Úvod > Aktuality > Trauma tabulky na Šumavě pomáhají v nouzi
Trauma tabulky na Šumavě pomáhají v nouzi
">
Kultura

Trauma tabulky na Šumavě pomáhají v nouzi

  • Vydáno9. listopadu 2011
Turisté, kteří se při pobytu na Šumavě ocitnou v nouzi a zabloudí, mohou snáze určit svoji polohu a přesně ji nahlásit záchranářům. Pomáhají v tom takzvané traumatologické body – místa označená speciálními tabulkami se souřadnicemi a všemi důležitými telefonními čísly. Na území parku je díky fungování integrovaného záchranného systému umístěno kolem 130 takových tabulek.
Pomocí tabulek turisté, kteří se při pobytu na Šumavě ocitnou v nouzi a zabloudí, mohou snáze určit svoji polohu a přesně ji nahlásit záchranářům. Tabulky mají velikost místopisné tabulky používané Klubem českých turistů. Na bílém podkladu je v horní části nápis "tísňová volání" v češtině a angličtině, vlevo jsou nouzová čísla hasičů, policie, záchranné služby a tísňová linka 112. Tabulka obsahuje i nouzová čísla horské služby a ISS a také označení bodu.

Šumavský projekt trauma tabulek je v České republice ojedinělý. Šumava je také jediným horským územím, kde v integrovaném záchranném systému fungují také strážci parku a horská služba. Právě praktické zkušenosti záchranářů, hasičů či policistů pomohly při zadání grafiky tabulek a při jejich umístění. Traumabody tvoří základ operativního plánu, který využívají ve svých operačních střediscích všechny složky integrovaného záchranného systému pro rychlou orientaci v krizových situacích.

Informační středisko Idina Pila na Šumavě

Informační středisko Idina Pila na Šumavě

V Chráněné krajinné oblasti Šumava nedaleko od Kaplice u Zátoně můžete navštívit nově zrekonstruované sezónní informační středisko Idina Pila. Středisko je zaměřené především na Boubínský prales a patří k nejnavštěvovanějším na Šumavě.

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…