Úvod > Aktuality > #světovéČesko a výlet na Čapskou palici a další bizarní skalní věže
Příroda

#světovéČesko a výlet na Čapskou palici a další bizarní skalní věže

  • Vydáno21. dubna 2020
Stačí jednou – a třeba jen z dálky – zahlédnout pískovcovou Čapskou palici nedaleko Dubé na Kokořínsku a budete si ji pamatovat navždy. Žádné takové místo široko daleko není, dvojnici má až na opačném konci světa: na jednom z ostrovů poblíž thajského letoviska Krabi.

Skalní útvar Čapská palice na Kokořínsku připomíná obří kyj

Čapská palice
Thajsko
Skalní útvar Čapská palice na Kokořínsku připomíná obří kyj. Pitoreskní hříčka přírody, která vznikla zvětráváním hornin s rozdílnou tvrdostí, trčí přímo nad propastí z okraje skalního ostrohu nedaleko Dubé.

Z nezalesněné skalní plošiny se otvírají fantastické výhledy na panorama Českého středohoří a do okolí Doks. V dálce uvidíte Hazmburk, Milešovku a dokonce i Říp, na východě spíš vytušíte než vidíte modrou hladinu Máchova jezera. Ani milovníci památek nepřijdou zkrátka: je tu totiž skalní hrad!
 

Čapská palice a skalní hrad

Bylo by určitě skvělé, kdyby oním hradem byla přímo Čapská palice, jenže pak by šlo skutečně o miniaturní sídlo: skalní útvar totiž měří jen něco málo přes tři metry. Slibovaný hrádek, který na počátku 14. století založil Jindřich Berka z Dubé, stojí jen kousek odtud. Dnes jej připomíná už jen sklep a kruhová cisterna na vodu, vytesané ve skále. Patrně podobně jako Drábské světničky a další skalní hrady i tady byla většina staveb dřevěná a tím pádem se nedochovala. Už v 15. století byl hrádek opuštěn a koncem 16. století ho připomínalo jen jméno Čapský důl.

Neuchytilo se tu dokonce ani žádné strašidlo, za těmi musíte jinam – další hrady kolem Dubé, od Kokořína přes Housku až po Starý Berštejn, nabízejí přízraků, pověstí a pohádek habaděj. Pokud si ale vyberete Čapskou palici, z Dubé se vydejte po modré turistické značce směrem na obec Pavličky. Cesta vede přes Dubovou Horu, odkud si po červené můžete odskočit k Dubským skalám, a pak se vrátit do Čapského dolu a vyjít na skalní plošinu s hrádkem a palicí. Dál se můžete vydat například po zelené směrem ke staré obchodní stezce, které se říká Husí cesta; před několika lety ji včetně aleje obnovili trampové. Zpět do Dubé se vrátíte přes Lhotu, kde na milovníky lidové architektury čeká spousta starých a krásných roubených chalup. Trasa měří přibližně dvacet kilometrů.
 

Kuře a Chicken Island / Koh Kai

Mnohem delší cesta čeká ty, kteří se vypraví do Thajska, aby viděli asijskou Čapskou palici. Objevíte ji v národním parku Mu Ko Phi Phi, který zahrnuje část pevniny i některé oblasti Andamanského moře a pobřeží. Bohatství přírodních krás v čele s několika ostrovy, korálovými útesy, plážemi a jeskyněmi lidé rádi poznávají při výletních plavbách. Někteří neodolají výletu na ostrov Phi Phi Leh s Vikingskou jeskyní a zátokou Maya, kde se natáčel film The Beach, jiní dají přednost ostrůvkům blíž od pobřeží. Jeden z nich se jmenuje Koh Kai, což v thajštině znamená Kuřecí ostrov. Jméno je odvozeno od skály na jižní špičce, která má tvar slepičí hlavy. Zatímco ostatní fotografují bizarní vápencovou skálu ze všech stran, výletníci z Čech (a zároveň znalci Kokořínska) ví, že to si jen Čapská palice zkrátka vyrazila na dovolenou.
 

Špičák a stolová hora Ostaš: další skalní věže

Skalní útvar který vypadá jako Čapská palice byste sice v Česku hledali marně, ale přesto existuje pár míst, která se jí podobají. Jedno dokonce objevíte nedaleko: jižně od Dubé se poblíž Střezivojic tyčí 13 metrů vysoká skalní jehla zvaná Špičák. Zná ji málokdo a dokonce k ní ani nevede značená cesta.
Naopak zdaleka viditelná a díky svému tvaru snadno rozpoznatelná je stolová hora OstašKladském pomezí. S nadmořskou výškou 700 metrů sice patří k těm nižším, přesto tu objevíte nejenom malé skalní město pojmenované Horní labyrint nebo Bludiště, ale také skalní brány, mísy, pseudokrasové jeskyně a další útvary. Nechybí ani desítky metrů vysoké skalní stěny a věže, lemující okraje vrcholové plošiny. Některé věže se oddělují a naklánějí od skalních bloků, postupně se řítí a na svazích stolové hory vytvářejí balvaniště.

 

Výletní tipy v Dubé a kolem Dubé

  • Krajinou kolem Dubé vede naučná stezka Dubsko-Kokořínsko. Kromě mokřadů horní Liběchovky a krásných roubenek si všimněte mlýna u Rozprechtického rybníka. Říká se mu Šibeniční, jeho historie sahá až do 16. století a v roce 1774 u něj došlo k otcovraždě, která inspirovala Karla Hynka Máchu k sepsání básně Máj.
  • Trochu jako mezi vinaři na jižní Moravě to vypadá v Dubé v Sadové ulici, kde je vedle sebe a místy dokonce i nad sebou vytesáno do skály několik desítek památkově chráněných sklepů a sklípků. Vznikly přibližně v polovině 19. století a místní řadu z nich využívají dodnes.
  • Zajímavou technickou památkou je sušárna chmele v Dubé. Jediný dochovaný objekt svého druhu v Česku pochází z roku 1877, kdy se v okolí hojně pěstoval chmel zvaný Dubský zelenáč. K samotnému sušení sloužily zvláštní válcové věže, inspirované zřejmě podobnými stavbami v Anglii. Sušárna se stala symbolem Dubé a najdete ji dokonce i na turistických známkách.
  • Kdysi zřejmě chlév, dnes romantická jeskyně hluboko v lesích, kde bychom si snadno představili loupežníky: to je jeskyně Wernerovka. Z Dubé k ní vede turistická značka.
Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu

V nejzápadnější části Českého středohoří, mezi městy Bílinou a Mostem, se do výše 539 metrů nad mořem tyčí skalnatý, zčásti zalesněný kopec zvaný Bořeň. Jedná se o unikátní místo se skvělým kruhovým výhledem na průmyslovou krajinu pod ním.

Čapská palice a skalní hrad Čap – nádherné rozhledy do krajiny Kokořínska

Čapská palice a skalní hrad Čap – nádherné rozhledy do krajiny Kokořínska

Čapská palice na skalním ostrohu nedaleko Dubé na Kokořínsku je jakýsi mohutný skalní kyj ze železitého pískovce, jenž se zvedá na okraji strmé skály. Nedaleko přírodního útvaru se nachází zbytky skalního hradu Čap ze 14. století.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Za bizarními skalními útvary v okolí Doks

Za bizarními skalními útvary v okolí Doks

Nabízíme vám cyklistický výlet do míst, kam se před rokem 1990 nesmělo, ačkoliv se jedná o jeden z nejromantičtějších koutů v okolí Doks.

Další aktuality

Tipy na výlety na kole i pěšky do Českého ráje

Přívětivý kraj, nádherná příroda skalních měst, malebných údolí, starobylých hradů i dalších památek, a v neposlední řadě řada krásných výhledů do kraje – co jiného byste čekali od Českého ráje, zejména pokud je to současně i ráj turistů, horolezců a milovníků přírody i historie? Vyberte si z nabídky tipů na výlet, které vás nezklamou, ať je jakékoliv počasí!
Liberecký kraj | Příroda

Na Svatováclavských slavnostech ve Svijanech vás čeká program pro celou rodinu

Zámek Svijany neláká jen na zámeckou kapli s restaurovanými freskami či interaktivní výstavu archeologických nálezů E. Štorcha, ale i na řadu zajímavých akcí pro celou rodinu. Jejich zářijovým vrcholem jsou vždy oslavy svátku patrona české země a také českého piva – svatého Václava. I letos čeká všechny návštěvníky zámku při tradičních Svatováclavských slavnostech ve čtvrtek 28. září tradiční jarmark s ukázkami řemesel a dílničkami, bohatý dobový program a také prohlídky sousedního Pivovaru Svijany.
Liberecký kraj | Památky

Ještěd slaví padesátiny! Připomeňte si jeho historii zajímavou výstavou

Letos Ještěd slaví celých 50 let své existence. V lednu 1963 vyhořela původní horská chata s hotelem a po rozhodnutí zbořit zbytek této stavby se otevřela cesta k postavení nové stavby. Realizace projektu unikátní moderní budovy architekta Karla Hubáčka se však potýkala s řadou problémů. Dokončení celé stavby a její předání se tak opozdilo o několik let až do září 1973. Severočeské muzeum v Liberci zve zájemce na zajímavou výstavu k padesátému výročí otevření horského hotelu a vysílače Ještěd, která je přístupná již jen do poloviny října 2023.
Liberecký kraj | Kultura

Posvícení na Dlaskově statku zakončí letní sezonu

Tradiční posvícení na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova, které se tentokrát bude konat předposlední zářijovou sobotu 23. září 2023, pořádá Muzeum Českého ráje v Turnově a Spolek přátel Muzea Českého ráje. Připraveny jsou také tvůrčí dílny, které budou opět pestré, aby se jich mohli zúčastnit všichni zájemci – malí i velcí. Chybět nebude ani tradiční jarmark a posvícenské občerstvení. Letos bude akce obohacena o Loutkářskou pouť.
Liberecký kraj | Kultura

Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu na festivalu Skleněné městečko

Nenechte se zmást jménem města. V názvu má psáno sice "Železný" podle dávno zaniklého železářství, ale Železný Brod je už dlouho především městem skla. Sklářství je již přes 150 let hlavní obživou místních lidí a proslavilo město i jeho obyvatele po celém světě. Letos již 17. ročník slavností sklářského řemesla v Železném Brodě představí o víkendu 16. a 17. září 2023 jedinečné umění sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců.
Liberecký kraj | Kultura

Objevte tajemná místa Jizerských hor

Turistický region Jizerské hory připravil pro malé a velké návštěvníky soutěž pod názvem Tajemná místa Jizerských hor. Osm zajímavých, tajemných a hlavně méně známých míst v Jizerských horách je označeno malou kovovou volně přístupnou známkou. Ten kdo navštíví všech osm míst, dostane penízek víly Izeríny.
Liberecký kraj | Příroda

Na Kristiánově v Jizerských horách opět ožije sklo!

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. Tradičně první zářijovou sobotu se Kristiánov otevírá všem milovníkům skleněné krásy a Jizerek. Letošní Sklářskou slavnost pořádá jablonecké Muzeum skla a bižuterie 2. září 2023 od 9 hodin. Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.
Liberecký kraj | Zážitky

Festival České hrady opět končí na Bezdězu

Hudební festival Hrady CZ končí svou letošní krátkou pouť v pátek a sobotu 1. – 2. září 2023 v podhradí Bezdězu. Můžete se těšit na Annu K., Michala Hrůzu, Tomáše Kluse, skupinu Kryštof, Mirai, Kabát a spoustu dalších muzikantů. Královský hrad Bezděz je jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice. Roku 1264 jej založil Přemysl Otakar II. Prohlédnete si zde královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.
Liberecký kraj | Kultura