Úvod > Aktuality > Hrabalovo Kersko vás okouzlí opět tento víkend
Hrabalovo Kersko vás okouzlí opět tento víkend
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Hrabalovo Kersko vás okouzlí opět tento víkend

  • Vydáno18. května 2022
Tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala se uskuteční, letos pojedenadvacáté, v sobotu 21. května 2022. Lesní slavnost, na zahradě Lesního ateliéru Kuba v chatové oblasti Kersko, věnovaná Bohumilu Hrabalovi zahrnuje kulturní program i procházku Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Udělejte si v sobotu poetický den nesený v duchu tvorby nejslavnějšího českého pábitele.

kerskoV lokalitě, kde se odehrávaly Slavnosti sněženek i podstatná část spisovatelova života, v Kersku, se letos v sobotu 21. května uskuteční již 23. ročník slavnosti Hrabalovo Kersko. Akce začíná dopoledním pochodem Kerskem s výkladem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Poté následuje odpolední programlesní části ateliéru Kuba (Kersko 660). Zhlédnout zde můžete divadelní představení na motivy některé spisovatelovy povídky, setkat se můžete se zajímavými hosty, kteří Hrabalovo Kersko opakovaně navštěvují. Letos by měl dorazit Pavel Nový, Petr Brukner, Ludmila Molínová, Olga Menzelová a další známé osobnosti. 

Ve výstavních prostorách Lesního ateliéru Kuba je připravena vždy tematicky zaměřená výstava, v minulosti např. Slavnosti sněženek, Postřižiny, Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, portrétní fotografie Bohumila Hrabala z fotoaparátu Karla Kestnera a jiné. Po celý den k příjemné pohodě hraje živá muzika, letos si poslechnete To jo Band a navečer se vám představí Bára Hrzánová a Cigán Tour. Nymburský pivovar bude čepovat Postřižinské pivo, nebude chybět ani další občerstvení, soutěže nebo prodej knih… Od 10:00 do 16:00 bude také otevřena Hrabalova chata.


Do Kerska po svých, na kole či speciálním autobusem

KerskoKdo bude u Svatojosefovského pramene Kersku v 10 hodin, může si užít tradiční procházku po místech, která měl Bohumil Hrabal rád.

Ve stejnou dobu startuje v Nymburce cyklojízda po Hrabalově cyklostezce do Kerska. Sraz je v 10 hodin před hvězdárnou, přesněji od Hrabalova posezení U Tří koček. Každý účastník obdrží při startu očíslovanou Hrabalovu putovní knížku, do které bude během cesty sbírat razítka. Tři vylosovaní držitelé putovních knížek se všemi razítky obdrží ceny.

Kersko HájenkaVe 13 hodin začne na lesní zahradě Lesního ateliéru Kuba v Kersku odpolední program, i když už před tím bude hrát skupina ToJo Band. Následovat bude divadelní představení Postřižiny v podání DS Hálek Nymburk a hudební vystoupení skvělého PSB jazz/swing quintetu Jiřího Ševčíka. Po celý den si můžete poslechnout nahrávky z Hrabalova poesiomatu, prohlédnout si výstavu maďarských umělců Momentky z Hrabalovy galaxie či prodejničku keramické dílny Bronislava a Jany Kubových.

A do Kerska pojede v sobotu také autobus zdarma. Ten vyráží od hlavního nádraží v Nymburku v 9:00 hodin, o pět minut později staví na náměstí a dále bude přibírat lidi ve Zvěřínku, Sadské, Třebestovicích a Hradištku. Na zpáteční jízdu vyráží z Kerska v 17:00 hodin.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Lesní ateliér Kuba v Kersku

Lesní ateliér Kuba v Kersku

Od roku 1992 provozují manželé Jana a Bronislav Kubovi Lesní ateliér Kuba v Kersku. V současnosti ateliér obsahuje keramickou dílnu, malou galerii pro autorské výstavy a prodejnu s výrobky z přírodních materiálů.

Hrabalova hájenka Kersko

Hrabalova hájenka Kersko

Hrabalova hájenka je restaurace v chatové osadě Kersko. Známá je díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi, protože se v ní odehrává spousta jeho příběhů.

Svatojosefský minerální pramen v Kersku

Svatojosefský minerální pramen v Kersku

Svatojosefský pramen se nachází v obci Kersko, známé z románu Bohumila Hrabala. Vyhlouben byl v roce 1934, ale jeho dnešní podoba pochází z roku 1985, kdy byl pramen navrtán až do hloubky 81 m. Minerální vodě z něj se mezi místními říká „Kerka“.

Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk

Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk

Muzeum v Nymburku je zavřené. Vlastivědné muzeum Nymburk je od 1. července 2019 dlouhodobě uzavřeno z důvodu rekonstrukce.

Další aktuality