Úvod > Co chcete dělat? > Zimní sporty > Sáňkařská dráha Skalka ve Ski areálu Ještěd
Zimní sporty

Sáňkařská dráha Skalka ve Ski areálu Ještěd

Ve Ski areálu Ještěd můžete využít i sáňkařskou dráhu, která začíná u horní stanice lanové dráhy Skalka. Měří přes tři kilometry a vede lesem k tramvajové zastávce Horní Hanychov.
Oficiální sáňkařská dráha na Ještědu vede od horní stanice lanovky Skalka na Černém kopci přes Pláně pod Ještědem. Trasa vede po letní červené a modré značce a kromě toho má ještě své vlastní značení. Končí u zastávky tramvaje Horní Hanychov.

Zejména v první části – z Černého kopce na Pláně – jde o královský sjezd. Jízda je rychlá, trasa bývá urolbovaná a nejsou tam ostré serpentiny. V nižších partiích je ale jeden delší traverz po vrstevnici, kdy se saně musejí táhnout. Místní proto doporučují spíš sjezd po terénní cyklotrase B2, bývalé sjezdovce, která bývá i při množství nového sněhu spíš prošlapaná, a proto dobře jede.

Trasa sáňkařské dráhy Ještěd: Černý kopec, horní stanice lanovky Skalka − Pláně p. Ještědem − tramvaj Horní Hanychov. Délka trasy je 3,2 km, převýšení činní 355 metrů.
 

Z historie sáňkování na Ještědu

Sáňkařská dráha na Ještědu vznikla už v roce 1910. Původně byla dřevěná, měřila 3 300 metrů a konala se zde řada mezinárodních závodů. Postavil ji Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory (Der Deutsche Gebirgsverein für das Jeschken- und Isergebirge), sdružení, které vzniklo z popudu zhořeleckého továrníka Adolfa Hoffmanna, jinak též majitele tehdejšího horského hotelu na vrcholu Ještědu.
 
Dráha musela několikrát překonat lesní cesty po mostech, silnice se podjížděla tunelem. V roce 1914 se tu konalo první mistrovství Evropy v sáňkování, které vyhrál legendární závodník Rudolf KauschkaLiberce. Postupně však dráha chátrala a především kvůli polomům pak v roce 1939 měřila už pouhých 700 metrů. Z dráhy dnes nezbylo nic, jen nad Horním Hanychovem, v lese na modré turistické značce, jsou ještě k vidění zbytky můstku, propustky a klopené zatáčky z dráhy, která byla zhruba v místech té původní postavena v 60. letech. Z její mohutnosti si lze udělat představu o slávě, jaké se zdejší dráha po celá desetiletí těšila.

Testovačka sněžných bruslí na Ještědu

Nenechte si "ujet" jedinečnou příležitost, vyzkoušet si sněžné brusle Tomsen přímo na sjezdovce. Tato alternativa k lyžím a snowboardu, přichází z Norska a podmaňuje si i zbytek světa svou jednoduchostí i praktičností.
Liberec, Liberecký kraj

Údolský masopust – tradiční akce v Kryštofově Údolí

Údolský masopust – tradiční akce v Kryštofově Údolí. Těšit se můžete na laždoroční pochod maškar obcí za doprovodu muziky folklorního souboru Jizera.
Kryštofovo Údolí, Liberecký kraj

Festival Benátská! 2023 v Liberci

29. ročník festivalu Benátská! s Impulsem 2023 se opět blíží! Jeden z největších hudebních festivalů v zemi se bude konat již tradičně poslední červencový víkend, a to od čtvrtka 27. července do neděle 30. července na prosluněných travnatých plochách Veseckého sportovního areálu v Liberci.
Liberec, Liberecký kraj

K pobytu neomezený vstup do Zoo Liberec v rámci ubytování

Máme skvělou novinku pro všechny milovníky ZOO!
Liberec, Liberecký kraj

Fotopoint ve Skiareálu Ještěd

Nápaditý fotopoint se nachází na horní stanici lanovky Skalka ve Skiareálu Ještěd.
Liberec, Liberecký kraj

Lanovka Skalka ve Ski areálu Ještěd – letní zábava v Jizerkách

Ski areál Ješted to nejsou jen lyže a sníh. Již několik sezón je k dispozici také v letních měsících nejmodernější čtyřsedačková lanovka v České republice.
Liberec, Liberecký kraj

Bikepark Ještěd

Bikepark Ještěd nabízí bikerům čtyři tratě různých obtížností. Všechny najdete v těsné blízkosti sedačkové lanovky Skalka, která vás nahoru pohodlně vyveze i s koly v průběhu celé letní sezóny. Přeprava kol je zdarma.
Liberec, Liberecký kraj

Minimuzeum Horské služby na Ještědském hřebeni

V chatě Pláně pod Ještědem se nachází expozice věnovaná horské službě, která zde byla založena 16. ledna 1954 pro oblast Jizerských hor.
Světlá pod Ještědem, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Edelweiss

Wellness hotel Edelweiss nabízí 10 pokojů ve třech cenových kategoriích. Chloubou hotýlku je česká kuchyně připravovaná v moderním pojetí.
Liberec, Liberecký kraj

Treehouse pod Ještědem

Ubytování v domě na stromech v krásném lese na svazích Ještědského hřbetu.
Proseč pod Ještědem, Liberecký kraj

RozhledNa Ještěd – glamping v korunách stromů

Stojí na samotě v lese, v korunách stromů a s výhledem na jednu z nejznámější staveb Česka. Řeč je o unikátním stromovém domečku v podobě rozhledny nedaleko malebné vesničky Křižany, který nabízí glampingové ubytování.
Světlá pod Ještědem, Liberecký kraj

Kupole Leontýnka u Ještědu

Kupole u Ještědu se nachází na samém vrcholku nejklidnější a nejméně obydlené místní části města Liberec – Hluboká u Liberce, přímo v srdci přírodního parku Ještěd. Dominanta Libereckého kraje a Česká stavba 20. století vysílač a horský hotel Ještěd je vzdálen pouhé 4 km chůze klidnou přírodou.
Liberec, Liberecký kraj