ÚvodAktuality#světovéČesko aneb výlety k akvaduktům
Památky

#světovéČesko aneb výlety k akvaduktům

  • 12. dubna 2020
Obdivovat krásu akvaduktů nemusíte jen na cestách po světě, najdete je i u nás. Geniální technické stavby sice nepřiváděly už před dvěma tisíci let vodu do antických měst, ale jsou stejně působivé, mnohdy dosud funkční a často dokonale schované. Dokážete je najít a odhadnout, který z nich je nejstarší?

Láká vás objevování a dobrodružství? Pak zkuste objevit dva akvadukty v Česku

Lednice
Malaga

Akvadukt v zámeckém parku v Lednici

Takové krasavce jako je například Pont du Gard, 49 metrů vysoký a 275 metrů dlouhý třípatrový akvadukt v jižní Francii, u nás sice nenajdete, ale o kuriozity a zajímavosti nepřijdete. Zkuste se vypravit třeba k akvaduktu v lednickém zámeckém parku. Vypadá jako nefalšovaná antická památka, ale je to jen zdání: v roce 1805 jej nechal vybudovat knížecí architekt Josef Hardtmuth jako napodobeninu římského vodovodu, který byl začleněn do zavlažovacího sytému parku: voda z jeho vrcholu jako působivý umělý vodopád přepadala přes polozřícený pilíř do rybníka.

Že akvadukty skutečně nemusí být žádní obři potvrzují i jiná podobná místa, například akvadukt de San Telmo, který od roku 1780 přiváděl vodu do žíznivé španělské Malagy. Jedenáct kilometrů dlouhá stavba byla ve své době největší španělskou hydrotechnickou prací, ale podle záběrů byste si některý ze třiceti španělských mostů mohli snadno splést právě s parkovým akvaduktemzámeckém parku v Lednici.
 

Akvadukty na Zlaté stoce u Třeboně

Dva akvadukty najdete na Zlaté stoce, která napájí a odvádí vodu z rybníků na Třeboňsku. Lépe přístupný je menší akvadukt, kde Zlatá stoka překonává níže položenou Podřezanskou stoku; od Třeboně vede téměř až na místo modrá značka a cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně. Hlouběji v lesích objevíte druhý, mohutnější akvadukt, kde Zlatá stoka vede přes strouhu Odlehčovač. Po upravených cestách se dostanete téměř až k cíli, jen závěrečný úsek od můstku přes Zlatou stoku k akvaduktu musíte projít lesem.
 

Strohé, praktické a účelné

Mnohem častěji slouží naše akvadukty nikoli pro krásu, ale jako čistě praktické křížení potoků a náhonů. Když se vydáte na Pardubicko, pohodlně a zblízka si prohlédnete například Semínský akvadukt v lesích severně od Přelouče, kde přes Opatovický kanál vede Sopřečský potok. Na místo se dostanete po červené turistické značce od rozcestníku Semínský akvadukt anebo z jihu od silnice mezi obcemi Semín a Břehy. Celkem pohodlně se dostanete také k málo známému akvaduktu na vodním kanálu Halda na okraji Pardubic (GPS 50.0473497N, 15.7975311E). Vede přes takzvaný Spojilský odpad a stojí tu už od roku 1496.

Láká vás objevování a dobrodružství? Pak zkuste objevit dva akvadukty u Sezemic, postavené na konci 19. století a zapsané mezi kulturní památky. Velký akvadukt převádí Mlýnský potok přes Zadní Lodrantku v polích jihovýchodně od obce (GPS 50.0598031N, 15.8594633E). Přibližně o kilometr jižněji v malém hájku najdete Malý akvadukt (GPS 50.0507550N, 15.8595653E), vodní křižovatku Zminky a Malokolodějského odpadu. Zminka je novější název pro kanál, který už od druhé poloviny 16. století propojoval Novohradku u Dvakačovic a Loučnou u Sezemic, napájel čtyři rybníky a tři mlýny.
 

Mokré, suché, staré i moderní akvadukty

Akvadukt v lednickém parku Památky

Akvadukt v lednickém parku

Akvadukt byl postaven v roce 1805 knížecím architektem Josefem Hardtmuthem jako napodobenina římského vodovodu a patřil do zavlažovacího sytému parku. Zároveň sloužil jako umělý vodopád, kdy voda z jeho vrcholu přepadala přes polozřícený pilíř do rybníka.

Akvadukty u Sezemic Památky

Akvadukty u Sezemic

Akvadukty u Sezemic byly postavené na konci 19. století a dnes jsou zapsané mezi kulturní památky. Velký sezemický akvadukt pochází z roku 1892 a Malý sezemický akvadukt byl postaven roku 1898.

Semínský akvadukt Památky

Semínský akvadukt

Na přelomu 15. a 16. století byl vybudován akvadukt u obce Semín, přes který překonává Opatovický kanál Sopřečský potok.

Akvadukt v České Kamenici Památky

Akvadukt v České Kamenici

V České Kamenici vede přes řeku Kamenici starý akvadukt pocházející z roku 1872. Byl součástí vodního náhonu pro českokamenickou papírnu.

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu Památky

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu

Jednou ze zajímavostí na Schwarzenberském kanálu je akvadukt, kterým kanál překonává Koňský potok.

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí Památky

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál sloužil v minulosti jako papírenský splav a dodnes je v provozu. Byl postaven na přelomu 20. století z popudu podnikatele Carla Weisshuhna pro chod továrny a papírnu v Žimrovicích.

Schwarzenberský plavební kanál Památky

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Opatovický kanál – středověké vodní dílo Letní sporty

Opatovický kanál – středověké vodní dílo

Bylo vybudováno v letech 1498 až 1521, najdeme u Opatovic nad Labem. Kanál čerpal vodu z Labe a sloužil k napájení rozsáhlé rybniční sítě, kterou založil majitel pardubického panství pan Vilém z Pernštejna.

Tříobloukový akvadukt u Kutné Hory Památky

Tříobloukový akvadukt u Kutné Hory

Pěkně zachovalý 50 metrů dlouhý tříobloukový akvadukt naleznete u Kutné Hory, v polovině cesty mezi ulicí Na Bylance a obcí Škvárnovna.

Akvadukt Na Hadrovci u Domažlic – rekonstrukce Památky

Akvadukt Na Hadrovci u Domažlic – rekonstrukce

Nedaleko železniční zastávky Havlovice na Domažlicku se nacházel dřevěný akvadukt jediný svého druhu v ČR. Nikde jinde totiž netekla voda nad železniční tratí. V roce 2025 musel být demontován a připravuje se výstavba nového kovového.

Akvadukt na vodním kanálu Halda Památky

Akvadukt na vodním kanálu Halda

Akvadukt na vodním kanálu Halda najdete nana okraji Pardubic. Vede přes takzvaný Spojilský odpad a stojí tu už od roku 1496.

Akvadukt na Zlaté stoce Památky

Akvadukt na Zlaté stoce

Akvaduktem překonává Zlatá stoka níže položenou Podřezanskou stoku. Nachází se v lesích za Třeboní, nejblíže je obec Branná.

Akvadukt na Zlaté stoce u Majdaleny Památky

Akvadukt na Zlaté stoce u Majdaleny

Další ze dvou akvaduktů na Zlaté stoce se nachází přibližně jeden kilometr od vlakového nádraží obce Majdalena.

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách Příroda

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice vyvěrá v Lužických horách v nadmořské výšce 552 m na svahu Jelení skály. Jedná se o pravostranný přítok řeky Kmenice (Srbské Kamenice), se kterou se spojuje pod obcí Srbská kamenice. Společně pak tvoří jednu řeku Kamenici, která tvoří známé soutěsky. Za nimi vtéká do Labe.

Dvouobloukový akvadukt Chřibská Památky

Dvouobloukový akvadukt Chřibská

Dvouobloukový chřibský akvadukt je nejzachovalejší součástí důmyslného technického díla – někdejšího náhonu tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské. Dílo, vybudované v roce 1886, přivádělo do továrny vodu Chřibské Kamenice.

Akvadukt v Chomutově Památky

Akvadukt v Chomutově

U Hamerského potoka v Chomutově, u ulice Bezručova se nachází 142 m dlouhý akvadukt, díky němuž překonává údolí Chomutovského potoka tzv. Podkrušnohorský přivaděč vody Ohře-Bílina.

Další aktuality

10 tipů pro aktivní dovolenou na Dyji: na vodě, kole i pěšky

Sport, pohyb, adrenalin, zážitky, to je aktivní dovolená na Dyji u Vranovské přehrady a v NP Podyjí. Na své si přijdou milovníci vodních sportů stejně tak, jako příznivci jízdy na kole či pěší turistiky. Naplánujte si svou dovolenou na Vranovsku s koupáním v přehradě, se splouváním řeky Dyje a touláním lesy národního parku Podyjí s romantickými výhledy do krajiny.
22. červen 2025 7:58
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Stolování ve vinicích: Zažijte večery, které mají chuť, duši i rytmus

Nový projekt Stolování ve vinicích přináší na jižní Moravu vůbe poprvé dvě výjimečné gastronomické události, které propojují jedinečná místa s výjimečnými chutěmi a příběhy. Letní večery pod širým nebem, pečlivě napárovaná vína, autorské menu od šéfkuchařů a atmosféra, na kterou se nezapomíná – to vše zažijí návštěvníci premiérového prvního ročníku série Stolování ve vinicích. Neobyčejné zážitky na vás čekají 10. července a 4. září 2025.
21. červen 2025 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Podyjí

Národní park Podyjí společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání přibližně 40 kilometrů dlouhé údolí řeky Dyje – hluboké a romantické, s nesčetnými meandry, řadou nádherných luk a skal. Pokladem národního parku jsou především vyhlídky: každá je spojená se zajímavým příběhem nebo pověstí. Kromě nich v národním parku objevíte značené stezky pro pěší i cyklisty, pár zajímavých drobných památníků a staveb, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí, a dokonce i několik hradů – u nás i u sousedů.
21. červen 2025 13:28
Příroda, Jihomoravský kraj

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Soutok, do Lanžhota a na Moravské pole

Vydejte se s portálem Kudy z nudy objevovat krásy nejjižnějšího výběžku jižní Moravy. Při pohledu na mapu vás překvapí, o jak velké území se jedná – poloostrov lužních lesů, sevřený mezi řekami Moravou a Dyjí navíc patří k téměř neobjeveným místům. Je nejvyšší čas, abychom si představili Soutok, největší oboru a novou chráněnou krajinnou oblast v České republice.
21. červen 2025 13:18
Životní styl, Jihomoravský kraj

V Moravském krasu je stále hodně k objevování: známé i méně známé tipy na výlety

Víte, že jedna z nejvýznamnějších krasových oblastí ve střední Evropě je i chráněnou krajinnou oblastí, která byla vyhlášena 4. července 1956? Moravský kras je nejvýznamnější krasové územím v republice a má největší jeskynní systém. Má i největší ponory, nejvíc závrtů a hodnota podzemí je taková, že v roce 2004 byl zařazen mezi mezinárodně chráněné lokality Ramsarskou úmluvou kategorii podzemní toky. Nejznámějšími atrakcemi jsou propast Macocha, která je propojena s Punkevními jeskyněmi, a další přístupné jeskyně jako Kateřinská jeskyně, Balcarka a Sloupsko-šošůvské jeskyně,
21. červen 2025 12:54
Příroda, Jihomoravský kraj

Bezpečné Česko: patříme mezi nejbezpečnější země na světě

Česká republika patří k nejbezpečnějším turistickým destinacím na světě. Podle nejnovějších výsledků Globálního indexu míru 2025, který každoročně vypracovává australská organizace The Institute for Economics and Peace, je Česká republika jednou z nejbezpečnějších a nejmírumilovnějších zemí světa. Aktuálně je Česko těsně za první desítkou, náleží mu jedenácté místo v žebříčku, kam se posunulo o dvě místa výše oproti loňskému vyhodnocení.
20. červen 2025 0:21
Životní styl, Jihomoravský kraj

Věstonická venuše je k vidění v Dietrichsteinském paláci v Brně

Nejstarší keramická soška na světě, VIP dáma našich dějin s odhadovaným stářím 27–29 tisíc let, byla v červenci 1925 nalezena týmem profesora Karla Absolona na jižní Moravě v Dolních Věstonicích. A právě při příležitosti 100. výročí nalezení Věstonické venuše nastává jedinečná možnost spatřit na vlastní oči originál slavné pravěké sošky, a to dokonce ze všech stran! K vidění je od 20. června do 28. září 2025 v brněnském Dietrichsteinském paláci.
19. červen 2025 19:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Poznejte Moravské zemské muzeum: druhou největší a druhou nejstarší muzejní institucí v Česku

Moravské zemské muzeum je druhou největší a současně i druhou nejstarší paměťovou institucí v České republice. Bylo založeno 29. července 1817 císařským dekretem Františka I. Ve svých sbírkách uchovává přes 6 a půl milionů předmětů, které představují cenný materiál z oborů přírodních a společenských věd. Kromě sbírkotvorné a vědeckovýzkumné práce pořádá muzeum výstavy, přednášky a exkurze. Moravské zemské muzeum má několik poboček. V Brně jsou to Dietrichsteinský palác, Biskupský dvůr, Palác šlechtičen, Pavilon Anthropos, Památník Leoše Janáčka a Dům Jiřího Gruši. Mimo Brno se nachází Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou, Starý zámek v Jevišovicích a Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti.
19. červen 2025 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj