!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Stopy největšího Čecha aneb ať žije Cimrman!
Stopy největšího Čecha aneb ať žije Cimrman!
"> "> "> "> ">
Životní styl

Stopy největšího Čecha aneb ať žije Cimrman!

Vydáno 5. května 2021
Jára Cimrman nás inspiruje a baví už více než padesát let. Z polozapomenutého génia se stala hýčkaná celebrita, která plní výstavní sály, získává pamětní desky, sochy a nejrůznější expozice. Víte, kde všude se s vítězem celonárodní ankety Největší Čech můžete setkat a kde objevíte jeho stopy? My ano!
Maják PříchovicePrvní oficiální muzeum českého génia a dobrodruha bylo otevřeno v létě 2013 v rekreačním areálu U Čápa v Příchovicích nedaleko Kořenova v Jizerských horách. V těsné blízkosti muzea stojí i Maják Járy Cimrmana, rozhledna postavená podle projektu Martina Rajniše, který mimo jiné navrhoval poštovnu na vrcholu Sněžky.
 
Je všeobecně známo, že nikdo nezná Cimrmanovu pravou podobu, přesto Mistra připomíná řada soch a pamětních desek. K nejznámějším počinům patří socha Járy Cimrmana v mlze na balkóně kina Jas v Tanvaldu. Při této příležitosti bylo také kino přejmenováno na Kino Jas Járy Cimrmana, navíc okolím města se vine Cimrmanova cyklostezka.

Jára CimrmanDalší z mnoha možných Cimrmanových podob zachycuje busta na náměstíLomnici, symbolický začátek značené Cimrmanovy stezky. Sochu Járy Cimrmana v podobě ležící betonové sochy najdete také na železniční zastávce Kaproun na trati úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice v místě, kde vystoupil či spíše byl vyhozen z vlaku. Zezadu si Cimrmanovu hlavu prohlédnete na pamětní desce v Míšově; z ní se dozvíte, že v květnu 1915 tuto obec těsně minul.

Známé je také místo Cimrmanova skonu. Došlo k němu 21. 5. 1921 pod kopcem Husa na Kokořínsku. Podle nekrologu na pomníčku k tomu mělo dojít nešťastnou náhodou, když se vracel z trhu v Mělníku, kde koupil 10 hus. Bohužel k přesunu používal svůj poslední vynález, automobil na stlačený vzduch a vodu. Na místě je i léčivý pramen, bohužel však neteče.
 

Cimrmanůk kaštan, zeměkoule v kostce a nejnižší rozhledna

Poblíž obecního úřadu obce Sklené na Vysočině roste nádherný Cimrmanův kaštan. Hádejte, kdo tu vytrousil kaštan, z něhož strom vyrostl?

Nad Březovou nad Svitavou navštivte Dobře ukrytou rozhlednu Járy Cimrmana; značka k ní pro jistotu vede ze dvou stran, ovšem nejoriginálnější rozhlednou je Cimrmanova rozhledna u Nouzova, jejíž výška se uvádí jako záporná -0,15 m. To znamená, že rozhledna nevystupuje nad terén, naopak je v jakémsi dolíku.

Kuriózní je i pomník Járy Cimrmana v městském parku v Pečkách, zvětšená kopie Cimrmanovy školní pomůcky nazvaná Zeměkoule v kostce.

jára cimrmanPo našem národním géniovi je pojmenována celá řada ulic, lávek a chodníčků, například ulice Járy da Cimrmana v Olomouci a v Roztokách, ulice Járy Cimrmana v Brně, Poděbradech, Dačicích, Homoli a v Horšovském Týně, Chodníček Járy Cimrmana v Tišnově či Okružní třída Járy Cimrmana ve Staré Huti.

Kuriózní ulici Nábřeží Járy Cimrmana objevíte v Lipníku nad Bečvou; samozřejmě vůbec není u vody, ta je alespoň namalovaná na zdech. Na naučné stezce údolím Radbuzy se můžete projít po lávce Járy Cimrmana.
Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových na zámku Čechy pod Kosířem

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových na zámku Čechy pod Kosířem

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových se nachází na zámku v Čechách pod Kosířem. V rámci samostatné prohlídky je možno si prohlédnout autentické dokumenty, rekvizity a další předměty spojené s filmy vzniklými ve spolupráci otce a syna Svěrákových.

Horská chata U Čápa v Příchovicích

Horská chata U Čápa v Příchovicích

Příchovice patří mezi menší, ale útulné středisko turistiky a zimního lyžování na pomezí mezi Jizerskými horami a Krkonošemi, vzdálené 6 km od Harrachova. Prožijte dovolenou v klidném prostředí autentické jizerské chalupy, která nabízí veškerý komfort a možnosti relaxace.

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana je pražské divadlo, z jehož repertoáru jsou nejznámější hry Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka s tematikou českého génia Járy Cimrmana. Zajímavostí je, že v divadle hrají pouze muži.

Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Příchovicích

Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Příchovicích

V areálu U Čápa bylo s velkou slávou představeno veřejnosti Muzeum Cimrmanovy doby - Maják Járy Cimrmana. První oficiální Cimrmanovo muzeum pokřtil početný soubor herců divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem.

Proti proudu řeky Tiché Orlice do Letohradu - za řemesly, drakem Kyšperákem nebo Járou Cimrmanem

Proti proudu řeky Tiché Orlice do Letohradu - za řemesly, drakem Kyšperákem nebo Járou Cimrmanem

Orlické hory a Podorlicko se řadí mezi jednu z nejatraktivnějších cyklodestinací v rámci České republiky. Díky rozmanitým terénům a velmi husté síti cyklotras, která převyšuje i republikový průměr, si zde přijde na své opravdu každý.

Cimrmanova světnička v letohradském zámku

Cimrmanova světnička v letohradském zámku

Český velikán Jára Cimrman má v Letohradě vlastní muzeum. Malé muzeum se nalézá ve sklepení zámku, kde dřív byly sklady civilní obrany. Návštěvníkům ukazuje světničku Cimrmanových rodičů, fotografie génia z dětství či plakáty, které poutají na divadelní hry.

Cyklostezka Járy Cimrmana v Tanvaldu

Cyklostezka Járy Cimrmana v Tanvaldu

Poslední stopa všestranného českého génia, spisovatele a pedagoga Járy Cimrmana, kterému jen o fous utekl titul Největší Čech, vede do jizerskohorského města Tanvald. Po jeho stopách se mohou všichni milovníci aktivní turistiky vydat po 30 kilometrů dlouhé cyklostezce.

Cimrmanův kaštan v obci Sklené

Cimrmanův kaštan v obci Sklené

Nádherný jírovec v blízkosti obecního úřadu obce Sklené na Vysočině má svou historii. Místní tvrdí, že kaštan, z něhož strom vyrostl, kdysi v obci ztratil český génius Jára Cimrman.

Stezka Járy Cimrmana

Stezka Járy Cimrmana

V Lomnici na jižní Moravě se můžete projít po naučné stezce neznámého génia Járy Cimrmana. Stezka vede po žluté turistické značce z lomnického náměstí směrem k Synalovu a končí u myslivny pod vrcholem Sýkoř (702 m n. m.).

Socha Járy Cimrmana nad bájným Liptákovem

Socha Járy Cimrmana nad bájným Liptákovem

Český fiktivní génius Jára Cimrman má v jizerskohorské obci Tanvald zvláštní sochu. Návrh sochy, cimrmanovsky pojaté jako "Cimrman v mlze", vybral duchovní otec Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák.

Pomník Járy Cimrmana v Pečkách

Pomník Járy Cimrmana v Pečkách

Recesistické dílko najdete v městském parku. Jedná se o kopii Cimrmanovy školní pomůcky z dob, kdy nebyly peníze na nákladné kabinety pro uložení potřebných předmětů. Svůj vynález nazval Zeměkoule v kostce.

Další aktuality

11.6.
2021
Chebské dvorky nabízejí skryté krásy města a umění

Chebské dvorky nabízejí skryté krásy města a umění

Západočeské lázně | Zážitky
1.6.
2021
10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jáchymova

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jáchymova

Západočeské lázně | Zážitky
31.5.
2021
Burgenstrasse – vydejte se po stopách velkých vládců minulosti

Burgenstrasse – vydejte se po stopách velkých vládců minulosti

Západočeské lázně | Letní sporty