Úvod > Aktuality > Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů
Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů

  • Vydáno27. září 2022
Den svatého Václava, patrona českých zemí, se slaví různě. V Mladé Boleslavi svátek české státnosti pojali tak, jak to umí nejlépe – do ulic vyrazí desítky automobilů. Historická auta vyjedou na 20. Svatováclavskou jízdu 28. září v 9:30 hodin.

svatováclavská jízdaSvatováclavská jízda se letos uskuteční už podvacáté. Historická vozidla a jejich posádky do ulic Mladé Boleslavi vyrazí opět z Komenského náměstí, kde budou už od 7 hodin vystaveny. Poté bude následovat demonstračně-propagační jízda historických vozidel městem po trase v celkové délce kolem deseti kilometrů. Před touto jízdou budou vozidla soustředěna na parkovišti na Komenského náměstí v centru města, kde si je budou moci návštěvníci oslav prohlédnout.

Městem 28. září opíší přibližně desetikilometrový okruh, zakončený na městském fotbalovém stadionu, kde si budete moci automobily zevrubně prohlédnout. Těšit se můžete nejen na historická vozidla, ale také na doprovodný kulturní program pro děti i dospělé. Samozřejmostí je stánkový prodej a občerstvení, pro děti jsou připraveny různorodé atrakce, interaktivní dílny a dětské dopravní hřiště, které pro ně připravila Městská policie Mladá Boleslav.
 

Mladá Boleslav nejsou jen automobily

Po skončení dopoledního programu máte ještě spoustu času na procházku po městě škodovek. Zamiřte tedy do Škoda Auto Muzea, kde se v moderní expozici seznámíte s více jak stoletou historií světoznámé značky, ale také se způsoby restaurování vozů. Odtud se vydejte po tzv. Metalové cestě, označené kovanými sochami z dílny Davida Szalaye. Informační panely vám dokáží, že Mladá Boleslav není jen město automobilů, ale že skrývá mnohem víc. Zastavte se u Střední průmyslové školy, jejíž budovu navrhnul známý funkcionalistický architekt Jiří Kroha. Odtud je to už jen kousek na Českobratrské náměstí se Sborem Českých bratří či dále na Staroměstské náměstí s renesanční radnicí a vyhlídkovou věží. Na ostrohu se tam tyčí kamenný hrad, v jehož útrobách sídlí regionální muzeum.

Stálé expozice jsou zaměřeny na minulost Mladé Boleslavi i okolí. Kde bylo nejstarší osídlení, jak se místní vypořádávali s válečnými konflikty, jak pracovala barokní sochařská dílna Jelínků či jak se dříve žilo v dobách slavnostních i všedních – to vše se dozvíte v expozičních prostorách. Podloubí na Staroměstském náměstí vás zavede do úzké nenápadné uličky. Na jejím konci naleznete městský palác Templ s interaktivní muzejní expozicí, která zaujme především děti. Ty si mohou na pískovišti s výhledem na Jizeru vyzkoušet práci archeologů, nebo si mohou hodem pravěkým kopím ulovit papírového kance.

Městský palác Templ – gotika v Mladé Boleslavi

Městský palác Templ – gotika v Mladé Boleslavi

Městský palác Templ patří k nejstarším zachovalým stavbám v Mladé Boleslavi a podle pověsti byl postaven pro řád Templářů. V současné době se v něm nachází multimediální muzejní expozice. Na parkánu je vybudováno interaktivní archeologické hřiště pro děti.

Cyklopark na Štěpánce v Mladé Boleslavi

Cyklopark na Štěpánce v Mladé Boleslavi

V Mladé Boleslavi v areálu bývalého letního kina na Štěpánce vznikl cyklopark, který má sloužit především dětem, aby si mohly zdokonalovat techniku jízdy na kole. Veřejnosti je přístupný zdarma, v areálu se nachází také provozní budova s klubovnou a sociálním zařízením.

Moto MB – adrenalin u Mladé Boleslavi

Moto MB – adrenalin u Mladé Boleslavi

Zažijte adrenalinový fenomén této doby – jízdu na čtyřkolce. Posaďte se do sedadla a okuste její možnosti na speciálním offroad okruhu.

Muzeum Mladoboleslavska se sídlem na hradě v Mladé Boleslavi

Muzeum Mladoboleslavska se sídlem na hradě v Mladé Boleslavi

V historickém centru Mladé Boleslavi se nachází hrad, který stojí na místě rozsáhlého hradiště, které bylo v 11. až 12. století správním i obchodním centrem celého Pojizeří. Gotický hrad tu nechal po roce 1320 postavit významný český šlechtický rod, páni z Michalovic, jako své rodové sídlo.

Metalová cesta Mladou Boleslaví – naučná stezka městem automobilů

Metalová cesta Mladou Boleslaví – naučná stezka městem automobilů

Naučná stezka upozorňuje na krásy Mladé Boleslavi, které bývají turisty velmi často opomíjeny. Po Metalové cestě vás budou provázet audiovizuální informační panely – kromě klasických informačních panelů i infopanely s překrásnými motivy z dílny Davida Szalaye.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Další aktuality