Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Muzeum historických rádií v Dolní Čermné
Kultura

Muzeum historických rádií v Dolní Čermné

Majitel firmy HaS, která dodává součástky výrobcům elektroniky, vytvořil u svého podniku v Dolní Čermné muzeum historických rádií. Zajímavostí jsou například dvě rádia lidově zvaná Goebbelsova tlama, která nemohla přijímat některé frekvence.
Svou Sbírku historických rádií začal pan Karel Hrodek budovat v prostorách v sousedství své firmy HaS Lanškroun s.r.o. v Dolní Čermné zhruba v roce 2006. Postupně nashromáždil přes 200 typů rádií, v převážné většině vyrobených na území tehdejšího Československa.
 
Pan Karel Hrodek je rodákem z Ústí nad Orlicí, ale po škole nastoupil do svého prvního zaměstnání v Tesle Lanškroun. Zde pracoval po několik desetiletí a rozhodl se sesbírat vzorky všech součástek vyráběných v Lanškrouně, nebo v pobočných závodech, ale někdy to nešlo jinak, než je vymontovat z dobových přístrojů, například z historických rádií. A tehdy jej krása a osobitost historických rádií uchvátily natolik, že se rozhodl sbírat i tyto přístroje především z období, kdy jejich funkčními prvky bývaly elektronky. Díky místním odborníkům se mu daří obnovovat jednotlivé sbírkové kusy nejen co do vzhledu, ale také, aby opět fungovaly.  Ve sbírce se nachízí i dobové plakáty, ceníky, odborné časopisy a inzeráty.

Sbírka je přístupná po předchozí domluvě, vstupné se nevybírá.
 

Skvosty a zajímavosti sbírky

Ve sbírce historických rádií se nachází drobné přístroje z úplných začátků rozhlasového vysílání – krystalové přijímače bez elektrického napájení. Poslouchat je mohl jen jediný člověk pomocí velmi citlivých sluchátek. Nejstarší “krystalka“ typ Zenit je výrobek z roku 1929, šest let od zahájení rozhlasového vysíláni v Československu.
 
V dalších letech se objevila již elektricky napájená rádia se zesilujícími elektronkami ve stále dokonalejších dřevěných skříňkách, a ta se stala rovnocennou součástí nábytku v obývacích pokojích. Příkladem je přijímač Philips 5250A z roku 1934.
 
Zajímavostí jsou ale také dvě rádia lidově zvaná Goebbelsova tlama, která nemohla přijímat některé frekvence. Jednalo se o přijímače, na kterých bylo zakázáno přijímat zahraniční vysílání a poslouchání zahraničního rozhlasu bylo trestáno smrtí. Na jednom rádiu je umístěn i dobový papírový štítek, která varuje před poslechem cizího vysílání.
 
Překrásný je první československý tranzistorový přijímač TESLA T58 z roku 1958 ve tvaru kabelky. Nejzvláštnější je patrně přijímač ve tvaru hokejového puku vyrobený k příležitosti mistrovství světa v ledním hokeji v Československu v roce 1978.

Štěkání a mňoukání na Ježíška v útulku Lanškroun

Načerpejte vánoční atmosféru se zvířátky v lanškrounském útulku.
Lanškroun, Pardubický kraj

Adventní Lanškroun

Zažijte rozzářený Adventní Lanškroun. Okouzlí vás naše vánoční městečko s Ježíškovou poštou, betlémem a bohatým kulturním programem pro malé i velké. Adventní domky zaplní řemeslníci a tvůrci nejen z kreativního světa Fleru a prodejci občerstvení, kteří provoní náměstí punčem a a dalšími dobrotami.
Lanškroun, Pardubický kraj

Divadlo Bez zábradlí – Blbec k večeři

Při srážce s blbcem se může rozsvítit i tzv. inteligentovi. Přesto si raději dvakrát rozmyslete, než někoho prohlásíte za blbce. Může se vám stát, tak jako v této bláznivé komedii, že se na váš účet bude bavit někdo jiný. Představení je součástí divadelního abonmá podzim 2022.
Lanškroun, Pardubický kraj

Divadlo Kampa – Vánoční pohádka o kapru Karlovi

Vánoční příběh o kapru Karlovi, kocouru Bubinovi a paní Ludmilce Houskové je pohádkovým vyprávěním, ve kterém nebudou chybět koledy a ve kterém spolu s herci může diváctvo obeplout celý svět. Dozvíme se, jak se slaví Vánoce třeba u Laponců, u Indiánů nebo v Polynésii.
Lanškroun, Pardubický kraj

Kurzy Nordic walkingu v Horní Čermné

Naučte se správně používat speciální hole na severskou chůzi. Procvičíte si správnou techniku a pak už to chce jen chodit, kochat se přírodou a mít radost z pohybu. Jak jednou tento sport okusíte, podmaní si vás a už nepřestanete.
Horní Čermná, Pardubický kraj

Mariánka – rozhledna na Mariánské hoře u Horní Čermné

Nová rozhledna vznikla na Mariánské hoře u Horní Čermné na Orlickoústecku. Věž je postavena ze dřeva a kamene, turisté budou na plošinu ve výšce 18,8 metru vystupovat po točitém ocelovém schodišti. Rozhledna bude bez obsluhy, vstupné se vybírat nebude.
Lanškroun, Pardubický kraj

Golf Dobrouč

Golf Dobrouč je sportovní 18 jamkové hřiště v podhůří Orlických hor s příjemnou rodinnou atmosférou.
Dolní Dobrouč, Pardubický kraj

Tvrz Orlice – areál zážitků nedaleko Letohradu

Letohrad je krásné město v Orlických horách, kam stojí za to se podívat. Středověká tvrz Orlice leží na jeho východním okraji přímo u rybníku a lesa. Krásná příroda a rozsáhlé možnosti turistického, sportovního a kulturního vyžití vám nedají na pobyt v tomto kraji zapomenout.
Letohrad, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Filipinum

Cestujete? Pracujete? Sportujete? Chcete se bavit, odpočívat nebo dobře najíst? To vše můžete nalézt pod jednou střechou a spojit jediným slovem Hotel Filipinum.
Jablonné nad Orlicí, Pardubický kraj

Pizzeria – Penzion Srdíčko

Penzion – Pizzeria se nachází v historickém jádru malebného východočeského městečka Jablonné nad Orlicí. Penzion disponuje 8 stylovými dvoulůžkovými pokoji.
Jablonné nad Orlicí, Pardubický kraj

Penzion a Country Steak Restaurant v Albrechticích u Lanškrouna

Kuchyně Restaurace Country Steak preferuje čerstvé produkty vlastní výroby, používá pouze chlazená masa a nevaří z polotovarů. Penzion pak nabízí pohodlné ubytování v osmi světlých prostorných pokojích s vlastní koupelnou.
Lanškroun, Pardubický kraj

Restaurace a společenské centrum Nový dvůr

Restaurace je umístěna v bývalých prostorách letohradské barokní sýpky. V přízemí restaurace je 100 míst k sezení a na galerii restaurace je dalších 60 míst.
Letohrad, Pardubický kraj