Úvod > Co chcete dělat? > Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu
Příroda

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu

V nejzápadnější části Českého středohoří, mezi městy Bílinou a Mostem, se do výše 539 metrů nad mořem tyčí skalnatý, zčásti zalesněný kopec zvaný Bořeň. Jedná se o unikátní místo se skvělým kruhovým výhledem na průmyslovou krajinu pod ním.
Kopec Bořeň nedaleko Bíliny je jedním z nejvyšších znělcových útvarů střední Evropy. Bizarní skalnatý vzhled kopce může někomu připomínat ležícího lva, mamuta nebo obra. Jisté je, že zvláštní tvar kopce je výsledkem mrazového zvětrávání. Vytvořily se zde skalní stěny, jehly, věže, sloupy i puklinová pseudokrasová jeskyně. Nápadným fenoménem je monumentální sloupcová odlučnost uspořádaná do obráceného vějíře.

Bořeň je se svými více než 100 metrů vysokými stěnami jednou z největších nepískovcových oblastí v republice. Hora nabízí výstupy všech druhů a obtížností. Lézt se zde může, ale jen na jižních a západních stěnách, severní jsou pro lezení zapovězeny. Roku 1977 byla na Bořeni zřízena národní přírodní rezervace. Z rostlin se zde vyskytuje např. tařice skalní, hvězdice alpínská, kosatec bezlistý, lomikámen trsnatý, koniklec luční český, hvozdík sivý, prvosenka jarní, lýkovec jedovatý.

Z bezlesého vrcholu kopce je vynikající kruhový rozhled. Na severu se rozkládá město Bílina, na severovýchodě uvidíte hrad Sukoslav a stejným směrem za kopcem Pařez i vrchol Milešovky. Jihozápadním směrem se vypínají Doupovské hory, vpravo poznáte nejvyšší horu Krušných hor, Klínovec s rozhlednou. Dále odtud lze dohlédnout na město Most i rozhlednu Jedlová. Severozápadním směrem uvidíte další vrcholky Krušných horBouřňák s turistickou chatou a vpravo Komáří hůrku. Dohlédnout se dá také na město Teplice a Děčínský Sněžník s rozhlednou.

Na vrchol Bořeně vede celkem pohodlná turistická cesta vycházející z lázní Bílina, je dlouhá tři a půl kilometru s převýšením asi 350 metrů. Dvanáct informačních tabulí upozorňuje nejen na geologii, ale také na zvířenu a květenu Bořeně a celé oblasti.

Hora Bořeň se nápadně podobá Ďáblově věži v americkém Wyomingu, která je také díky svému vzhledu opředena mnohými legendami. Objevila se i ve filmu Blízká setkání třetího druhu, který natočil Steven Spielberg. Obě hory se skládají z vulkanické horniny fonolitu a jsou přibližně stejně velké. Měří 200 metrů, Ďáblova věž je 200 metrů široká a Bořeň až půl kilometru. 
Střelnice Hrobčice

Střelnice Hrobčice

Hrobčice, Ústecký kraj
Koupaliště Na Kyselce v Bílině

Koupaliště Na Kyselce v Bílině

Bílina, Ústecký kraj
Inhalatorium v Bílině

Inhalatorium v Bílině

Bílina, Ústecký kraj
Prameny Zaječické hořké

Prameny Zaječické hořké

Bílina, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Autokemp Kyselka Bílina

Autokemp Kyselka Bílina

Bílina, Ústecký kraj
Lesní kavárna Kafáč

Lesní kavárna Kafáč

Bílina, Ústecký kraj
Hospůdka u Kamila v Kostomlatech pod Milešovkou

Hospůdka u Kamila v Kostomlatech pod Milešovkou

Kostomlaty pod Milešovkou, Ústecký kraj
Restaurace U sv. Ducha

Restaurace U sv. Ducha

Most, Ústecký kraj