Úvod > Aktuality > #světovéČesko a výlet na Čapskou palici a další bizarní skalní věže
#světovéČesko a výlet na Čapskou palici a další bizarní skalní věže
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a výlet na Čapskou palici a další bizarní skalní věže

  • Vydáno21. dubna 2020
Stačí jednou – a třeba jen z dálky – zahlédnout pískovcovou Čapskou palici nedaleko Dubé na Kokořínsku a budete si ji pamatovat navždy. Žádné takové místo široko daleko není, dvojnici má až na opačném konci světa: na jednom z ostrovů poblíž thajského letoviska Krabi.

Skalní útvar Čapská palice na Kokořínsku připomíná obří kyj

Čapská palice
Thajsko
Skalní útvar Čapská palice na Kokořínsku připomíná obří kyj. Pitoreskní hříčka přírody, která vznikla zvětráváním hornin s rozdílnou tvrdostí, trčí přímo nad propastí z okraje skalního ostrohu nedaleko Dubé.

Z nezalesněné skalní plošiny se otvírají fantastické výhledy na panorama Českého středohoří a do okolí Doks. V dálce uvidíte Hazmburk, Milešovku a dokonce i Říp, na východě spíš vytušíte než vidíte modrou hladinu Máchova jezera. Ani milovníci památek nepřijdou zkrátka: je tu totiž skalní hrad!
 

Čapská palice a skalní hrad

Bylo by určitě skvělé, kdyby oním hradem byla přímo Čapská palice, jenže pak by šlo skutečně o miniaturní sídlo: skalní útvar totiž měří jen něco málo přes tři metry. Slibovaný hrádek, který na počátku 14. století založil Jindřich Berka z Dubé, stojí jen kousek odtud. Dnes jej připomíná už jen sklep a kruhová cisterna na vodu, vytesané ve skále. Patrně podobně jako Drábské světničky a další skalní hrady i tady byla většina staveb dřevěná a tím pádem se nedochovala. Už v 15. století byl hrádek opuštěn a koncem 16. století ho připomínalo jen jméno Čapský důl.

Neuchytilo se tu dokonce ani žádné strašidlo, za těmi musíte jinam – další hrady kolem Dubé, od Kokořína přes Housku až po Starý Berštejn, nabízejí přízraků, pověstí a pohádek habaděj. Pokud si ale vyberete Čapskou palici, z Dubé se vydejte po modré turistické značce směrem na obec Pavličky. Cesta vede přes Dubovou Horu, odkud si po červené můžete odskočit k Dubským skalám, a pak se vrátit do Čapského dolu a vyjít na skalní plošinu s hrádkem a palicí. Dál se můžete vydat například po zelené směrem ke staré obchodní stezce, které se říká Husí cesta; před několika lety ji včetně aleje obnovili trampové. Zpět do Dubé se vrátíte přes Lhotu, kde na milovníky lidové architektury čeká spousta starých a krásných roubených chalup. Trasa měří přibližně dvacet kilometrů.
 

Kuře a Chicken Island / Koh Kai

Mnohem delší cesta čeká ty, kteří se vypraví do Thajska, aby viděli asijskou Čapskou palici. Objevíte ji v národním parku Mu Ko Phi Phi, který zahrnuje část pevniny i některé oblasti Andamanského moře a pobřeží. Bohatství přírodních krás v čele s několika ostrovy, korálovými útesy, plážemi a jeskyněmi lidé rádi poznávají při výletních plavbách. Někteří neodolají výletu na ostrov Phi Phi Leh s Vikingskou jeskyní a zátokou Maya, kde se natáčel film The Beach, jiní dají přednost ostrůvkům blíž od pobřeží. Jeden z nich se jmenuje Koh Kai, což v thajštině znamená Kuřecí ostrov. Jméno je odvozeno od skály na jižní špičce, která má tvar slepičí hlavy. Zatímco ostatní fotografují bizarní vápencovou skálu ze všech stran, výletníci z Čech (a zároveň znalci Kokořínska) ví, že to si jen Čapská palice zkrátka vyrazila na dovolenou.
 

Špičák a stolová hora Ostaš: další skalní věže

Skalní útvar který vypadá jako Čapská palice byste sice v Česku hledali marně, ale přesto existuje pár míst, která se jí podobají. Jedno dokonce objevíte nedaleko: jižně od Dubé se poblíž Střezivojic tyčí 13 metrů vysoká skalní jehla zvaná Špičák. Zná ji málokdo a dokonce k ní ani nevede značená cesta.
Naopak zdaleka viditelná a díky svému tvaru snadno rozpoznatelná je stolová hora OstašKladském pomezí. S nadmořskou výškou 700 metrů sice patří k těm nižším, přesto tu objevíte nejenom malé skalní město pojmenované Horní labyrint nebo Bludiště, ale také skalní brány, mísy, pseudokrasové jeskyně a další útvary. Nechybí ani desítky metrů vysoké skalní stěny a věže, lemující okraje vrcholové plošiny. Některé věže se oddělují a naklánějí od skalních bloků, postupně se řítí a na svazích stolové hory vytvářejí balvaniště.

 

Výletní tipy v Dubé a kolem Dubé

  • Krajinou kolem Dubé vede naučná stezka Dubsko-Kokořínsko. Kromě mokřadů horní Liběchovky a krásných roubenek si všimněte mlýna u Rozprechtického rybníka. Říká se mu Šibeniční, jeho historie sahá až do 16. století a v roce 1774 u něj došlo k otcovraždě, která inspirovala Karla Hynka Máchu k sepsání básně Máj.
  • Trochu jako mezi vinaři na jižní Moravě to vypadá v Dubé v Sadové ulici, kde je vedle sebe a místy dokonce i nad sebou vytesáno do skály několik desítek památkově chráněných sklepů a sklípků. Vznikly přibližně v polovině 19. století a místní řadu z nich využívají dodnes.
  • Zajímavou technickou památkou je sušárna chmele v Dubé. Jediný dochovaný objekt svého druhu v Česku pochází z roku 1877, kdy se v okolí hojně pěstoval chmel zvaný Dubský zelenáč. K samotnému sušení sloužily zvláštní válcové věže, inspirované zřejmě podobnými stavbami v Anglii. Sušárna se stala symbolem Dubé a najdete ji dokonce i na turistických známkách.
  • Kdysi zřejmě chlév, dnes romantická jeskyně hluboko v lesích, kde bychom si snadno představili loupežníky: to je jeskyně Wernerovka. Z Dubé k ní vede turistická značka.
Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu

V nejzápadnější části Českého středohoří, mezi městy Bílinou a Mostem, se do výše 539 metrů nad mořem tyčí skalnatý, zčásti zalesněný kopec zvaný Bořeň. Jedná se o unikátní místo se skvělým kruhovým výhledem na průmyslovou krajinu pod ním.

Čapská palice a skalní hrad Čap – nádherné rozhledy do krajiny Kokořínska

Čapská palice a skalní hrad Čap – nádherné rozhledy do krajiny Kokořínska

Čapská palice na skalním ostrohu nedaleko Dubé na Kokořínsku je jakýsi mohutný skalní kyj ze železitého pískovce, jenž se zvedá na okraji strmé skály. Nedaleko přírodního útvaru se nachází zbytky skalního hradu Čap ze 14. století.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Za bizarními skalními útvary v okolí Doks

Za bizarními skalními útvary v okolí Doks

Nabízíme vám cyklistický výlet do míst, kam se před rokem 1990 nesmělo, ačkoliv se jedná o jeden z nejromantičtějších koutů v okolí Doks.