Úvod > Aktuality > #světovéČesko a nejkrásnější renesanční zastavení v Telči
Památky

#světovéČesko a nejkrásnější renesanční zastavení v Telči

  • Vydáno5. srpna 2020
Vydejte se do Telče obdivovat půvaby renesance: sgrafita a fresky na zdobených štítech měšťanských domů díky starostlivé péči dodnes vypadají jako za svých nejslavnějších časů, za vlády pánů z Hradce. Tak krásné náměstí jako mají v Telči jinde na světě nenajdete, a tak jsme pro #světovéČesko vybrali jiné místo: nepřipomíná vám věž telčského kostela sv. Ducha zvonici baziliky svatého Marka v italských Benátkách?

Nepřipomíná vám věž telčského kostela sv. Ducha zvonici baziliky svatého Marka v italských Benátkách?

Telč
Benátky
Perla Vysočiny, Bílá Telč nebo Jezerní růže: to je jen výběr z mnoha přezdívek pro pohádkové město Telč. V 16. století se telčského panství ujal Zachariáš z Hradce (1527–1589), vzdělaný humanista a díky sňatku s Kateřinou z Valdštejna i velmi bohatý velmož. Dopisy prozrazují, že je spojoval láskyplný vztah: Zachariáš v nich manželku nazývá „svú milú Kačenku“. V Přibyslavi pro svou choť nechal postavit zámek, inspirovaný italskou renesanční architekturou, ještě víc se ale rozmáchl v Telči.
 

Památka UNESCO

Hlavní náměstí Zachariáše z HradceTelči dnes lemují skvostné měšťanské domy. V roce 1530 zničil celou jižní stranu náměstí s radnicí požár, a tak když Zachariáš pozval k přestavbě gotického hradu na renesanční zámek stavitele a řemeslníky až z daleké Itálie, dost práce se pro ně našlo i ve městě. Telč tehdy prožívala svůj zlatý věk: vznikl městský vodovod a nový špitál, cechy i nové rybníky. Hlavně ale náměstí obkroužily překrásné domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty.

Díky tomu, že pro krásu města měly pochopení i další generace, centrum se zachovalo v původní podobě jen s malými přestavbami. Telč se tak stala nejen městskou památkovou rezervací, ale roku 1992 byla zapsána také na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Renesanční město inspirovalo básníky i hudební skladatele, okouzlilo malíře i filmaře. Telč díky tomu znáte třeba z knížky Františka Kožíka Město šťastných lásek, což je vtipný a napínavý příběh z dob Zachariáše z Hradce, zámek si zahrál sídlo krále Miroslava v pohádce Pyšná princezna a na náměstí se natáčely oba díly pohádky Z pekla štěstí.
 

Procházka po náměstí

Nejkrásnější pohled na město je z výšky: třeba z pozdně románské věže Svatodušního kostela budete mít Telč a její nejbližší okolí jako na dlani. Uvidíte třeba radnici, největší dům na náměstí, kde renesanční fasáda spojila dva domy do jediného. Radnice má cimbuří, tedy zubaté zakončení atiky, podobně jako růžové domy č. 54 a 55 na protější straně náměstí. Všimněte si zvláštních okének na okrajích atiky: i když stavitelé přivezli renesanci ze slunné Itálie, počítali s místními tuhými zimami a vybudovali otvory, jimiž se shrnoval sníh ze střech.

Když se po severní straně náměstí vydáte směrem k zámku, minete několik domů s krásným barokním průčelím. Mezi nimi vyniká zejména růžový dům č. 59 s dynamicky zvlněnou fasádou a sousední dům č. 61 s krásným renesančním štítem. Vlastnil ho bohatý pekařský mistr a konšel Michal a jakmile dům v roce 1553 koupil, nechal ho přestavět a hlavně vyzdobit. Předpokládá se, že autorem sgrafit a obloučkového štítu, inspirovaného benátskou renesancí, byl některý z umělců, kteří ve stejné době pracovali na sgrafitech či malbách zámeckých interiérů v okruhu stavitele Esterreichera.
 

Falešná okna a dům pro děti

Nejvyšší štít má dům č. 47: atika, která dům opticky zvyšuje, dokonce má dvě falešná okna. Jádro domu je gotické a kdysi v něm býval měšťanský pivovar. V domě č. 39 na východní straně náměstí sídlila přes sto let jezuitská apatyka, pamětní deska připomíná, že v době telčských studií právě tady bydlel básník Otokar Březina.

V domech, kde jsou restaurace, cukrárny, kavárny, galerie a penziony, si můžete prohlédnout i interiéry. Podobnou možnost máte také v Telčském domě, zdobeném sgrafitovými psaníčky. Jde o oblíbené místo pro rodiny s dětmi, uvnitř si prohlédnete starobylé sklepení, interiéry s překrásnými trámovými stropy a modely vláčků a železnic, pro nejmenší je k dispozici velká herna s řadou domečků, různými hrami a hlavolamy.

Poslední zastavení patří domu č. 15 na jižní straně náměstí s válcovým arkýřem, který umožňoval výhled jak na náměstí, tak do boční ulice. Fasádu zdobí krásná sgrafita: víte, že až do poloviny 20. století byla schovaná pod omítkou a objevili je jen náhodou?
 

Další renesanční zastavení  

  • Telčí se seznámíte také při procházkách po několika vycházkových okruzích. Mapky a tištěné průvodce získáte v informačním centru.
  • V archivu města se dochovalo několik žádostí majitelů domů na náměstí o zazdění loubí. Naštěstí jim to nikdo nikdy neumožnil, a tak se Telč dodnes chlubit vedle Malého loubí i Velkým loubím, které patří mezi nejdelší v Česku.
  • Bezmála sto metrů vysoká zvonice svatého Marka v italských Benátkách je jedním ze symbolů města. Je vysoká bezmála sto metrů, ale navzdory starobylému vzhledu je vlastně velmi mladá: v létě roku 1902 se na její severní stěně začaly objevovat trhliny a během dalších dnů se stále zvětšovaly. 14. července se pak celá věž zřítila. Ještě téhož večera bylo rozhodnuto o stavbě přesné kopie zřícené věže, tentokrát však s vnitřní výztuží a s výtahem. Nová zvonice byla otevřena 25. srpna 1912 na den svatého Marka, přesně tisíc let poté, co byly údajně položeny základy původní stavby.
Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Vycházkové trasy městem Telč

Vycházkové trasy městem Telč

Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.

Parní mlýn v Telči

Parní mlýn v Telči

Na jižním okraji Telče, pod hrází Staroměstského rybníka, v lesnatém a svažitém místě zvaném "Na romantice", se nachází pozůstatky mohutného starého mlýna, jehož existence je zde poprvé písemně doložena v roce 1533.

Rozhledna Oslednice

Rozhledna Oslednice

Mít tak pohádkovou Telč jako na dlani a moci spočítat všechny ty pestrobarevné domečky! I to se může stát skutečností na samotném okraji města z vyhlídkové věže Oslednice.

Telčský dům – stálá výstava o historii a pověstech Telče a jejího okolí

Telčský dům – stálá výstava o historii a pověstech Telče a jejího okolí

Na náměstí v Telči můžete navštívit Telčský dům. Využijete–li příležitosti a vstoupíte dovnitř, ocitnete se rázem ve světě legend, skřítků a historických příběhů.

Muzeum techniky Telč

Muzeum techniky Telč

V historickém objektu bývalé parní pily nedaleko centrálního parkoviště v Telči naleznete sbírku historické techniky. V muzeu můžete obdivovat historické automobily, motocykly, bicykly, rádia, telefony, kamna, elektropřístroje, nábytek, hasičskou techniku a sbírku stabilních motorů.

Věž sv. Ducha v Telči

Věž sv. Ducha v Telči

Pozdně románská věž z první poloviny 13. století je nejstarší dochovanou stavební památkou města. Původně byla postavena jako strážná věž při kostele sv. Ducha v sídle královského správce. Ve věži naleznete také expozici mapující vývoj města.

Kostel sv. Jakuba Většího s vyhlídkovou věží v Telči

Kostel sv. Jakuba Většího s vyhlídkovou věží v Telči

Nejstarší spolehlivá zmínka o farním kostele sv. Jakuba pochází z roku 1372. Kostelu dominuje mohutná, 60 metrů vysoká věž, jež nabízí nádherné výhledy na historické centrum města.

Ukradená Galerie

Ukradená Galerie

Ukradená Galerie je streetartový projekt oživení a využití zapomenutých nástěnek, kdy opuštěnou nástěnku místní umělci využívají jako galerijní prostor. Síť těchto netradičních výstavních prostor byla založena v Českém Krumlově a dnes existuje také v Praze, Písku, Telči a Děčíně.

Městská galerie Hasičský dům v Telči

Městská galerie Hasičský dům v Telči

Výstavní prostor galerie slouží k realizaci krátkodobých i dlouhodobých výstav výtvarného umění, fotografie, plastik, keramiky a uměleckých předmětů. Budova Hasičského domu patří k nejmladším stavbám, které se na telčském náměstí nachází.

Další aktuality

V Bystřici nad Pernštejnem se budou konat Slavnosti brambor

V Bystřici nad Pernštejnem se o víkendu 23. a 24. září uskuteční již tradiční podzimní akce Slavnosti brambor a dalších podzimních plodin. V sobotu i neděli se mohou návštěvníci těšit na bramborové speciality, oživené expozice, přehlídku plemen koní anebo divadelní prohlídky a aktivity pro děti.
Kraj Vysočina | Životní styl

Temné příběhy zazděných dam, jeptišek i vozky

Veveří, Lipnice, Svojanov nebo Sovinec: to všechno jsou hrady, kde se zazdívalo zaživa. A zdaleka ne všechny příběhy dívek, dam a rytířů, přivázaných nebo přikovaných ve výklencích, před nimiž se zvolna zvedá zeď a nakonec zmizí i poslední paprsek denního světla, patří mezi pověsti a povídačky.
Kraj Vysočina | Památky

Historické slavnosti Zachariáše z Hradce oživí Telč

Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna proběhnou od pátku 18. do soboty 19. srpna 2023 v Telči. Tradiční kulturně společenská akce města s lidově historickou tematikou nabídne šermířské, hudební, taneční a divadelní produkce doplněné dobovými atrakcemi a dobovým jarmarkem. Užijte si dny plné zábavy i poučení pro malé i velké, dny historie a romantiky, dobrého jídla, prostě zážitky ve starých dobrých časech.
Kraj Vysočina | Kultura

Výlety pro samotáře: objevte pozapomenutá místa Vysočiny

O krásách toulání Vysočinou zpívá skupina Plavci ve známé písni. I my vás zveme do tohoto kraje plného hlubokých lesů, krásných rybníků, památných stromů, zurčících řek a říček, ale také starobylých hradů a zámků. Zavedeme vás na místa, kam příliš turistů nezavítá a kde si budete moci vychutnat kouzlo divotvorné přírody.
Kraj Vysočina | Příroda

Třebíč slaví 20 let v UNESCO a láká na dobovou akci Slavnosti tří kápí

Středověké městečko, dobová tržnice, vojenské ležení, historický průvod, hudba i tanec… To je pouze ochutnávka toho, co zažijete ve dnech 18. až 20. srpna 2023 na Středověkých slavnostech v Třebíči. Oslava 20. výročí zápisu Baziliky sv. Prokopa, židovské čtvrti a židovského hřbitova na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO nabídne zajímavý a bohatý program.
Kraj Vysočina | Památky

Centrum Eden zve o víkendu na Slavnosti sklizně

Centrum Eden na Vysočině připravuje na víkend 19. a 20. srpna 2023 tradiční dožínkovou oslavu Slavnosti sklizně. Akce je vyhlášena v širokém okolí svým bohatým programem – jako vždy se chystá krojovaný průvod horáckou vesnicí, poděkování panu Statkáři za sklizení úrody, ukázky folkloru či dobré jídlo a pití. Nejen děti potěší zvířátka, k vidění bude například přehlídka plemen koní.
Kraj Vysočina | Památky

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny!

Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
Kraj Vysočina | Zážitky

Jemnice se opět vrátí do středověku, doby chrabrých rytířů, bojujících za spravedlnost, lásku, čest a slávu

Jemnická bitva, v roce 2023 už třináctá v pořadí, nabídne 12. srpna program pro celou rodinu. V odpoledním programu budou k vidění šermířská, divadelní, taneční, kejklířská, hudební a ohnivá vystoupení skupin a umělců z různých koutů republiky, historické tržiště a další aktivity pro děti i dospělé. Vrcholem programu bude XIII. Jemnická bitva. Tím ale program zdaleka nekončí...
Kraj Vysočina | Zážitky