Úvod > Aktuality > Středočeské hrady a zámky nabízejí letos spoustu novinek

Středočeské hrady a zámky nabízejí letos spoustu novinek

Vydáno 13. dubna 2019 Památky
Státní památky ve Středočeském kraji ve správě Národního památkového ústavu se těší ze stálého zájmu návštěvníků a letos pro ně připravily spoustu novinek. Tak například na Točníku nahlédnete do nových prostor 4. a 5. patra, na zámku Veltrusy uvidíte daňky a na Konopišti se seznámíte se třemi Rudolfy z rodu Habsburků. Vybrané památky se navíc v průběhu roku zapojí do řady akcí.

Tři Rudolfové na Konopišti

Zámek KonopištěLetos otevřela správa zámku Konopiště novou večerní trasu věnovanou třem slavným Rudolfům z rodu habsburského u příležitosti 130. výročí tragédie v Mayerlingu – sebevraždy rakouského korunního prince a následníka trůnu Rudolfa.

Zároveň připomene Rudolfa I., který sehrál roli v událostech, jež daly vzniknout Konopišti. Současně i Rudolfa II., který je znám především pro své umělecké sbírky nedozírné hodnoty nebo jako příznivec alchymie. Trasa je zčásti tvořena místnostmi, kam se běžně nechodí. Současně budou vystaveny dosud neprezentované předměty z depozitářů zámku.
 

Restaurování fresek v klášteře Sázava

Klášter SázavaNa konci minulého roku byla odkryta další nástěnná malba v křížové chodbě kláštera Sázava. Cyklus nástěnných maleb zachycuje dějiny kláštera v konkrétních událostech. Vznikl jako součást přestavby v letech 1746 až 1750. Po zrušení kláštera v roce 1785 byl zabílen a v současné době jsou malby znovu restaurovány.

Z důvodu velmi špatného podkladu a až 11 vrstev přemaleb se jedná o složitou a časově náročnou práci. Na každém poli tráví restaurátor skoro dva roky. Již byl obnoven například výjev, na kterém sv. Prokop oře s ďáblem, nebo scéna, kde sv. Prokop křísí utopeného z řeky Sázavy znamením kříže. Celkem se jedná o rozsáhlý soubor, z něhož bylo zatím kompletně odkryto a restaurováno sedm výjevů. Práce budou pokračovat i v roce 2019 s tím, že návštěvníci mohou sledovat restaurátory při práci.
 

Na Březnici cyklovlakem

zámek BřezniceKulturní program zámku Březnice se v roce 2019 nese v duchu vážné hudby a poezie. Koncerty probíhají jak v zámeckém sále, tak v březnické synagoze. Zámeckým unikátem je knihovna – tzv. Lokšanská. Jde o nejstarší zámecký knihovní sál v Čechách dochovaný v původní podobě z roku 1558. K dopravě na zámek mohou návštěvníci využít i cyklovlak Cyklo Brdy, který o sobotách, nedělích a svátcích až do 28. října dopraví turisty do Březnice.
 

Hořovice: zajatci, hračky i dobrodružná hra

Zámek HořoviceNa zámku Hořovice pokračuje úspěšná výstava Zámek Hořovice jako internační tábor italských zajatců připomínající události z roku 1918 na hořovickém zámku. Bohatě vybavené interiéry zámku představují jak reprezentační prostory původních majitelů, tak pokoje služebnictva a soukromá apartmá.

Samostatný okruh vystavuje hračky šlechtických dětí, například nejrůznější panenky, deskové hry nebo detailně propracovaný model železnice. Během otevírací doby zámku je možné poznat zámecký park prostřednictvím dobrodružné hry, která je určena pro rodiny s dětmi.
 

Mimořádná prohlídka zámeckého divadla na Mnichově Hradišti

Mnichovo HradištěNa zámku Mnichovo Hradiště, který od konce 17. stolení do roku 1946 patřil rodu Valdštejnů, mohou návštěvníci zhlédnout dobové interiéry obsahující vzácné sbírky, unikátní historické divadlo a knihovnu, kterou spravoval Giacomo Casanova na zámku Duchcov. V kapli sv. Anny jsou uloženy ostatky slavného vojevůdce 30leté války Albrechta z Valdštejna.

Ve dnech 20. – 21. dubna nabídne správa zámku komentované prohlídky originálních prostor divadla. Na 5.– 6. července pod názvem Valdštejnské kratochvíle jsou připraveny denní i noční prohlídky oživené historickým tancem, hudbou a scénkami ze života Valdštejnů v dobových kostýmech baroka, rokoka a empíru.
 

Velikonoční veselice na Mníšku

VelikonoceZámek Mníšek pod Brdy se zaměřuje na programy pro děti od tří do devíti let. Při pohádkových prohlídkách se děti stanou na chvíli detektivy, potkají královnu Elsu z Ledového království nebo s pohádkovou průvodkyní sestoupí do sklepení. Velcí i malí návštěvníci mohou vybírat z několika prohlídek připomínající dobu první republiky.

Na 20. dubna připravila správa zámku již 18. velikonoční veselici s charitativní sbírkou. Návštěvníky čeká řemeslné tržiště, šermířská vystoupení, hudba, tanec nebo pohádkové prohlídky pro rodiny s dětmi. Na 6. července v premiéře připravila kostýmované výjevy a vojenské ležení od středověku až do okupace v roce 1938 pod názvem ČASOhled aneb na mníšeckém zámku historií tam a zpět.


Nové prostory hradu Točník

Hrad TočníkSpolu se starším hradem Žebrák tvoří hrad Točník nejlépe dochované české souhradí. Točník, který po roce 1395 nechal postavit Václav IV., upřednostňuje více rezidenční účel. Protože stojí na rozhraní mezi hradem a zámkem, nese spíš označení "hradozámek".

Letošní velkou novinkou je zpřístupnění prostor pod krovem Královského paláce ve 4. a 5. podlaží. Stalo se tak vůbec poprvé v novodobé historii hradu. Místnosti jsou letos zpřístupněny po generální rekonstrukci krovu a střechy, revitalizaci prostor a vybudování nového venkovního přístupového schodiště, o což se správa hrad snažila od rokui 1996. Přijďte se podívat, poprvé bude možné do nových prostor nahlédnout právě o posledním březnovém víkendu. Na duben a říjen připravila správa hradů pozorování oblohy. Okolí Točníku a Žebráku je totiž považováno za místo vhodné pro pozorování noční oblohy.
 

Zámek Veltrusy a daňčí obora

VeltrusyBývalé letní sídlo Chotků – zámek Veltrusy – se rozkládá na rozloze téměř 300 hektarů. Areál tvoří vedle zámeckých staveb a hospodářských domů i lužní les, dančí obora, pavilony, sady nebo pole. Stávající návštěvnický okruh zahrnuje prohlídky komnat původních majitelů. Romantická zákoutí mohou návštěvníci objevovat třeba na kole při komentované cykloprohlídce.

Letos nově u zámku zpřístupnili část daňčí obory. Můžete tak pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.


Nejen do zámecké kuchyně na zámek Žleby

Zámecká kuchyně ŽlebyPouhých 20 km od Kutné Hory se nachází zámek Žleby s rozsáhlými sbírkami dokumentující život šlechty v 19. století. Přístupná je kaple, vybavená a plně funkční zámecká kuchyně či jedno z mála dochovaných historických zámeckých divadel. Z věže je krásný výhled na anglický park.

Ve vybraných dnech (4.–5. května, 20.–21. července, 10.–11. srpna, 28.–29. září, 26.–28. října) bývá součástí prohlídek návštěva zámecké kuchyně. Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají o zajímavý exkurz do života zámku v dobách minulých.
 

Památková obnova v Zahradách pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hrademAž do roku 2021 bude v Zahradách pod Pražským hradem probíhat památková obnova, která se týká části areálu, a to Ledeburské zahrady a Malé Pálffyovské zahrady. V průběhu obnovy bude částečně omezen provoz objektu; návštěvníkům bude umožněn vstup pouze do Velké Pálffyovské zahrady a Malé Fürstenberské zahrady. Tomu bude přizpůsobeno i vstupné, které bude po dobu revitalizace zahrad sníženo.

Veřejnosti přístupné části zahrad jsou vám k dispozici v otevírací době, která se oproti minulým rokům nemění. Otevřeno je každý den, přičemž otevírací doba je v dubnu od 10:00 hodin do 18:00 hodin, od května do září pak od 10:00 hodin do 19:00 hodin.
Hradozámecká noc 2019

Hradozámecká noc 2019

Hradozámecká noc v roce 2019 proběhne v noci ze soboty 31. srpna na neděli 1. září a jejím hlavním sídlem bude hrad Grabštejn.

Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby (2)

Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby

Nedílnou součástí standardního prvního prohlídkového okruhu bude návštěva plně zprovozněné a provoněné zámecké kuchyně.

Zámek Žleby - kouzlo staré Anglie

Zámek Žleby - kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Hradozámecká noc na Konopišti a v Růžové zahradě

Hradozámecká noc na Konopišti a v Růžové zahradě

Oblíbená akce hradů a zámků na konci prázdnin má na Konopišti opět co nabídnout velkým i malým návštěvníkům, milovníkům historie, divadla i zábavy. Bohatý výběr exkluzivních prohlídek, fanfáry, středověká hudba a dělostřelecká šou na nádvoří, bohaté občerstvení.

Prohlídkový okruh Za Habsburky do Benešova a okolí

Prohlídkový okruh Za Habsburky do Benešova a okolí

Benešov a Konopiště je neodmyslitelně spjato s velmi významnou osobností Františka Ferdinanda d´Este. Celým jménem František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria, arcivévoda Rakouský byl poslední a nejdůležitější vrchností na Benešovsku.

Zámek Konopiště - za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště - za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Klášter Sázava - pouť za svatým Prokopem

Klášter Sázava - pouť za svatým Prokopem

V rozsáhlém areálu najdete místo pro relaxaci, poučení i mystické rozjímání. Bývalý klášter s bezmála tisíciletou tradicí je doslova prodchnut duchovní atmosférou a dávnými příběhy.

Sázavský klášter - Květinový den u příležitosti Dne matek - téma Malý princ

Sázavský klášter - Květinový den u příležitosti Dne matek - téma Malý princ

Květinový den vytváření florálních objektů - postav z de Saint-Exuperyho Malého prince.

Cyklovlak Brdy z Prahy do Březnice

Cyklovlak Brdy z Prahy do Březnice

Víkendový turistický vlak „Cyklo Brdy“ jezdí každý víkend z Prahy do Březnice po trase Praha hl.n. – Beroun – Příbram – Březnice a zpět. Spoj vyjíždí z Prahy v 8:37 a v Březnici zastaví v 10:29. Na zpět souprava vyráží v 17:03 a na hlavní nádraží v Praze vás doveze v 19:02.

Renesanční zámek Březnice

Renesanční zámek Březnice

Projeďte se v kočáře po parku, prohlédněte si pušky ze sbírky Hanuše z Kolovrat nebo nahlédněte do starobylé Lokšanské knihovny. Renesanční zámek svou dispozicí nezapře, že vznikl přestavbou středověké tvrze.

Cesta za pokladem v zámeckém parku Hořovice

Cesta za pokladem v zámeckém parku Hořovice

Zábavná i naučná hra v parku pro děti v doprovodu rodičů.

Čarodějnické odpoledne na zámku v Hořovicích (1)

Čarodějnické odpoledne na zámku v Hořovicích

Slet malých a velkých čarodějnic v zámeckém parku. Plnění čarodějnických úkolů, ochutnávání lektvarů, perníčky, opékání špekáčků...Malé i větší čarodějnice v kostýmech dostanou speciální odměnu na startu.

Víkend otevřených zahrad v Hořovicích (1)

Víkend otevřených zahrad v Hořovicích

Státní zámek v Hořovicích vás srdečně zve u příležitosti Víkendu otevřených zahrad do zámeckého parku na Pohodové letní odpoledne.

Zámek Hořovice jako internační tábor italských válečných zajatců

Zámek Hořovice jako internační tábor italských válečných zajatců

Výstava byla vytvořena u příležitosti 100 letého výročí v roce 2018 a na sezónu 2019 byla přesunuta do nově zpřístupněných prostor. Správa zámku děkuje partnerům projektu za zapůjčení exponátů: Muzeum Českého krasu v Berouně, Vojenský ústřední archiv, Mgr. Ladislav Šulák, Ilona Voráčková, Radka Tauc

Zámek Hořovice - půvabný zámek za Sluneční branou

Zámek Hořovice - půvabný zámek za Sluneční branou

Raně barokní nový zámek v Hořovicích vybudoval zřejmě Ignác Bořita z Martinic jako náhradu starého zámku v r. 1652. Postupně byl klasicistně rozšiřován. Pilíře plotu dělící čestný dvůr od parku a Sluneční bránu zdobí sochy z dílny Matyáše Brauna.

Zákulisí zámeckého divadla zámku Mnichovo Hradiště (1)

Zákulisí zámeckého divadla zámku Mnichovo Hradiště

Komentovaná prohlídka divadla, šatna, jeviště a mechaniky.

Zámek Mnichovo Hradiště - putování za Valdštejnem i Casanovou

Zámek Mnichovo Hradiště - putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Hrad Točník - rodinný výlet za zvířátky i historií

Hrad Točník - rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Hrad Žebrák - po stopách krále Václava IV.

Hrad Žebrák - po stopách krále Václava IV.

Oblíbené místo pobytu Václava IV. je romantickým zákoutím skýtajícím výhled do širokého okolí s dominantním sousedním hradem Točníkem. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.

Zámek Mníšek pod Brdy - vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy - vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Co je na našem veltruském zámku nového

Co je na našem veltruském zámku nového

Jako každý rok, tak i letos vás zveme na sousedské setkání, kde si povíme, co nového se za poslední rok u nás na starém zámku a v přilehlém parku událo.

Ledoví muži

Ledoví muži

Za ledovými muži se vypravíme do kuchyňské zahrady a do skleníku, kde se seznámíme s pranostikami, ale také s fyzikálními principy nebo s osvědčenými zahradnickými metodami.

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Na zámku před sto lety

Na zámku před sto lety

Program je určený nejmenším dětem, představí hraběte jako hospodáře a lovce, s hraběnkou nahlédneme do jídelny a seznámíme se s pěstováním jejích oblíbených květin.

Dančí obora Veltrusy

Dančí obora Veltrusy

Daňčí obora se na mapách veltruského parku objevuje už kolem roku 1802. Část veltruské obory je přístupná pro veřejnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.

Zahrady pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady.

Velikonoční veselice na zámku v Mníšku pod Brdy (1)

Velikonoční veselice na zámku v Mníšku pod Brdy

V letošním roce se opět můžete těšit na Velikonční veselici. Tentokrát vše proběhne v sobotu 20. dubna.