ÚvodAktualityZlatá tretra 2024 bude plná světových hvězd
Letní sporty

Zlatá tretra 2024 bude plná světových hvězd

  • 27. května 2024
Vydejte se s portálem Kudy z nudy za fantastickými výkony nejlepších světových i českých atletů. Letos již 63. ročník mítinku Zlatá tretra ze série IAAF World Challenge hostí Městský stadion Ostrava-Vítkovice, a to v úterý 28. května 2024. V roce oslav stého výročí založení vítkovické atletiky slibuje top atletická událost v Česku jedinečnou šanci vidět ty nejlepší v plné síle před pařížským olympijským kláním a také mistrovstvím Evropy v Římě. Necelé dva týdny před konáním mítinku jsou známy další zahraniční hvězdy.
zlatá tretraKaždoroční atletický mítink plný hvězd. To je Zlatá tretra, která se koná od roku 1961 na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích. Letošní již 63. ročník prestižního mítinku se uskuteční v úterý 28. května 2024 a ostravské tribuny na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích se mají opravdu na co těšit. Předpokládaný začátek je ve 13:45 startem národního programu, v 17:00 hodin se bude konat slavnostní zahájení.

Muži se představí v devíti disciplínách. Diváci budou moci sledovat sprinty na 100, 200, 400, 800 a 1500 metrů, skok do výšky a skok daleký. Závodníci se utkají také v hodu koulí, a oštěpem. Ženských disciplín je sedm. Můžete se těšit na sprint na 100 metrů a běh na 400 a 1500 metrů. Dále jsou na programu překážkové běhy na 100 a 400 metrů a skoky o tyči. Z technických disciplín se potom ženy předvedou v hodu oštěpem.

tretra ostravaNa ostravský mítink se jako již každoročně chystají světové atletické hvězdy. Tak jak se oštěpaři seřadili na prvních třech místech na Diamantové lize v Dauhá, tak se představí na Zlaté tretře Ostrava. Vítěz z Kataru Jakub Vadlejch na domácí půdě bude chtít zdolat mistra Evropy Juliana Webera z Německa. Zraněný olympijský vítěz Neeraj Chopr z Indie přijede na Zlatou tretru alespoň jako host. Třetím do party bude mistr světa z let 2019 a 2022 Anderson Peters z Grenady. Indická megahvězda (nejsledovanější atlet na sociálních sítích) bude mít v Ostravě premiéru.

Stovka mužů bude mít na startu oba individuální olympijské vítěze z Tokia. Ke stovkařskému a již ohlášenému Italovi Jacobsovi přibude zlatý z 200 m, Andre de Grasse z Kanady (9.89). Kvalitu stovky doplňují Američan Trayvon Brommel (9.76), Jamajčan Ryiem Forde (9.95) a Brit Reece Prescod (9.93 na Tretře 2022 jeho osobní rekord).
 

Ženy ve skoku o tyči, sprintu a v oštěpu

Molly CauderyováI ženský skok o tyči bude lákat diváky v tradičním sektoru. Přijde aktuálně nejlepší skokanka na světě Britka Molly Cauderyová, která v zimě vyhrála halové MS a zlepšila se na 486. Vyhrála i první Diamantovou ligu v Dauhá (473). Česká rekordmanka Amálie Švabiková bude mít i další zajímavé soupeřky. Zkušenou a tradiční účastnici Tinu Šutejovou ze Slovinska (vyhrála loni) a legendární olympijskou vítězku 2016 Katerini Stefanidiovou z Řecka.

Již dříve byly ohlášeny mega hvězdy tyčkař Mondo Duplantis, výškar Gianmarco Tamberi a sprinter Marcell Jacobs. V první vlně top jmen byl oznámen návrat stovky žen. Čerstvá halová rekordmanka, domácí Karolína Maňasová se utká s jednou z nejrychlejších světových sprinterek Ewou Swobodovou z Polska. Jako první zahraniční hvězda sprintů na Zlaté tretře byl oznámen Olympijský vítěz na 400 m Steven Gardiner z Baham, který triumfoval na Diamantové lize v Dauhá a potvrdil skvělou letošní  formu. V ženském oštěpu se představí nejlepší světová oštěpařka současnosti Haruka Kitagučiová, vítězka mistrovství světa i Diamantové ligy, kterou připravuje domažlický trenér David Sekerák.
 

Program pro diváky – odpoledne s rodinou a přáteli

Haruka KitagučiováLetošní mimořádně nabitý ročník Zlaté tretry Ostrava si diváci mohou užít už od 13:00 hodin, kdy startuje soutěž mezinárodní Para Golden Spike, pokračuje národní program a finále Čokoládové tretry. Od 13:00 do 17:30 bude připravena zábava ve sportovní zóně s atletikou, taekwondem, rugby, korfbalem a dalšími sporty, autogramiády, skvělé, rozmanité a kvalitní jídlo a pití, a možnost zakoupit si nějakou upomínku od designérů a výrobců z regionu. V 17:45 už se hvězdy světové atletiky budou těšit na všechny diváky na tribunách, kde prožijí úžasné dvě hodiny nabitého hlavního programu a fandění. Komu by u toho přece jen vyhládlo, dostane občerstvení přímo na tribuně, takže své místo nemusí opouštět a neunikne mu ani vteřina z velké podívané. Poslední vstupenky jsou k dispozici na webu zlatatretra.cz a stojí pouhých 100 Kč.

Další aktuality

Svezte se safari expresem mezi stády afrických a asijských kopytníků v Zoo Ostrava

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava lze v roce 2024 opět využít možnosti projet se přímo mezi stády afrických a asijských kopytníků. Zájemci se tak opět mohou projet safari expresem přímo mezi stády afrických a asijských kopytníků. Safari expres jezdí každý den v době od 10 do 17:40 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut, nástupiště se nachází pod výběhem žiraf u expozice Tsavo. Užijte si projížďku přímo mezi zvířaty, kterých je ve třech rozlehlých výbězích aktuálně více než stovka!
23. červen 2024 6:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Sobota v Zoo Ostrava bude s vůní a chutí medu – koná se medobraní!

Sobota 22. června bude v ostravské zoologické zahradě věnována včelám a včelaření. Uskuteční se zde tradiční medobraní a pro děti i dospělé budou připraveny rozmanité včelí aktivity, při nichž se dozvědí, k čemu se používá medomet, co je to voština, jak dlouho žije včelí dělnice a další zajímavosti. Vzhledem k alarmujícímu úbytku těchto významných opylovačů představí zoo i vlastní aktivity k ochraně včel, ale také čmeláků a dalších druhů hmyzu.
21. červen 2024 13:41
Příroda, Moravskoslezský kraj

Ostrava ožila Festivalem v ulicích

Festival v ulicích opět rozproudí Ostravu. Multižánrový festival nabízí atmosféru plnou radosti a zážitků. Můžete se těšit i na soutěže a sportovní aktivity. Zažijte ulice plné hudebníků, tanečníků a živé kultury – již potřetí v Porubě! Pořadatelé vybrali pečlivě také ty nejšikovnější a originální tvůrce pro festivalový market. Koupí jejich šperků a oblečení si tak může každý udělat radost a zároveň podpořit české designéry. Dva dny plné zábavy, smíchu a dobré nálady oživí Ostravu!
21. červen 2024 7:19
Kultura, Moravskoslezský kraj

Vodáci o víkendu zahájí sezónu na Odře v Bohumíně

Vodáci v Bohumíně a jeho okolí netrpělivě stříhají metr. Už v sobotu 22. června 2024 dopoledne totiž odstartuje nová sezóna na řece Odře, a to tradičním odemykáním a hromadným sjezdem přes zdejší sedmikilometrové meandry. Sraz je před 10. hodinou ve Starém Bohumíně za hraničním mostem do Polska na břehu řeky, u nástupního místa pro vodáky.
21. červen 2024 6:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Projeďte se parním vlakem na Osoblažsku

Patříte k lidem, kteří milují jízdu vlakem? A což teprve, když se jedná o vláček parní! Přesně takový zážitek v čele s mašinkou, které stpoupá z komína oblak bílé páry si můžete dopřát během letních víkendů na Osoblažsku. Tady, v podhůří Jeseníků, se totiž nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy. Parní vláčky tu na vás budou čekat do konce června každou sobotu, v červenci a srpnu pak i v neděli.
17. červen 2024 12:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Moravskoslezského kraje: Dolní Vítkovice, zoo a Lysá hora

Největším turistickým lákadlem Moravskoslezského kraje je tradičně Dolní oblast Vítkovic, historický industriální areál v srdci Ostravy. Při prohlídce projdete bývalý Důl Hlubina a vyšplháte i na vrcholek vysoké pece, v níž se tavilo železo. Druhým nejoblíbenějším cílem je ostravská zoologická zahrada. Dále si turisté oblíbili klenot beskydských hor – Lysou horu či stezku Valaška tamtéž. Mezi hojně navštěvované cíle se řadí také Dinopark Ostrava nebo Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici.
6. červen 2024 23:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Moravskoslezském kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou do Moravskoslezského kraje? Hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Portál Kudy z nudy připravil výběr top aktivit, při kterých se budou bavit jak malí, tak velcí výletníci. Je libo výlet do aquaparku, za zvířátky, do muzea, na hrad či za trochou adrenalinu do lanového centra nebo na bobovku? Račte si vybrat.
29. květen 2024 7:37
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Kam na golf a wellness v ČR? Spojte hraní golfu s relaxem ve wellnes!

Ideální pobyty pro milovníky golfu a wellness! Využijte pěkné počasí a vydejte se na golfové hřiště. Pokud jste začátečníci, můžete využít služeb trenérů, kteří vás naučí se základy této hry gentlemanů. Máte-li své začátečnické dny dávno za sebou, vezměte hole a užijte si sport a pobyt na čerstvém vzduchu.
3. květen 2024 19:25
Letní sporty, Moravskoslezský kraj