Úvod > Aktuality > Tři cimrmanovské „hospody na mýtinkách“ aneb lesní a luční bary

Tři cimrmanovské „hospody na mýtinkách“ aneb lesní a luční bary

Vydáno 22. ledna 2020 Životní styl
Lesní bary je samozřejmě nejlepší objevit bez nápovědy: jen tak, cestou, a nejlépe když budete hladoví a pří pátrání po pěkném místě k odpočinku. Pak se vám bude zdát, že jste objevili zázrak. Na portálu Kudy z nudy ale tomu zázraku trochu pomůžeme a poradíme vám, kde tahle krásná místa objevíte.
Nejdál od civilizace leží lesní bar v Rychlebských horách, schoulený v hlubokém údolí mezi Lví horou, Klínem a Smrkem. Dobrým orientačním bodem je nejbližší železniční stanice Horní Lipová s Muzeem Slezského Semmeringu, mapujícím vznik a historii horské železnice z Hanušovic do Jeseníku. Kousek od nádraží končí cesta i pro ty, kteří přijedou autem: odstavné parkoviště najdete vlevo před viaduktem. Pak vás čeká pár set metrů po rovince, necelé dva kilometry stoupání a jste na místě: přímo před vámi se v lese objeví stylový lesní bar.
 

Lesní bar v Rychlebských horách

Když České lesy začaly podél turistických tras budovat odpočívadla s posezením, lesníka Václava Pavlíčka napadlo dotáhnout ten nápad ještě o kousek dál a založil první lesní bar. Dodnes jde tak trochu o raritu, byť velmi vyhledávanou – i proto je překvapivé, že v Jeseníkách ani v Rychlebských horách další podobné místo neexistuje a nikdo nápad nenapodobil.

Jde o krytý přístřešek s posezením, ohništěm a krbem, kde jsou k dispozici různé nápoje, špekáčky i sladkosti a kde se můžete nejenom nasvačit, ale třeba se i opláchnout nebo osprchovat pod přírodní sprchou. Nádobí ani plynovou bombu na vaření nebudete potřebovat, všechno je tu k dispozici, a k tomu i různé druhy čajů a kávy, cukr, sušené mléko, koření, uzeniny, nealkoholické nápoje i pivo. Chybí jen číšník, který by vám nakonec přinesl účet: tady se totiž platí podle vyvěšeného ceníku do pokladničky. Ani tu samozřejmě nikdo nehlídá, a tak záleží jen a jen na poctivosti návštěvníků.

Zezačátku nikdo nevěřil, že to bude fungovat, ale během let se z lesního baru stala legenda. Lidé sem chodí, uklízí po sobě i platí, a tak je bar v provozu celoročně. Štěstí musíte mít snad jen v případě, kdy dostanete chuť na legendární Staroměstské trubičky. Vyrábějí se v nedaleké Branné, ale v lesním baru jdou rychle na odbyt, nikdy jich není dost a většinou jsou beznadějně vyprodané.
 

Lesní bar pod Babím lomem

Na cestách i cyklostezkách v lesích kolem Brna není o výletníky nouze, a tak v areálu lesních školek v lesích mezi Vranovem a rozhlednou na Babím lomu lesáci před necelými dvěma roky zřídili lesní bar U Jelínka. Funguje to tu trochu jinak než v Rychlebkách: aktuální nabídku najdete na velké tabuli, obslouží vás z malého okénka a k dispozici je i venkovní posezení. K dostání jsou jednoduchá jídla za rozumné ceny: teplé i studené nápoje, různé druhy polévek, utopenci, chleba se sádlem nebo škvarkovou pomazánkou, domácí buchty a koláče, párky v rohlíku, nakládaný hermelín nebo zmrzlina. V zimních měsících bývá U Jelínka otevřeno jen o víkendech, ale čáru přes rozpočet vám může udělat počasí: zkrátka když není zrovna ideální počasí pro procházky, i lesní bar se dočasně uloží k zimnímu spánku.

Nezapomeňte se zastavit u nedalekého Lelkovadla: prý slouží jako spolehlivá past na lelky. Kdo rád lelkuje, stačí mu jednou projít pod zvláštní konstrukcí: lelkové se zachytí v hnízdě nahoře a vy se můžete spokojeně vrátit k práci.
 

Luční bar u Krásné Lípy

Když se z Krásné Lípy vypravíte do lesů a skal národního parku České Švýcarsko a půjdete přes Kamennou Horku, v místě s krásným výhledem do okolí objevíte luční bar. Funguje necelé dva roky a kromě jídla a pití nabízí i další služby. V sezoně si můžete na sousední louce postavit stan nebo se vykoupat v kádi s horkou vodou. Obsloužíte se sami a peníze zaplatíte do připravené kasičky. Luční bar pod otevřeným nebem se záhy stal hitem. Je otevřený téměř nepřetržitě a jeho majitel, místní kovář Míla Petrášek, letos připravil i zimní variantu. Bar je totiž propojený s kovárnou, kde můžete vidět kováře při práci a po domluvě se můžete zúčastnit kování.
 

Tip na výlet k Hornímu baru

  • Když se mluví nebo píše o lesním baruRychlebských horách, občas padne poznámka o Dolním baru a Horním baru. Ten druhý ale zná jen málokdo. Jde o posezení s pramenem a lavičkami, kam se dá od dolního baru vyjít pěšky buď po neznačené stezce lesem (800 metrů, převýšení 178 metrů) anebo po horské silničce souběžně s cyklotrasou 6044 (4,4 km).
  • Uvedená cyklotrasa je ideální pro důkladné seznámení s Rychlebskými horami: vede totiž po úbočí jednotlivých vrcholků až do Javorníku, kde kolem zámku Jánský vrch zamíří opět do kopců. Končí na severním úpatí hor v obci Bílá Voda, kde objevíte celoročně otevřené Muzeum internace, izolace a integrace. Expozice připomíná osudy řádových sester, které sem v roce 1950 začal svážet tehdejší režim ze zrušených klášterů.
Lesní bar Babí lom

Lesní bar Babí lom

Osvěžit se limonádou nebo posilnit domácími buchtami či párkem v rohlíku nebo nakládaným hermelínem, můžete cestou na Babí lom. V areálu lesních školek, který leží mezi Vranovem a Babím lomem, se nachází lesní bar U Jelínka.

Lelkovadlo u Lelekovic - důmyslná past na lelky

Lelkovadlo u Lelekovic - důmyslná past na lelky

Lelkovadlo se nachází nedaleko přírodní rezervace Babí Lom u obce Lelekovice, jen pár kilometrů od centra Brna. Jedná se o originální oddechové místo s dřevěnou plastikou od řezbáře Jana Nováka na křižovatce cest pod stoupáním na Babí Lom.

Přírodní rezervace Klánovický les

Přírodní rezervace Klánovický les

Klánovický les je tradičním vycházkovým místem s hustou sítí turistických i cyklotras, s okružní naučnou stezkou, dětským hřištěm a řadou odpočívadel. Kromě zajímavých přírodních scenérií březových hájků, mokřadů a lesních rybníčků, stojí za pozornost také pozůstatky zaniklých středověkých vesnic.

Rychlebské hory - neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory - neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory se nacházejí severně od města Jeseník. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem, z jihu Hrubým Jeseníkem. Hlavní hřeben leží na Česko-Polské hranici, odkud Rychlebské hory pokračují do Polska.

Pivečkův lesopark ve Slavičíně

Pivečkův lesopark ve Slavičíně

Pivečkův lesopark byl založený v roce 1936 rodinou Pivečkových jako odpočinková zóna pro obyvatele Slavičína a především pro zaměstnance jejich obuvnického podniku. Jeho kouzlo tvoří především dřevěné plastiky, díla mladých sochařů, studentů pražské umělecko-průmyslové vysoké školy.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Javořinská naučná stezka – cesta pralesem za úžasnými výhledy

Javořinská naučná stezka – cesta pralesem za úžasnými výhledy

Vydejte se na nejvyšší vrcholy Bílých Karpat a pokořte Velkou Javořinu! Stezka vás provede Horňáckem, regionem s nenarušenou přírodou a bohatou kulturou. Nejzajímavější je zde NPR Javořina se zachovalým bukovým pralesem.

Turistická trasa z Broumova na Hvězdu a Ostaš

Turistická trasa z Broumova na Hvězdu a Ostaš

Středně náročná turistická trasa měří necelých 12 km. Zdejší krajina je pozoruhodná, krásná, tajemná, jedinečná a rozhodně má návštěvníkům co nabídnout. Vydejte se na výlet nádhernou přírodu s romantickými skalami a dech beroucími výhledy do kraje.

Lesopark u hradu Bítov a hradní zahrady

Lesopark u hradu Bítov a hradní zahrady

Hrabata Daunové (1755-1904) zbudovali nad hradem rozsáhlý hradní lesopark s velkým množstvím drobných staveb, zastavení a vyhlídek na hrad a soutok řek Želetavky a Dyje. Vznikla také lovecká stezka sahající až k obci Chvalatice a na druhou stranu směrem na Dešov.

Lesní bar v Rychlebských horách

Lesní bar v Rychlebských horách

Představte si bar uprostřed lesa, kde je možné občerstvit se vychlazeným pitím, sušenky jsou volně k mání a občas tu zavoní i teplé nápoje. Nikdo tu nehlídá ani neinkasuje, platí se do pokladničky. Ne, nejsou to halucinace, ale realita v Rychlebských horách.

Bikerské Rychlebské a Lipovské stezky

Bikerské Rychlebské a Lipovské stezky

Jezdíte na horském kole a baví vás jízda po úzkých pěšinách? Pak právě pro vás jsou Rychlebské stezky a Lipovské stezky - traily pro horská kola, jejihž smyslem není dojet co nejdál a urazit co největší počet kilometrů, ale užít si jedinečnou krajinu Rychlebských hor a okolí Horní Lipové.

Zámeček Bischofstein na Broumovsku

Zámeček Bischofstein na Broumovsku

Barokní zámeček Bischofstein leží obklopen pískovcovými skalami na východ od adršpašskoteplických skal. Zámeček byl přestavěn na hotel a restauraci. V okolí jsou vynikající podmínky pro horolezectví, turistiku a výlety na horských kolech.

Lesní penzion Bunč v Chřibech

Lesní penzion Bunč v Chřibech

Letovisko Bunč je nejznámější turistické a rekreační středisko pohoří Chřibů. Nachází se uprostřed severovýchodního hřebene ve výšce 479 m n.m. na hranici okresů Kroměříž a Uherské Hradiště.

Další aktuality

3.6.
2020
#světovéČesko a závodní okruh na Autodromu v Mostě

#světovéČesko a závodní okruh na Autodromu v Mostě

Severozápadní Čechy | Zážitky
2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Severozápadní Čechy

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Severozápadní Čechy

Severozápadní Čechy | Památky
27.5.
2020
#světovéČesko a Ústecký kraj

#světovéČesko a Ústecký kraj

Severozápadní Čechy | Památky