Úvod > Aktuality > Soutěsky ve Hřensku jsou v provozu už jen do začátku listopadu
Soutěsky ve Hřensku jsou v provozu už jen do začátku listopadu
"> "> "> "> "> "> Soutesky Kamenice "> Ceské Švýcarsko z Ružové "> Pravcická brána

Soutěsky ve Hřensku jsou v provozu už jen do začátku listopadu

Vydáno 17. října 2019 Příroda
Hřensko je výchozím místem pro výlety na Pravčickou bránu, největší přírodní skalní most na našem kontinentu a do soutěsek řeky Kamenice, kde je možné absolvovat projížďku na lodičkách s výkladem převozníka. Jedna z hlavních atrakcí Českého Švýcarska začíná v severní části obce Srbská Kamenice a končí v Hřensku, kde se říčka Kamenice vlévá do Labe. Ve směru od Hřenska proti proudu Kamenice se nachází dvě nejnavštěvovanější soutěsky Tichá a Divoká s plavbou na lodičkách, na které navazují soutěska Ve Strži a Srbskokamenická. Sezona letos končí už 3. listopadu 2019!
HřenskoKouzelná jízda na lodičkách v soutěskách říčky Kamenice je zážitkem nejen v hlavní letní sezoně ale i na podzim. Vstup do Soutěsek je možný do prvního víkendu v listopadu. V Edmundově soutěsce poslední loď jezdí směr Hřensko v 17:00 hod. a směr Mezná v 16:30 hod.

V Divoké soutěsce poslední loď jezdí směr Hřensko v 16:00 hod., směr Mezní Louka 15:30 hod. Klasický sezónní provoz v obou Soutěskách bude zahájen opět příští rok v dubnu.
 

Tipy na výlety k Pravčické bráně i Dolskému mlýnu

České ŠvýcarskoPokud si chcete udělat pěkný výlet po okolí, doporučujeme například okruh po žluté značce z Hřenska k prvnímu přístavišti v Tiché soutěsce. Po plavbě lze u Mezního můstku vystoupit po zelené do Mezné a přes Mezní louku obejít okruh s návštěvou Pravčické brány zpět do Hřenska.

Kdo chce v plavbě pokračovat i Divokou soutěskou, musí počítat s náročnějším výletem. Od přístaviště je nutné vystoupat k Vysokému mostu a odtud po modré dojít do Vysoké Lípy. Zpět k říčce Kamenici vás dovede modrá značka, která končí u Dolského mlýna. Odtud pokračujte po žluté značce Mlýnským dolem do obce Růžová (s novou rozhlednou Růženka) a pokud budete následovat zelenou značku, dovede vás na Mezní můstek, odkud je to jen kousek k Edmundově soutěsce s lodičkami, které vás dopraví zpět do Hřenska.
Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová prochází územím Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jedná se o okružní trasu na které se dozvíte zajímavosti z přírody a bohaté historie nádherné krajiny mezi obcemi Růžová a Jetřichovice.

Naučná stezka Okolím Hřenska - to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka Okolím Hřenska - to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka vznikla již během sedmdesátých let dvacátého století a prochází po nejzajímavějších místech Českého Švýcarska. Tvoří okruh, který začíná v obci Hřensko, pokračuje k Pravčické bráně a do obcí Mezní Louka a Mezná, dále k Edmundově soutěsce a zpět do Hřenska.

Gabrielina stezka - nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Gabrielina stezka - nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Národní park České Švýcarsko - patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko - patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Řeka hřenská Kamenice

Řeka hřenská Kamenice

Hřenská Kamenice pramení v Lužických horách, teče Kytlickou vrchovinou a u České Kamenice přitéká do Krušnohorské soustavy. Právě nedaleko Hřenska protéká nádhernými soutěskami, za Hřenskem ústí do Labe. Vodákům je díky národnímu parku plavba po řece zakázána.

Z Jetřichovic po trasách Českého Švýcarska

Z Jetřichovic po trasách Českého Švýcarska

Ať již na kole nebo pěšky můžete vyrazit do Českého Švýcarska, kde je pro vás připravena cca 30km trasa z Jetřichovic.

Další aktuality