ÚvodAktualityHrabalovo Kersko vás pozve na lesní slavnosti i do chaty slavného spisovatele
Zážitky

Hrabalovo Kersko vás pozve na lesní slavnosti i do chaty slavného spisovatele

  • 1. května 2024
Tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Lesní slavnost, na zahradě Lesního ateliéru Kuba v chatové oblasti Kersko, věnovaná Bohumilu Hrabalovi zahrnuje kulturní program i procházku Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Udělejte si třetí květnovou sobotu poetický den nesený v duchu tvorby nejslavnějšího českého pábitele. U příležitosti 110. výročí narození otevře Muzeum Polabí také Hrabalovu chatu, kde vznikla nová expozice.

kerskoV lokalitě, kde se odehrávaly Slavnosti sněženek i podstatná část spisovatelova života, v Kersku, se letos v sobotu 18. května uskuteční již 25. ročník slavnosti Hrabalovo Kersko. Akce začíná dopoledním pochodem Kerskem s výkladem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Poté následuje kulturní odpolední programlesní části ateliéru Kuba (Kersko 660). Zhlédnout zde můžete divadelní představení na motivy některé spisovatelovy povídky, setkat se můžete se zajímavými hosty, kteří Hrabalovo Kersko opakovaně navštěvují. Mezi letošními hosty bude například herec Radek Melša nebo písničkářka Radůza, herci Pavel Nový, Petr Brukner nebo Bára Štěpánová.

KerskoVe výstavních prostorách Lesního ateliéru Kuba je připravena vždy tematicky zaměřená výstava, v minulosti např. Slavnosti sněženek, Postřižiny, Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, portrétní fotografie Bohumila Hrabala z fotoaparátu Karla Kestnera a jiné. Letos se můžete těšit na výstavy Bohumiul Hrabal a jeho dílo či S Bohumilem na věčné časy - kresby a karikatur od výtvarníků České unie karikaturistů, divadelní představení Slavnosti sněženek v podání nymburského divadelního souboru Hálek v 13:50 a představení nové knihy Slavnosti sněženek – třetí setkání v Hrabalově Kersku. Z hudebníků vystoupí například oblíbená zpěvačka Radůza anebo skuoina Pohoda. Zazpívá i Bára Štěpánová. Bonusem letošního ročníku slavnosti Hrabalovo Kersko bude nedělní představení Slavnosti sněženek v podání nymburského divadelního souboru Hálek (Divadlo v Tyršově ulici v Nymburku od 14:00).

KerskoNymburský pivovar bude čepovat Postřižinské pivo, nebude chybět ani další občerstvení, soutěže nebo prodej knih… Od 10:00 do 17:00 bude také otevřena nová expozice v Hrabalově chatě. Pro další zájemce bude chata přístupná od úterý do neděle po předchozí rezervaci. Kraj objekt, kde spisovatel žil, lidem otevírá jako takzvané hausmuzeum, což znamená, že by chata by měla působit dojmem, jako by se z ní spisovatel právě na chvíli vzdálil. K autentickému zážitku mají přispět například předměty, které Hrabal v chatě měl a které používal – mezi vystavovanými exponáty by mohly být například Hrabalovy psací stroje, křeslo nebo jízdní kolo.

Hrabalova hájenka – Restaurace Hájenka Kersko Gurmánská turistika

Hrabalova hájenka – Restaurace Hájenka Kersko

Hrabalova hájenka je restaurace v chatové osadě Kersko. Známá je díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi, protože se v ní odehrává spousta jeho příběhů.

Bohumil Hrabal – jeden z nejznámějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů 20. století

Bohumil Hrabal – jeden z nejznámějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů 20. století

Bohumil Hrabal (28. března 1914, Brno-Židenice – 3. února 1997, Praha) byl jedním z nejznámějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století. Několikrát byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu. Jeho osudy jsou spojené zejména s Prahou, Nymburkem a lesní osadou Kersko, známou z Menzelova filmu Slavnosti Sněženek.

Výlet do kraje Postřižin za spisovatelem Bohumilem Hrabalem

Výlet do kraje Postřižin za spisovatelem Bohumilem Hrabalem

Bohumil Hrabal, rozený Bohumil František Kilian (28. března 1914 Židenice, dnes součást Brna – 3. února 1997 Praha) byl jeden z nejvýznamnějších a nejosobitějších spisovatelů druhé poloviny 20. století. Bohumil Hrabal byl ke světské slávě skeptický. Nepřál si žádnou pamětní desku, a když, tak prý jen ve výšce, kam čůrají psi. Přání se mu splnilo, a to jak na rodném domě ve strmé Balbínově ulici v Brně-Židenicích, tak v Nymburku na zdi pivovaru, kde prožil podstatnou část svého dětství a mládí.

Lesní ateliér Kuba v Kersku Kultura

Lesní ateliér Kuba v Kersku

Od roku 1992 provozují manželé Jana a Bronislav Kubovi Lesní ateliér Kuba v Kersku. V současnosti ateliér obsahuje keramickou dílnu, malou galerii pro autorské výstavy a prodejnu s výrobky z přírodních materiálů.

Svatojosefský minerální pramen v Kersku Příroda

Svatojosefský minerální pramen v Kersku

Svatojosefský pramen se nachází v obci Kersko, známé z románu Bohumila Hrabala. Vyhlouben byl v roce 1934, ale jeho dnešní podoba pochází z roku 1985, kdy byl pramen navrtán až do hloubky 81 m. Minerální vodě z něj se mezi místními říká „Kerka“.

Bungalovy Hájenka Kersko Ubytování

Bungalovy Hájenka Kersko

Bungalovy se nacházejí v borovicovém lese u břehu Labe cca 20 minut od Prahy v romantické krajině Bohumila Hrabala a Zahrádkářů Kerska, tak jak je známe z filmu Slavnosti sněženek. Dorazit můžete autem, pěšky, na kole nebo lodí po proudu Labe.

Vila rodiny Hrabalových v Nymburku Památky

Vila rodiny Hrabalových v Nymburku

Typická vila z konce třicátých let 20. století se nachází v Nymburce na levém břehu Labe v ulici Na Bělidlech, č. p. 1661. Poblíž objektu byla instalována turistická orientační tabule s mapou Hrabalovy cyklostezky do Kerska a s popisky trasy.

Nymburk

Nymburk

Nymburk a jeho pivovar proslavil Bohumil Hrabal ve svých Postřižinách. Projděte se kolem malebných gotických hradeb a romantickými uličkami Velké a Malé Valy, prohlédněte si anglický park na Ostrově, secesní vodárnu a figurku na oltáři gotického kostela sv. Jiljí, která má obě nohy levé.

Naučná stezka Bohumila Hrabala v Kersku Příroda

Naučná stezka Bohumila Hrabala v Kersku

Naučná stezka Kerskem měří asi 7 km. Na třinácti zastaveních se dozvíte zajímavosti o lese a životě v něm, o Bohumilu Hrabalovi a o dalších zajímavých místech v regionu.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám Příroda

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Hrabalova chata v Kersku Památky

Hrabalova chata v Kersku

Chatu koupil Bohumil Hrabal ze svého prvního honoráře v roce 1965. Chata se stala Hrabalovým skutečným domovem. Zde psal tu své texty a staral se o svých 25 polodivokých koček. Od května 2024 je chata přístupná veřejnosti.

Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk Kultura

Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk

Muzeum v Nymburku je zavřené. Vlastivědné muzeum Nymburk je od 1. července 2019 dlouhodobě uzavřeno z důvodu rekonstrukce.

Další aktuality

Den Postřižinského piva 2024 se blíží

Pivovar Nymburk pořádá v sobotu 15. června tradiční slavnost Den Postřižinského piva. Kromě dobrého piva (včetně pivního speciálu pana sládka) je pro všechny návštěvníky připraven také bohatý doprovodný program. Brány Pivovaru Nymburk se slavnostně otevřou všem milovníkům piva a dobré zábavy od 10:30 hodin.
14. červen 2024 12:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Prozkoumejte Průhonický park – zelenou oázu na seznamu UNESCO

Průhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca roku 1885 a budoval jej prakticky až do své smrti roku 1936. Svou rozlohou téměř 250 hektarů patří park k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě. Od roku 2010 je také na seznamu chráněných památek UNESCO, jako součást pražské památkové rezervace.
11. červen 2024 16:00
Příroda, Středočeský kraj

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Odstranění zastupujícího říšského protektora a prominentního nacisty Reinharda Heydricha vyvolalo obrovskou vlnu represí. Na celém území protektorátu byl vyhlášen výjimečný stav a lidem, kteří cokoliv věděli o pachatelích anebo jim pomáhali, hrozila poprava s celou rodinou. Nejdrsnější ukázkou rázného postupu nacistických okupantů bylo vyhlazení středočeské obce Lidice a smrt nejméně 340 nevinných lidí. Výročí masakru si připomínáme každoročně 10. června.
10. červen 2024 12:00
Památky, Středočeský kraj

Cyklistika s Járou Cimrmanem: spanilá jízda do Tanvaldu vyrazí už v sobotu

Pokud patříte k obdivovatelům legendárního českého génia Járy Cimrmana, pak si nesmíte nechat ujít slavnosti a spanilou jízdu 8. června 2024 v Tanvaldu a okolí, která je mu věnována. V sobotu jste zváni do muzea ve Velkých Hamrech a v neděli se koná velká sláva v Tanvaldu, kam přijede peleton historických bicyklů, včetně vysokých kol.
7. červen 2024 6:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Středočeského kraje: aquapark Čestlice, Mirakulum a areál Příbram

Milovníci vodních radovánek se postarali o to, že nejnavštěvovanějším místem Středočeského kraje je aquapark AquaPalace v Čestlicích. Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie objeví rodiny s dětmi v Mirakulu v Milovicích nad Labem a na zámku Loučeň. Pozornost obdivovatelů historie patří Kutné Hoře a jejím významným památkám.
6. červen 2024 10:44
Památky, Středočeský kraj

Projděte se z pohádkových Hrusic po stopách kocourka Mikeše

V sobotu 8. června 2024 opět můžete vyrazit na cestu, na níž zažíval svá dobrodružství pohádkový kocourek Mikeš. Pětadvacetikilometrový pochod vás provede z Hrusic až do Říčan. Lze zvolit také kratší 15 a 10 kilometrů ze Struhařova nebo od Říčanské hájovny. Cíl hlavního pochodu je v Mukařově, u pomníku kocoura Mikeše.
5. červen 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Mezinárodní festival dechové hudby Kmochův Kolín slibuje zábavu pro celou rodinu

59. ročník festivalu Kmochův Kolín, jenž je pořádán na počest českého skladatele a kapelníka Františka Kmocha narozeného v Zásmukách u Kolína, slibuje od 7. do 9. června 2024 zábavu při výtečné muzice ve skvělé atmosféře. Do Kolína se opět sjedou desítky muzikantů převážně dechové hudby, která bude městem znít ve všech svých podobách, tedy v klasických pochodech, ale třeba i v podobě operních árií či divácky velmi oblíbených melodií filmových.
4. červen 2024 14:00
Kultura, Středočeský kraj

Den Kozla Velké Popovice nabídne nejen skvělé pivo

V pivovaru ve Velkých Popovicích se v sobotu 8. června 2024 od 11:30 uskuteční již dvacátý devátý ročník Dne Kozla, který připomene 150. výročí založení pivovaru ve Velkých Popovicích. Součástí těchto tradičních oslav piva bude bohatý hudební program. Na pódiu se představí celkem pět kapel a hudebníků. Největším lákadlem budou zajisté legendární české kapely a interpreti jako jsou Monkey Business, Wohnout nebo Tomáš Klus.
4. červen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj