ÚvodAktuality#světovéČesko a putování za poznáním Božího hrobu do Votic, na Petřín, do Jaroměřic či Jiřetína pod Jedlovou
Památky

#světovéČesko a putování za poznáním Božího hrobu do Votic, na Petřín, do Jaroměřic či Jiřetína pod Jedlovou

  • 13. května 2020
Navštívit při cestě do Jeruzaléma chrám Božího hrobu – to je pro turistu, nejen křesťanského poutníka, takřka povinnost. Ovšem málokdo ví, že cestovat až na Přední východ není nutné. Kapli Božího hrobu, navlas takovou, jaká stojí na izraelsko-palestinském území, najdete ve středočeských Voticích.

Votická kaple Božího hrobu je postavená přesně podle plánů, které ze Svatého města

Votice
Jeruzalém
Votická kaple Božího hrobu je skutečným unikátem. V českých zemích bylo replik jeruzalémské stavby v letech 1629–1778 postaveno na 26, ovšem ta votická navíc přesně podle plánů, které ze Svatého města přinesli právě hraběnkou Maríí Františkou vyslaní františkáni Innocenc Maryška a Elevat Wiener.

Kaple božího hrobu VoticeFrantiškáni se na dalekou cestu vydali v roce 1658. Se stavbou kaple se začalo až roku 1685, tedy o 27 let poté, co se mniši vydali do svatého města. Kapli vysvětil v roce 1688 Jiří Konrád Genelius, sedlčanský děkan. Ani v té době však zřejmě stavba nebyla zcela hotová, její dokončení bývá datováno až k roku 1694. Časový odstup od vyslání františkánů do Jeruzaléma přes započetí a dokončení stavby dává prostor domněnkám, že v případě Innocence Maryšky a Elevata Wienera a jejich jistě v polovině 17. století dobrodružné cestě z Čech do Jeruzaléma, jde spíše o legendu.

votice kaple hrobuPodlouhlá stavba obdélníkového půdorysu je vysoká 3,7 metru. Nad hřbitovní zeď vystupuje šestiboká kamenná kopule, nesená v každém rohu dvojicí štíhlých kamenných sloupů s hrubými listovými hlavicemi. Do interiéru se vchází úzkou klenutou brankou na jihozápadní straně. Vnitřek se skládá z Andělské kaple a hrobové komory. Nejstarší dochované stopy výmalby jsou z poloviny 18. století, jde o výjev Zmrtvýchvstání Krista.


Originál Božího hrobu ukrývá jeruzalémské Staré Město

kaple božího hrobu jeruzalémOriginál chrámu Božího hrobu se nachází v Jeruzalémě, ve spletitých uličkách Starého Města. Podle tradice byl svatostánek postaven na místě Ježíšova ukřižování, pohřbení i zmrtvýchvstání římským císařem Konstantinem v letech 326 až 335. Podnět ke stavbě dala vladaři jeho matka Helena, která údajně objevila Ježíšův hrob a jeho kříž. V průběhu staletí byl chrám několikrát poškozen a opět přestavován, takže z původního kostela se zachovala pouze vnitřní rotunda zvaná Zmrtvýchvstání.

kaple božího hrobuChrám je rozčleněn na kaple a prostory vyhrazené šesti různým církvím, v interiéru vládne šero a úplně nejposvátnějším místem je Kristův hrob, kde se často tvoří dlouhé fronty poutníků a turistů. Od roku 1757 je péče o chrám je rozdělena mezi Armény, Řeky, kopty, římské katolíky, Etiopany a Syřany. Některé části řídí společně, jiné odděleně. Neutrální postavou je muslimský klíčník, který každý den chrám odemyká. Velké škody na stavbě napáchal katastrofální požár v roce 1808 a také zemětřesení v roce 1927. Chrám Božího hrobu poté prošel rozsáhlou rekonstrukcí.
 

K Božímu hrobu na Petřín, do Jaroměřic či Jiřetína pod Jedlovou

V 17. a 18. století bylo stavění kaplí Božího hrobu v módě. Na spoustě míst po celé České republice najdete další sakrální stavby a stavbičky, které Boží hrob v Jeruzalémě připomínají. Jednou z nich je i Kaple Božího hrobu na Petříně v zahradě u Petřínské rozhledny. Jednou ze zajímavostí je jedno z oken, kterým o Velikonocích přesně v 15 hodin dopadá světlo na obětní kámen uprostřed kaple.

jiřetínAreál Božího hrobuMimoni je významnou památkou města. Podle záznamů v kronice města koupil v roce 1651 tehdejší statky Mimoň a Děvín Jan Putz z Adlersthurnu, císařský rada dvorní komory, který cestoval do Říma a odtud dál do Jeruzaléma, kde vyhledal místa utrpení a smrti Ježíše Krista, posvátná všem křesťanům. Přitom vznikla myšlenka vybudovat pro poučení věřícím kopii Božího hrobu i ve své vlasti.

Křížová cesta v Jiřetíně pod Jedlovou bývá prvním turistickým výšlapem z města směrem na vrchol Jedlové hory. Místní farář Gottfried Liessner nechal na vrchu postavit v roce 1764 kapli Božího hrobu s křížovou cestou, kterou tvoří jedenáct rokokových zastavení.
Kaple Božího hrobu ve Voticích Památky

Kaple Božího hrobu ve Voticích

Kaple Božího hrobu ve Voticích stojí na františkánském hřbitově, jehož součástí je i votický hřbitov. Kaplí Božího hrobu je v České republice několik, avšak votický Božího hrob je výjimečný tím, že je zhotoven podle nákresů a rozměrů pravé kaple Božího hrobu v Jeruzalémě.

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu Kultura

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. V expozicích Svatohostýnského muzea se představuje historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost.

Křížová cesta na Křížové hoře v Jiřetíně pod Jedlovou Památky

Křížová cesta na Křížové hoře v Jiřetíně pod Jedlovou

Na Křížové hoře (563 m n. m.) nad obcí Jiřetín pod Jedlovou vzniklo v 18. století poutní místo spojené s legendou o zjevení Spasitele na kříži. Křížová cesta bývá prvním turistickým výšlapem z Jiřetína směrem na vrchol Jedlové hory.

Poutní stezka Via Sacra Památky

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra vede po jedinečných sakrálních stavebních památkách a uměleckých pokladech rozmístěných v Trojzemí – tedy na území České repunliky, Německa a Polska. Na české straně vede stezka do Mnichova Hradiště, Jablonného v Podještědí, Českého Dubu, Hejnic a Rumburku.

Kaple Božího hrobu na Petříně Památky

Kaple Božího hrobu na Petříně

Na petřínském kopci se nachází hned několik sakrálních památek. Jednou z nich je i Kaple Božího hrobu. Stavba byla postavena v roce 1737 podle kaple, která stojí v Jeruzalémě.

Kaple Božího hrobu v Mimoni Památky

Kaple Božího hrobu v Mimoni

Areál Božího hrobu v Lužické ulici je významnou památkou města. Je kopií Božího hrobu v Jeruzalémě.

Další aktuality

10 tipů na výlety s dětmi do Kraje blanických rytířů

Necelou hodinu jihovýchodním směrem od Prahy na vás čeká tak trochu tajemný kraj pod památným Blaníkem – Kraj blanických rytířů. A také kraj jako stvořený k rodinným výletům. Podíváte se za dobrodružstvím nejen na Velký Blaník, za motýly do Votic, na vlašimský zámek, kde si budete připadat jako princové a princezny, ale také do Zruče nad Sázavou, kde si můžete vyzkoušet všechny dovednosti, které by měl mít opravdový mladý rytíř! Tipy, kam na Podblanicku vám přináší Kudy z nudy.
7. září 2024 11:46
Zážitky, Středočeský kraj

Nelahozeves si připomíná narození Antonína Dvořáka

V Nelahozevsi se uskuteční tradiční hudební festival Dvořákova Nelahozeves, který každoročně oslavuje jednoho z nejvýznamnějších a také nejhranějších českých hudebních skladatelů, Antonína Dvořáka. Letošní 73. ročník, který se koná v neděli 8. září 2024, připomene výročí 183 let od Dvořákova narození. Centrem festivalového dění a oslav narození Antonína Dvořáka bude v letošním roce nově zrekonstruovaný rodný dům světově uznávaného skladatele. Hlavní koncert Prague Philharmonia se bude konat na nádvoří zámku Nelahozeves.
7. září 2024 11:35
Kultura, Středočeský kraj

Užijte si krajské vinobraní a dožínky na Kačině

Krajské vinobraní a dožínky na Kačině se uskuteční v sobotu 7. září 2024 v romantickém prostředí zámku a parku Kačina. Tradičně se můžete těšit na prezentaci a prodej vín českých, moravských i zahraničních, nebude chybět burčák, čerstvě lisovaný vinný mošt a další vinařské doplňky. Letošní 13. ročník kačinských oslav konce léta a sklizně je věnován Bohyni Demeter.
7. září 2024 9:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

V sobotu se pojede slavná jízda do vrchu ze Zbraslavi na Jíloviště

Již 57. ročník tradiční mezinárodní jízdy do vrchu Zbraslav-Jíloviště je tady! Pojede se už v sobotu 7. září 2024! Na start jízdy, která se pojede z náměstí ve Zbraslavi, se postaví opět na 200 předválečných vozidel, které ve třináct hodin vyjedou na jízdu pravidelnosti. Veteráni projedou ulici Elišky Přemyslovny, Na Baních, Jílovišťskou a vrátí se zpět na zbraslavské náměstí přes Lipence a Bartoňovou ulicí.
5. září 2024 10:00
Památky, Středočeský kraj

Do Průhonic za krásami Japonska a podzimu

Podzim v zámku Průhonice a Průhonické botanické zahradě bude plný barev, chutí a vůní, nám známých, i cizokrajných. Sobota 7. září vás přenese do Japonska, další víkend ochutnáte česká jablíčka a hrušky z místního sadu. A to vše si můžete okořenit krásnou procházkou v jednom z našich nejhezčích parků.
5. září 2024 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

Podzimní hrnčířské trhy v Berouně zaplní náměstí keramikou

O víkendu 7. a 8. září 2024 ožije Husovo náměstí v Berouně hrnčířskými trhy. Tyto trhy jsou největší v České republice s pravidelnou účastí 200 vybraných hrnčířů a keramiků. Najdete zde nejenom repliky zmíněné berounské keramiky, ale také širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí. Součástí akce bývají rovněž koncerty, ochutnávky staročeských specialit, piva i českých a moravských vín.
4. září 2024 6:00
Kultura, Středočeský kraj

Objevte krásu jiřinek v Lysé nad Labem

Jiřinky vynikají velkou rozmanitostí květů – o tom vás přesvědčí od 8. do 8. září 2024 Jiřinkové slavnosti v Lysé nad Labem. Uvidíte jiřiny s jednoduchými květy, trpasličí či stromkovité, plnokvěté, drobno i velkokvěté, nesčetné množství tvarů a barev. Mečík čili gladiol doplní aranžmá zimních krásek jiřinek. Koupěchtivé návštěvníky uspokojí Zahradnické trhy, vinaři a připravena je také poradna pro zahrádkáře. Na výstavišti proběhnou i výstavy Domov a Teplo 2024 a Mezinárodní výstava Bonsají a Suiseki 2024.
3. září 2024 6:52
Příroda, Středočeský kraj

Tankový den v Lešanech představí nejnovějšího Leoparda i konstrukční školy

Již 20. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany nabídne v sobotu 31. srpna 2024 divákům celou plejádu těžké vojenské techniky, jimž bude vévodit sbírka tanků Vojenského historického ústavu Praha, ale také bojové ukázky. V rámci letošního kulatého ročníku budou předvedeny také konstrukční školy, které se nejen při vývoji tanků, ale i obrněných vozidel používaly a jsou zastoupeny ve sbírkách Vojenského historického ústavu Praha. Díky spolupráci s Českými drahami na jubilejní Tankový den můžete vypravit parním vlakem, který odjede z nádraží Praha-Vršovice krátce po osmé hodině ráno. Své brány otevře lešanské muzeum v 9:30, vstup je zcela zdarma.
30. srpen 2024 20:12
Památky, Středočeský kraj