Úvod > Aktuality > Užijte si zimu na českých horách! Skvělé tipy, kam na sjezdovky
Užijte si zimu na českých horách! Skvělé tipy, kam na sjezdovky
">
Zimní sporty

Užijte si zimu na českých horách! Skvělé tipy, kam na sjezdovky

Vydáno 23. ledna 2019
Také se rozhodujete, kam letos vyrazíte v Česku na sjezdovky? Rozhodování vám možná ulehčíme přehledem novinek, které lyžařské areály na letošní zimní sezónu přichystaly. Na řadě míst přibyly nové lanovky a vleky či došlo k rozšíření sjezdových tratí nebo vylepšení služeb. Portál Kudy z nudy vám také poradí, jaké zajímavé akce se ve ski areálech v nejbližší době chystají.

V Rokytnici najdete první Skialpinistické centrum svého druhu

Rokytnice nad JizerouVe Skiareálu Rokytnice nad Jizerou je skialpinistům k dispozici testovací centrum skialpinismu, které zahrnuje půjčovnu speciálního vybavení, testování i pět speciálních tratí všech úrovní obtížnosti, z nichž dvě využívají také přepravu lanovkou. K tomu je zájemcům k dispozici zkušený horský vůdce, který se začátečníky zvolenou trasu absolvuje.

Zaryté lyžaře sjezdaře jistě zláká VIP testovací centrum Rossignol s nejnovějšími modely lyží doplněné profesionálním ski servisem s produkty značky Swix. V Rokytnici je aktuálně otevřeno více než 16 km sjezdových tratí a lyžařské podmínky jsou výborné. Skiareál Horní Domky na svazích Lysé hory nabízí přes 13 km sjezdovek včetně oblíbené červené FIS. Další více než 3 km sjezdovek jsou otevřeny ve skiareálu Studenov.
 

Propojení Skiareál Klínovec – Neklid – Boží Dar

Lanovka na KlínovecRevoluční novinkou pro tento rok je propojení Skiareálu Klínovec se sousedícím skiareálem na Neklidu a přímé lyžařské propojení s Božím Darem. Skiareál Klínovec se tak rozšíří z původních 18 km na 31,5 km, a z toho bude 21,2 km zasněžováno technickým sněhem. Celková́ plocha tratí se zvětší z 417 000m2 na 737 000m2. Celý lyžařský komplex Skiareál Klínovec obsluhuje 5 lanových drah, z toho jsou dva s oranžovou krycí́ bublinou.

Unikátní́ v rámci ČR je propojení celé oblasti lyžařsky – žádné přesuny skibusy, ale pohodlně po propojovacích sjezdovkách, jejichž̌ výstavbu ski areál zahájil počátkem léta. Z vrcholu Klínovce vede propojovací́ sjezdovka ke spodní́ stanici lanové́ dráhy na Neklidu a z Neklidu ke spodní́ stanici lanové́ dráhy Prima Express.

ski Boží DarPo sněhové kalamitě posledních týdnů je nyní Klínovec a Neklid v plném provozu a lyžařské podmínky jsou vynikající. I nadále zde panuje parádní slunečné počasí. Připraveno je všech více než 31 km sjezdovek. V provozu všechny lanové dráhy, dále vleky F, VL 1000, Za Prahou, Hranice I.a II. a pojízdné pásy v dětských parcích. Příjezdové komunikace ze směru od Chomutova sjízdné přes Hradiště a dále přes Kovářskou a Vejprty. Bez problémů sjízdná je cesta k dolní stanici Prima Express, sjízdná je rovněž komunikace z Božího Daru na Neklid a Klínovec.
 

Nová sjezdovka a panoramatická restaurace na Dolní Moravě

ski dolní moravaNa Dolní Moravě vznikla nová „modrá“ sjezdovka. Jmenuje se Vyhlídková a spojuje horní stanici lanové dráhy Sněžník a areál U Slona. Stejně jako ostatní sjezdovky má 100% garanci sněhu díky nejmodernějšímu zasněžování. Její délku 1 050 metrů, převýšení 165 metrů a terén ocení hlavně rodiče s malými lyžaři. Vyhlídková sjezdovka dotáhla délku lyžařských tratí na Dolní Moravě na 10,4 kilometrů a propojila obě části areálu v rámci jednoho skipasu.
 
U horní stanice čtyřsedačkové lanovky vyrostla nová restaurace s názvem Skalka. Její jedinečná konstrukce nabízí hostům panoramatickou střechu s výhledy na Králický Sněžník i na Stezku v oblacích. Modernizace se dočkala i půjčovna lyžařských potřeb, resp. její vybavení. Půjčovna kromě nových modelů lyží je nově k dispozici i vybavení na skialp (plus možnost objednání instruktora skialpu pro skialpové výšlapy).
 

Buková hora otevřela legendární snowpark Čenkovice

SnowboardSki Bukovka je lyžařská oblast sestávající ze dvou skiareálů situovaných na protilehlých stranách Bukové hory v Orlických horách. V minulosti byly investice zaměřeny spíš na větší areál, Červenou Vodu, letos se opřeli pro změnu do rekonstrukce legendárního snowparku Čenkovice, ve kterém mimochodem začínala i Šárka Pančochová).
 
Ve Skiresortu Buková hora po letech opět ožil legendární snowpark, čímž v resortu vznikla nová samostatná zóna pro tento druh zábavy s veškerým zázemím a vlastními pravidly. Gravity Snowpark Bukovka má dva vjezdy/vstupy - od sjezdovky Svitavské i od sjezdovky Třebovské. Jako další slouží pro jízdu v parku vlek Svitavy, kde je zřízen speciální výstup do jeho horní části. Tak zvanou "šlapačku" pořídíte za 430 Kč. V její ceně je  zahrnut přejezd ze strany Červené Vody do Čenkovic a zpět. Slavnostní otevření snowparku proběhne 2. 2. 2019.
 

Skicrossová trať s tunelem na Lipně

Ski LipnoSkiareál Lipno je moderní, pětihvězdičkové lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce 12 km. Na letošní sezónu si připravil rozšíření skicrossové tratě se dvěma paralelními drahami a zábavným průjezdným tunelem. Dětem udělá určitě radost interaktivní sjezdovka Lišáka Foxe s herními prvky. Samotný lišák Fox pro děti nachystal letos také spoustu animačních programů.
 
Po sportovních výkonech přijde vhod nová samoobslužná restaurace Energo u horní stanice lanových drah Lipno Express a Střecha s velkou terasou a kapacitou 260 míst. Rekonstruovaná restaurace U Yettiho navýšila letos kapacitu na 250 míst. Během léta se podařilo rozšířit vnitřních prostor a terasy restaurace.

 

Užijte si parádní lyžovačku se zajímavými akcemi

 

Testovací víkend se Skialpy na Razule

Skiaply RazulaJedinečná akce se chystá na sobotu 26. ledna ve Velkých Karlovicích pro všechny vášnivé lyžaře! Přijďte si vyzkoušet netradiční styl skialpining se skialpovým vybavením značky Dynafit a s podvečerním hobby závodem na sjezdovce Razula.

A po úspěšném testování můžete vyrazit na skialpový hobby závod na sjezdovku Razula (testované vybavení lze využít i pro účast v závodě). Prožijte jedinečný skialp při měsíčku a využijte exkluzivní příležitost otestovat kvalitní sportovní vybavení.
 

Velbloud na sněhu a Kramolínský obřák Lipno

VelbloudDo Skiareálu Lipno se o víkendu 26. a 27. ledna přijede podívat velbloud Šajtan a jeho kamarád lamák Otík. Od 11:00 do 13:00 hodin ho potkáte u Stezky korunami stromů a odpoledne od 14:00 do 16:00 bude ve Fox Parku.

O víkendu 9. a 10. února se v Lipně nad Vltavou koná již tradiční Kramolínský obřák, závod obřím slalomu pro děti i dospělé, kteří si chtějí zazávodit ve sjezdovém lyžování.
 

Pašeráckej vejkend Rokytnice nad Jizerou

Pašeráckej vejkendPřijďte se 15. a 16. února vrátit do dávných dob a pozdravte se s přáteli u pravé krkonošské zabíjačky, jitrničky či voňavého ovárku do Rokytnice nad Jizerou. V rámci Pašeráckýho vejkendu se můžete těšit na dobový jarmark či páteční příjezd Krakonoše a lyžníků na Dolní náměstí.

Sobotní program Pašeráckého vejkendu bude stejně jako v předchozích letech na bedrech Skiareálu Horní Domky. V sobotu proběhne tradiční putování po boudách a soutěže pro děti. Dále módní přehlídka – soutěž o nejlepší dobové oblečení u restaurace Kokrháč. Kdo bude chtít, může se zúčastnit sobotní výuky jízdy na historických "ski" v areálu Horní Domky.
 

Chinese Downhill ve Špindlu – šílený zimní závod na horských kolech

Chinese DownhillJiž pátou sezónu se ve Špindlu nejezdí jen na lyžích či snowboardech, ale můžete zde vidět i desítky neohrožených bikerů řítících se po sjezdovce. Letos se vyřítí na svah 23. únoraChinese Downhill se opět stane nezapomenutelným zážitkem nejen pro samotné jezdce, ale i pro diváky.

Jedná se o šílený zimní downhillový závod na horských kolech, který nepořádá nikdo jiný než legendární český biker Michal Maroši. Stejně jako loni se ve Špindlu sejdou desítky bikerů, kteří to pošlou na plno po sjezdovce dolů. Vyhrává ten, kterému nefungují brzdy. Závod vypukne po ukončení běžného provozu na Svatém Petru.
Skiresort Buková hora – lyžařské středisko Čenkovice

Skiresort Buková hora – lyžařské středisko Čenkovice

Lyžařské středisko Čenkovice, součást Skiresortu Buková hora, nabízí vyznavačům sjezdového lyžování tratě lehké a střední náročnosti v celkové délce přes 3000 metrů. Nahoru vás sveze čtyřsedačková lanová dráha s vyhřívanými sedačkami! Milovníky adrenalinu potěší nový snowpark.

Skiareál Dolní Morava – 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Skiareál Dolní Morava – 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Lyžařský areál Dolní Morava leží v údolí obce Dolní Morava nedaleko od vrcholu Králického Sněžníku (1 424 m n. m.). Zdejší sjezdové tratě patří k tomu nejlepšímu, co může lyžař v České republice najít. Obsluhovány jsou 2 lanovkami a 3 vleky.

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje 5 lanových drah a 11 lyžařských vleků ve Špindlerově Mlýně a na Horních Mísečkách, celkem 25 km sjezdových tratí, z kterých je 95% technicky zasněžováno. K dispozici jsou 3 snowparky a U rampa, 2 dětské parky a 85 km běžeckých tratí.

Skicentrum Deštné v Orlických horách

Skicentrum Deštné v Orlických horách

Kompletně vybavené středisko zimních sportů najdete v Deštném v Orlických horách. Na jeden skipas můžete vyzkoušet jízdu na 6 sjezdových tratí všech různých obtížností, pro odvážnější vyznavače freestyle je k dispozici denně profesionálně upravovaný snowpark s mnoha skoky a překážkami.

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec je největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Spolu s německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec který lyžařům nabízí 47 km sjezdovek od jeden a půldenní permanentky. Nově došlo k propojení Klínovce s Neklidem a Božím Darem.

Skiresort Buková hora – skipark Červená Voda

Skiresort Buková hora – skipark Červená Voda

V Orlických horách byl vybudován Ski areál Červená Voda, který svými parametry dosahuje alpské úrovně. Areál navazuje na sjezdové tratě, které vedou na Bukovou horu z horského střediska Čenkovice. Celková délka sjezdových tratí je 4440 metrů a najdete tu nejdelší sjezdovku Orlických hor s bublinou.

Skiareál Lipno – nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno – nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno je moderní, pětihvězdičkové lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce 11,6 km. Pohodlnou přepravu zajišťují tři čtyřsedačkové lanovky.

Skiareál Kopřivná Jeseníky

Skiareál Kopřivná Jeseníky

Ski areál Kopřivná leží v horní části Malé Morávky u Chaty Kopřivná v Jeseníkách. Středisko nabízí po celou zimní sezónu výborné lyžařské podmínky.

Skiareál Studenov v Rokytnici nad Jizerou

Skiareál Studenov v Rokytnici nad Jizerou

Skiareál Studenov se rozkládá v nadmořské výšce 620 – 933 m n. m. Je dostupný z centra Rokytnice nad Jizerou a je oblíben díky svým mírným a širokým svahům především u rodin s dětmi a u začínajících snowboardistů. Jsou zde dva kotvové vleky, poma a dětský tyčový vlek.

Skiareál Neklid na Božím Daru

Skiareál Neklid na Božím Daru

Lyžařské středisko Neklid s nadmořskou výškou 850 – 1135 m se nachází v těsném sousedství městečka Boží Dar, 3 km od známého německého střediska Oberwiesenthal.

Skiareál Rokytnice nad Jizerou – Lyžování pro celou rodinu

Skiareál Rokytnice nad Jizerou – Lyžování pro celou rodinu

Skiareál Horní Domky, který se rozkládá v Horní Rokytnici n. J. na jižních svazích Lysé hory, nabízí 2 lanovky, 6 vleků a 14,5 km sjezdovek všech obtížností (modrá, červená, černá). Svou rozlohou, ukázkovými sjezdovkami a vybaveností se rovná k nejlepším lyžařským střediskům v ČR.

SkiResort Černá Hora – Pec

SkiResort Černá Hora – Pec

Zalyžujte si ve východních Krkonoších a užijte si 50 km sjezdovek na 1 skipas. 6 propojených areálů, mezi kterými přejedete na lyžích, skibusy nebo rolbou. V létě vás na hřebeny vyvezou 3 lanovky. Odtud se vydejte na túru, cyklovýlet, koloběžky nebo do dětských parků.

Skiareál Pec pod Sněžkou

Skiareál Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou je známá nejen jako výchozí bod na nejvyšší horu České republiky Sněžku, ale také jako aktivní horské středisko jak v létě, tak i v zimě. Lyžařský areál nabízí lyžování na 14,1 km sjezdovek.