Úvod > Aktuality > V Kladském pomezí funguje pro běžkaře speciální skibus
Až do první breznové soboty se mužete nechat dovézt do oblíbených lyžarských bežeckých terénu v Jestrebích a Stolových horách
"> Až do první breznové soboty se mužete nechat dovézt do oblíbených lyžarských bežeckých terénu v Jestrebích a Stolových horách "> Skibus odjíždí v devet hodin ráno z Náchoda "> Nove vydanou aktualizovanou orientacní mapu s vyznacenými trasami a tipy na výlety a letácek s jízdními rády obdržíte v informacních centrech
Zimní sporty

V Kladském pomezí funguje pro běžkaře speciální skibus

  • Vydáno1. února 2014
Až do první březnové soboty se můžete nechat dovézt do oblíbených lyžařských běžeckých terénů v Jestřebích a Stolových horách, aniž byste použili své auto. Pokud napadne dostatečně silná vrstva sněhu, je zde zaručena úprava běžeckých tratí, o které se stará obecně prospěšná společnost Branka.
Jestřebí horySpolečnost Branka se stará o úpravu lyžařských běžeckých terénů v Jestřebích horách, v okolí Dobrošova, Machova, Javořích hor, Broumovských stěn, Teplic nad Metují, Adršpachu, Hronova a Police nad Metují. Ve spolupráci s firmou CDS provozuje Branka také autobusové spojení určené pro zimní turisty.

Skibus odjíždí v devět hodin ráno z Náchoda a pokračuje přes Velké Poříčí, Hronov, Červený Kostelec, Rtyni v Podkrkonoší a Malé Svatoňovice do Odolova v Jestřebích horách. Odtud se lehce dostanete na hřebenovku vedoucí na nejvyšší vrchol Žaltman, kde je z rozhledny krásný výhled do okolí. Skibusem odjíždějícím z Náchoda ve 12.15 hod. se dostanete do Karlowa, střediska Stolových hor v Polsku. Tam se můžete vydat po jednom z upravovaných okruhů v okolí skalnaté hory Hejšoviny.

Nově vydanou aktualizovanou orientační mapu s vyznačenými trasami a tipy na výlety a letáček s jízdními řády obdržíte v informačních centrech v regionu. V provozu jsou také webové stránky Kladského pomezí, kde najdete aktuální informace o upravovaných tratích a další informace. V současné době však zatím trasy upraveny nejsou, aby se mohlo s úpravami začít, musí napadnout ještě 10 cm sněhu. Pěkný zimní výlet si však lze udělat i pěšky.
Jestřebí hory

Jestřebí hory

Jestřebí hory, součást Žacléřské vrchoviny, jsou většinou zalesněný asi 19 km dlouhý hřeben. Probíhá ve směru od východu k západu mezi údolím Metuje u Hronova a údolím Petříkovického potoka. Nejvyšší vrchol Žaltman se stejnojmennou rozhlednou nabízí nádherný pohled do širokého okolí.

Hřebenem Jestřebích hor na běžkách

Hřebenem Jestřebích hor na běžkách

Potěšte se nenáročnou jízdou v udržované stopě i krásnými výhledy na členitou krajinu CHKO Broumovsko se známými Adršpašsko-teplickými skalami či stolovými horami Ostaš a Turov, které svým zrakem při cestě jistě neminete. Na hřebeni Jestřebích hor jsou běžecké stopy pravidelně udržovány.

Na běžky do Jestřebích hor – z Adršpachu do Malých Svatoňovic

Na běžky do Jestřebích hor – z Adršpachu do Malých Svatoňovic

Vydejte se na výlet bílou stopou krajem Karla Čapka. Náročnější trasa vás provede po kopcích Jestřebích hor, po cestě se nabízí návštěva rozhledny Žaltman. Z dalších zajímavostí na trase stojí za zhlédnutí skalní město Adršpach či Muzeum bratří Čapků.

Na běžkách z Dobrošova kolem Malinové hory a Dubovice

Na běžkách z Dobrošova kolem Malinové hory a Dubovice

Krajina Kladského pomezí je v zimních měsících nejen krásná, ale svým reliéfem také vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání, mírné sjezdy, krásné a daleké rozhledy do kraje – to vše nabízí oblíbená lyžařská trasa z Dobrošova kolem Malinové hory.

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Javoří hory tvoří výrazný tektonický hřbet ohraničující severní část Broumovského výběžku. Chrání ze severu Broumovskou kotlinu a tvoří malebnou kulisu krajině, kterou protéká řeka Stěnava. Pokud hledáte klid v lůně lesů a hor, tady budete na tom pravém místě.

Naučná stezka Jak se dřív žilo v Machovské Lhotě

Naučná stezka Jak se dřív žilo v Machovské Lhotě

Machovská Lhota, místní část městyse Machova, leží uprostřed chráněné krajinné oblasti Broumovsko, v údolí mezi Broumovskými stěnami a polským národním parkem Góry Stołowe. Trasa stezky prochází Nouzínem se zvoničkou a bývalou osadou Vostrá hora.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.