!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Česká nej > Průmysl > Harmoniky z Hořovic – ruční výroba nejznámějších českých akordeonů a heligonek
Průmysl

Harmoniky z Hořovic – ruční výroba nejznámějších českých akordeonů a heligonek

Hořovická firma Delicia vyrábí akordeony a harmoniky již 100 let. Podnik založil v roce 1920 Josef Kebrdle a v období první republiky dosáhly jeho nástroje světového věhlasu. Dnes si můžete vybrat z široké nabídky akordeonů a heligonek, nebo si nechat postavit nástroj na míru. Většinu dílů si vyrábí harmonikáři z Hořovic sami, aby mohli zaručit kvalitu nástroje ve všech detailech. Mají vlastní kovovýrobu, lisovnu, měchárnu, truhlárnu nebo potahovnu celuloidů. Kvalitní české nástroje si oblíbili hráči na celém světě.
V roce 2020 uběhlo sto let od chvíle, kdy se hořovický rodák, Josef Kebrdle, vrátil z Vídně domů do Čech. Se získanými zkušenostmi z výroby harmonik založil malou firmu na jejich výrobu v rodném domku v Hořovicích. Jeho harmoniky pod jménem Kebrdle brzy získaly velkou popularitu nejen v Čechách, ale po celém světě. Po jeho předčasné smrti převzali výrobu jeho bratři, značka Kebrdle však spolu se znárodněním zanikla a nástroje se v hořovické továrně dále vyráběly pod jménem Lignatone. Jako Delicie známe hořovické akordeony od roku 1963 a pod tímto jménem se vyrábějí dodnes.
 
Současná majitelka firmy, paní Stanislava Koutná, věnuje řízení podniku stejnou péči a lásku, s jakou bezesporu začínal i pan Kebrdle. Proto je zachována z převážné části ruční výroba všech komponentů harmoniky, používané materiály jsou z 90% českého původu a když už je zvolen zahraniční materiál, pochází z Německa nebo z Itálie. Z hořovické továrny se do celého světa vydávají akordeony Delicia a heligonky Hlaváček.
 

Klávesové a knoflíkové akordeony z Hořovic

Klávesové akordeony nabízí hořovická Delicia v širokém rozsahu od modelu Junior s 24 klávesami po model Chorál s 41 klávesami. Vyberou si jak začátečníci, tak profesionální hráči.

Knoflíkové akordeony, nebo také chromatiky, jsou vhodné pro všechny hráče, kteří preferují technickou hru. Díky uspořádání knoflíků obsáhnou s minimálním rozpětím prstů velký rozsah. Jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro profesionály.
 

Heligonky z Hořovic

Heligonky patří mezi nejoblíbenější lidové nástroje. Delicia je jediným výrobcem tradičních heligonek značky Hlaváček. Vybírat lze z dvouřadé retro heligonky Woody nebo trojřadé mosazné heligonky Hlaváček Mosaz s nejlepšími hlasy A Mano mosaz.
Naposledy změněno: 24. 11. 2020
Muzeum Hořovicka ve Starém zámku v Hořovicích

Muzeum Hořovicka ve Starém zámku v Hořovicích

Muzeum Hořovicka je pobočkou Muzea Českého krasu. V sezóně 2020 je stálá muzejní expozice doplněna tematickými výstavami k výročí 400 let od bitvy na Bílé hoře a vypuknutí českého stavovského povstání. Pro děti je na pokladně k dispozici doprovodný program.

Ubytování a restaurace

Hotel Zelený Strom Hořovice

Hotel Zelený Strom Hořovice

Hořovice, Střední Čechy
Penzion Ranch Hořovice

Penzion Ranch Hořovice

Hořovice, Střední Čechy
Pension Villa Hořovice

Pension Villa Hořovice

Hořovice, Střední Čechy
Hotel a restaurace U Parku v Hořovicích

Hotel a restaurace U Parku v Hořovicích

Hořovice, Střední Čechy