Úvod > Aktuality > Loupežník na Valdštejně, robot na Troskách a dětské prohlídky: léto na hradech a zámcích Českého ráje
Loupežník na Valdštejně, robot na Troskách a dětské prohlídky: léto na hradech a zámcích Českého ráj
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Loupežník na Valdštejně, robot na Troskách a dětské prohlídky: léto na hradech a zámcích Českého ráje

  • Vydáno18. června 2022
Užijte si léto v ráji! S portálem Kudy z nudy se pojďte podívat, co nachystaly pro letošní prázdniny hrady a zámky Českého ráje. Víte například, že o zábavu při prohlídce hradu Trosky se postará robot Čenda, na Valdštejně potkáte loupeživého rytíře a Sychrovem vás provede krásná princezna?

Loupeživý rytíř, noční prohlídky a pohádková výstava na Valdštejně

Do temných časů středověku se přenedete na hradě Valdštejně: od 4. do 27.července se zde konají prohlídky pro děti s místním loupeživým rytířem spojené s hledáním pokladu a zlomením kletby. Začátky prohlídek jsou v 11:00, ve 13:00 a v 15:00 hodin. Dospěláky potěší noční prohlídky aneb Markvarticové – zakladatelé Turnova a Valdštejna. Jedná se o oblíbené netradiční noční prohlídky s doprovodným programem zaměřeným tentokrát na rod Markvarticů, který založil město Turnov a hrad Valdštejn. Proběhnou 1., 6., 20. a 29. července od 19:30 hodin. Kdo má rád pohádky, může si prohlédnout prázdninovou výstavu „Z pohádky do pohádky aneb nejen S čerty nejsou žerty“, která je dostupná až do 31. srpna 2022.
 

Na hrad Trosky s robotem Čendou

Na stránkách Infocentra Trosky si můžete rezervovat hru Čertova mřížka, při níž budete po hradě Trosky cestovat s robotem Čendou. Robotek je mrně, které se směje, mrká, svítí očima, pozná, kde a v jaké pozici se nachází, reaguje na chycení za ruce, na poklepání, na svou vlastní polohu, ale i na pozici na mapě. Sice ho budete muset nosit s sebou po hradě, ale pomůže vám luštit kódy, šifry a záhady. Na konci pak samozřejmě čeká překvapení a odměna. Kromě toho se na hradě během léta koná spousta akcí: o víkendu 23. a 24. července můžete pozorovat provazochodce, kteří se pokusí po laně napnutém ve výšce přejít mezi oběma věžemi. V sobotu 27. srpna proběhne na hradě Hradozámecká noc.
 

Tance, kostýmy a řemesla na zámku Mnichovo Hradiště

Delftskou fajáns, míšeňský, japonský a čínský porcelán, kostýmy, zbraně, unikátní historické divadlo s funkční mašinérií a knihovnu, kterou spravoval Giacomo Casanova na zámku Duchcov: to všechno uvidíte při prohlídce barokního zámeckého areálu v Mnichově Hradišti. Rodu Valdštejnů patřil od třicetileté války až do roku 1946, navíc v kapli sv. Anny jsou uloženy ostatky slavného vojevůdce Albrechta z Valdštejna. I tady na letošní léto nachystali spousty akcí, například seminář historického tance dětského souboru Mariane v sala terreně od 1. do 5. 7. Pravidelně každou neděli se v červenci a srpnu konají dětské prohlídky Za pověstmi Českého ráje a Pojizeří s průvodkyní v dobovém kostýmu. Začínají v 10:15 a 10:45, program doplňuje loutkové představení v sala terreně v 11:30 hodin. Na zahradě u saly terreny potkáte dravce a sokolníky. Těšit se můžet na letové ukázky, představé se puštík, výr, sova pálená a další ptáci.
 

Pár dalších pohádkových tipů

  • Novogotický zámek Sychrov je otevřený celý rok, v létě láká na divadelní představení, talk show i muzikál. Pokud se sem vypravíte v srpnu, užijete si Skotské hry (20.8.). S dětmi zavítejte na Prohlídky s princeznou. Tato trasa je určena pro rodiny s dětmi a je vedená princeznou, která zábavnou a nenáročnou formou seznámí děti s tím, jak se dříve princům a princeznám na zámku žilo. Trvají asi 25 minut.
  • Zkrácené dětské prohlídky pro malé návštěvníky přibližně od čtyř do deseti let nabízí zámek Hrubý Rohozec.
  • Jeden z nejoblíbenějších hradů v Českém ráji, hrad Kost prošel náročnou rekonstrukcí a letos nabízí moderní expozici zřízenou ve spodním patře Velké bílé věže. Ta je zaměřena na stavební vývoj hradu, který její tvůrci přiblíží pomocí animace a modelu.
  • Rozsáhlou dětskou expozici nabízí hrad a zámek Staré Hrady. Provádět vás budou opravdové živé pohádkové bytosti – krásné princezny, udatní rytíři či veselé čarodějnice. Během prázdnin si tu děti navíc užijí Pohádkové rejdiště.
Pohádkové rejdiště na Starých Hradech

2.7.
28.8.
Pohádkové rejdiště na Starých Hradech

Pohádkové bytosti ožívají na Starých Hradech a vtáhnou vás do svých her a radovánek. Každou středu, sobotu a neděli vás na velkém hradním nádvoří netrpělivě čekají veselé princezny a čarodějnice, popletení čerti a čarodějové, ale i čarocezny a čertenice.

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Prohlídky s princeznou na zámku Sychrov

1.7.
31.8.
Prohlídky s princeznou na zámku Sychrov

Letní prohlídky pro děti s princeznou na zámku Sychrov.

Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.

Cyklovlak Český ráj z Prahy do Jičína a Turnova

26.3.
30.10.
Cyklovlak Český ráj z Prahy do Jičína a Turnova

Turistický vlak Český ráj vyráží o sobotách a nedělích a ve svátky na trasu: Praha hl. n. – Nymburk-město – Jičín – Kopidlno – Turnov a zpět. Ve vlaku je možná úschova během přepravy.

Hra Čertova mřížka s robotem Čendou na Troskách

2.4.
30.10.
Hra Čertova mřížka s robotem Čendou na Troskách

Zahrajte si šifrovanou hru Čertova mřížka s robotem Čendou. Nejde o akci pro děti jako takovou. Hra navazuje na fenomén únikových her, kde se luští kódy a šifry. Hra je určena pro dospělé návštěvníky, děti jsou vítány, ale rozhodně v doprovodu dospělých.

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Skotské hry na Sychrově

20.8.
Skotské hry na Sychrově

Skoti ovládnou státní zámek Sychrov, kde se budou po celý den konat tradiční skotské hry, které, stejně jako např. tartan, kilt, skotské dudy a whisky, patří ke kulturnímu dědictví Skotska a které patří mezi jedny z největších skotských her v Evropě.

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály jsou součástí přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o severní výběžek Klokočských skal spadající směrem k řece Jizeře. Jejich název je odvozen od Betlémského mlýna, který stál při ústí potoka, jež teče od Podlouček do řeky Jizery.

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámecký hotel Hrubá Skála je známý jako romantický zámek, stojící na pískovcové skále asi 6 km jihovýchodně od města Turnov. Nádherný pohled na Skalní město se vám naskytne z Vyhlídkové věže i moderních zrekonstruovaných hotelových apartmánů a luxusních pokojů v historickém stylu.

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Rozsáhlá pískovcová skalní oblast východně od čedičového vrchu Mužský, Příhrazské skály v Českém ráji, je plná nádherných vyhlídek. Jednou z nich je i Krásná vyhlídka, která dělá čest svému jménu. Pokochat se zde můžete výhledem na Ještěd a okolí.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.