Úvod > Aktuality > Stopy největšího Čecha aneb ať žije Cimrman!
Životní styl

Stopy největšího Čecha aneb ať žije Cimrman!

  • Vydáno13. dubna 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Jára Cimrman nás inspiruje a baví už více než padesát let. Z polozapomenutého génia se stala hýčkaná celebrita, která plní výstavní sály, získává pamětní desky, sochy a nejrůznější expozice. Víte, kde všude se s vítězem celonárodní ankety Největší Čech můžete setkat a kde objevíte jeho stopy? My ano!

Maják PříchoviceTip pro příznivce Járy Cimrmana na jaro 2023

Inspirovat se k výletům můžete v novém dokumentárním cyklu České televize Stopy Járy Cimrmana. Provázet vás budou přímo herci Žižkovského divadla. Ve čtvrtek 13. dubna se v divadle koná slavnostní premiéra. Česká televize pak 3. května odvysílá první díl seriálu. Provázet vás bude Miroslav Táborský  a osobnosti Divadla Járy Cimrmana, například Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka, Petr Brukner, Ondřej Vetchý nebo Jan Hraběta.
 

Kam na výlet po Česku podle stop Járy Cimrmana?

První oficiální muzeum českého génia a dobrodruha bylo otevřeno v létě 2013 v rekreačním areálu U Čápa v Příchovicích nedaleko Kořenova v Jizerských horách. V těsné blízkosti muzea stojí i Maják Járy Cimrmana, rozhledna postavená podle projektu Martina Rajniše, který mimo jiné navrhoval poštovnu na vrcholu Sněžky.
 
Je všeobecně známo, že nikdo nezná Cimrmanovu pravou podobu, přesto Mistra připomíná řada soch a pamětních desek. K nejznámějším počinům patří socha Járy Cimrmana v mlze na balkóně kina Jas v Tanvaldu. Při této příležitosti bylo také kino přejmenováno na Kino Jas Járy Cimrmana, navíc okolím města se vine Cimrmanova cyklostezka.

Jára CimrmanDalší z mnoha možných Cimrmanových podob zachycuje busta na náměstíLomnici, symbolický začátek značené Cimrmanovy stezky. Sochu Járy Cimrmana v podobě ležící betonové sochy najdete také na železniční zastávce Kaproun na trati úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice v místě, kde vystoupil či spíše byl vyhozen z vlaku. Zezadu si Cimrmanovu hlavu prohlédnete na pamětní desce v Míšově; z ní se dozvíte, že v květnu 1915 tuto obec těsně minul.

Známé je také místo Cimrmanova skonu. Došlo k němu 21. 5. 1921 pod kopcem Husa na Kokořínsku. Podle nekrologu na pomníčku k tomu mělo dojít nešťastnou náhodou, když se vracel z trhu v Mělníku, kde koupil 10 hus. Bohužel k přesunu používal svůj poslední vynález, automobil na stlačený vzduch a vodu. Na místě je i léčivý pramen, bohužel však neteče.
 

Cimrmanůk kaštan, zeměkoule v kostce a nejnižší rozhledna

Poblíž obecního úřadu obce Sklené na Vysočině roste nádherný Cimrmanův kaštan. Hádejte, kdo tu vytrousil kaštan, z něhož strom vyrostl?

Nad Březovou nad Svitavou navštivte Dobře ukrytou rozhlednu Járy Cimrmana; značka k ní pro jistotu vede ze dvou stran, ovšem nejoriginálnější rozhlednou je Cimrmanova rozhledna u Nouzova, jejíž výška se uvádí jako záporná -0,15 m. To znamená, že rozhledna nevystupuje nad terén, naopak je v jakémsi dolíku. Kuriózní je i pomník Járy Cimrmana v městském parku v Pečkách, zvětšená kopie Cimrmanovy školní pomůcky nazvaná Zeměkoule v kostce.

jára cimrmanPo našem národním géniovi je pojmenována celá řada ulic, lávek a chodníčků, například ulice Járy da Cimrmana v Olomouci a v Roztokách, ulice Járy Cimrmana v Brně, Poděbradech, Dačicích, Homoli a v Horšovském Týně, Chodníček Járy Cimrmana v Tišnově či Okružní třída Járy Cimrmana ve Staré Huti.

Kuriózní ulici Nábřeží Járy Cimrmana objevíte v Lipníku nad Bečvou; samozřejmě vůbec není u vody, ta je alespoň namalovaná na zdech. Na naučné stezce údolím Radbuzy se můžete projít po lávce Járy Cimrmana.
Pamětní deska s bustou Járy Cimrmana ve Staré Huti

Pamětní deska s bustou Járy Cimrmana ve Staré Huti

Ve Staré Huti u Dobříše najdou příznivci Járy Cimrmana několik bodů, kde se musí zastavit. Jedním z nich je dům, kde se našla mistrova pozůstalost.

Kaproun – zastávka úzkokolejné železnice a socha Járy Cimrmana

Kaproun – zastávka úzkokolejné železnice a socha Járy Cimrmana

Kaproun je část obce Kunžak a je mezi milovníky cestování je znám romantickou železniční zastávkou ukrytou uprostřed lesů České Kanady a památníkem Járy Cimrmana.

Cyklostezka Járy Cimrmana v Tanvaldu

Cyklostezka Járy Cimrmana v Tanvaldu

Poslední stopa všestranného českého génia, spisovatele a pedagoga Járy Cimrmana, kterému jen o fous utekl titul Největší Čech, vede do jizerskohorského města Tanvald. Po jeho stopách se mohou všichni milovníci aktivní turistiky vydat po 30 kilometrů dlouhé cyklostezce.

Pět cimrmanovských „hospod na mýtinkách“ aneb lesní a luční bary

Pět cimrmanovských „hospod na mýtinkách“ aneb lesní a luční bary

Lesní bary je samozřejmě nejlepší objevit bez nápovědy: jen tak, cestou, a nejlépe když budete hladoví a pří pátrání po pěkném místě k odpočinku. Pak se vám bude zdát, že jste objevili zázrak. Na portálu Kudy z nudy ale tomu zázraku trochu pomůžeme a poradíme vám, kde tahle krásná místa objevíte.

Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Příchovicích

Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Příchovicích

V areálu U Čápa bylo s velkou slávou představeno veřejnosti Muzeum Cimrmanovy doby – Maják Járy Cimrmana. První oficiální Cimrmanovo muzeum pokřtil početný soubor herců divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem.

Penzion a restaurace U Čápa

Penzion a restaurace U Čápa

Příchovice patří mezi menší, ale útulné středisko turistiky a zimního lyžování na pomezí mezi Jizerskými horami a Krkonošemi, vzdálené 6 km od Harrachova. Prožijte dovolenou v klidném prostředí autentické jizerské chalupy, která nabízí veškerý komfort a možnosti relaxace.

Zdeněk Svěrák – populární český dramatik, scénárista, textař a herec

Zdeněk Svěrák – populární český dramatik, scénárista, textař a herec

Zdeněk Svěrák (* 28. března 1936 Praha) je český dramatik, scenárista, herec, autor písňových textů a spisovatel. Je autorem (případně společně s Ladislavem Smoljakem spoluautorem) scénářů řady úspěšných filmových komedií, například Jáchyme, hoď ho do stroje!, Marečku, podejte mi pero!, Na samotě u lesa, Kulový blesk nebo Vrchní, prchni.

Na výlet s Járou Cimrmanem: 20 tipů na místa, kde spočinula jeho noha, ruka či duch

Na výlet s Járou Cimrmanem: 20 tipů na místa, kde spočinula jeho noha, ruka či duch

Počítáte se mezi cimrmanology, kteří znají všechny hlášky ze slavných divadelních her či filmů o tomto českém géniovi zpaměti anebo svět Járy Cimrmana teprve objevujete? Divadlo Járy Cimrmana laskavým humorem baví své diváky více než 55 let a za tu dobu se stala hlavní postava zneuznaného univerzálního génia Největším Čechem a lidová tvořivost dává postavě vytvořené Jiřím Šebánkem a Zdeňkem Svěrákem stále nové a překvapivé souvislosti. Vydejte se do míst, kde Jára Cimrman působil či po sobě zanechal výraznou stopu!

Nostalgická myš v Šemanovicích

Nostalgická myš v Šemanovicích

Nostalgická myš v Šemanovicích není jen restaurace. Je to kulturní stánek, který divadelním fundusem Semaforu vybavil Jiří Suchý se svým bratrem Ondřejem. V útulném prostředí se konají výstavy, koncerty a divadelní představení.

Jára Cimrman – největší Čech a univerzální český génius

Jára Cimrman – největší Čech a univerzální český génius

První zpráva o existenci českého velikána Járy Cimrmana se objevila 23. prosince 1966 v pořadu Československého rozhlasu Nealkoholická vinárna U pavouka autorů Zdeňka Svěráka a Jiřího Šebánka. Od té doby se fiktivní postava univerzálního českého génia stále vyvíjí. Cimrman má v české kultuře značný ohlas, jeho hry hraje Žižkovské divadlo Járy Cimrmana a inspiroval také řadu kuriózních turistických míst a památníků.

Cimrmanovy bahenní lázně u Slatinského potoka pod pražským Bohdalcem

Cimrmanovy bahenní lázně u Slatinského potoka pod pražským Bohdalcem

Málo kdo ví, že v zapadlém koutku Prahy, na Slatinách mezi Michlí, Vršovicemi a Strašnicemi, se skrývají bahenní lázně Járy Cimrmana. Do nich se místní obyvatelé již odedávna chodí potají v noci či nebo brzo k ránu koupat, a to pro jejich léčebné účinky.

Nedokončená autosocha Járy Cimrmana

Nedokončená autosocha Járy Cimrmana

Nedaleko Uherského Brodu, na cyklostezce do obce Prakšice, naleznete nedokončenou autosochu Járy Cimrmana.

Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou

Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou

Dřevěná rozhledna stojí ve svahu nad Březovou nad Svitavou. Cimrman se při svém pobytu spřátelil se zdejším rodákem, významným českým kartografem profesorem Karlem Kořistkou, proslulým tvůrcem turistických map, a velmi se zasloužil o osvětu jeho díla.

Nábřeží Járy Cimrmana v Lipníku nad Bečvou

Nábřeží Járy Cimrmana v Lipníku nad Bečvou

Ulička nesoucí název českého fiktivního génia a světoběžníka Járy Cimrmana je přímo v centru Lipníka a vůbec nevede kolem řeky, voda je tu ale naštěstí domalovaná a s ní i celá řada vynálezů z Cimrmanovy doby.

Škrpál Járy Cimrmana v Pohoří u Dobrušky

Škrpál Járy Cimrmana v Pohoří u Dobrušky

Ve vitríně hostince je k vidění památný Škrpál Járy Cimrmana. Cimrmanova více než sto let stará bota zůstala na cestě poté, co Cimrman z hospody utíkal bez placení. V obci Pohoří se shodou okolností narodil i spoluzakladatel divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka.

Ohryzek Járy Cimrmana v Českých Budějovicích

Ohryzek Járy Cimrmana v Českých Budějovicích

Bronzový odlitek Ohryzek Járy Cimrmana zřídila Přírodovědecká fakulta v Českých Budějovicích. Najdete jej nedaleko této budouvy na ulici Branišovská. Dílo bylo odhaleno v roce 2014, jeho autorem je Michal Trpák.

Cimrmanova světnička v letohradském zámku

Cimrmanova světnička v letohradském zámku

Český velikán Jára Cimrman má v Letohradě vlastní muzeum. Malé muzeum se nalézá ve sklepení zámku, kde dřív byly sklady civilní obrany. Návštěvníkům ukazuje světničku Cimrmanových rodičů, fotografie génia z dětství či plakáty, které poutají na divadelní hry.

Památník Járy Cimrmana  u Kunžaku

Památník Járy Cimrmana u Kunžaku

Hned u vlakové zastávky Kaproun nalezneme Cimrmanův památník společně s kamennou mohylou.

Stezka Járy Cimrmana

Stezka Járy Cimrmana

V Lomnici na jižní Moravě se můžete projít po naučné stezce neznámého génia Járy Cimrmana. Stezka vede po žluté turistické značce z lomnického náměstí směrem k Synalovu a končí u myslivny pod vrcholem Sýkoř (702 m n. m.).

Pramen a místo úmrtí Járy Cimrmana na Českolipsku

Pramen a místo úmrtí Járy Cimrmana na Českolipsku

Léčivý pramen, který zde umístil Jára Cimrman v roce 1898, se nachází pod kopcem Husa, nedaleko místa jeho smrti. Ač je k dispozici plecháček, z pramene voda neteče.

Cimrmanova nejnižší rozhledna u Nouzova

Cimrmanova nejnižší rozhledna u Nouzova

U obce Nouzov se nachází nejnižší rozhledna u nás. Jak je známo, Jára Cimrman neměl rád výšky a proto tato rozhledna skutečně není vysoká. Přesto je z ní pěkný výhled do okolní krajiny.

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových na zámku Čechy pod Kosířem

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových na zámku Čechy pod Kosířem

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových se nachází na zámku v Čechách pod Kosířem. V rámci samostatné prohlídky je možno si prohlédnout autentické dokumenty, rekvizity a další předměty spojené s filmy vzniklými ve spolupráci otce a syna Svěrákových.

Socha Járy Cimrmana nad bájným Liptákovem

Socha Járy Cimrmana nad bájným Liptákovem

Český fiktivní génius Jára Cimrman má v jizerskohorské obci Tanvald zvláštní sochu. Návrh sochy, cimrmanovsky pojaté jako "Cimrman v mlze", vybral duchovní otec Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák.

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana je pražské divadlo, z jehož repertoáru jsou nejznámější hry Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka s tematikou českého génia Járy Cimrmana. Zajímavostí je, že v divadle hrají pouze muži.

Proti proudu řeky Tiché Orlice do Letohradu – za řemesly, drakem Kyšperákem nebo Járou Cimrmanem

Proti proudu řeky Tiché Orlice do Letohradu – za řemesly, drakem Kyšperákem nebo Járou Cimrmanem

Orlické hory a Podorlicko se řadí mezi jednu z nejatraktivnějších cyklodestinací v rámci České republiky. Díky rozmanitým terénům a velmi husté síti cyklotras, která převyšuje i republikový průměr, si zde přijde na své opravdu každý.

Cimrmanův kaštan v obci Sklené

Cimrmanův kaštan v obci Sklené

Nádherný jírovec v blízkosti obecního úřadu obce Sklené na Vysočině má svou historii. Místní tvrdí, že kaštan, z něhož strom vyrostl, kdysi v obci ztratil český génius Jára Cimrman.

Pomník Járy Cimrmana v Pečkách

Pomník Járy Cimrmana v Pečkách

Recesistické dílko najdete v městském parku. Jedná se o kopii Cimrmanovy školní pomůcky z dob, kdy nebyly peníze na nákladné kabinety pro uložení potřebných předmětů. Svůj vynález nazval Zeměkoule v kostce.

Další aktuality

Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

Ať už se s dětmi na hory teprve chystáte anebo máte vybráno, seznam tipů portálu Kudy z nudy vám určitě přijde vhod. Prozradíme vám nejenom to, kde si užijete spousty radovánek s prcky i většími dětmi, ale nabídneme i zábavná místa v okolí a letošní novinky na horách.
Karlovarský kraj | Zimní sporty

Ježíškova vánoční pošta na Božím Daru se rozjede 1. prosince

Od roku 1994 funguje na Božím Daru Ježíškova pošta. Do Ježíškovy speciální poštovní schránky může každý dětský i dospělý návštěvník během celého roku vkládat svá přání. V prosinci pak přání rozešle Ježíšek adresátům. Ti kteří se na Boží Dar nedostanou osobně, mohou svá přáníčka zaslat na poštu Boží Dar. Ježíšek tato přání rozešle v prosinci spolu s ostatními. Každý rok se na přáních objevuje nové speciální vánoční razítko. V místním infocentru razítkují pracovnice dopisy nejen z celé České republiky, ale prakticky ze všech koutů světa. Každý den čeká na speciální vánoční razítko několik tisíc dopisů.
Karlovarský kraj | Zážitky

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Od 5. listopadu do 26. března funguje Chebský hrad v omezeném zimním režimu, v němž je hradní areál otevřený o víkendech. Přístupná zůstává za vhodných klimatických podmínek hradní dominanta, Černá věž, z níž se příchozím nabízí neopakovatelný pohled na celé město. Víte, že Chebský hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území? Další se nacházejí až na území dnešního Německa a severní Itálie.
Karlovarský kraj | Památky

Ekofarmy Karlovarského kraje: tipy, kam za relaxací i skvělými bioprodukty

Chybí vám k pocitu štěstí příroda, klid a relaxace? Pak je pro vás výlet na farmu skvělým řešením! Dopřejte si pár dnů na venkově a věnujte se docela obyčejným věcem, jako jsou procházky, práce kolem hospodářství, péče o zvířata, projížďky na koních, rybolov, houbaření a hlavně – ochutnávání domácích dobrot.
Karlovarský kraj | Životní styl

Rej strašidel propukne na hradě Loket

Po roce si všechna strašidla mohou prověřit svoji zručnost a důvtip v soutěžích o ceny, ukázat své dovednosti v tanečním reji nebo získat to nejvyšší ocenění za svůj vzhled na hradě Loket. Mistři ohně a jejich magický tanec ukončí rej strašidel na nádvoří hradu večer 3. listopadu 2023. Hrad se otevře všem strašidlům úderem osmnácté hodiny na kostelní věži.
Karlovarský kraj | Zážitky

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

Od chvíle, kdy se britský tajný agent 007 James Bond ve filmu Dr. No poprvé objevil na filmovém plátně, uplynulo už přes šedesát let. Natočeno bylo celkem 25 oficiálních celovečerních filmů, ten poslední s názvem Není čas zemřít byl do kin uveden v říjnu 2021. Jak dobře znáte Jamese Bonda, jeho elegantní obleky, drahá auta, krásné ženy a oblíbený drink, provázený nezbytným „protřepat, nemíchat“?
Karlovarský kraj | Zážitky

Lázeňský festival jablek se chystá tuto neděli v Mariánských Lázních

V neděli 15. října se bude konat na Kolonádě Maxima Gorkého v Mariánských Lázních dvanáctý ročník podzimního festivalu s vůní jablečného štrůdlu. Přijďte nasát atmosféru sklizně, dozvědět se zajímavosti z oblasti ovocnářství a vychutnat si jablečné speciality. Hezkou tradicí festivalu se stalo hlasování návštěvníků v soutěži o „Nejkrásnější jablko“ vypěstované místními zahrádkáři.
Karlovarský kraj | Gurmánská turistika

V Karlových Varech začala nová koncertní sezóna

Nejen léčebné prameny a mezinárodní filmový festival proslavily největší západočeské lázně. Pojmem je Karlovarský symfonický orchestr. Ten právě vstoupil do nové koncertní sezóny 2023/24 a posluchačům přinese nezapomenutelné hudební zážitky. Těšit se mohou například na Mou vlast, závěrečný koncert Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, koncert v rámci Jazzfestu Karlovy Vary anebo vánoční koncerty.
Karlovarský kraj | Kultura