Úvod > Aktuality > Vydejte se na výlet na hrad či zámek v okolí Prahy už v březnu
Památky

Vydejte se na výlet na hrad či zámek v okolí Prahy už v březnu

  • Vydáno17. února 2022
První jarní měsíc nebývá ještě plně zahrnut do návštěvnické sezony, ale přesto se už najdou hrady a zámky, které zvídavé turisty lákají k návštěvě. Některé oblíbené hrady a zámky ve středních Čechách jsou v sobotu a neděli bez problémů dostupné. Vyberete si majestátný Karlštejn, Křivoklát, Točník či raději zámek Mníšek pod Brdy, ve kterém se nenudí děti ani dospělí? Otevřeno je i na dalších místech. Zavítat můžete na zámek Loučeň, Dobříš nebo Český Šternberk.

2K: Karlštejn a Křivoklát

KarlštejnZnámý hrad Karlštejn, nedobytné sídlo Karla IV., který sem ukryl korunovační klenoty, je trpělivě otevřen po většinu roku. Na první prohlídkový, kde si prohlédnete prostory Císařského paláce a Pokladnici s Klenotnicí v Mariánské věži můžete v březnu vyrazit každý den kromě pondělí od 9:30 do 16:00 hodin. Na druhý prohlídkový okruh s proslulou Kaplí sv. Kříže Kříže s deskovými obrazy z dílny mistra Theodorika si však musíte počkat do začátku května.
 
křivoklátTaké další známý hrad, Křivoklát, otevírá své brány příchozím. Patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům u nás. Jeho jméno je prý odvozeno od nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Svého času hrad sloužil jako vyhlášené vězení, kam se nakonec také dostal sám královský alchymista magistr Edward Kelly. I vy jej můžete už nyní navštívit, a to každý víkend od 12:00 do 14:00 hodin. Od dubna pak bude otevřeno každý den mimo pondělí. 


S dětmi na Mníšek či Loučeň

Také státní zámek Mníšek pod Brdy je v březnu již otevřen veřejnosti, a to vždy o víkendu. Pro dospělé jsou zde dva okruhy První republika – reprezentativní salóny, které jsou přístupné denně mimo pondělí od 10:00 do 14:00 ve všední dny a o víkendu od 10:00 do 16:00 hodin. Druhý okruh První republika – soukromé pokoje lze spatřit denně mimo pondělí od 11:00 do 15:00 hodin. Navíc se zde konají dětské prohlídky s královnou Elsou, ale nejsou pravidelné – o jejich konání se informujte na webu zámku. Otevřené bývá i Kouzelné sklepení. Na dětské prohlídky je nutná předchozí rezervace. Možná vás překvapí, že celé okolí zámku a města je dějištěm knihy Kája Mařík od Marie Wágnerové. Po prohlídce zámku můžete ještě vyrazit na poutní místo "Skalka".
 
Romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem, expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a řadou dalších zajímavostí, to je Loučeň, který můžete v březnu navštívit ve všedních dnech ve 12:00,14:00 a 16:00 hodin, o víkendech v sobotu a neděli jsou prohlídky denně od 11:00 do 16:00, každou hodinu. Zámecký areál je otevřen denně mezi 10. a 17. hodinou. A když se vám nebude na prohlídku interiérů chtít, vyzkoušejte zdejší unikátní labyrinty! Labyrinty a bludiště nabízejí neotřelou zábavu. V labyrintech vás jediná cesta, byť pořádně klikatá, povede k vytyčenému cíli. Oproti tomu v bludišti narazíte na mnohá rozcestí. A přitom ne každá z cest, kterou si na těchto rozcestích vyberete, vede tím správným směrem. Ať už se rozhodnete putovat labyrintem či bludištěm, zjistíte, že to není jen dětská zábava, jak by se možná mohlo zdát nezasvěceným. Garantujeme vám, že propadnete kouzlu bludišť a labyrintů, ať už jste jakéhokoli věku.


Jaro na hradě Točník a Český Šternberk

Hrad TočníkZnamenitou ukázkou vyspělého středověkého stavitelského umění je státní hrad Točník, který si oblíbil král a římský císař Václav IV. Ten jej také nechal přestavit jako honosné representační sídlo. K pozoruhodným detailům na hradě patří kamenná erbovní galerie tvořící titulaturu Václava IV. Od roku 2019 je zpřístupněno také 4. a 5. patro Královského paláce, lze se sem dostat po novém venkovním přístupovém schodišti. V březnu a dubnu má otevřeno o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin.

Český Šternberk u řeky Sázavy zve všechny milovníky hradů na prohlídky, které se konají všechny březnové víkendy, tedy vždy v sobotu a v neděli, ve 13:00 hodin. Předjarní trasa hradem zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností. Dozvíte se také o historii rodu Sternbergů, starobylého českého rodu, a o životních osudech jeho významných představitelů.


Otevřeno má také zámek Radim v Polabí

zámek RadimNelákají vás klasické prohlídky památek, protože máte pocit, že to je jen nuda? Zkuste něco trochu jiného. Na zámku Radim zažijte atmosféru šlechtického sídla jako za starých časů. Otevřeno je zde vždy o víkendu, prohlídky se konají v 11:00, 13:00 a 15:00 hod. Vybrat si můžete ze tří okruhů: Sklepní prostory obývané čeládkou, zahrnující černou kuchyni, lednici, a šatlavu i kancelář panského hejtmana a ložnici princezen.

Pro znalce a vlastence na zámku Radim připravili obrazovou galerii ve třetím patře, která obsahuje díla především českých autorů z 19. a 1. poloviny 20. století. Po prohlídce zámku se můžete projít ještě zámeckým parkem a nebo se zahřát nefalšovanou horkou čokoládou či jinou dobrotou v zámecké kavárně.
Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

6.1.
7.1.
Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

Hrad Český Šternberk je pro návštěvníky otevřen i v zimních měsících, prohlídky začínají vždy v sobotu a v neděli v 11:00 a ve 14:00 hodin.

Zimní prohlídky na zámku Radim

4.11.
31.3.
Zimní prohlídky na zámku Radim

Zimní prohlídky zámku Radim probíhají vždy o víkendech a svátcích v 11:00, 13:00 a 15:00 hod . Nenechte si je ujít. Otevřena ji i zámecká kavárna s nejméně jedním teplým jídlem denně, ovocnými limonádami a postřižinským pivem.

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérové expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka na zámku ve Vlašimi

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka na zámku ve Vlašimi

Expozici o romantických parcích v Čechách i zahraničí doplňuje výstava věnovaná historii vlašimského zámku a další stálé expozice, zaměřené na vlastivědu, přírodu a historii Podblanicka.

Skalní hrad s jeskyní Kostelíček na Kokořínsku

Skalní hrad s jeskyní Kostelíček na Kokořínsku

Skalní ostroh s jeskyní, zčásti uměle přitesanou, se nachází nedaleko obce Jestřebice na Kokořínsku.

Hrad Sion – sídlo Jana Roháče z Dubé

Hrad Sion – sídlo Jana Roháče z Dubé

Nedaleko Chlístovic u Kutné Hory najdete zbytky hradu Sion. Na místě hradu bylo původně nevelké hradiště. Roku 1423 získal území Jan Roháč z Dubé, který v roce 1426 zahájil výstavbu nevelkého hradu Sion, který byl vystavěn na skalnatém ostrohu ze tří stran chráněn říčkou Vrchlicí.

Zřícenina hradu Týřov

Zřícenina hradu Týřov

Hrad Týřov stojící na skále vysoko nad hladinou Berounky, postavil nejspíše až ke konci své vlády král Václav I. Hrad patří mezi hrady typu francouzského kastelu a byl jedním z prvních hradů tohoto typu na našem území, který umožňoval aktivní obranu.

Zřícenina Hrochův Hrádek u Březnice

Zřícenina Hrochův Hrádek u Březnice

Zřícenina hradu Hrochův Hrádek leží 3 km od Březnice na rozhraní jižních a středních Čech. Původně zde bylo hradiště na jehož místě byla ve 13. století postavena gotická věžovitá tvrz. Tvrz byla opuštěna v roce 1475. Dochovala se věž paláce a val s příkopy.

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Zřícenina hradu Zbořený Kostelec

Zřícenina hradu Zbořený Kostelec

V přírodní rezervaci nad řekou Sázavou se tyčí zřícenina královského hradu Zbořený Kostelec, která je volně přístupná. Počátky dějin hradu nejsou doloženy. První písemná zmínka o Zbořeném Kostelci (původně se jmenoval Kostelec nad Sázavou) pochází z roku 1341.

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je dosud zahaleno tajemstvím. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a v 15. století byl dobyt a zničen.

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.

Zřícenina hradu Říčany

Zřícenina hradu Říčany

Říčanský hrad byl vystavěn pravděpodobně v letech 1260 – 1270. Hrad patří mezi nejvýznamnější stavby české hradní architektury doby posledních Přemyslovců. Je ukázkou nejstarších kamenných hradů na našem území.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín, nechybí ani prohlídky sklepů včetně degustace. Navštivte naší zámeckou cukrárnu a restauraci s dechberoucím výhledem.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (02.12. – 03.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Valašský mikulášský jarmek, Mikulášské jízdy v Prahou a okolím – Čertohráček, Vánoce na Hrádku, Čertovské řádění našich i krampus čertů v Dětenicích, Nebíčko a peklíčko na Rabí. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Středočeský kraj | Zážitky

20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

Krásné a oblíbené adventní trhy ve středních Čechách a Svatý Mikuláš s anděly i čerty lákají k prosincovým výletům. S dětmi si můžete užít ve Středočeském kraji velké průvody i komornější akce s přátelskou atmosférou. Vydejte se třeba na Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, na adventní program do zooparku Zájezd, za tradicemi do Hornického domku v Příbrami anebo si počkejte na mikulášskou nadílku ve skanzenu v Kouřimi. Kam vyrazit za Mikulášem vám poradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Zážitky

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v zimě zůstává otevřený

Novorenesanční zámeček ve Vysoké u Příbrami, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Od letošního roku je to vůbec poprvé, kdy bude památník možné navštívit i v zimní sezóně. Otevřeno zde je každý víkend od 10:00 do 15:00 hodin, a to od listopadu 2023 až do konce března 2024.
Středočeský kraj | Kultura

Zámek Loučeň vstoupí do adventu křestem největšího adventního věnce

Již jedenáct let je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách, zdobící kašnu na nádvoří. Každoročně se zde zahajuje advent krásným rituálem, při kterém čtyři andělé v doprovodu Bílé paní loučeňské slavnostně rozsvěcí svíce na loučeňském věnci a žehnají klid a lásku pro celé předvánoční období. Advent bude na středočeském zámku zahájen křtem největšího adventního věnce v Česku i tento rok, a to v sobotu 25. listopadu.
Středočeský kraj | Zážitky

Prohlídky hradu Křivoklátu lákají po celý rok

Vydejte se na prohlídku královského hradu Křivoklátu v zimním období. Zachovalý hrad si prohlédnete o víkendech – na prohlídkovém okruhu Gotické paláce, kde se podíváte do křivoklátských interiérů. Navštívit můžete i Stříbrnici, hradní kapli, rytířský a velký královský sál, Fürstenberskou knihovnu, obrazárnu a hradní knihovnu. Hrad otevírá svoje brány vždy o víkendech od 10 do 15 hodin.
Středočeský kraj | Památky

Areál Monínec otevřel lyžařskou sezónu jako první! Pod Javorovou skálou se už lyžuje

Středočeský Skiareál Monínec spustil provoz hlavní sjezdovky již 17. listopadu 2023. Během týdne jsou lyžaři zváni na večerní lyžování standardně od úterý do soboty. Denním lyžování je možné vždy od pátku do neděle od 9 do 16 hodin. Na denní lyžování se všechny vleky včetně lanové dráhy rozjedou pravděpodobně během vánočních svátků.
Středočeský kraj | Zimní sporty

V Máslovicích se bude vytvářet betlém z másla

Ve středočeských Máslovicích staví každoročně betlém – a jak jinak než z másla. Betlém pojme stovku figurek a spotřebuje se na něj 25 kilo másla. Při jeho stavbě pomáhá takřka celá obec a můžete pomoci také vy. V sobotu 25. listopadu 2023 se koná dílna na výrobu figurek z másla, přijďte si to zkusit. Malé máslovické muzeum másla pak vytvořený betlém vystaví a slibuje, že tady vydrží až do konce ledna 2024.
Středočeský kraj | Kultura

Byli Petrovští loupežníci doma ve Vidrholci, na Kokoříně nebo na Petříně?

Lotr Babinský, Don Špagát, Špinifiks, Lotrando, Vilda, Rumcajs, Ledříček, Grasel nebo Štětka: to jsou jména nejslavnějších českých loupežníků. Když se dalo víc dobrodruhů dohromady, vznikla loupežnická tlupa. Z nich nejznámější byli Petrovští, jejichž působištěm prý býval les Vidrholec. Na rozdíl od Petrovských existuje dodnes!
Středočeský kraj | Památky