Úvod > Aktuality > #světovéČesko aneb výlety k akvaduktům
Památky

#světovéČesko aneb výlety k akvaduktům

  • Vydáno12. dubna 2020
Obdivovat krásu akvaduktů nemusíte jen na cestách po světě, najdete je i u nás. Geniální technické stavby sice nepřiváděly už před dvěma tisíci let vodu do antických měst, ale jsou stejně působivé, mnohdy dosud funkční a často dokonale schované. Dokážete je najít a odhadnout, který z nich je nejstarší?

Láká vás objevování a dobrodružství? Pak zkuste objevit dva akvadukty v Česku

Lednice
Malaga

Akvadukt v zámeckém parku v Lednici

Takové krasavce jako je například Pont du Gard, 49 metrů vysoký a 275 metrů dlouhý třípatrový akvadukt v jižní Francii, u nás sice nenajdete, ale o kuriozity a zajímavosti nepřijdete. Zkuste se vypravit třeba k akvaduktu v lednickém zámeckém parku. Vypadá jako nefalšovaná antická památka, ale je to jen zdání: v roce 1805 jej nechal vybudovat knížecí architekt Josef Hardtmuth jako napodobeninu římského vodovodu, který byl začleněn do zavlažovacího sytému parku: voda z jeho vrcholu jako působivý umělý vodopád přepadala přes polozřícený pilíř do rybníka.

Že akvadukty skutečně nemusí být žádní obři potvrzují i jiná podobná místa, například akvadukt de San Telmo, který od roku 1780 přiváděl vodu do žíznivé španělské Malagy. Jedenáct kilometrů dlouhá stavba byla ve své době největší španělskou hydrotechnickou prací, ale podle záběrů byste si některý ze třiceti španělských mostů mohli snadno splést právě s parkovým akvaduktemzámeckém parku v Lednici.
 

Akvadukty na Zlaté stoce u Třeboně

Dva akvadukty najdete na Zlaté stoce, která napájí a odvádí vodu z rybníků na Třeboňsku. Lépe přístupný je menší akvadukt, kde Zlatá stoka překonává níže položenou Podřezanskou stoku; od Třeboně vede téměř až na místo modrá značka a cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně. Hlouběji v lesích objevíte druhý, mohutnější akvadukt, kde Zlatá stoka vede přes strouhu Odlehčovač. Po upravených cestách se dostanete téměř až k cíli, jen závěrečný úsek od můstku přes Zlatou stoku k akvaduktu musíte projít lesem.
 

Strohé, praktické a účelné

Mnohem častěji slouží naše akvadukty nikoli pro krásu, ale jako čistě praktické křížení potoků a náhonů. Když se vydáte na Pardubicko, pohodlně a zblízka si prohlédnete například Semínský akvadukt v lesích severně od Přelouče, kde přes Opatovický kanál vede Sopřečský potok. Na místo se dostanete po červené turistické značce od rozcestníku Semínský akvadukt anebo z jihu od silnice mezi obcemi Semín a Břehy. Celkem pohodlně se dostanete také k málo známému akvaduktu na vodním kanálu Halda na okraji Pardubic (GPS 50.0473497N, 15.7975311E). Vede přes takzvaný Spojilský odpad a stojí tu už od roku 1496.

Láká vás objevování a dobrodružství? Pak zkuste objevit dva akvadukty u Sezemic, postavené na konci 19. století a zapsané mezi kulturní památky. Velký akvadukt převádí Mlýnský potok přes Zadní Lodrantku v polích jihovýchodně od obce (GPS 50.0598031N, 15.8594633E). Přibližně o kilometr jižněji v malém hájku najdete Malý akvadukt (GPS 50.0507550N, 15.8595653E), vodní křižovatku Zminky a Malokolodějského odpadu. Zminka je novější název pro kanál, který už od druhé poloviny 16. století propojoval Novohradku u Dvakačovic a Loučnou u Sezemic, napájel čtyři rybníky a tři mlýny.
 

Mokré, suché, staré i moderní akvadukty

Akvadukt v lednickém parku

Akvadukt v lednickém parku

Akvadukt byl postaven v roce 1805 knížecím architektem Josefem Hardtmuthem jako napodobenina římského vodovodu a patřil do zavlažovacího sytému parku. Zároveň sloužil jako umělý vodopád, kdy voda z jeho vrcholu přepadala přes polozřícený pilíř do rybníka.

Akvadukty u Sezemic

Akvadukty u Sezemic

Akvadukty u Sezemic byly postavené na konci 19. století a dnes jsou zapsané mezi kulturní památky. Velký sezemický akvadukt pochází z roku 1892 a Malý sezemický akvadukt byl postaven roku 1898.

Semínský akvadukt

Semínský akvadukt

Na přelomu 15. a 16. století byl vybudován akvadukt u obce Semín, přes který překonává Opatovický kanál Sopřečský potok.

Akvadukt v České Kamenici

Akvadukt v České Kamenici

V České Kamenici vede přes řeku Kamenici starý akvadukt pocházející z roku 1872. Byl součástí vodního náhonu pro českokamenickou papírnu.

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu

Jednou ze zajímavostí na Schwarzenberském kanálu je akvadukt, kterým kanál překonává Koňský potok.

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál sloužil v minulosti jako papírenský splav a dodnes je v provozu. Byl postaven na přelomu 20. století z popudu podnikatele Carla Weisshuhna pro chod továrny a papírnu v Žimrovicích.

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Opatovický kanál – středověké vodní dílo

Opatovický kanál – středověké vodní dílo

Bylo vybudováno v letech 1498 až 1521, najdeme u Opatovic nad Labem. Kanál čerpal vodu z Labe a sloužil k napájení rozsáhlé rybniční sítě, kterou založil majitel pardubického panství pan Vilém z Pernštejna.

Tříobloukový akvadukt u Kutné Hory

Tříobloukový akvadukt u Kutné Hory

Pěkně zachovalý 50 metrů dlouhý tříobloukový akvadukt naleznete u Kutné Hory, v polovině cesty mezi ulicí Na Bylance a obcí Škvárnovna.

Akvadukt Na Hadrovci u Domažlic

Akvadukt Na Hadrovci u Domažlic

Nedaleko železniční zastávky Havlovice na Domažlicku se nachází unikátní stavba – dřevěný akvadukt jediný svého druhu v ČR. Nikde jinde totiž neteče voda nad železniční tratí. Přímo podél akvaduktu vede mezinárodní cyklotrasa Praha-Plzeň-Regensburg-Mnichov.

Akvadukt na vodním kanálu Halda

Akvadukt na vodním kanálu Halda

Akvadukt na vodním kanálu Halda najdete nana okraji Pardubic. Vede přes takzvaný Spojilský odpad a stojí tu už od roku 1496.

Akvadukt na Zlaté stoce

Akvadukt na Zlaté stoce

Akvaduktem překonává Zlatá stoka níže položenou Podřezanskou stoku. Nachází se v lesích za Třeboní, nejblíže je obec Branná.

Akvadukt na Zlaté stoce u Majdaleny

Akvadukt na Zlaté stoce u Majdaleny

Další ze dvou akvaduktů na Zlaté stoce se nachází přibližně jeden kilometr od vlakového nádraží obce Majdalena.

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice vyvěrá v Lužických horách v nadmořské výšce 552 m na svahu Jelení skály. Jedná se o pravostranný přítok řeky Kmenice (Srbské Kamenice), se kterou se spojuje pod obcí Srbská kamenice. Společně pak tvoří jednu řeku Kamenici, která tvoří známé soutěsky. Za nimi vtéká do Labe.

Dvouobloukový akvadukt Chřibská

Dvouobloukový akvadukt Chřibská

Dvouobloukový chřibský akvadukt je nejzachovalejší součástí důmyslného technického díla – někdejšího náhonu tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské. Dílo, vybudované v roce 1886, přivádělo do továrny vodu Chřibské Kamenice.

Akvadukt v Chomutově

Akvadukt v Chomutově

U Hamerského potoka v Chomutově, u ulice Bezručova se nachází 142 m dlouhý akvadukt, díky němuž překonává údolí Chomutovského potoka tzv. Podkrušnohorský přivaděč vody Ohře-Bílina.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda