Úvod > Co chcete dělat? > Alej Stará Husí cesta nedaleko Dubé
Příroda

Alej Stará Husí cesta nedaleko Dubé

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku. Více než šedesát stromů tu vysadila skupina trampů z blízkého i vzdáleného okolí podél bývalé kupecké cesty, kterou předtím vlastními silami obnovili.
Alej tvoří čtyři duby a 59 ovocných stromů převážně starých odrůd, například jablka Sudetské renety, Lucasova hruška nebo třešně Napoleonky. Každý stromek má svého „majitele“, který jej vysadil a stará se o něj. Mezidalšími druhy jsou i slivoně, třešně a višně.

Stará Husí cesta je spojnicí mezi Úštěkem a Dubou, vede z obce Dřevčice nedaleko Dubé. Zachycuje ji mapa z roku 1764, ale odhady její vznik datují již do středověku. Protože byla založena pro kupecké povozy, vedli ji tvůrci po vrstevnici, tudíž vede převážně po rovině. Dnes je oblíbeným cílem turistů pro svou nenáročnost i magické výhledy až k Bezdězu.

Alej se nachází v pásu země patřící městu Dubá, kolem jsou zemědělské pozemky a lesy. Díky aleji se už nemůže stát, že by cestu v polích někdo rozoral.

Alej na Staré Husí cestě získala ocenění "Alej roku 2017". Zvítězila v konkurenci 61 stromořadí ze všech koutů republiky. V anketě dosud soutěžily majestátní vzrostlé aleje, a je proto zajímavostí, že zvítězilo právě tak mladé stromořadí.

Provozovatel

Trampská osada Roverští patrioti

Dřevčice
472 01 Dubá
Email:
rp@roverky.cz
WWW:
www.roverky.cz
WWW:
pavouckej.wz.cz/0...
GPS:
50,580207 14,476760
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Máchův kraj
Město:
Dubá
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

BistroFalk

BistroFalk

Dubá, Liberecký kraj
Restaurace Pod Habsteinem

Restaurace Pod Habsteinem

Jestřebí, Liberecký kraj
Hostinec Na Rychtě

Hostinec Na Rychtě

Jestřebí, Liberecký kraj