!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Jak se dřív žilo v Machovské Lhotě
Příroda

Naučná stezka Jak se dřív žilo v Machovské Lhotě

Machovská Lhota, místní část městyse Machova, leží uprostřed chráněné krajinné oblasti Broumovsko, v údolí mezi Broumovskými stěnami a polským národním parkem Góry Stołowe. Trasa stezky prochází Nouzínem se zvoničkou a bývalou osadou Vostrá hora.
Klidné horské prostředí Machovské Lhoty je ideálním východiskem pro všechny typy turistiky, horská kola, horolezectví, lyžování, houbaření nebo jednoduše kvalitní odpočinek pro celou rodinu či jednotlivce. Okolí Machova nabízí krásnou a romantickou přírodu včetně skalních měst.

Naučná stezka začíná U bývalého hostince. Vesnice Nouzín vznikla pravděpodobně ve 14. nebo 15. století. Patřila do oblasti zvané Český koutek, v níž se i po připojení k Prusku v polovině 18. století udržovala čeština. Její obyvatelé byli převážně domácí tkalci, zemědělci, kameníci a dřevaři. Nouzín měl mlýn, školu, hostinec a koloniál. Počet obyvatel, převážně Čechů, počátkem 20. století, byl téměř 300, včetně Vostré Hory, ležící nad Nouzínem. Po válce se počet obyvatel značně zredukoval a koncem padesátých letech zde již nikdo nežil. Flouskův, později Rokytenského hostinec sloužil jako známé výletní místo. V těsném sousedství, dole u potoka Trnkavy, stával mlýn.

Zdejší pískovcová krajina nabízela množství pracovních příležitostí pro kameníky. Ti pracovali hlavně v lomech, ale také na stavbách silnic. Pískovec z Boru byl velmi ceněn pro svou kvalitu a byl použit v základech Národního divadla v Praze a pro výstavbu budovy Říšského sněmu v Berlíně v letech 1884–1894. Polní hospodářství bylo jedním z nejdůležitějších způsobů obživy lidí v oblasti pod Borem. Pole zde však příliš nevynášela, ornice byla tenká a pod ní skála a hrubé kamení. Z obilovin převládalo žito a oves, hodně se pěstoval len a brambory, hlavní jídlo horalů. U menších chalup bývala jen zahrádka a kousek políčka.

Druhé zastavení je u zvoničky. Zvonička z roku 1868 stála kousek nad školou. V roce 2013 prošla celá vrchní část zvoničky důkladnou opravou, byl dodán i zvon. V nové makovici jsou uloženy dokumenty. Zastavení V horní zatáčce připomíná usedlost Houštkův statek a další starousedlíky - Müllerovi, pod nimi Zeidlerovi, Kulichovi a Wagnerovi. Pak už začínala osada Vostrá Hora. Nejvýše položenou usedlostí byla chalupa Rösnerových.

Machovská Lhota je rodištěm Karla Dostála (1750–1813), vůdce vzbouřených sedláků na Policku. Spisovatel Alois Jirásek sem zasadil část děje svých románů "U nás" a "Skaláci". Zajímavou památkou je dům s vysazenou patrovou komorou na sloupech – bývalá Kubečkova evangelická fara

Zobrazit více
Naposledy změněno: 30. 8. 2020
17.7.
30.7.
Zrození mumie

Zrození mumie

Božanov, Královéhradecko
30.7.
7.8.
Jiráskův Hronov 2021

Jiráskův Hronov 2021

Hronov, Královéhradecko
10.4.
24.4.
Sympozium ilustrace v Broumově

Sympozium ilustrace v Broumově

Broumov, Královéhradecko
1.7.
31.8.
Festival zážitků v Kladském pomezí

Festival zážitků v Kladském pomezí

Náchod, Královéhradecko

Ubytování a restaurace v okolí

Chata Hvězda v Broumovských stěnách

Chata Hvězda v Broumovských stěnách

Police nad Metují, Královéhradecko
Camping Bozanov

Camping Bozanov

Božanov, Královéhradecko
Srub Karolínka v Maršově nad Metují

Srub Karolínka v Maršově nad Metují

Velké Petrovice, Královéhradecko
Penzion Bor v Kladském pomezí

Penzion Bor v Kladském pomezí

Náchod, Královéhradecko