Úvod > Aktuality > #světovéČesko: Valdštejnova Boží voda a léčivé prameny z Lázní Libverda
Lázně a wellness

#světovéČesko: Valdštejnova Boží voda a léčivé prameny z Lázní Libverda

  • Vydáno18. července 2021
Mezi našimi lázněmi patří Lázně Libverda k těm menším, ale zato mají skutečně výjimečný přírodní léčivý zdroj: Boží vodu. Říkalo se tak vodě ze zdejších minerálních pramenů, která byla svými blahodárnými účinky známá už od 14. století. Albrecht z Valdštejna si ji dokonce vozil s sebou na válečná tažení.

Lázně Libverda jsou významným střediskem rekreace a turistiky

Lázně Libverda
Duszniki-Zdrój, Polsko
O popularitu Boží vodyLázní Libverda a šíření zpráv o jejích léčivých účincích se postarali hlavně poutníci, kteří je u zdejších pramenů osvěžovali při cestách do poutního kostela Navštívení Panny Marie v blízkých Hejnicích. Od konce 16. století zdejší minerální vody pomáhaly pacientům ze všech koutů Evropy. Přírodní železnatá kyselka z Lázní Libverda má příjemnou svěží chuť a využívá se především pro léčení pohybového aparátu, diabetu, kardiovaskulárních, onkologických a neurologických onemocnění.

Už máte svůj lázeňský voucher? Získáte ho jednoduše na speciální lázeňské stránce portálu Kudy z nudy; rovnou si také můžete vyhledat hotel, který nabízí lázeňské služby – třeba právě v Lázních Libverda.
 

Římská lázeňská filozofie

Léčit, regenerovat, relaxovat a udělat něco dobrého pro své tělo i duši – to je římská lázeňská filozofie prověřená věky. Řídil se tím i zakladatel Lázní Libverda Kristián Filip Clam-Gallas, který kolem roku 1760 nechal v malebné kotlině s překrásnými výhledy na vrcholky Jizerských hor postavit první lázeňské budovy. Postupně také byly objeveny další prameny, vesměs pojmenované po členech rodiny Clam-Gallasů: Mariin, Vilemínin (1805), Josefínin (1805), Eduardův (1818), Bierbon a Hubertův.

Areál lázní láká k objevování malebných zákoutí. Je jich tu opravdu hodně: pavilony a pavilonky v klasicistním a empírovém stylu doplňuje dvoukřídlá kolonáda z poloviny 19. století a zámeček zdobený Clam-Gallasovský erbem. Zvláštní pozornost si zaslouží malý pavilon s osmi toskánskými sloupy: uvnitř za železnou mříží se totiž nalézá nejstarší minerální pramen, zvaný Mariin. Samozřejmě nesmí chybět rozsáhlý park a malá vzpomínka na Albrechta z Valdštejna: socha zachycuje zamyšleného vévodu, který na prsou svírá maršálskou hůl. Podobnou sochu najdete na kašně ve Frýdlantu, ostatně tady ve Frýdlantském výběžku se pohybujete na bývalých Valdštejnových panstvích.
 

Hýbejte se!

Co vás překvapí? Možná to, že Spa Resort Libverda neuzavřel všechny služby pod jednu střechu. Léčí se tu zde především pohybový aparát, a tak je potřeba častý pohyb. Proto až si prohlédnete lázně, můžete vyrazit na výlety do okolí – třeba po okruhu plném krásných vyhlídek. Jednu najdete i u populární restaurace Obří sud, další čekají v blízkém okolí. Celkem snadno se dostanete i na nejvyšší horu české části Jizerských hor Smrk  (1 124 m) s rozhlednou, na vyhlídku Triangl nebo na Kočičí kameny s nenáročnou via ferratou. O něco dál pak leží spousta proslulých výletních cílů, od vyhlídky z Frýdlantského cimbuří přes vodopády Černého potoka a Štolpichu či Protrženou přehradu až po Ořešník nebo Hajní kostel.
 

Víte, že?

  • Původní Boží vodu už v Lázních Libverda neochutnáte. Nejstarší pramen byl v roce 1794 zaplavený divokou vodou a zůstal zkalený, čili nadále nepoužitelný; nakonec musel být zasypán.
  • Mezi slavné lázeňské hosty patřili například hudební skladatel Carl Maria von Weber, Josef Jungmann, Franz Kafka, Alexandr Humboldt, císař Josef II., Jan Masaryk, Václav Talich a další.
  • Příznivé podnebí, horská krajina a prameny minerálních vod – většinou kyselek podobných pramenům v Libverdě – lákají lázeňské hosty i do řady městeček v Dolnoslezském vojvodství v Polsku. Při toulkách u našich severních sousedů můžete navštívit lázeňská místa Cieplice Śląskie-Zdrój, Czerniawa-Zdrój, Długopole-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Przerzeczyn-Zdrój, Szczawno-Zdrój či Świeradów-Zdrój.
Spa Resort Libverda v Jizerských horách

Spa Resort Libverda v Jizerských horách

Spa Resort Libverda naleznete v malebném lázeňském městečku Lázně Libverda ležícím 25 km od Liberce v podhůří Jizerských hor. Wellness, minerální prameny, klid a blízkost přírody – vše pro skutečný odpočinek a relax.

Vrchol Smrk – nejvyšší hora Jizerských hor

Vrchol Smrk – nejvyšší hora Jizerských hor

Smrk, s výškou 1124 m, je nejvyšší hora české části Jizerských hor. Vrcholek Smrku netvoří vrcholové skalisko, ale spíše plošina s označením triangulačního bodu.

Via ferrata na Kočičích kamenech v Jizerkách

Via ferrata na Kočičích kamenech v Jizerkách

Nenáročná ferrata Kočičí kameny je natažena na stejnojmenné skále u obce Bílý potok. Přes stromy je na dohled od chaty Hubertka. Ferrata končí na vrcholové skalní vyhlídce, kam se lze dostat i po vytesaných schodech červeně značenou odbočkou z turistické trasy.

Zdraví si udržuji a buduji ve Spa Resortu Libverda

Zdraví si udržuji a buduji ve Spa Resortu Libverda

Spa Resort Libverda se nachází v obci Lázně Libverda v malebném podhůří severního úpatí Jizerských hor, v nadmořské výšce 424 m n. m. u města Hejnice (25 km od Liberce). Díky své podhorské poloze a okolním smíšeným lesům je zde léto mírné a podzim suchý a teplý.

Vodopády Štolpichu v Jizerských horách

Vodopády Štolpichu v Jizerských horách

Štolpichy patří mezi nejkrásnější a nejromantičtější místa Jizerských hor. Velký Štolpich vytváří v horní části soutěsky několikastupňový vodopád cca 30m vysoký. V dalším úseku můžete objevit také menší vodopádky a kaskády.

Restaurace Obří sud – dřevěná rarita Jizerských hor

Restaurace Obří sud – dřevěná rarita Jizerských hor

Výletní restaurace Obří sud je skutečnou raritou svého druhu. Nachází se v obci Lázně Libverda v regionu Frýdlantsko a byl postaven již v roce 1931, a to pro lázeňské hosty.

Rozhledna Smrk v Jizerkách

Rozhledna Smrk v Jizerkách

Rozhledna stojí na nejvyšší hoře Jizerských hor, na Smrku (1124 m). Vrchol této hory svůj název získal podle ohromného smrku, který zde rostl a po bouři roku 1790 byl vyvrácen. 23 metrů vysoká ocelová rozhledna Smrk poskytuje nádherný výhled do širokého okolí.

Singltrek pod Smrkem – první síť singltrekových stezek v ČR

Singltrek pod Smrkem – první síť singltrekových stezek v ČR

Singltrek pod Smrkem je první síť singltrekových stezek v ČR navržená pro maximální prožitek z jízdy na kole a s respektem k přírodě. Singltrek respektuje lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si široká škála návštěvníků užila jízdu v přírodě.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Skalní vyhlídka Paličník u Hejnic

Skalní vyhlídka Paličník u Hejnic

Upravená skalní vyhlídka vysoká 944 metrů s dokonalým kruhovým rozhledem leží na západním okraji Klínového vrchu, krátkého hřbetu mezi údolími Hájeného potoka a Smědé v Jizerských horách.

Kočicí kameny u Lázní Libverda

Kočicí kameny u Lázní Libverda

Kočičí kameny jsou skupinou žulových skal nacházející se jižně od turistické chaty Hubertka nedaleko Lázní Libverda, severně od obce Bílý Potok.

Vyhlídky nad Lázněmi Libverda

Vyhlídky nad Lázněmi Libverda

Pět atraktivních vyhlídkových míst nad Lázněmi Libverda je osazeno dřevěným stojanem s informační tabulí. Na každé z nich najdete jednu z místních legend společně s místopisem vztahujícím se k vyhlídce.

Léčivé prameny v Lázních Libverda

Léčivé prameny v Lázních Libverda

Historie léčivých pramenů v těchto místech je velmi stará. První zmínky o léčivých účincích zdejších kyselek jsou již ze středověku, z roku 1381.

Kolonáda a klasicistní i empírové lázeňské pavilony v  Lázních Libverda

Kolonáda a klasicistní i empírové lázeňské pavilony v Lázních Libverda

Pavilony lázeňských domů v Lázních Libverda byly postaveny na konci 18. století v klasicistním a empírovém stylu. Lázně Libverda dále krášlí dvoukřídlá kolonáda a klasicistní zámeček, který je ozdoben Clam-Gallasovský erbem.

Další aktuality

Po stopách šlechtických rodů: Památky si letos připomenou hraběcí rod Harrachů

Hrady a zámky se opět ohlédnou po stopách nevýznamnějších šlechtických rodů naší historie. Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Téma je tedy jasné: Národní památkový ústav tento rok představí milovníkům památek podrobněji starobylý rod Harrachů. Již 13. ročníku projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů nese letos podtitul Harrachové – vznešenost zavazuje.
Liberecký kraj | Památky

Pekelské údolí začínají zdobit bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků začíná pokrývat údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
Liberecký kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

Jaké proměny zažil Liberecký kraj během posledních třiceti let? Jizerskohorské bučiny a perličkové vánoční ozdoby z Poniklé se dostaly do UNESCO, vznikl projekt nazvaný Crystal Valley a animovaní hrdinové z populárního Čtyřlístku mají své vlastní muzeum. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na zámek Svijany nebo do galerie Granát, v Liberci vzniklo science centrum iQlandia, centrum Babylon a první krytý DinoPark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Libereckým krajem rok za rokem!
Liberecký kraj | Zážitky

Kam na výlet v sychravém počasí? Přece na Sychrov!

Přemýšlíte-li o námětu na výlet a zároveň chcete poznat historický objekt jinak než v hlavní sezóně, přijeďte se podívat na zámek Sychrov, který je milovníkům hradů a zámků otevřen po celý rok. I nyní v sychravém počasí na přelomu zimy a jara se můžete podívat do zámeckých komnat denně od 10:00 do 14:00 hodin.
Liberecký kraj | Památky