!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kaple Božího hrobu ve Voticích
Památky

Kaple Božího hrobu ve Voticích

Kaple Božího hrobu ve Voticích stojí na františkánském hřbitově, jehož součástí je i votický hřbitov. Kaplí Božího hrobu je v České republice několik, avšak votický Božího hrob je výjimečný tím, že je zhotoven podle nákresů a rozměrů pravé kaple Božího hrobu v Jeruzalémě.
S rozhodnutím postavit kopii Božího hrobu ve Voticích přišla kolem roku 1658 sestra hraběte Ferdinanda Františka z Vrtby, Marie Františka z Heisenštejnu. Aby byla kaple Božího hrobu co nejvěrohodnější, vyslala Marie Františka v roce 1658 do Jeruzaléma dva františkány, Inocence Maryšku a Elevata Wienera. Měli odtud přinést přesné nákresy a rozměry Božího hrobu. Jak dlouho cesta trvala se přesně neví, nicméně samotná stavba byla započata v roce 1685, tedy 27 let po začátku jejich cesty. O čtyři roky později, 13. dubna 1689 kapli vysvětil sedlčanský děkan Jiří Konrád Genelius.
 
Zakladatelka také ustanovila, že každý rok bude na jaře sloužena na paměť výstavby kaple. Hrabě Ferdinand František z Vrtby nechal kolem kaple Božího hrobu vystavět zeď s výklenky pro obrazy křížové cesty. Zlomky zdi se zachovaly do dnešní doby.
 
Vysoká klenutá brána, kterou se vchází k Božímu hrobu, nese nahoře ze žlutavého pískovce pěkně tesanou kartuši s dvojznakem hrabat Vrtbů (troje parohy) a hrabat Heisensteinů (3 vrchy). Nad znakem drží dva andílci hraběcí korunu. Připojený latinský nápis připomíná Marii Františku, hraběnku – zakladatelku.
 
Podlouhlá stavba obdelníkového půdorysu je vysoká 3,7 metru. Nad hřbitovní zeď vystupuje šestiboká kamenná kopule, nesená v každém rohu dvojicí štíhlých kamenných sloupů s hrubými listovými hlavicemi. Do interiéru se vchází úzkou klenutou brankou na jihozápadní straně. Vnitřek se skládá z Andělské kaple a hrobové komory. Nejstarší dochované stopy výmalby jsou z poloviny 18. století, jde o výjev Zmrtvýchvstání Krista.

Votická svatyně stála původně osamoceně na mírném návrší západně od františkánského kláštera, postaveného v letech 1627–1629.  Po roce 1784 se upustilo od pohřbívání františkánů v kryptě kláštera a prostranství kolem kaple začalo sloužit jako hřbitov. Dnes je votický Boží hrob jednou z nejznámějších a nejzachovalejších staveb tohoto typu v republice.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 6. 5. 2020
9.7.
11.7.
VlčkoviceFest 2021

VlčkoviceFest 2021

Neustupov, Střední Čechy
13.11.
1.5.
Lidová víra

Lidová víra

Praha 5, Praha
6.11.
30.6.
1620. Cesta na Horu

1620. Cesta na Horu

Praha 1, Praha
3.11.
30.6.
Slavní čeští skladatelé

Slavní čeští skladatelé

Praha 1, Praha
Vlastivědné muzeum Voticka

Vlastivědné muzeum Voticka

Votice, Střední Čechy
Koupací biotop ve Voticích

Koupací biotop ve Voticích

Votice, Střední Čechy
Motýlárium Votice

Motýlárium Votice

Votice, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Sequoia

Restaurant Sequoia

Ratměřice, Střední Čechy
Zámek Sedlec Prčice

Zámek Sedlec Prčice

Sedlec, Střední Čechy