Úvod > Aktuality > Vydejte se na výlet na hrad či zámek v okolí Prahy už v březnu
Vydejte se na výlet na hrad či zámek v okolí Prahy už v březnu
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Vydejte se na výlet na hrad či zámek v okolí Prahy už v březnu

  • Vydáno17. února 2022
První jarní měsíc nebývá ještě plně zahrnut do návštěvnické sezony, ale přesto se už najdou hrady a zámky, které zvídavé turisty lákají k návštěvě. Některé oblíbené hrady a zámky ve středních Čechách jsou v sobotu a neděli bez problémů dostupné. Vyberete si majestátný Karlštejn, Křivoklát, Točník či raději zámek Mníšek pod Brdy, ve kterém se nenudí děti ani dospělí? Otevřeno je i na dalších místech. Zavítat můžete na zámek Loučeň, Dobříš nebo Český Šternberk.

2K: Karlštejn a Křivoklát

KarlštejnZnámý hrad Karlštejn, nedobytné sídlo Karla IV., který sem ukryl korunovační klenoty, je trpělivě otevřen po většinu roku. Na první prohlídkový, kde si prohlédnete prostory Císařského paláce a Pokladnici s Klenotnicí v Mariánské věži můžete v březnu vyrazit každý den kromě pondělí od 9:30 do 16:00 hodin. Na druhý prohlídkový okruh s proslulou Kaplí sv. Kříže Kříže s deskovými obrazy z dílny mistra Theodorika si však musíte počkat do začátku května.
 
křivoklátTaké další známý hrad, Křivoklát, otevírá své brány příchozím. Patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům u nás. Jeho jméno je prý odvozeno od nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Svého času hrad sloužil jako vyhlášené vězení, kam se nakonec také dostal sám královský alchymista magistr Edward Kelly. I vy jej můžete už nyní navštívit, a to každý víkend od 12:00 do 14:00 hodin. Od dubna pak bude otevřeno každý den mimo pondělí. 


S dětmi na Mníšek či Loučeň

Také státní zámek Mníšek pod Brdy je v březnu již otevřen veřejnosti, a to vždy o víkendu. Pro dospělé jsou zde dva okruhy První republika – reprezentativní salóny, které jsou přístupné denně mimo pondělí od 10:00 do 14:00 ve všední dny a o víkendu od 10:00 do 16:00 hodin. Druhý okruh První republika – soukromé pokoje lze spatřit denně mimo pondělí od 11:00 do 15:00 hodin. Navíc se zde konají dětské prohlídky s královnou Elsou, ale nejsou pravidelné – o jejich konání se informujte na webu zámku. Otevřené bývá i Kouzelné sklepení. Na dětské prohlídky je nutná předchozí rezervace. Možná vás překvapí, že celé okolí zámku a města je dějištěm knihy Kája Mařík od Marie Wágnerové. Po prohlídce zámku můžete ještě vyrazit na poutní místo "Skalka".
 
Romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem, expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a řadou dalších zajímavostí, to je Loučeň, který můžete v březnu navštívit ve všedních dnech ve 12:00,14:00 a 16:00 hodin, o víkendech v sobotu a neděli jsou prohlídky denně od 11:00 do 16:00, každou hodinu. Zámecký areál je otevřen denně mezi 10. a 17. hodinou. A když se vám nebude na prohlídku interiérů chtít, vyzkoušejte zdejší unikátní labyrinty! Labyrinty a bludiště nabízejí neotřelou zábavu. V labyrintech vás jediná cesta, byť pořádně klikatá, povede k vytyčenému cíli. Oproti tomu v bludišti narazíte na mnohá rozcestí. A přitom ne každá z cest, kterou si na těchto rozcestích vyberete, vede tím správným směrem. Ať už se rozhodnete putovat labyrintem či bludištěm, zjistíte, že to není jen dětská zábava, jak by se možná mohlo zdát nezasvěceným. Garantujeme vám, že propadnete kouzlu bludišť a labyrintů, ať už jste jakéhokoli věku.


Jaro na hradě Točník a Český Šternberk

Hrad TočníkZnamenitou ukázkou vyspělého středověkého stavitelského umění je státní hrad Točník, který si oblíbil král a římský císař Václav IV. Ten jej také nechal přestavit jako honosné representační sídlo. K pozoruhodným detailům na hradě patří kamenná erbovní galerie tvořící titulaturu Václava IV. Od roku 2019 je zpřístupněno také 4. a 5. patro Královského paláce, lze se sem dostat po novém venkovním přístupovém schodišti. V březnu a dubnu má otevřeno o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin.

Český Šternberk u řeky Sázavy zve všechny milovníky hradů na prohlídky, které se konají všechny březnové víkendy, tedy vždy v sobotu a v neděli, ve 13:00 hodin. Předjarní trasa hradem zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností. Dozvíte se také o historii rodu Sternbergů, starobylého českého rodu, a o životních osudech jeho významných představitelů.


Otevřeno má také zámek Radim v Polabí

zámek RadimNelákají vás klasické prohlídky památek, protože máte pocit, že to je jen nuda? Zkuste něco trochu jiného. Na zámku Radim zažijte atmosféru šlechtického sídla jako za starých časů. Otevřeno je zde vždy o víkendu, prohlídky se konají v 11:00, 13:00 a 15:00 hod. Vybrat si můžete ze tří okruhů: Sklepní prostory obývané čeládkou, zahrnující černou kuchyni, lednici, a šatlavu i kancelář panského hejtmana a ložnici princezen.

Pro znalce a vlastence na zámku Radim připravili obrazovou galerii ve třetím patře, která obsahuje díla především českých autorů z 19. a 1. poloviny 20. století. Po prohlídce zámku se můžete projít ještě zámeckým parkem a nebo se zahřát nefalšovanou horkou čokoládou či jinou dobrotou v zámecké kavárně.
Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérové expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka na zámku ve Vlašimi

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka na zámku ve Vlašimi

Expozici o romantických parcích v Čechách i zahraničí doplňuje výstava věnovaná historii vlašimského zámku a další stálé expozice, zaměřené na vlastivědu, přírodu a historii Podblanicka.

Skalní hrad s jeskyní Kostelíček na Kokořínsku

Skalní hrad s jeskyní Kostelíček na Kokořínsku

Skalní ostroh s jeskyní, zčásti uměle přitesanou, se nachází nedaleko obce Jestřebice na Kokořínsku.

Hrad Sion – sídlo Jana Roháče z Dubé

Hrad Sion – sídlo Jana Roháče z Dubé

Nedaleko Chlístovic u Kutné Hory najdete zbytky hradu Sion. Na místě hradu bylo původně nevelké hradiště. Roku 1423 získal území Jan Roháč z Dubé, který v roce 1426 zahájil výstavbu nevelkého hradu Sion, který byl vystavěn na skalnatém ostrohu ze tří stran chráněn říčkou Vrchlicí.

Zřícenina hradu Týřov

Zřícenina hradu Týřov

Hrad Týřov stojící na skále vysoko nad hladinou Berounky, postavil nejspíše až ke konci své vlády král Václav I. Hrad patří mezi hrady typu francouzského kastelu a byl jedním z prvních hradů tohoto typu na našem území, který umožňoval aktivní obranu.

Zřícenina Hrochův Hrádek u Březnice

Zřícenina Hrochův Hrádek u Březnice

Zřícenina hradu Hrochův Hrádek leží 3 km od Březnice na rozhraní jižních a středních Čech. Původně zde bylo hradiště na jehož místě byla ve 13. století postavena gotická věžovitá tvrz. Tvrz byla opuštěna v roce 1475. Dochovala se věž paláce a val s příkopy.

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Zřícenina hradu Zbořený Kostelec

Zřícenina hradu Zbořený Kostelec

V přírodní rezervaci nad řekou Sázavou se tyčí zřícenina královského hradu Zbořený Kostelec, která je volně přístupná. Počátky dějin hradu nejsou doloženy. První písemná zmínka o Zbořeném Kostelci (původně se jmenoval Kostelec nad Sázavou) pochází z roku 1341.

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je dosud zahaleno tajemstvím. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a v 15. století byl dobyt a zničen.

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.

Zřícenina hradu Říčany

Zřícenina hradu Říčany

Říčanský hrad byl vystavěn pravděpodobně v letech 1260 – 1270. Hrad patří mezi nejvýznamnější stavby české hradní architektury doby posledních Přemyslovců. Je ukázkou nejstarších kamenných hradů na našem území.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Restaurace s výhledem na soutok řek Labe a Vltavy a proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín a gurmánských specialit, zámecká cukrárna pak dezerty vlastní výroby.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda