!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu
#světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Ubytování

#světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu

  • Vydáno10. července 2021
Zatímco svět s pobavením, touhou i nedočkavostí sleduje kosmické dostihy Elona Muska a plány na osídlení Marsu, Češi – a zejména ti ze severu – zůstávají v klidu. Muskova raketa Starship se teprve chystá, na Liberecku už svou kosmickou loď mají: je zaparkovaná na Ještědu. A proč ostatně letět na Mars, když tu Marťani už přistáli. Nevěříte? Pojďte se přesvědčit.

Dvě kosmické lodě: odletí někdy? Televizní vysílač na Ještědu a raketa společnosti SpaceX Elona Muska, vyrůstající u Boca Chica v Texasu

Bez televizního vysílače na vrcholku hory by dnešní Ještěd nebyl Ještědem. Jeho silueta je za pěkného počasí vidět i ze vzdálenosti několika desítek kilometrů a podobně úchvatné výhledy se naopak nabízejí při pohledu z Ještědu do okolí; vidět prý bývá skoro polovina Čech a také část Německa a Polska. Jenže Ještěd zdaleka není jen vysílač: v nitru stavby je také restaurace lemovaná krytým ochozem a horský hotel, vesměs s dokonalým designem jako z vesmírných sci-fi filmů a seriálů, v zimě se na Ještědu lyžuje, sáňkuje a běžkuje, anebo jen tak chodí na procházky – díky lanovce, která sem vede přímo z Liberce, jste nahoře za pár minut. Přesněji řečeno za necelých pět.
 

Na Ještěd lanovkou

Při výletech na Liberecko máte 1 012 vysoký kopec před očima téměř neustále, takže mu jen málokdo dokáže odolat. Lanovka, která jako jediná v České republice patří Českým drahám, takový výlet značně usnadňuje: má dvě velkokapacitní kabiny a rychlostí až 36 kilometrů za hodinu zdolává převýšení 402 metrů.

Existují ale spousty lidí, kteří se takzvaně nakazili ještědským bacilem, a soutěží mezi sebou, kdo vyjde nahoru víckrát. Podobně jako na jiných výrazných kopcích od Lysé hory až po Kleť i tady vznikl Klub stovkařů, kde ti nejlepší počítají své výstupy v tisících.
 

Trocha historieKdyž se v roce 1933 lanovka na Ještěd rozjela poprvé, dnešní originální stavba na vrcholku samozřejmě ještě nestála, její čas přišel o pár desítek let později. Temeno kopce ale rozhodně prázdné nebylo, Ještěd přitahoval pozornost výletníků už od začátku 19. století, ba dokonce i dřív, kdy tu byly vztyčeny první kříže. Nejstarší historii dodnes připomíná Rohanský kámen, kamenný obelisk na někdejší hranici mezi Rohanským a Clam-Gallasovským panstvím. Ve skutečnosti jde ale o památník návštěvy Adély Rohanové roku 1838.

O pár let později si na Ještědu zřídili prosperující živnost manželé Florian a Barbara Haslerovi z Horního Hanychova a výletníkům prodávali občerstvení z přinesených zásob. V roce 1850 si postavili malou horskou chatu, která se různými přestavbami a přístavbami stále vylepšovala a rozrůstala. Na další velkolepou kamennou stavbu ve stylu středověkých hradů chyběly peníze i souhlas majitele panství, hraběte Clam-Gallase, a tak nakonec na začátku 20. století vznikl skromnější horský hotel, zvaný Nový ještědský dům. Kdyby v lednu 1963 nevyhořel, možná by tam stál dodnes. O rok později potkal stejný osud i starou chatu – a na Ještědu se tak uvolnil prostor pro nový projekt: moderní vysílač s horským hotelem.
 

Raketa přistává

vysílačem na Ještědu, unikátní stavbou, obdivovanou u nás i v zahraničí, je spojené jméno architekta Karla Hubáčka. Vědomě zariskoval: architektonická soutěž totiž počítala s oddělenými stavbami hotelu a vysílače, on je ale spojil v jeden celek. Elegantní stavba s tvarem rotačního hyperboloidu přirozeně navazuje na tvar hory a dokončuje to, co vytvořila příroda.

Když Hubáček začínal s kreslením ještědského vysílače, nebylo mu ještě ani pětatřicet let. Základní kámen byl položen v červenci 1966, slavnostní otevření se konalo 21. září 1973. Nezbytným zázemím stavby se stala horská chata Ještědka v sedle Černého vrchu, která během stavby sloužila jako ubytovna dělníků Pozemních staveb.

Podobně jako dnes svět sleduje Elona Muska, tehdy se pozornost architektů obrátila k Ještědu a elegantní aerodynamické špičce, která vyrůstala na jeho vrcholku. Ještě před dokončením v roce 1969 Karel Hubáček obdržel od Mezinárodní unie architektů prestižní cenu Augusta Perreta za elegantní stavbu, která prakticky využívá moderních technologií, další ocenění přišla později. Kromě toho je nyní Ještěd národní kulturní památkou a stal se též Stavbou 20. století.
 

Dárek od Marťanů

A parametry téhle skvostné vesmírné lodě? Je vysoká 94 metrů, z toho 17 metrů tvoří anténa. Termíny pro pobyt v hotelu Ještěd si můžete vybírat online. Ubytování je velký zážitek: z každého pokoje je výhled, který vám jinde nenabídnou. A protože počasí na Ještědu je divočina a nahoře bývá často úplně opačně než dole ve městě, na aktuální situaci se můžete podívat prostřednictvím záběrů webkamery.

A co ti v úvodu slibovaní Marťani? Na Ještědu skutečně už přistáli a dokonce tu něco nechali: od roku 2010 je kousek od vysílače k vidění bronzová socha od Jaroslava Róny nazvaná Dítě z Marsu. K příběhu dítěte z jiné planety, Marťánka, který pláče, že se ztratil, sochaře inspirovala fotografie s obrázkem embrya, které si mne oči.
 

Ještěd není jen raketa…

  • Několik sjezdovek pro začátečníky i náročnější lyžaře, vleky, lanovka, skokanské můstky: to je Skiareál Ještěd. Na svazích v nadmořské výšce 540 až 1 012 metrů nad mořem jste z Prahy autem za hodinu, z Liberce se sem dostanete pohodlně tramvají. Středisko nabízí čtyři lanové dráhy a šest vleků, 95 % je zasněžováno a každý den tu probíhá večerní lyžování s krásnými výhledy na noční Liberec, užít si můžete i zážitkovou jízdu rolbou. K dispozici je také snowpark, lyžařská škola, půjčovny, servis a Test Centrum, dětský areál s provázkovým vlekem, přibližovacím kobercem, kolotočem a mnoha překážkami. Parkování je v celém areálu zdarma.
  • Novinkou je Nová Skalka, sjezdová trať přes 1,5 km dlouhá a 45 m široká, osvětlená a bezpečná, která nabídne dostatek prostoru jak pro začínající lyžaře a rodiny s dětmi, tak vyznavače sportovní carvingové jízdy.
  • Atraktivita Ještědu stoupla už v letech 1909–1911: vznikla tu tříkilometrová dřevěná sáňkařská dráha, na níž se v roce 1914 konalo první mistrovství Evropy. Na Ještědu se sáňkuje dodnes, dráha začíná u horní stanice lanové dráhy Skalka a vede k tramvajové zastávce Horní Hanychov.
  • Zajímají vás další díla architekta Karla Hubáčka? Méně štěstí než vysílač na Ještědu měl Obchodní dům Ještěd, dokončený roku 1979. Budova stála v centru Liberce jen pár desítek let. Hubáček je rovněž autorem banky v liberecké Frýdlantské ulici, interiéru Naivního divadla v Moskevské ulici, městského kina v Doksech či kulturního domu v Teplicích.
Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – to pravé místo pro aktivní trávení volného času, vhodné pro individuální sportovce i rodiny s dětmi. Přijeďte k nám tramvají z centra Liberce nebo autem z Prahy za pouhou hodinku. Lyžařské středisko je položeno ve výšce 540 až 1012 metrů nad mořem.

Bytový dům Wolkerova v Liberci

Bytový dům Wolkerova v Liberci

Na severním okraji Liberce, v blízkosti ulice Wolkerova, vznikl v 60. letech ojedinělý obytný solitér. Je jím z dálky viditelný bytový dům neobvykle tvarovaný do oblouku, známý pod jménem Wolkerák. Stavba je dílem architektů Karla Hubáčka, Jaromíra Vacka a Václava Vody.

10 tipů na zajímavé stavby architekta Karla Hubáčka

10 tipů na zajímavé stavby architekta Karla Hubáčka

Karel Hubáček, rodák z pražských Nuslí (23. 2. 1924 – 23. 11. 2011), se proslavil zejména stavbou vysílače na Ještědu, za kterou obdržel jako jediný český architekt Perretovu cenu. Dal však osobitou podobu mnoha dalším stavbám, například pražské meteorologické stanici v Libuši nebo kulturnímu domu v Teplicích. Nezapomeňme také dodat, že patřil k zakladatelům slavného ateliéru Sial, který dokázal za normalizace reagovat na nejmodernější evropskou architekturu. Obliba tohoto architekta světového významu, který byl navíc velmi laskavým člověkem, se odráží v hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury, kde Karel Hubáček skončil na čtvrtém místě.

Obchodní středisko Ještěd v Liberci – zaniklá stavba od architekta Karla Hubáčka

Obchodní středisko Ještěd v Liberci – zaniklá stavba od architekta Karla Hubáčka

Pravděpodobně nejosobitější stavba svého druhu v České republice stála až do roku 2009, kdy byla barbarsky zbořena přes protesty laické i odborné veřejnosti, aby uvolnila místo fádnímu velkokapacitnímu obchodnímu centru Forum.

Sáňkařská dráha Skalka ve Ski areálu Ještěd

Sáňkařská dráha Skalka ve Ski areálu Ještěd

Ve Ski areálu Ještěd můžete využít i sáňkařskou dráhu, která začíná u horní stanice lanové dráhy Skalka. Měří přes tři kilometry a vede lesem k tramvajové zastávce Horní Hanychov.

Zahrada vzpomínek v Liberci

Zahrada vzpomínek v Liberci

Liberecká Zahrada vzpomínek obsadila druhé místo v soutěži Parky a zahrady roku 2013 v ČR. Zahrada je volně přístupná a jsou zde k vidění významné hrobky.

Lanovka na Ještěd

Lanovka na Ještěd

Lanová dráha z Liberce na Ještěd je jedinou lanovkou Český drah. Z Horního Hanychova vás vyveze až k hotelu Ještěd, známé dominantě širokého i vzdáleného okolí. Za dobré viditelnosti se z vrcholu otevírá krásný pohled na Krkonoše, Jizerské a Lužické hory, Český ráj a České středohoří.

Socha Malý Marťan na Ještědu

Socha Malý Marťan na Ještědu

Chcete být vyfoceni s Marťanem? V Liberci není nic nemožné, stačí se vydat k horskému hotelu Ještěd, kde mezi skalami nedaleko od této stavby, jež tak trochu připomíná kosmickou loď, jeden sedí a čeká na své přátele. Bronzovou sochu zhotovil sochař Jaroslav Róna.

Lanovka Skalka ve Ski areálu Ještěd – letní zábava v Jizerkách

Lanovka Skalka ve Ski areálu Ještěd – letní zábava v Jizerkách

Ski areál Ješted to nejsou jen lyže a sníh. Již několik sezón je k dispozici také v letních měsících nejmodernější čtyřsedačková lanovka v České republice.

Sklářská stezka Lasvit v Liberci

Sklářská stezka Lasvit v Liberci

Přímo od horní stanice na Ještědu začíná sklářská stezka Lasvit, na které se seznámíte se sklářstvím tohoto kraje. Sejděte pěšky dolů a na závěr vašeho putování si nezapomeňte vyzvednout skleněný dárek v informačním centru.

Novorenesanční radnice v Liberci – klenot města pod Ještědem

Novorenesanční radnice v Liberci – klenot města pod Ještědem

Liberecká radnice patří k nejcennějším památkám ve městě. Honosná novorenesanční budova byla postavena v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta F. Neumanna.

Rohanský kámen na Ještědu

Rohanský kámen na Ještědu

Vrcholem Ještědu vedla hranice mezi panstvími rodů Clam-Gallasů a Rohanů, která byla značena hraničními kameny. Tento žulový hraniční kámen sem byl umístěn v roce 1838 a má připomínat návštěvu Adély Rohanové z panské rodiny.

Nový prales – nový život nedaleko Ještědu

Nový prales – nový život nedaleko Ještědu

Vydáte-li se do lesů na Ještědském hřebeni může se vám stát zvláštní věc. Uprostřed monotónního smrkového porostu najednou uvidíte oplocenku a za ní les úplně jiný. Pestrý, svěží a barevný. Mezi smrky se zelenají mladičké buky, jedle či javory. Je to les takový, jaký by měl být.

Další aktuality

26.11.
2021
Zámek Zákupy zve na adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů

Zámek Zákupy zve na adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky
25.11.
2021
Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky
19.11.
2021
Region Liberec se těší na pořádnou zimu a pro lyžaře chystá spoustu novinek!

Region Liberec se těší na pořádnou zimu a pro lyžaře chystá spoustu novinek!

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
13.11.
2021
Objevte tajemné příběhy Jizerských hor skrze zdejší pomníčky

Objevte tajemné příběhy Jizerských hor skrze zdejší pomníčky

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Památky