlíně

Zámek Lešná - pohádkový zámek ve Zlíně

Pohádkově vyhlížející zámek patřil rodu Seilern-Aspangů, kteří jej vybudovali koncem 18. století podle návrhu vídeňského architekta Johanna Micka. Nachází se ve Štípě, místní části Zlína, v areálu místní zoologické zahrady. Nádherné interiéry zámku patří mezi nejkrásnější v České republice.

Galerie Václava Chada ve Zlínském zámku

Galerie Václava Chada ve Zlínském zámku

Galerie Václava Chada si klade za cíl vyplnit mezeru mezi státními galeriemi v regionu, a soukromými komerčními galeristy, nejen ve Zlíně. Ctitelé výtvarného umění se zde mohou seznámit s moderním uměním V. Chada i dalšími zajímavými tvůrci.

Baťova vila ve Zlíně

Baťova vila ve Zlíně

Vila Tomáše Bati se začala stavět v roce 1909 a dokončena byla v roce 1911. Nechal si jej postavit geniálni podnikatel Tomáš Baťa, zakladatel Baťových obuvnických závodů. Chtěl pro sebe a svou rodinu vybudovat příjemné sídlo, kde by mohl odpočívat a stále vidět svou továrnu.

Zámek Zlín

Zámek Zlín

Zlín je vlastně stále z historického hlediska nový a mladý. Více jak 95% má své předky jen ve třetí či čtvrté generaci a město má jen pár domů starších sta let, které zůstaly zachovány v původní podobě. Budova zámku se zdmi starými 500 let je jedinou hmotnou spojkou s dávnou minulostí.