Úvod > Aktuality > Pět cimrmanovských „hospod na mýtinkách“ aneb lesní a luční bary
Životní styl

Pět cimrmanovských „hospod na mýtinkách“ aneb lesní a luční bary

  • Vydáno22. června 2022
Lesní bary je samozřejmě nejlepší objevit bez nápovědy: jen tak, cestou, a nejlépe když budete hladoví a pří pátrání po pěkném místě k odpočinku. Pak se vám bude zdát, že jste objevili zázrak. Na portálu Kudy z nudy ale tomu zázraku trochu pomůžeme a poradíme vám, kde tahle krásná místa objevíte.

Lesní bar v Rychlebských horách

Nejdál od civilizace leží lesní bar v Rychlebských horách, schoulený v hlubokém údolí mezi Lví horou, Klínem a Smrkem. Dobrým orientačním bodem je nejbližší železniční stanice Horní Lipová s Muzeem Slezského Semmeringu, mapujícím vznik a historii horské železnice z Hanušovic do Jeseníku. Kousek od nádraží končí cesta i pro ty, kteří přijedou autem: odstavné parkoviště najdete vlevo před viaduktem. Pak vás čeká pár set metrů po rovince, necelé dva kilometry stoupání a jste na místě: přímo před vámi se v lese objeví stylový lesní bar. Když České lesy začaly podél turistických tras budovat odpočívadla s posezením, lesníka Václava Pavlíčka napadlo dotáhnout ten nápad ještě o kousek dál a založil první lesní bar. Dodnes jde tak trochu o raritu, byť velmi vyhledávanou – i proto je překvapivé, že v Jeseníkách ani v Rychlebských horách další podobné místo neexistuje a nikdo nápad nenapodobil.

lesní bar jeseníkyJde o krytý přístřešek s posezením, ohništěm a krbem, kde jsou k dispozici různé nápoje, špekáčky i sladkosti a kde se můžete nejenom nasvačit, ale třeba se i opláchnout nebo osprchovat pod přírodní sprchou. Nádobí ani plynovou bombu na vaření nebudete potřebovat, všechno je tu k dispozici, a k tomu i různé druhy čajů a kávy, cukr, sušené mléko, koření, uzeniny, nealkoholické nápoje i pivo. Chybí jen číšník, který by vám nakonec přinesl účet: tady se totiž platí podle vyvěšeného ceníku do pokladničky. Ani tu samozřejmě nikdo nehlídá, a tak záleží jen a jen na poctivosti návštěvníků. Zezačátku nikdo nevěřil, že to bude fungovat, ale během let se z lesního baru stala legenda. Lidé sem chodí, uklízí po sobě i platí, a tak je bar v provozu celoročně. Štěstí musíte mít snad jen v případě, kdy dostanete chuť na legendární Staroměstské trubičky. Vyrábějí se v nedaleké Branné, ale v lesním baru jdou rychle na odbyt, nikdy jich není dost a většinou jsou beznadějně vyprodané.
 

Lesní bar pod Babím lomem

bar u jelínkaNa cestách i cyklostezkách v lesích kolem Brna není o výletníky nouze, a tak v areálu lesních školek v lesích mezi Vranovem a rozhlednou na Babím lomu lesáci před necelými dvěma roky zřídili lesní bar U Jelínka. Funguje to tu trochu jinak než v Rychlebkách: aktuální nabídku najdete na velké tabuli, obslouží vás z malého okénka a k dispozici je i venkovní posezení. K dostání jsou jednoduchá jídla za rozumné ceny: teplé i studené nápoje, různé druhy polévek, utopenci, chleba se sádlem nebo škvarkovou pomazánkou, domácí buchty a koláče, párky v rohlíku, nakládaný hermelín nebo zmrzlina. V zimních měsících bývá U Jelínka otevřeno jen o víkendech, ale čáru přes rozpočet vám může udělat počasí: zkrátka když není zrovna ideální počasí pro procházky, i lesní bar se dočasně uzavře. Nezapomeňte se zastavit u nedalekého Lelkovadla: prý slouží jako spolehlivá past na lelky. Kdo rád lelkuje, stačí mu jednou projít pod zvláštní konstrukcí: lelkové se zachytí v hnízdě nahoře a vy se můžete spokojeně vrátit k práci.
 

Luční bar u Krásné Lípy

Když se z Krásné Lípy vypravíte do lesů a skal národního parku České Švýcarsko a půjdete přes Kamennou Horku, v místě s krásným výhledem do okolí objevíte luční bar. Funguje necelé dva roky a kromě jídla a pití nabízí i další služby. V sezoně si můžete na sousední louce postavit stan nebo se vykoupat v kádi s horkou vodou. Obsloužíte se sami a peníze zaplatíte do připravené kasičky. Luční bar pod otevřeným nebem se záhy stal hitem. Je otevřený téměř nepřetržitě – bar je totiž propojený s kovárnou, kde můžete vidět kováře při práci a po domluvě se můžete zúčastnit i kování.
 

Luční a lesní bar u hotelu Skalský dvůr

Bar u dráčkaHotel Skalský dvůr na Vysočině spravuje dva bary pod širým nebem. Luční bar u dráčka Poplety je první na Moravě a nachází se u kopce Pletenice hned za nedalekou obcí Lísek. Kdo se vydá nejkratší cestou z parkoviště od hotelu, cesta mu pěšky zabere cca 51 minut. Najdete tu bednu s nápoji – limonády, vody i různé druhy piva. Mimoto je tu je spousta dobrot, pro dospělé i děti. Svoji útratu vkládejte do červené pokladničky nebo můžete platit i bezkontaktně na bankovní účet.

Lesní bar u víly Helenky na Vysočině představuje ideální cíl procházky v okolí hotelu. Pokud navíc patříte k vášnivým houbařům, určitě se touto trasou vydejte. Houby zde opravdu rostou! Atraktivní lesní bar najdete kousek od Bystřice nad Pernštejnem v lese Ochoza. Připraveno je spousta dobrot, pro dospělé i děti. Svoji útratu vložíte do pokladničky nebo můžete zaplatit bezkontaktně na bankovní účet.
 

Tip na výlet k Hornímu baru

  • rychlebské horyKdyž se mluví nebo píše o lesním baruRychlebských horách, občas padne poznámka o Dolním baru a Horním baru. Ten druhý ale zná jen málokdo. Jde o posezení s pramenem a lavičkami, kam se dá od dolního baru vyjít pěšky buď po neznačené stezce lesem (800 metrů, převýšení 178 metrů) anebo po horské silničce souběžně s cyklotrasou 6044 (4,4 km).
  • Uvedená cyklotrasa je ideální pro důkladné seznámení s Rychlebskými horami: vede totiž po úbočí jednotlivých vrcholků až do Javorníku, kde kolem zámku Jánský vrch zamíří opět do kopců. Končí na severním úpatí hor v obci Bílá Voda, kde objevíte celoročně otevřené Muzeum internace, izolace a integrace. Expozice připomíná osudy řádových sester, které sem v roce 1950 začal svážet tehdejší režim ze zrušených klášterů.
Luční bar u dráčka Poplety u hotelu Skalský dvůr

Luční bar u dráčka Poplety u hotelu Skalský dvůr

Luční bar u dráčka Poplety je první na Moravě a nachází se u kopce Pletenice hned za nedalekou obcí Lísek. Kdo se vydá nejkratší cestou z parkoviště od hotelu, cesta mu pěšky zabere cca 51 minut.

Luční samoobslužní bar v Kamenné horce u Krásné Lípy

Luční samoobslužní bar v Kamenné horce u Krásné Lípy

Od jara 2018 funguje na okraji Krásné Lípy na tzv. Kamenné Horce neobvyklý a nepřetržitě otevřený luční samoobslužný bar, který zde založil místní nadšenec a umělecký kovář Míla Petrášek se svou partnerkou Marjánkou Krásnolipskou.

Lesní bar v Rychlebských horách

Lesní bar v Rychlebských horách

Představte si bar uprostřed lesa, kde je možné občerstvit se vychlazeným pitím, sušenky jsou volně k mání a občas tu zavoní i teplé nápoje. Nikdo tu nehlídá ani neinkasuje, platí se do pokladničky. Ne, nejsou to halucinace, ale realita v Rychlebských horách.

Lesní bar Babí lom

Lesní bar Babí lom

Osvěžit se limonádou nebo posilnit domácími buchtami či párkem v rohlíku nebo nakládaným hermelínem, můžete cestou na Babí lom. V areálu lesních školek, který leží mezi Vranovem a Babím lomem, se nachází lesní bar U Jelínka.

Další aktuality

Kam v Ústí na výlet do přírody? Projděte se od Větruše k Vrkoči Labskými vrchy

Vysoko nad městem Ústí nad Labem se vypíná vrchol s krásnými výhledy do tří stran na labské údolí a prstenec okolních kopců. Jeho ozdobou je výletní zámeček Větruše, kde najdete restauraci s terasou, vyhlídkovou věž a několik sportovišť. Je to ideální cíl výletů s dětmi, které zde potěší prolézačky a pískoviště, ale také skvělý začátek pěšího výletu podél Labských vrchů ke skalnímu útvaru Vrkoč. Značená stezka vás od Větruše dovede na další zajímavá místa v okolí, například k Vaňovskému vodopádu na Podlešínském potoce.
Ústecký kraj | Letní sporty

Zoo Děčín připravila na sobotu levnější vstup pro rodiny

Děčínská zoologická zahrada připravila na sobotu 24. února 2024 speciální akci nazvanou Family day. Jedná se o speciální slevu na rodinné vstupné. Lze ji ale uplatnit pouze v kombinaci dva dospělí a jedno až tři děti. Přijďte do zoo za poloviční cenu a užijte si rodinný den!
Ústecký kraj | Příroda

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Do Českého Švýcarska můžete vyrazit i v zimním období! Jeden z nejznámějších morfologických útvarů českých skalních měst, který se nachází 3 km od Hřenska, se stal symbolem Národního parku České Švýcarsko. Svými rozměry (výška klenby 16 m a šířka téměř 27 m, šíře oblouku 7–8 m) je Pravčická brána největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen. Ani on neodolal její kráse a zakomponoval tuto přírodní zajímavost do svých zápisků z cest. Až do března má Pravčická brána otevřeno v sobotu a neděli vždy od 10:00 do 16:00 hodin.
Ústecký kraj | Příroda

V Kadani se chystá oblíbený C. K. Masopust

Každý region mívá svoji vlastní verzi masopustních oslav. Výjimkou není ani královské město Kadaň, jehož specifikum spočívá v tom, že má celý C.K. Masopust prvorepublikový ráz a koná se pod vedením Josefa Švejka. Navíc zde namísto obvyklé basy pochovávají Moranu. Letos masopustní veselí nastane už v sobotu 10. února 2024, kdy se sejde na Mírovém náměstí obrovské množství lidí z celého regionu, protože kadaňský Masopust nemá široko daleko obdoby.
Ústecký kraj | Zážitky

7 věcí, které nevíte o… památné hoře Říp

Říp, nepřehlédnutelnou dominantu rovin mezi Mělníkem a Roudnicí nad Labem, zná každý, počínaje pověstí o praotci Čechovi přes rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha na vrcholku až po poučku, že alespoň jednou za život by měl na tuto horu vystoupit každý pravověrný Čech. Možná ještě víc je ale toho, co o Řípu zatím nevíte.
Ústecký kraj | Příroda

Po stopách Ulriky von Levetzow krajem českého granátu

Baronka Ulrika von Levetzow (4. února 1804 Lipsko – 13. listopadu 1899 Třebívlice) světově proslula jako poslední láska a múza Johanna Wolfganga Goetha. Příběh nenaplněné a neopětované lásky stárnoucího básníka patří mezi největší milostné příběhy evropské historie. Ulrika von Levetzow byla fascinující osobností, představující doslova to nejlepší z celého 19. století. Zanechala po sobě jedinečný soubor šperků z českých granátů, jehož součástí je také největší broušený kus na světě . Spolu s nevlastním otcem Františkem Josefem z Klebelsbergu patřila mezi první podporovatele a členy společnosti Vlasteneckého, později Národního muzea. Byla známá svým sociálním cítěním a byla velkorysou mecenáškou řady sociálních projektů. Záhadný příběh neuzavřeného vztahu dodnes nejen do Třebívlic, Lokte a Mariánských Lázní přitahuje umělce, spisovatele, básníky a všechny romantické duše. Příběh velké lásky totiž skončil náhle a neodvratně.
Ústecký kraj | Zážitky

Masopust v zoo Děčín se blíží! Zapojíte se do soutěže O nej koblihu?

Taškařice veselé pro děti i dospělé… Tak to je slogan, který každoročně provází velmi oblíbenou akci, jež se koná v sobotu 3. února v Děčíně. Jde o oblíbený masopustní průvod městem, kterému předchází bohatý program v děčínské zoo a který ukončí veselice na náměstí. Návštěvníky čeká rozjařené odpoledne plné zajímavých aktivit. Program odstartuje ve 14:00 hodin v areálu zoo.
Ústecký kraj | Zážitky

Dechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst Českého středohoří, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Chráněná krajinná oblast České středohoří je svou rozlohou druhou největší CHKO v České republice. Pro zdejší krajinu typické kuželovité tvary kopců jsou výsledkem třetihorní vulkanické činnosti, která vytlačila vyvřeliny většinou čedičového typu a znělce do tvaru kup a příkrovů. Na území se nachází spousta přírodních rezervací, jako je Lovoš, Milešovka, Oblík, Raná a Sedlo nebo přírodních památek, k nimž se řadí např. Borečský vrch, Bořeň či Kamenná slunce. Dále tu naleznete 12 přírodních rezervací, 18 přírodních památek, více než 120 památných stromů a bezpočet hradů, hrádků a zřícenin, které lákají nejen k poznání historie, ale také k unikátním výhledům do krajiny.
Ústecký kraj | Příroda