Úvod > Aktuality > Věda a historie není nuda: rok 2023 a 100 let Českého rozhlasu
Zážitky

Věda a historie není nuda: rok 2023 a 100 let Českého rozhlasu

  • Vydáno14. května 2023
Poslechněte si audio verzi článku
V roce 2023 slavíme 100 let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání, a to doslova v polních podmínkách ve skautském stanu na poli v pražských Kbelích. Od té doby je rozhlas s námi už sto let, ve dne i v noci, doma i v práci. Na co se můžete těšit, kde se chystá zajímavá výstava a jaké kuriozity během své první stovky let Český rozhlas zažil? Pojďte se po rozhlasových vlnách proletět s Kudy z nudy!
Pravidelné rozhlasové vysílání bylo zahájeno v 18. května 1923 ve 20:15. Zpočátku se sice vysílalo pouhou hodinu denně, ale rekord byl na světě: po Velké Británii se Československo stalo druhou evropskou zemí s pravidelným rozhlasovým vysíláním. Na Kudy z nudy jsme tuto významnou událost zařadili do seznamu stovkových výročí roku 2023.
 

Rozhlasové začátky na poli

Až se někdy vydáte po Mladoboleslavské ulici do Kbel, třeba na návštěvu Leteckého muzea Kbely, pozorně sledujte okolí. Po levé straně uvidíte památník ve tvaru hvězdice z červených pálených cihel. To je místo prvního rozhlasového vysílání v Československu: paprsky mají symbolizovat šíření rozhlasových vln všemi směry.

V září 1923 si společnost Radiojournal půjčila stan od místních skautů a u vysílače, který vysílal meteorologické zprávy pro zdejší letiště, zřídila první studio. První vysílání trvalo hodinu a o hudbu se postaralo deset členů kbelského Hudebního kroužku, úvodní slovo doplnil jeden z techniků.
 

Rozhlas se stěhuje na Vinohrady

Nešlo o provizorium, stan v Kbelích sloužil Radiojournalu ještě rok a půl, do prosince 1924. Jen když byla opravdu zima, účinkující se i s technikou přesunuli do dřevěného domečku, který rozhlasu půjčilo letiště. I když se pak místa vysílání měnila, živě se vysílalo až do roku 1927.

Ještě v roce 1923 začal Radiojournal vydávat časopis s rozhlasovým programem a už v září 1924 otevřel první mimopražské studio, a to v Brně. V dalších letech se postupně přidaly stanice v Bratislavě, Ostravě a Košicích.

Na přelomu roku 1924 a 1925 se studio z kbelského stanu přesunulo na dnešní Vinohradskou třídu v Praze, a už tam zůstalo. Známá budova Českého rozhlasu ale vznikla až o pár let později, a to v letech 1929 až 1931 podle projektu architekta Bohumila Slámy, rozhlas se do ní nastěhoval v roce 1933. Mezitím v roce 1925 společnost Radiojournal odvysílala první přímý přenos koncertu České filharmonie, první přímý přenos bohoslužby a také první přímý přenos projevu prezidenta T. G. Masaryka.
 

Český rozhlas dnes

Dnešní Český rozhlas vznikl po zániku Československa 1. ledna 1993. Jeho součástí byla síť regionálních studií a tři stanice s celoplošným dosahem, a to hudebně-zpravodajská stanice Radiožurnál, stanice Praha / Dvojka s naučnými a zábavnými pořady a stanice Vltava pro vážnou hudbu a literaturu. V roce 1995 vznikl nový celoplošný kanál Český rozhlas 6, od roku 2000 pak rozhlas má studiový dům s moderními digitálními studii.

Rozhlas šíří všechny své programy vedle standardního FM/AM vysílání také digitálně prostřednictvím pozemních vysílačů (DVB-T), přes satelit, kabel, internet a mobilní telefony. Vznikly také ryze digitální stanice, jako je Rádio Wave pro mladé posluchače, Český rozhlas Leonardo, věnovaný popularizaci vědy, Český rozhlas D-dur, zaměřený na klasickou hudbu, a Rádio Česko, které dodávalo český program do vysílání BBC.
 

Oslavy 100 let rozhlasu, koncert a výstava

Ke 100 letům vysílání Český rozhlas připravil bohatý program. Nové rozhlasové projekty, technologické inovace, exkurze, mini muzeum v Galerii Vinohradská 12 a další nápady ocení spíš pravidelní posluchači, chystá se ale program i pro ty, kteří rozhlas tak často neposlouchají. V den svých 100. narozenin, tedy 18. května, Český rozhlas chystá koncert v Riegrových sadech, výročí také připomene výstava v Národním technickém muzeu. Jmenuje se 100 let je jen začátek a představí nejenom bohatou historii rozhlasového vysílání a technologického vývoje rádia, ale i důležité okamžiky, které zažila budova na Vinohradech. Připravený je bohatý program pro veřejnost, živé vysílání z muzea, workshopy a akce pro rodiny s dětmi. Výstavu můžete navštívit do 31. prosince 2023, podrobnosti a další informace najdete na webu stoletrozhlasu.cz.
 

Rozhlasové rekordy, kuriozity a zajímavosti

  • V Evropě Radiojournal s pravidelným rozhlasovým programem předběhla jen britská BBC. Ta začala vysílat ze střechy budovy Selfridges na londýnské Oxford Street 16. listopadu 1922. Ředitel programu tehdy přečetl krátké zprávy, které na svých přijímačích ulovilo několik tisíc posluchačů.
  • V době prvního vysílání české slovo rozhlas neexistovalo, to se zrodilo až díky veřejné soutěži, vyhlášené o rok později. V pionýrských dobách se používal výraz radiofonie, anglické slovo broadcasting či radiojournal, což byl současně název vysílací společnosti.
  • V roce 1926 bylo zavedeno několik novinek. Začal se vysílat časový signál a pravidelné zprávy, které chystala Československá tisková kancelář, vznikla také první rozhlasová hra a vysílal se první sportovní přenos. V roce 1926 byl rovněž založen orchestr Radiojournalu, základ dnešního Symfonického orchestru Českého rozhlasu.
  • V roce 1929 se odehrálo první rozhlasové vystoupení Voskovce a Wericha. V programu je zaznamenaná Hádanková vložka Radiojournalu, v níž účinkují Karel Hruška, Voskovec a Werich, Jára Kohout, trampský sbor, Vlasta Burian. V+W později z Prahy vysílali pravidelné kriticko-satirické veselé měsíčníky s písničkami a řadu her.
  • Mezi nejdelšími přímými přenosy vedou státní pohřby. Reportáž z pohřbu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v září 1937 trvala pět hodin. Má tak velký náskok i před pohřby sovětských pohlavárů. Stalinův pohřeb na Rudém náměstí v Moskvě zaplnil „jen“ dvě hodiny. Rekordní je též pohřeb Andreje Hlinky v Ružomberoku z 21. srpna 1938, který má přes tři hodiny. Smuteční průvod při pohřbívání Klementa Gottwalda trval hodinu a čtvrt.
  • Výzvou rozhlasu bylo 5. května 1945 zahájeno Pražské povstání, v okolí budovy se bojovalo i po okupaci v srpnu 1968. O život přišla řada lidí, také budova vyšla z obou střetů značně poškozená.
České značky: rádia, televizory, magnetofony a elektrotechnika Tesla

České značky: rádia, televizory, magnetofony a elektrotechnika Tesla

Tesla je tradiční český výrobce, který se specializuje hlavně na výrobu vysílacích zařízení a vojenské elektrotechniky. Předchůdcem současné akciové společnosti byl jeden z prvních elektrotechnických podniků na území tehdejšího Československa, založený pod názvem Elektra na začátku roku 1921.

Kalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Kalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Máte rádi klasickou hudbu? Nejste sami, hudební tradice jsou naším rodinným stříbrem. Pro milovníky klasiky přinášíme několik výjimečných hudebních událostí, festivalů a slavností. Kam byste se měli během sezóny vypravit a nechat se unášet překrásnými tóny starých mistrů? To vám napoví Kudy z nudy.

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

Žádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Poprvé byla uvedena 5. listopadu 1882 na Žofíně a premiéry se tehdy zúčastnil i její autor. Teď si Mou vlast můžete vychutnat i na portálu Kudy z nudy se všemi zajímavostmi, pikanteriemi a překvapivými detaily z hudebního zákulisí.

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Žižkov je snad nejlegendárnější pražskou čtvrtí mimo historické centrum. V minulosti jeho převážně dělnické obyvatelstvo, veselý život místních hospůdek a kabaretů i kopcovitý terén pod Vítkovem společně vytvořily neodolatelnou auru, které propadl kdekterý aspirující umělec. Vycházka vás nejprve přivede do čtvrti Královské Vinohrady. Nesou své jméno po skutečných vinicích, jež se ve středověku rozkládaly na zdejších svazích. Dnes vinice vystřídaly nádherně zdobené domy, které doplňuje strohá moderna překvapivých tvarů i barev. Klikatá cesta žižkovskými ulicemi vás zavede i do blízkosti televizního vysílače.

Exkurze v Českém rozhlase – s průvodcem do budovy rozhlasu na Vinohradech

Exkurze v Českém rozhlase – s průvodcem do budovy rozhlasu na Vinohradech

Chcete vidět místo, odkud vysílá vaše oblíbená stanice? Zajímá vás, jak funguje studio, kde se připravuje vysílání? Prošli byste se rádi po chodbách, na kterých se tvoří téměř sto let historie rozhlasového vysílání? Pak se přihlaste na exkurzi do Českého rozhlasu!

Galerie Vinohradská 12 – mini muzeum Českého rozhlasu

Galerie Vinohradská 12 – mini muzeum Českého rozhlasu

Pro všechny přátele a příznivce rozhlasového vysílání jsou v suterénu historické rozhlasové budovy na pražských Vinohradech otevřeny návštěvní prostory Českého rozhlasu s názvem Galerie Vinohradská 12.

#světovéČesko a Televizní věž na Žižkově: kosmická raketa nad Prahou

#světovéČesko a Televizní věž na Žižkově: kosmická raketa nad Prahou

V dobách svého vzniku televizní vysílače budované uprostřed měst provokovaly a vysloužily si spousty nelichotivých přezdívek, dnes je ale známe především jako skvělá turistická lákadla. Vyjet pohodlně výtahem do výšky, dát si kávu ve vyhlídkové restauraci a rozhlížet se po okolí je zkrátka zážitek – a platí to pro televizní vysílač na pražském Žižkově stejně jako pro televizní věže v jiných evropských městech. Pojďte se s nimi seznámit!

Muzeum historických rádií v Dolní Čermné

Muzeum historických rádií v Dolní Čermné

Majitel firmy HaS, která dodává součástky výrobcům elektroniky, vytvořil u svého podniku v Dolní Čermné muzeum historických rádií. Zajímavostí jsou například dvě rádia lidově zvaná Goebbelsova tlama, která nemohla přijímat některé frekvence.

Další aktuality

Romantika pro zamilované: báječná místa pro vaši lásku v Praze i jinde

Kdepak Petřín a socha krále všech romantiků Karla Hynka Máchy s jeho velmi neromantickými osudy, v Praze jsou lepší místa pro zamilované! Nebudeme vás štvát do kopců ani do věží, a přesto vám naservírujeme překrásná místa plná lásky a tajemných příslibů.
Praha | Životní styl

Dva gorilí kojenci: Mobi se zvedá na nohy a o nové mládě pečuje chůva

Mimořádnou podívanou nyní nabízí Rezervace Dja v Zoo Praha. Uvidíte zde hned dvě mláďata gorily nížinné! Samice Kijivu svého potomka už necelé dva týdny po porodu půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Oproti tomu Duni, matka v lednu narozené samičky Mobi, si svou dceru dál pečlivě střeží a čtvrtročního kojence zatím nepůjčuje nikomu. Odlišný přístup pětinásobné matky a prvorodičky lze sledovat na vlastní oči, a to nejlépe v 10:00 či v 15:00 hodin, kdy gorily dostávají krmení.
Praha | Příroda

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura