Úvod > Co chcete dělat? > Singltrek pod Smrkem – první síť singltrekových stezek v ČR
Singltrek pod Smrkem - první síť singltrekových stezek v ČR
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> SinglTrek pod Smrkem je vhodný i pro děti
Přidat foto
Letní sporty

Singltrek pod Smrkem – první síť singltrekových stezek v ČR

Singltrek pod Smrkem je první síť singltrekových stezek v ČR navržená pro maximální prožitek z jízdy na kole a s respektem k přírodě. Singltrek respektuje lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si široká škála návštěvníků užila jízdu v přírodě.
To, co singltrek odlišuje od ostatních chodníčků a pěšinek, je přesný a zkušenostmi ověřený způsob jeho budování, který navazuje na umění našich předků. Podobné stezky na našem území totiž vznikaly například již před stovkou let při prvorepublikovém rozmachu turistického hnutí. Singltrek je však nově přizpůsoben a zdokonalen pro využití cyklisty.

Singltrek pod Smrkem je první singltrekovou destinací v České republice a kontinentální Evropě. Od roku 2010 se vlní mezi stromy, nikdy nevede dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. Je naplněním partnerství mezi lesníky, samosprávou a neziskovým sektorem. Nachází se ve frýdlantském výběžku, vine se úbočím hory Smrk (1 124 m n. m.), nejvyšší hory české části Jizerských hor. V místě, které odedávna patřilo k nejchladnějším a nejméně přístupným oblastem českých zemí.

Síť stezek se postupně rozšiřuje, nyní nabízí 90 kilometrů singltrekových stezek ve čtyřech stupních obtížnosti. Nový úsek vede mezi Hejnicemi a Lázněmi Libverda. Stezka černé kategorie o délce 10 km začíná od chaty Hubertka, vede po Hejnickém hřebenu a vrací se zpět k Hubertce.

Singltrek pod Smrkem získal ocenění Evropská komunita sportu 2019 a je tak vůbec prvním v Česku, který známku kvality získal.
 
 
Celkem zde najdete 12 tras:
 • Nástupní – zelená trasa. Je to jediná stezka, která má obousměrný provoz. Pro běžné bajkery je dobrá na zahřátí a rozjetí. Pro začátečníky a děti je to dobrá zábavná učební stezka.
 • Hřebenáč - modrá stezka. Vhodná pro rodiče s dětmi a méně zdatné bajkery. Stezka vede okolo Andělské hory a po Jindřichovickém hřebenu, které nemají tak vysokou nadmořskou výšku jako okolní kopce náležející k masivu Smrku. Projedete se listnatým i jehličnatým lesem, po lávkách kolem mokřin a poli rulových balvanů.
 • Obora - červený okruh, který se navazuje na modrý okruh Hřebenáč. Oblíbeným úsekem je sjezd s názvem "Dafyddova radost". Když Dafydd při plánování viděl terén, kterým úsek prochází, měl přímo extatickou radost. Jde o příjemný delší sjezd, kdy se vám kolo rozjede, aniž byste to od stezky v takovém rozsahu očekávali. Sjezd v Oboře je vykoupen stoupáním po stezce vedené v serpentinách.
 • Rapický okruh je "kruhovou křižovatkou" v centru sítě Singltreku pod Smrkem, umístěnou do svahů Rapické hory po obou stranách státní hranice.
 • Asfaltový traverz je tvořen třemi úseky lesní asfaltové cesty. Její první úsek, Asfaltová agónie je zatím nejdelším a nejnáročnějším stoupáním na Singltreku pod Smrkem. Sjezdy, který díky jejímu zdolání získáte, za to opravdu stojí.
 • Červené stezky Libverdské strany jsou součástí prvního okruhu Singltreku postaveného v roce 2009. Většinu Libverdské strany tvoří dlouhý (opravdu dlouhý) dynamický zábavný sjezd, kteří mnozí považují za zlatý hřeb zdejších stezek. Druhou část Libverdské strany tvoří stoupání, v jehož prostřední části najdete krásné výhledy jak na severní svahy Jizerských hor, tak přes Přebytek do Frýdlantského výběžku.
 • Červené stezky Ludvíkovského traverzu vás z blízkostí Lázní Libverda přivedou zpět k Novému Městu. V první třetině si možná ani nevšimnete, že stezka stoupá – tak příjemný rytmus má. V druhé třetině už stoupání pocítíte, ale těšte se, brzy totiž přijde nezapomenutelná sjezdová část třetí třetiny, ve které projedete Bystrou Vodou do hlubokého údolí Ztraceného potoka.
 • Červené stezky Novoměstské strany jsou tvořeny rychlým dynamickým sjezdem nad Kyselkou, který Vám zaručeně vyloudí úsměv na tváři, a traverzem Nad Liščí farmou, který vás přiblíží zpět k Singltrek Centru.
 • Černé stezky okruhu Okolo Měděnce (Oukrop a Nadílka štěstí) vás provedou svahy kopce, na kterém se kdysi odehrávala většina novoměstské hornické činnosti. V sekci Weichicht projedete temným, až mystickým lesem. V sekci Silbergündl poletíte roklí a poté traverzem prudkým svahem nad Ztraceným potokem.
 • Kopce a příroda divoká skoro jako v Kanadě, tak vám bude připadat trasa Nad Czerniawą. Tady je skoro jedno, jestli stoupáte nebo sjíždíte (nebojte – obojího je dost), protože kulisy Czerniawského údolí a Malé Góry vašemu zážitku dodají na nezapomenutelnosti.
 • K červeným stezkám na Zajęczniku vede cesta odbočkou z nejvzdálenějšího bodu okruhu nad Nad Czerniawą. Stojí však za to se sem vydat a vychutnat si plynulý 6 km dlouhý sjezd.
 • Nebylo jednoduché natrasovat stezku členitým skalnatým terénem Hejnického hřebene, ale podařilo se. Díky tomu vás čeká dramatický černý okruh vedoucí podél skal. Dolů to tady jede opravdu rychle! Nahoru však pořádně protáhnete nohy.

Ubytování a restaurace v okolí

Horský apartmán Smrček

Horský apartmán Smrček

Nové Město pod Smrkem, Liberecký kraj
Penzion Na kopečku Lázně Libverda

Penzion Na kopečku Lázně Libverda

Lázně Libverda, Liberecký kraj
Restaurant Valdštejn v Lázních Libverda

Restaurant Valdštejn v Lázních Libverda

Lázně Libverda, Liberecký kraj
Autokemp Hejnice

Autokemp Hejnice

Hejnice, Liberecký kraj