ÚvodAktualityOstrava ožila Festivalem v ulicích
Kultura

Ostrava ožila Festivalem v ulicích

  • 21. června 2024
Festival v ulicích opět rozproudí Ostravu. Multižánrový festival nabízí atmosféru plnou radosti a zážitků. Můžete se těšit i na soutěže a sportovní aktivity. Zažijte ulice plné hudebníků, tanečníků a živé kultury – již potřetí v Porubě! Pořadatelé vybrali pečlivě také ty nejšikovnější a originální tvůrce pro festivalový market. Koupí jejich šperků a oblečení si tak může každý udělat radost a zároveň podpořit české designéry. Dva dny plné zábavy, smíchu a dobré nálady oživí Ostravu!
Festival v ulicíchJiž tradiční Festival v ulicích je letos znovu spojen s ukončením školního roku, a mladším návštěvníkům je uzpůsobena část jeho programu. Festival nabídne hudbu všech žánrů i zajímavé workshopy. Přesvědčte se na vlastní oči a uši, že busking není jen o kytaristech na nárožích. Festival v ulicích vám i letos nabídne to nejlepší z českých i zahraničních mistrů pouliční hudby, ale i akrobacie, pantomimy či komedie.

Program se odehraje na Hlavní třídě v Porubě a v přilehlých dvorech, kde se představí více, než 200 umělců z 20 zemí. Pro děti připravili pořadatelé dětskou zónu, pro dospělé oblíbený Vinný festival a pro všechny dobré jídlo, pití a stánky s rukodělnými výrobky českých tvůrců.

Festival v ulicích od roku 2011 organizuje tým festivalu Colours of Ostrava.
 

Užijte si skvělý program festivalu

RytířHudební program Festivalu v ulicích zahájí v pátek, 21. června na Alšově náměstí parta veselých chlapíků, kteří přijedou z Polska a nazývají se Propabanda East Collective. Návštěvníky jistě rozehřeje i italská skupina BandAdriatica. Temperamentní jižanské rytmy zahraje na dechové nástroje a na harmoniku. Dalším interpretem je světově uznávaný multiinstrumentalista z Guineje N´Faly Kouyaté. Napůl Francouz, napůl Palestinec: To je Hussam Aliwat. S kvartetem Osam představí hudbu Orientu s moderními prvky jazzu a rocku.

UkrajinaTaké českou hudbu reprezentují pozoruhodní interpreti. Překvapivá může být kombinace irské muziky s nádechem beskydských hor v podání Acoustic Irish. Na starý dobrý rock se bude skvěle vzpomínat s Duem KuKačka, které je projektem ostravského zpěváka a člena legendární skupiny Robson Pavla Kuči. Magické spojení dvou kytar nabídne duo Minestrone, na tzv. "femme folk" přiláká písničkářka Eva Suková alias Blondýna a nejen milovníky bicích příjemně rozvibruje drumm show v podání bubeníků Asaf. Ti se v pátek odpoledne utkají v pravém pouličním souboji s domácím Random Strokes. A o tom, že i žena dokáže vládnout bicí soupravě, přesvědčí návštěvníky kapela Biograph.

Busking neboli pouliční umění je základem Festivalu v ulicích. Kromě hudebníků, kteří se představí na festivalových scénách,  umocní atmosféru i ti, kteří zahrají na porubských nárožích. A pestrá bude přehlídka pouliční akrobacie, pantomimy a komedie. Jedinečný talent, proměnit každou situaci v komedii, má například Argentinec El Goma. Osobitý japonský humor představí duo Heromacro. Z Německa přijede akrobatická lučištnice a hadí žena Sara Twister.  Představení, okořeněné breakdance a pantomimou, přiveze španělsko francouzská dvojice Umami DanceTheatre a z rušných ulic Itálie si do Ostravy odskočí  akrobat a komik Mistral.

Pořadatelé Festivalu v ulicích letos do programu zařadili dvě ohňové show. V pátek se představí maďarské duo Flame Flowers a v sobotu pak společně s uměleckým uskupením Firebirds nás nechají nahlédnout do tajů magické legendy o bílém Fénixovi v show Pyrodise. Indický tanec v maskách předvedou tanečníci z Biren Kalindi Chhau Group, korejská pochodová kapela Xiido zahraje do kroku ve festivalovém průvodu a o divadelní program pro děti se postará české Divadlo Ententýky.

Ani děti se nudit nebudou. Potěší je pohádky myšky Klárky a veverky Terky, dětské zóně je čeká kreativní tvorba obrázků, deskové hry a hlavolamy, kvízy, soutěže a sportovní aktivity.
Slezskoostravský hrad v Ostravě Památky

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Hrad leží při soutoku řek Ostravice a Lučiny. Díky své poloze na průsečíku oblíbených cyklostezek je předurčen k tomu, aby se stal vyhledávaným výletním místem nabízející návštěvníkům nejen odpočinek, ale také pohled do ostravské historie.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Ostravy

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Ostravy

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Ostravy, anebo se do moravsko-slezské metropole chystáte, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Chybu neuděláte s Vítkovicemi, Porubou a ani se samotným centrem města.

Dům kultury Poklad v Ostravě-Porubě Kultura

Dům kultury Poklad v Ostravě-Porubě

Zrekonstruovaný dům kultury Poklad v Ostravě-Porubě se společenským, divadelním a cvičebním sálem, hudebním klubem, přilehlým letním Amfi i zázemím pro divadelní, taneční a další spolky, nabízí kulturní představení, workshopy, kongresy, semináře, plesy, kino a prostory pro firemní i soukromé akce.

Ostrava

Ostrava

Moravskoslezská metropole Ostrava láká na unikátní architekturu a přírodní rarity. Vyrazte za kulturou, sportem i nevšedními zážitky. Poznejte proměnu bývalého ocelářského města na vlastní kůži.

Zámek Poruba v Ostravě Ubytování

Zámek Poruba v Ostravě

Neveliký zámeček Poruba, umístěný na severním svahu řeky Porubky, hned naproti rozsáhlému sídlišti, je nejstarší stavbou v této části Ostravy. V současné době je v soukromých rukou a nabízí netradiční ubytování a možnost uspořádání svatebních obřadů.

Letní koupaliště Ostrava Poruba Letní sporty

Letní koupaliště Ostrava Poruba

Užijte si příjemnou zábavu na obřích tobogánech, skluzavkách, ve vířivých bazénech a na skokanských můstcích. Letní koupaliště v Porubě je největším přírodním koupalištěm v ČR i ve střední Evropě. Areál je každoročně cílem statisíců návštěvníků nejen z Ostravy.

Komentované prohlídky Ostravy Kultura

Komentované prohlídky Ostravy

Poznejte zajímavá místa a zákoutí Ostravy a její historie v rámci komentovaných prohlídek. Rádi připravíme prohlídku na míru podle vašich zájmů.

Ostravské procházky – pěší trasy Ostravou Letní sporty

Ostravské procházky – pěší trasy Ostravou

Stezky, které jsou značeny klasickými KČT směrovkami, vás provedou přírodou a turistickými zajímavostmi města Ostravy. Nabízí se tak možnost aktivního vyžití pěší turistikou v ostravské městské přírodě, a to jak v letním tak i v zimním období.

Další aktuality

Poznejte zvířátka zblízka: 10 tipů, kam s dětmi do minizoo či zooparku

Umožněte svým dětem setkat se se zvířaty, především těmi domácími, zblízka. Nakrmte společně králíky, nasypte slepicím, pohlaďtě si kůzlata anebo třeba jezevce. Ukažte dětem, jak vypadal život vašeho domácího mazlíčka či hospodářských zvířat v minulosti na statku nebo u chalupy a seznamte je s divokými zvířaty žijícími u nás. Vyrazit můžete za zvířátky do mnoha zooparků a minizoo.
12. červenec 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Ve Vrbně pod Pradědem se opět pojedou závody do vrchu

Na jedenáctém ročníku Vrbenského vrchu budou opět burácet motory. Návštěvníky čeká prezentace závodníka Rallye Dakar Aleše Lopraise a George Negru se svojí Škodou Georginou GTR a vystoupí kapela Beatles revival. Motoristická akce proběhne od pátku 12. do neděle 14. července 2024.
11. červenec 2024 14:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Letní shakespearovské slavnosti začínají dnes v Ostravě

Nejstarší a největší divadelní přehlídka pod širým nebem v Evropě zaměřena na uvádění děl Williama Shakespeara se letos se uskuteční opět také v Ostravě. V pořadí již sedmnáctý ročník festivalu letos zahájí nová premiéra komedie Večer tříkrálový aneb cokoli chcete.
8. červenec 2024 17:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Třikrát Versailles: ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

Také u nás máme místa, kterým se díky jejich kráse a nevšední atmosféře říkalo české, slezské či moravské Versailles. Předobraz byl ve všech případech stejný: impozantní zámek u Paříže, oblíbené sídlo francouzských králů s nádvořími a rozlehlými zahradami, v roce 1979 zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO. Posuďte, jak se od francouzské předlohy liší naše Versailles: východočeský rokokový zámek Nové Hrady coby české Versailles, Vyškov aneb moravské Versailles a zámek Slezské Rudoltice neboli slezské Versailles.
8. červenec 2024 16:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Objevte svět podle Julese Verna v Ostravě!

Žil Jules Verne v Ostravě? Přijde vám to jako příliš nemístná otázka? A co se tedy ptát, zda by žil rád Jules Verne v Ostravě? Kde jinde hledat přesvědčivější odpovědi na tyto otázky, než v názvech klasikových knih? A že jich Jules Verne napsal…
8. červenec 2024 10:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Otevřené chrámy lákají na prohlídky církevních památek Ostravsko-opavské diecéze

Stejně jako loni, tak i letos pokračuje úspěšný projekt Ostravsko-opavské diecéze a krajského úřadu s názvem Otevřené chrámy. Až do 30. září 2024 se veřejnosti otevírá 51 církevních památek. Na většině míst se zájemcům věnuje vyškolený průvodce, vstup je bezplatný.
6. červenec 2024 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Festival Beats for Love rozezní Dolní Vítkovice

Největší festival elektronické taneční hudby ve střední Evropě Beats for Love se koná v Dolní oblasti Vítkovice od středy 3. do soboty 6. července 2024. Fanoušky taneční hudby letos čekají čtyři dny plné vystoupení více než 500 zahraničních i českých DJs, umělců a performerů, kteří vystoupí na pódiích a v zónách areálu Dolních Vítkovic a následných afterparties. Letošní ročník slibuje největší počet headlinerů a nejsilnější line up v historii. A nebude chybět ani bohatý doprovodný program.
2. červenec 2024 12:00
Životní styl, Moravskoslezský kraj

V Zoo Ostrava se letos vyhlíhlo přes dva tucty sovích mláďat

Zoo Ostrava chová celkem osm druhů sov. U šesti z nich se během letošní hnízdní sezóny podařilo rodičovským párům odchovat celkem 26 mláďat. Více než polovina bude vypuštěna do přírody. Samice sov zasedají na snůšky po snesení prvního vejce a postupně snášejí další, což znamená, že mláďata se líhnou postupně i v několikadenních intervalech. To vede k poměrně výrazným velikostním rozdílům mladých sov. Tato hnízdní strategie má zaručit, že v případě nedostatku potravy přežijí alespoň ta nejstarší a nejsilnější mláďata. Některá z nich můžete ve voliérách nyní pozorovat.
30. červen 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj