Zámek je dominantou Městské památkové zóny v
Přerově. Majitelem
původně gotického hradu se na konci 15. století stal
rod Pernštějnů. Na přelomu 16./17. století se Přerov dostal do držby
Karla staršího ze Žerotína, za něhož vyvrcholila přestavba hradu na
renesanční zámek.
Větší stavební úpravy v interiérech i exteriérech zámku provedli až
v první polovině 19. století Antonín hrabě Magnis a jeho syn Vilém. Již na konci 19. století přestal zámek sloužit k účelu bydlení. Po vzniku Československa převzalo zámek město Přerov, které se rozhodlo
přizpůsobit interiéry zámku pro muzejní expozice a depozitáře. Muzeum Komenského bylo do prostor zámku přestěhováno na počátku třicátých let 20. století, kterých dodnes využívá
pro muzejní účely.
Expozice
- Archeologie Přerovska: seznamuje návštěvníky s archeologickými nálezy z oblasti přerovského regionu (včetně známého sídliště “lovců mamutů” v Předmostí u Přerova) od starší doby kamenné až do sklonku středověku a počátků raného novověku na přelomu 15. a 16. století.
- Školní třída ze 17. století (z doby Komenského): expoziční cyklus historických rekonstrukcí školních tříd dokladuje zajímavým způsobem různá období vývoje dějin školství a pedagogiky v českých zemích.
- Školní třída a kabinet měšťanské školy z doby Rakousko-Uherska: v expozici lze nahlédnout do školní třídy s originály školního nábytku a školních pomůcek, běžných při vyučování do roku 1914. Nechybí názorné pomůcky k výuce zeměpisu a fyziky, nebo harmonium, na které hrával skladatel a učitel hudby Josef Čapka Drahlovský.
- Školní třída z doby 1. republiky (1918 – 1938): zde se podíváte na českou měšťanskou školu (6. až 8. rok školní docházky) vybavenou soudobým nábytkem a zařízením, učebnicemi a didaktickými pomůckami.
- Školní třída z 50. let 20. století: třída je vybavena jako venkovská učebna malotřídní národní školy. Nechybí zde ani znak z období lidově-demokratického Československa a portréty dvou státníků, československého prezidenta Klementa Gottwalda a představitele Sovětského svazu Josifa Vissarionoviče Stalina.
- Památník Jana Amose Komenského: uprostřed místnosti v 1. patře jižního křídla zámku je sádrový model plastiky J. A. Komenského od Vladimíra Navrátila, vedle níž se ve skleněné urně nachází prsť z místa Komenského posledního odpočinku v nizozemském Naardenu.
Haptický model přerovského zámku
Na dřevěné maketě si mohou handicapovaní památku
osahat a prohlédnout zblízka. Haptický model je vyroben ze dřeva,
autorem je restaurátor Otakar Ruček. Model slouží
nevidomým a těžce slabozrakým lidem k hmatovému prohlížení, díky kterému získají lepší představu o velikosti, tvaru a zvláštnostech této kulturní památky. Slabozrací, kteří v reálu špatně vidí do dálky, si památku
prohlédnou zblízka ze všech stran a lépe ji tak poznají.
Model je umístěn na soklu o velikosti zhruba metr krát metr, návštěvníkům je k dispozici
ve vstupních prostorách u pokladny.
Muzeum Komenského v Přerově 
Instituce byla oceněna v
Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2007 – Muzeum Komenského v Přerově, p. o. – ORNIS, Ornitologická stanice Muzea Komenského – Zvláštní cena v kategorii Muzejní výstava roku 2007 – za výstavu „Šáhni si na ptáka – hmatová výstava o ptačím životě“
2002 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní publikace roku 2002 – za vydání CD ROM „Svět očima Amerlinga“