!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Vzduch je naše moře: 110 let od letu Jana Kašpara a aviatické akce 2021
Vzduch je naše moře: 110 let od letu Jana Kašpara a aviatické akce 2021
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Vzduch je naše moře: 110 let od letu Jana Kašpara a aviatické akce 2021

Vydáno 13. května 2021
Přesně před 110 lety dosedl v pražské Chuchli jednomotorový hornoplošník Blériot XI Jana Kašpara ze vzduchu zpět na zem. Mladý „vzduchoplavec“ tak učinil první dálkový přelet z Pardubic do Prahy vytvořil tak tehdejší rakousko-uherský rekord v délce letu. Událost, která se uskutečnila dne 13. května 1911 vstoupila do dějin české i rakouské aviatiky.
letoun blériotV sobotu 13. 5. 1911 podnikl Jan Kašpar dálkový let z Pardubic do Prahy, jenž je považován za symbolický začátek českého (i rakousko-uherského) letectví. Kašpar dolétl z Pardubic do pražské Chuchle na svém stroji Blériot XI za 92 minut. Neohrožený aviatik tím vytvořil rekord v délce letu v rámci celé monarchie. Jeho jednomotorový hornoplošník se zachoval dodnes a můžete jej obdivovat ve sbírkách Národního technického muzea.

Osmadvacetiletý inženýr vzlétl na svém stroji v 6:13 ráno z letiště v Pardubicích a pokračoval směrem na západ ku Praze. Cestou se ve výšce 800 m nad zemí orientoval podle železničních tratí, nad Prahou ho nepříjemně potrápila mlha, dvakrát mu také vynechal motor. Zkušený pilot se však nedal zaskočit, orientaci zvládl pomocí katedrály sv. Víta a Petřínské rozhledny. Podél Vltavy pak dorazil do Chuchle. Přistál na louce vedle závodiště v 7:45, kde na něj již čekali novináři.
 

Vzduch je naše moře aneb aviatické akce 2021

kašparNebýt letu Jana Kašpara, nepronesl by Jan Bervida, šéf odboru civilního letectví ono slavné heslo „Vzduch je naše moře“, pod kterým se začal rozvíjet náš vlastní letecký průmysl a doprava. Tehdejší rozvoj letectví byl na dnešní poměry neuvěřitelně rychlý. Už tři roky po Kašparově prvním dálkovém přeletu, začala první světová válka a v ní byli čeští i slovenští piloti velmi úspěšní.

Připomínka 110 let od letu Jana Kašpara se uskuteční v jeho rodišti, v rámci Aviatické pouti, která proběhne v Pardubicích 29. května 2021. Program však budou moct diváci sledovat jen na televizních obrazovkách. Leteckou přehlídku na nebi budou z pardubického letiště snímat kamery České televize. Kašparův let připomene replika letounu Blériot z Leteckého muzea Ing. Jana Kašpara v Pardubicích. Diváci se na televizních obrazovkách mohou těšit také na akrobatickou formaci Flying Bulls Aerobatics Team, exhibici historických dvouplošníků z Leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi, dvoumístný cvičný letoun z druhé světové válce Harvard T-6 nebo na jeden ze dvou dochovaných a letuschopných kusů letounu Zlín Z-381.

slet letadelMezi další letecké top akce letošního roku patří Mistrovství Evropy v akrobacii letounů 2021, které se uskuteční 17. - 28. 8. na letišti v Břeclavi. Jedná se o mistrovství letounů v královské kategorii Unlimited, ve které létají ti nejlepší piloti, jako je Martin Šonka.

Slet československých letadel proběhne 3. až 5. září 2021 na letišti ve Vyškově. Mezi hlavní partnery akce bude nově společnost Blue Sky Service z Brna-Tuřan. Zabývá se nejen výcvikem nových pilotů a obchodní leteckou dopravou, ale provozuje také letouny řady Z-42, Z-43, Z-142, Z-526 a L-200. Třešničkou na dortu jsou ovšem dva proudové stroje L-29 OK-AJW a L-39ZO OK-DDR, které představí společnost Blue Sky Service na letošním ročníku.
ciafV zářijovém termínu 4. a 5. 9. 2021 by měl proběhnou také CIAF, největší letecká přehlídka a soutěž špičkových vojenských bojových letounů v České republice. Královéhradecké letiště tak bude opět centrem umění vojenských letectev mnoha zemí světa a cílem tisíců fanoušků letectví z celé Evropy.

Dny NATOOstravě se budou konat 18. a 19. 9. 2021. Jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Součástí největší bezpečnostní přehlídky ve střední Evropě jsou Dny vzdušných sil Armády České republiky.
Slet československých letadel

3.9.
5.9.
Slet československých letadel

8. ročník Sletu československých letadel se bude konat na letišti Aeroklubu Vyškov, a to v termínu 3.-5. září 2021.

Mistrovství Evropy v akrobacii letounů v Břeclavi

17.8.
28.8.
Mistrovství Evropy v akrobacii letounů v Břeclavi

V srpnu roku 2021 se na letišti Břeclav uskuteční odložené Mistrovství Evropy v akrobacii letounů, a to v kategorii Unlimited - v královské kategorii, ve které létají ti nejlepší piloti, jako je Martin Šonka.

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Dny NATO v Ostravě 2021

18.9.
19.9.
Dny NATO v Ostravě 2021

Dny NATO v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí návštěvníkům nevšední podívanou na historii letectví. Sbírka více než 25 letadel se skládá z historických i současných strojů.

Muzeum letecké a pozemní techniky Vyškov

Muzeum letecké a pozemní techniky Vyškov

Na letišti ve Vyškově najdete expozici letecké a pozemní techniky. Prohlédnete si zde i fragmenty ze sestřelených letounů z 2. světové války vykopané především na území Moravy, a dále zbraně a letecké motory.

Letiště Pardubice - nejnovější mezinárodní letiště v České republice

Letiště Pardubice - nejnovější mezinárodní letiště v České republice

Pardubické letiště je nejmladší mezinárodní letiště v České republice se smíšeným civilním a vojenským provozem. Zatím odtamtud létají jen charterové lety v letní sezóně.

CIAF - Czech International Air Fest 2021 v Hradci Králové

4.9.
5.9.
CIAF - Czech International Air Fest 2021 v Hradci Králové

CIAF je největší leteckou přehlídkou a soutěží špičkových vojenských bojových letounů v České republice. Královéhradecké letiště bude začátkem září centrem umění vojenských letectev mnoha zemí světa a cílem tisíců fanoušků letectví z celé Evropy.

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara na letišti v Pardubicích

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara na letišti v Pardubicích

Unikátní letecké muzeum s letuschopnými letouny od roku 1903 do současnosti. Součástí sbírek muzea jsou jedinečné repliky letounů z dob počátků aviatiky a repliky anglických, francouzských a německých vojenských letounů z první i druhé světové války.

Další aktuality

5.6.
2021
Noční putování městem zažijete v Poličce

Noční putování městem zažijete v Poličce

Východní Čechy | Zážitky
5.6.
2021
Hrad Svojanov zve velké i malé do pohádky

Hrad Svojanov zve velké i malé do pohádky

Východní Čechy | Památky
3.6.
2021
Devatero řemesel poznáte na Veselém Kopci

Devatero řemesel poznáte na Veselém Kopci

Východní Čechy | Památky