ÚvodAktuality#světovéČesko: Valdštejnova Boží voda a léčivé prameny z Lázní Libverda
Lázně a wellness

#světovéČesko: Valdštejnova Boží voda a léčivé prameny z Lázní Libverda

  • 18. července 2021
Mezi našimi lázněmi patří Lázně Libverda k těm menším, ale zato mají skutečně výjimečný přírodní léčivý zdroj: Boží vodu. Říkalo se tak vodě ze zdejších minerálních pramenů, která byla svými blahodárnými účinky známá už od 14. století. Albrecht z Valdštejna si ji dokonce vozil s sebou na válečná tažení.

Lázně Libverda jsou významným střediskem rekreace a turistiky

Lázně Libverda
Duszniki-Zdrój, Polsko
O popularitu Boží vodyLázní Libverda a šíření zpráv o jejích léčivých účincích se postarali hlavně poutníci, kteří je u zdejších pramenů osvěžovali při cestách do poutního kostela Navštívení Panny Marie v blízkých Hejnicích. Od konce 16. století zdejší minerální vody pomáhaly pacientům ze všech koutů Evropy. Přírodní železnatá kyselka z Lázní Libverda má příjemnou svěží chuť a využívá se především pro léčení pohybového aparátu, diabetu, kardiovaskulárních, onkologických a neurologických onemocnění.

Už máte svůj lázeňský voucher? Získáte ho jednoduše na speciální lázeňské stránce portálu Kudy z nudy; rovnou si také můžete vyhledat hotel, který nabízí lázeňské služby – třeba právě v Lázních Libverda.
 

Římská lázeňská filozofie

Léčit, regenerovat, relaxovat a udělat něco dobrého pro své tělo i duši – to je římská lázeňská filozofie prověřená věky. Řídil se tím i zakladatel Lázní Libverda Kristián Filip Clam-Gallas, který kolem roku 1760 nechal v malebné kotlině s překrásnými výhledy na vrcholky Jizerských hor postavit první lázeňské budovy. Postupně také byly objeveny další prameny, vesměs pojmenované po členech rodiny Clam-Gallasů: Mariin, Vilemínin (1805), Josefínin (1805), Eduardův (1818), Bierbon a Hubertův.

Areál lázní láká k objevování malebných zákoutí. Je jich tu opravdu hodně: pavilony a pavilonky v klasicistním a empírovém stylu doplňuje dvoukřídlá kolonáda z poloviny 19. století a zámeček zdobený Clam-Gallasovský erbem. Zvláštní pozornost si zaslouží malý pavilon s osmi toskánskými sloupy: uvnitř za železnou mříží se totiž nalézá nejstarší minerální pramen, zvaný Mariin. Samozřejmě nesmí chybět rozsáhlý park a malá vzpomínka na Albrechta z Valdštejna: socha zachycuje zamyšleného vévodu, který na prsou svírá maršálskou hůl. Podobnou sochu najdete na kašně ve Frýdlantu, ostatně tady ve Frýdlantském výběžku se pohybujete na bývalých Valdštejnových panstvích.
 

Hýbejte se!

Co vás překvapí? Možná to, že Spa Resort Libverda neuzavřel všechny služby pod jednu střechu. Léčí se tu zde především pohybový aparát, a tak je potřeba častý pohyb. Proto až si prohlédnete lázně, můžete vyrazit na výlety do okolí – třeba po okruhu plném krásných vyhlídek. Jednu najdete i u populární restaurace Obří sud, další čekají v blízkém okolí. Celkem snadno se dostanete i na nejvyšší horu české části Jizerských hor Smrk  (1 124 m) s rozhlednou, na vyhlídku Triangl nebo na Kočičí kameny s nenáročnou via ferratou. O něco dál pak leží spousta proslulých výletních cílů, od vyhlídky z Frýdlantského cimbuří přes vodopády Černého potoka a Štolpichu či Protrženou přehradu až po Ořešník nebo Hajní kostel.
 

Víte, že?

  • Původní Boží vodu už v Lázních Libverda neochutnáte. Nejstarší pramen byl v roce 1794 zaplavený divokou vodou a zůstal zkalený, čili nadále nepoužitelný; nakonec musel být zasypán.
  • Mezi slavné lázeňské hosty patřili například hudební skladatel Carl Maria von Weber, Josef Jungmann, Franz Kafka, Alexandr Humboldt, císař Josef II., Jan Masaryk, Václav Talich a další.
  • Příznivé podnebí, horská krajina a prameny minerálních vod – většinou kyselek podobných pramenům v Libverdě – lákají lázeňské hosty i do řady městeček v Dolnoslezském vojvodství v Polsku. Při toulkách u našich severních sousedů můžete navštívit lázeňská místa Cieplice Śląskie-Zdrój, Czerniawa-Zdrój, Długopole-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Przerzeczyn-Zdrój, Szczawno-Zdrój či Świeradów-Zdrój.
Spa Resort Libverda v Jizerských horách Lázně a wellness

Spa Resort Libverda v Jizerských horách

Spa Resort Libverda naleznete v malebném lázeňském městečku Lázně Libverda ležícím 25 km od Liberce v podhůří Jizerských hor. Wellness, minerální prameny, klid a blízkost přírody – vše pro skutečný odpočinek a relax.

Vrchol Smrk – nejvyšší hora Jizerských hor Příroda

Vrchol Smrk – nejvyšší hora Jizerských hor

Smrk, s výškou 1124 m, je nejvyšší hora české části Jizerských hor. Vrcholek Smrku netvoří vrcholové skalisko, ale spíše plošina s označením triangulačního bodu.

Via ferrata na Kočičích kamenech v Jizerkách Letní sporty

Via ferrata na Kočičích kamenech v Jizerkách

Nenáročná ferrata Kočičí kameny je natažena na stejnojmenné skále u obce Bílý potok. Přes stromy je na dohled od chaty Hubertka. Ferrata končí na vrcholové skalní vyhlídce, kam se lze dostat i po vytesaných schodech červeně značenou odbočkou z turistické trasy.

Zdraví si udržuji a buduji ve Spa Resortu Libverda Lázně a wellness

Zdraví si udržuji a buduji ve Spa Resortu Libverda

Spa Resort Libverda se nachází v obci Lázně Libverda v malebném podhůří severního úpatí Jizerských hor, v nadmořské výšce 424 m n. m. u města Hejnice (25 km od Liberce). Díky své podhorské poloze a okolním smíšeným lesům je zde léto mírné a podzim suchý a teplý.

Vodopády Štolpichu v Jizerských horách Příroda

Vodopády Štolpichu v Jizerských horách

Štolpichy patří mezi nejkrásnější a nejromantičtější místa Jizerských hor. Velký Štolpich vytváří v horní části soutěsky několikastupňový vodopád cca 30m vysoký. V dalším úseku můžete objevit také menší vodopádky a kaskády.

Restaurace Obří sud Libverda – dřevěná rarita Jizerských hor Památky

Restaurace Obří sud Libverda – dřevěná rarita Jizerských hor

Výletní restaurace Obří sud je skutečnou raritou svého druhu. Nachází se v obci Lázně Libverda v regionu Frýdlantsko a byl postaven již v roce 1931, a to pro lázeňské hosty.

Rozhledna Smrk v Jizerkách Příroda

Rozhledna Smrk v Jizerkách

Rozhledna stojí na nejvyšší hoře Jizerských hor, na Smrku (1124 m). Vrchol této hory svůj název získal podle ohromného smrku, který zde rostl a po bouři roku 1790 byl vyvrácen. 23 metrů vysoká ocelová rozhledna Smrk poskytuje nádherný výhled do širokého okolí.

Singltrek pod Smrkem – první síť singltrekových stezek v ČR Letní sporty

Singltrek pod Smrkem – první síť singltrekových stezek v ČR

Singltrek pod Smrkem je první síť singltrekových stezek v ČR navržená pro maximální prožitek z jízdy na kole a s respektem k přírodě. Singltrek respektuje lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si široká škála návštěvníků užila jízdu v přírodě.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování Památky

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Skalní vyhlídka Paličník u Hejnic Příroda

Skalní vyhlídka Paličník u Hejnic

Upravená skalní vyhlídka vysoká 944 metrů s dokonalým kruhovým rozhledem leží na západním okraji Klínového vrchu, krátkého hřbetu mezi údolími Hájeného potoka a Smědé v Jizerských horách.

Kočicí kameny u Lázní Libverda Příroda

Kočicí kameny u Lázní Libverda

Kočičí kameny jsou skupinou žulových skal nacházející se jižně od turistické chaty Hubertka nedaleko Lázní Libverda, severně od obce Bílý Potok.

Vyhlídky nad Lázněmi Libverda Příroda

Vyhlídky nad Lázněmi Libverda

Pět atraktivních vyhlídkových míst nad Lázněmi Libverda je osazeno dřevěným stojanem s informační tabulí. Na každé z nich najdete jednu z místních legend společně s místopisem vztahujícím se k vyhlídce.

Léčivé prameny v Lázních Libverda Lázně a wellness

Léčivé prameny v Lázních Libverda

Historie léčivých pramenů v těchto místech je velmi stará. První zmínky o léčivých účincích zdejších kyselek jsou již ze středověku, z roku 1381.

Kolonáda a klasicistní i empírové lázeňské pavilony v  Lázních Libverda Památky

Kolonáda a klasicistní i empírové lázeňské pavilony v Lázních Libverda

Pavilony lázeňských domů v Lázních Libverda byly postaveny na konci 18. století v klasicistním a empírovém stylu. Lázně Libverda dále krášlí dvoukřídlá kolonáda a klasicistní zámeček, který je ozdoben Clam-Gallasovský erbem.

Další aktuality

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Český ráj

V Českém ráji zažijete vždy dny bez nudy! Region umí skvěle zabavit návštěvníky, i když prší. Můžete navštívit hned několik krásných zámků, zajímavých muzeí, nebo hradů. Ideálním tipem pro deštivé dny v Českém ráji jsou pak Bozkovské dolomitové jeskyně.
23. červenec 2024 18:00
Zážitky, Liberecký kraj

Benátská noc se letos opět chystá v Liberci!

Benátská! je každoroční festival rockové hudby s mnoha doplňkovými sportovními a zábavnými akcemi. Festival se od 25. do 28. července 2024 uskuteční ve sportovním areálu v libereckém Vesci. Na třech pódiích se vám představí ti nejlepší z české a slovenské hudební scény, i známí zahraniční interpreti a kapely.
23. červenec 2024 12:00
Kultura, Liberecký kraj

Vyrazte vlakem na nostalgickou dovolenou u Máchova jezera

Už víte, kam letos pojedete na dovolenou? Jestliže ještě nemáte pevné plány, pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na místo, kam dnešní rodiče jezdili jako děti a dodnes na ně s láskou vzpomínají: k Máchovu jezeru. Užijete si zde nejen báječné koupání, ale také vodní atrakce nebo jízdy na lodi.
23. červenec 2024 10:00
Letní sporty, Liberecký kraj

U Chrastavy se bude dobývat Wothanburg

Každoročně v druhé polovině července se na dvorci Curia Vitkov v Horním Vítkově u Chrastavy můžete zúčastnit akce nazvané tradičně Dobývání. I letos během dvoudenního programu 20. a 21. 7. 2024 spatříte a vyzkoušíte si historická řemesla raného středověku, projdete ležení, ve kterém poznáte, jak bydleli na taženích naši předci. Během lučištnického turnaje můžete fandit vybranému střelci a samozřejmě po oba dva dny zažijete rekonstrukci bitvy – obléhání opevnění z 12. století na pozadí chmurného závěru životního příběhu Selského knížete Soběslava II.
20. červenec 2024 9:56
Zážitky, Liberecký kraj

Dny lidové architektury lákají do Libereckého kraje

Již podvanácté budou moci lidé o víkendu 20. a 21. července 2024 navštívit ve Dnech lidové architektury celkem 15 objektů spojených s tradičními řemesly a výrobou. Letošní ročník vás zavede do často veřejnosti nepřístupných objektů, které můžete zdarma navštívit jen v tomto víkendu. Těšit se můžete na divadelní a folklorní vystoupení či výstavy a tematické přednášky, to vše v originálním prostředí roubených chalup, mlýnů, statků, hostinců nebo papírny.
16. červenec 2024 16:00
Památky, Liberecký kraj

Pivní slavnosti nabídnou pivo, hudbu a skvělou zábavu nejen v Harrachově

Kdo má rád pivo, ten si o prázdninách může vybrat hned z několika festivalů a slavností. Na všech vás čeká hudba, pivní soutěže, zábava a hlavně ochutnávky zajímavých piv z mnoha desítek malých i velkých pivovarů.
15. červenec 2024 15:23
Gurmánská turistika, Liberecký kraj

Turistické autobusy v Českém ráji vás svezou na výlet i s kolem

I v letošním roce můžete opět využít při poznávání Českého ráje letních linek turistických autobusů s přepravou kol. Využitím turistického autobusu šetříte nejen přírodu, ale nebudete mít žádné starosti s parkováním vašeho auta. Turistické autobusy jezdí letos na osmi linkách a zavezou vás k nejoblíbenějším místům Českého ráje.
14. červenec 2024 9:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Nejlepší koupání: tipy na příjemné koupání v Libereckém kraji

V Libereckém kraji najdou milovníci vodního živlu spoustu skvělých možností, kde si pořádně zaplavat v přírodě či se osvěžit během tropických dnů v chladné vodě. V našich tipech ale najdete také místa pro ty, kteří dávají přednost bazénům a akvaparkům. Stačí si jen vzít plavky, ručník a hurá k vodě!
9. červenec 2024 18:00
Letní sporty, Liberecký kraj