ÚvodAktualityProžijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně
Památky

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

  • 1. května 2024
Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
zámek kačinaBěhem dvouhodinového večerního programu Noc v chotkovské knihovně se návštěvníci přenesou do reality života na zámku Kačina ve 2. polovině 19. století. Hlavní hvězdou večera bude sám hrabě Arnošt Chotek, kterému propůjčí hlas charismatický herec Michael Vykus. V dobovém kostýmu přednese vybrané úryvky z deníkových zápisů. Všední život Chotků a jejich běžné denní starosti v okolí zámku Kačina a Nových Dvorů představí prostřednictvím starých fotografií archivářka Státního oblastního archivu Praha paní Helena Hloušková.

kačinaZájemci budou mít výjimečnou příležitost si nádherný knihovní pavilon prohlédnout ve večerních hodinách téměř za svitu hvězd a navštívit také byt knihovníka, prozkoumat některé ze vzácných historických map nebo vybrané knihy s cestovatelskou tematikou. Program večera doplní hudební intermezza flétnového souboru ZUŠ Čáslav.

Chotkovská zámecká knihovna je jedním z nejcennějších a nejoblíbenějších objektů na kačinském zámku. Svou architektonickou hodnotou i obsahem knižního fondu se řadí mezi významné kulturní památky v Česku. Návštěvníci zámku mohou využít také standardní prohlídky knihovny, večerní zážitkové prohlídky se konají nepravidelně. Knihovna se bude 3. května 2024 otevírat ve dvou časech, poprvé v 19:00, podruhé v 21:00 hodin. Kapacita míst je omezená, nezapomeňte si své vstupenky rezervovat on-line! Vstupenka stojí 200 Kč, cena je jednotná.
Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina Památky

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Zámecký park Kačina Příroda

Zámecký park Kačina

Přijďte se projít krásným kačinským parkem, který je starší než samotný kačinský zámek a relaxovat uprostřed nádherné přírody tvořené historickými úpravami majitelů panství.

Další aktuality

Bělské balónové hemžení bude nevšedním zážitkem pro celou rodinu

Bělá pod Bezdězem, její okolí, začátek léta a horkovzdušné balóny – to vše patří neodmyslitelně k sobě a to také shrnuje již 22. ročník Bělského balónového hemžení. Ten letošní se koná od 30. května až do 2. června 2024. Místní i turisté mohou sledovat balónové hemžení v okolí hradu Bezděz, Máchova jezera, ale také Českého ráje. Hojně navštěvovanou se stala sobotní večerní světelná show.
30. květen 2024 12:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Královský průvod císařovny Elišky se vydá na cestu Berounskem

Tento víkend 1. a 2. června se opět můžete přenést s Královským průvodem rovnou do středověku. Čtvrtá manželka českého krále a císaře římského Karla IV., Eliška Pomořanská, vyrazí Berounskem v doprovodu vévody Štěpána II. Bavorského na pouť za uzdravení svého manžela. Průvod na koních, vozech i s pěším doprovodem projde tradiční trasou kolem Berounky, kde bude na císařovnu Elišku i lid obecný čekat velkolepé uvítání a zábavný program po celý víkend. K průvodu se můžete dokonce sami přidat, ať v kostýmech nebo bez nich.
30. květen 2024 10:00
Památky, Středočeský kraj

České značky: fenomén Igráček

Nejsou tak populární jako hračky Lego nebo Playmobil, ale přesto je zná celé Česko: řeč je o Igráčcích, malých figurkách představujících nejrůznější profese a činnosti. Kdo si s nimi nehrál jako dítě, ten je alespoň znal od kamarádů. Dnes je kromě dětí mají rádi i sběratelé, navíc Českem řadu let kolovala výstava Fenomén Igráček.
29. květen 2024 8:00
Zážitky, Středočeský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi ve Středočeském kraji

Skvělé výlety pro děti a rodinné zážitky i dovolená v regionu Středočeský kraj. Vezmeme vás na krásná místa, kde si výlet užije celá rodina. Středočeský kraj patří mezi oblíbené turistické oblasti a svým návštěvníkům nabízí spousty památek, hradů a zámků, kulturních událostí, zábavních center i sportovního vyžití.
29. květen 2024 7:54
Zážitky, Středočeský kraj

České značky: sklárna Rückl

Sklárna Rückl v Nižboru je proslulá výrobou broušeného křišťálu. Navazuje na 300 let dlouhou tradici a specializuje se na exkluzivní ruční produkci. V rukou zdejších návrhářů sklářů a brusičů se zrodily křišťálové trofeje Český lev i oceňované designové kolekce Ronyho Plesla, mimořádně oblíbené jsou komentované prohlídky. Dokonce tu narazíte i na stopy seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře!
28. květen 2024 15:16
Kultura, Středočeský kraj

Historické traktory a zemědělské stroje v pohybu uvidíte v Čáslavi

Zájemce o historickou zemědělskou techniku láká na tradiční akci muzeum v Čáslavi. Pro návštěvníky je připraven ve dnech 1. a 2. 6. 2024 bohatý program. Tradičně budou předváděny v chodu unikátní exponáty ze sbírek muzea, ale i od soukromých sběratelů. Po celý víkend bude probíhat předváděcí akce historické zemědělské techniky s názvem Pradědečkův traktor.
27. květen 2024 16:00
Kultura, Středočeský kraj

Turistický autobus vás v létě zaveze do Brdských lesů

V sobotu 8. června 2024 poprvé vyjede okružní cyklobusová linka s označením 505 (dříve 5B), která každý víkend až do 15. září poveze turisty a cyklisty z Příbrami do Kozičína nebo Orlova za krásami a klidem Brd.
26. květen 2024 15:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Kostelec nad Černými lesy ožije keramickými trhy

Letošní ročník Keramických trhů 2024 v Kostelci nad Černými lesy se uskuteční v sobotu 25. května na náměstí Smiřických. Příchozí se mohou těšit nejen na prodej keramiky, ale také na práci s hrnčířským kruhem, přehlídku řemesel či koncert.
23. květen 2024 13:32
Zážitky, Středočeský kraj