Úvod > Aktuality > Zámek Čechy pod Kosířem láká na obraz věrného psa
Zámek Čechy pod Kosířem láká na obraz věrného psa
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Zámek Čechy pod Kosířem láká na obraz věrného psa

Vydáno 30. července 2021
Už jste navštívili zámek Čechy pod Kosířem? Letošní zámeckou sezónu ozvláštňuje zajímavý obraz "Pes ležící na hrobu svého pána" na kterém se podílel Josef Mánes nebo repliky šperků hraběnky Gizely. Jestliže na zámek přijdete o víkendu 31. 7. a 1. 8. 2021 pomůžete navíc místům postiženým tornádem na jižní Moravě.
pes ležící na hrobě svého pánaZámek Čechy pod Kosířem nedaleko Olomouce připravil na letošní letní sezónu řadu novinek. Jednou z nich je obraz s názvem "Pes ležící na hrobu svého pána". Namaloval jej s velkou pravděpodobností hrabě August Alexander Silva Tarouca, hostitel a mecenáš Josefa Mánesa. Podle odborníků se na tvorbě nalezeného obrazu podílel i sám Josef Mánes. Slavný malíř měl na obraz namalovat ústřední postavu, tedy věrného truchlícího psa.

Obraz odkazuje na smrt staršího bratra hraběte, Ervína Viléma, který velmi miloval lov, avšak při pádu z koně utrpěl vážné zranění, jehož trvalé následky a prohlubující se psychické problémy hrabě vyřešil sebevraždou. Na obraze je zpodobněn jeho pes, který odmítl svého pána i po smrti opustit. Obraz pochází ze soukromé sbírky a na letošní sezónu jej zámku zapůjčila jeho majitelka.


Ztracené šperky hraběnky Gizely

šperky hraběnky GizelyDalší z novinek letošní sezóny jsou věrné repliky šperků hraběnky Gizely Silva Tarouca, jak je vymaloval Josef Mánes na portrétu v životní velikosti visícím ve Velkém sále zámku. K replikám svatebních šatů z loňského roku letos přibyla brož, náušnice a náhrdelník. Šperky byly vyrobené firmou Preciosa Jablonec.

Originály jsou v současnosti pro veřejnost ztracené. Vzhledem k velkému zadlužení rodu krátce po hraběnčině smrti lze předpokládat, že byly již ve 2. polovině 19. století prodány.
 

Památky památkám – pomoc jižní Moravě

zámek čechy pod kosířemNavštivte o víkendu 31. 7. – 1. 8. 2021 vybrané památky v Olomouckém kraji. Výtěžek ze vstupného za tento víkend bude použit na rekonstrukci živelnou pohromou poničené Galerie výtvarného umění v Hodoníně.

Kromě zámku Čechy pod Kosířem se do projektu zapojují Arboretum Bílá Lhota, hrad Helfštýn, hvězdárna Prostějov, lovecko-lesnické muzeum na hradě Úsov, Muzeum a galerie v Prostějově, Muzeum Komenského v Přerově, Muzeum Mohelnice, Muzeum Vincenze Priessnitze v Jeseníku, Muzeum Zábřeh, Památník Adolfa KašparaLošticích, Rodný dům Petra Bezruče v Kostelci na Hané, Vlastivědné muzeum Jesenicka, Vlastivědné muzeum v Olomouci a Vlastivědné muzeum v Šumperku.
Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Další aktuality

18.9.
2021
Podzimní festival duchovní hudby hostí Olomouc

Podzimní festival duchovní hudby hostí Olomouc

Střední Morava a Jeseníky | Kultura
14.9.
2021
Oslavte Dny evropského dědictví 2021 na moravském hradě Šternberk

Oslavte Dny evropského dědictví 2021 na moravském hradě Šternberk

Střední Morava a Jeseníky | Památky
6.9.
2021
V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti

Střední Morava a Jeseníky | Kultura