Úvod > Co chcete dělat? > Parní mlýn v Telči
Památky

Parní mlýn v Telči

Na jižním okraji Telče, pod hrází Staroměstského rybníka, v lesnatém a svažitém místě zvaném "Na romantice", se nachází pozůstatky mohutného starého mlýna, jehož existence je zde poprvé písemně doložena v roce 1533.
Počátky mlýna sahají do první poloviny 16. století. V roce 1807 se stal součástí továrny na jemná sukna a postupně byl přeměněn na barvírnu, přádelnu a tkalcovnu. Koncem 19. století byly budovy opět přestavěny k původnímu účelu. V roce 1945 přešel mlýn pod národní správu. Obilí se zde mlelo do roku 1957, poté budovy sloužily jako skladiště. Postupně chátraly, až se v roce 2003 tato významná kulturní památka dostala na seznam nejohroženějších u nás.

Dochované části technického vybavení mlýna tvoří unikátní soubor. Z 19. stol. pochází vantroky, respektive ocelový žlab na sloupech z kamenných kvádrů, který přiváděl vodu k vodnímu kolu.

V roce 1887 byl do mlýna umístěn dodnes dochovaný unikátní parní stroj v.č. 1095. K pohonu mlýna se tak mohlo využívat jak vodního kola o průměru 8 m, tak i parního stroje. V letech 1920-23 bylo vodní kolo nahrazeno Francisovou turbínou. V roce 2004 byly vantroky očištěny tryskáním, doplněny a nakonzervovány, pilíře pod nimi opraveny nebo přezděny.

Pro záchranu výjimečného technického vybavení mlýna se provedla oprava střechy a zdí strojovny vodní turbíny a nad chátrajícím parním strojem byl nově zbudován zděný přístřešek. Vlastní součásti parního stroje se postupně renovují a konzervují. V areálu se také obnovuje řádný vodní režim složitého systému náhonů.

Od roku 2004 o památku pečuje obecně prospěšná společnost MILLenium regio coeli, o.p.s., založená s cílem pečovat o tuto kulturní památku. Do budoucna se počítá se vznikem expozice zaměřené především na historii parních mlýnů, ale i na historii železniční trati mezi Telčí, Kostelcem, Slavonicemi a Fratres. V areálu je příjemné venkovní posezení u mlýnského kola, kde se můžete občerstvit. 

Provozovatel

Parní mlýn

Radkovská 92
588 56 Telč
Tel.:
+420 567 112 407
Email:
millenium.regio.c...
Email:
info@telc-etc.cz
WWW:
millenium.regio.c...
WWW:
www.telc.eu/turis...
GPS:
49,173712 15,460594
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinný apartmán v Telči

Rodinný apartmán v Telči

Telč, Kraj Vysočina
Pension Kamenné slunce Telč

Pension Kamenné slunce Telč

Telč, Kraj Vysočina
Restaurace Amigo

Restaurace Amigo

Telč, Kraj Vysočina