Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Naučná stezka Jak se dřív žilo v Machovské Lhotě
Příroda

Naučná stezka Jak se dřív žilo v Machovské Lhotě

Machovská Lhota, místní část městyse Machova, leží uprostřed chráněné krajinné oblasti Broumovsko, v údolí mezi Broumovskými stěnami a polským národním parkem Góry Stołowe. Trasa stezky prochází Nouzínem se zvoničkou a bývalou osadou Vostrá hora.
Klidné horské prostředí Machovské Lhoty je ideálním východiskem pro všechny typy turistiky, horská kola, horolezectví, lyžování, houbaření nebo jednoduše kvalitní odpočinek pro celou rodinu či jednotlivce. Okolí Machova nabízí krásnou a romantickou přírodu včetně skalních měst.

Naučná stezka začíná U bývalého hostince. Vesnice Nouzín vznikla pravděpodobně ve 14. nebo 15. století. Patřila do oblasti zvané Český koutek, v níž se i po připojení k Prusku v polovině 18. století udržovala čeština. Její obyvatelé byli převážně domácí tkalci, zemědělci, kameníci a dřevaři. Nouzín měl mlýn, školu, hostinec a koloniál. Počet obyvatel, převážně Čechů, počátkem 20. století, byl téměř 300, včetně Vostré Hory, ležící nad Nouzínem. Po válce se počet obyvatel značně zredukoval a koncem padesátých letech zde již nikdo nežil. Flouskův, později Rokytenského hostinec sloužil jako známé výletní místo. V těsném sousedství, dole u potoka Trnkavy, stával mlýn.

Zdejší pískovcová krajina nabízela množství pracovních příležitostí pro kameníky. Ti pracovali hlavně v lomech, ale také na stavbách silnic. Pískovec z Boru byl velmi ceněn pro svou kvalitu a byl použit v základech Národního divadla v Praze a pro výstavbu budovy Říšského sněmu v Berlíně v letech 1884–1894. Polní hospodářství bylo jedním z nejdůležitějších způsobů obživy lidí v oblasti pod Borem. Pole zde však příliš nevynášela, ornice byla tenká a pod ní skála a hrubé kamení. Z obilovin převládalo žito a oves, hodně se pěstoval len a brambory, hlavní jídlo horalů. U menších chalup bývala jen zahrádka a kousek políčka.

Druhé zastavení je u zvoničky. Zvonička z roku 1868 stála kousek nad školou. V roce 2013 prošla celá vrchní část zvoničky důkladnou opravou, byl dodán i zvon. V nové makovici jsou uloženy dokumenty. Zastavení V horní zatáčce připomíná usedlost Houštkův statek a další starousedlíky – Müllerovi, pod nimi Zeidlerovi, Kulichovi a Wagnerovi. Pak už začínala osada Vostrá Hora. Nejvýše položenou usedlostí byla chalupa Rösnerových.

Machovská Lhota je rodištěm Karla Dostála (1750–1813), vůdce vzbouřených sedláků na Policku. Spisovatel Alois Jirásek sem zasadil část děje svých románů "U nás" a "Skaláci". Zajímavou památkou je dům s vysazenou patrovou komorou na sloupech – bývalá Kubečkova evangelická fara

Provozovatel

Borský klub lyžařů Machov

Machov 131
549 63 Machov
Tel.:
+420 732 863 574
Email:
jirasek@wo.cz
WWW:
www.bklmachov.eu
WWW:
machovskalhota.cz/
GPS:
50,498578 16,274693
 
Region:
Královéhradecký kraj
Oblast:
Broumovsko
Tipy na výlet:
Machov a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Vánoční maršovské těšení

Dvůr Haniš zve k posezení s prodejní výstavou vánočních drobností (keramika, drátkování, vánoční ozdoby apod.)
Velké Petrovice, Královéhradecký kraj

Interaktivní prohlídky broumovského skriptoria

Zábavné prohlídky středověké písárny broumovského kláštera pro malé i velké. Prohlídky se konají každou sobotu v 10:00 hodin. Rezervace nutná 1 hodinu předem!
Broumov, Královéhradecký kraj

Adventní trh v klášteře Broumov

Tradiční vánoční trhy v areálu broumovského benediktinského kláštera spojené s večerním adventním koncertem v klášterním kostele sv. Vojtěcha. Přijďte si vychutnat krásnou předvánoční atmosféru spojenou s ukázkou řemesel, občerstvením a prodejem kvalitních regionálních produktů.
Broumov, Královéhradecký kraj

Adventní prohlídky broumovského kláštera

Přijďte si do broumovského kláštera vychutnat adventní atmosféru a odpočinout od předvánočního shonu. Při adventních prohlídkách se pokocháte vánočně vyzdobeným klášterem a dozvíte se více o vánočních zvycích a tradicích.
Broumov, Královéhradecký kraj

Alej ovocných stromů v Machovské Lhotě

Obyvatelé Machovské Lhoty na Náchodsku vysadili nedaleko jabloně oceněné titulem Strom roku novou alej jabloní, třešní a slivoní starých odrůd.
Machov, Královéhradecký kraj

Jabloň u Lidmanů

Jabloň u hospůdky U Lidmanů tiše sleduje příběhy místních lidí. V létě jim poskytuje stín a na podzim plody. Podle pamětníků byly ve 20. letech 20. století na tomto místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té, která na místě stojí dodnes.
Machov, Královéhradecký kraj

Božanovský Špičák – nejvyšší bod Broumovských stěn

Nejvyšší vrchol Broumovských stěn měří 773 m. Cesta k němu vede skalním bludištěm se zajímavými útvary, které lidé překřtily mnoha jmény ze zvířecí říše, proto se těmto skalám někdy přezdívá „Kamenná Zoo“.
Suchý Důl, Královéhradecký kraj

Rozhledna Na Větrné horce u Vysoké Srbské

Rozhledna Vysoká Srbská neboli Na Větrné horce nedaleko Hronova, nabízí krásný rozhled do širokého okolí. Rozhledna byla postavena na jaře 2020. Stavbu nese dvanáct dřevěných sloupů, uvnitř je ocelové točité schodiště.
Vysoká Srbská, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Statek Bílý Dvůr

Stylové ubytování na statku – farmě s možností polopenze – domácí kuchyně, týdenní, víkendové pobyty, popř. i ubytování na jednu noc, dvoulůžkové pokoje, rodinné pokoje s kuchyňskou linkou.
Machov, Královéhradecký kraj

Chata Hvězda v Broumovských stěnách

Romantická dřevěná chata Hvězda stojí na okraji pískovcových skal nedalekých Broumovských stěn. Terasa chaty poskytuje překrásné výhledy směrem na Broumovsko a hraniční pásmo Javořích hor.
Police nad Metují, Královéhradecký kraj

Camping Bozanov

Camping Božanov je malý okouzlující a přátelský camping, který naleznete ve vesnici Božanov, uprostřed chráněného území Broumovské stěny.
Božanov, Královéhradecký kraj

Dvůr Haniš

Romantický penzion v barokní krajině Broumovska. Komfortní ubytování v rekonstruovaném venkovském stavení v malebném údolí obce Maršov nad Metují.
Velké Petrovice, Královéhradecký kraj