Úvod > Aktuality > Národní park České Švýcarsko láká výletníky na krásnou přírodu i řadu novinek
Příroda

Národní park České Švýcarsko láká výletníky na krásnou přírodu i řadu novinek

  • Vydáno26. července 2021
Lesy táhnoucí se kam oko dohlédne, hluboké rokle a soutěsky, průzračné bystřiny a mohutné věže pískovcových měst. Takový nevšední svět na vás čeká v krajině plné tajemství – v Českém Švýcarsku. Všechna hlavní lákadla parku, jako jsou soutěsky a provoz lodiček na řece Kamenici nebo Pravčická brána, jsou otevřena až do podzimu. Novotou září opravený altán na Mariině skále nad Jetřichovicemi. Do parku se můžete svézt novými turistickými vlaky z Liberce nebo z Prahy a možné je cestovat i za hranice, do Saského Švýcarska.
Mariina vyhlídkaTuristům v NP České Švýcarsko již od jara slouží nový altán na Mariině skále v okolí Jetřichovic, který se po roce vrátil na své místo. Správa národního parku vrátila stavbě historickou podobu z doby jejího vzniku. První dřevěnou stavbu na skále nechal postavit už v roce 1856 kníže Ferdinand Kinský, po jehož manželce Marii Anně byla vyhlídka pojmenována. Pravčická brána je přístupná denně až do října od 10 do 18 hodin. Pro začátek výletu na výchozích místech z Hřenska, od Tří pramenů nebo z Mezní Louky doporučujeme využít hustou síť veřejné turistické dopravy ve směru od Děčína i od Jetřichovic.

kameniceDenně až do 7.11. jsou v provozu také populární lodičky na řece Kamenici, kde během jara probíhala těžba suchých stromů. Hřenští převozníci s pramicemi pomáhali Správě národního parku odklízet kmeny stromů napadané do koryta říčky. Edmundova soutěska je přístupná bez omezení v obou směrech od Hřenska i od Mezní Louky. Lodičky v Divoké soutěsce jezdí z dolního přístaviště bez možnosti výstupu, tj. pouze tam a zpět. Žlutá turistická značka od horního přístaviště údolím Soorgrund směr Mezní Louka je uzavřena. Také pro návštěvu soutěsek doporučujeme využívat veřejnou dopravu.

Kdo by chtěl navštívit příhraniční oblast v Saském Švýcarsku, může vycestovat bez potíží. Malý příhraniční styk mezi ČR a Německem není dotčen přísnými pravidly, tj. není potřeba žádný test (aktuální pravidla dle MZv ČR ze dne 9. 7. 2021). Česká republika se nenachází na německém seznamu rizikových zemí.


Nové turistické trasy a linky

české švýcarskoVe Šluknovském výběžku bylo na konci minulého roku díky městu Šluknov a Klubu Českých turistů proznačeno více než 20 km nových turistických tras - například na Knížecí, přes vrchol Hrazený, po stopách zaniklé osady Försterei alejí přátelství nebo k vyhlídce na Židovském vrchu. Obec Lipová má nově k dispozici mapu sakrálních památek, která je ke stažení na webu a k dostání v IS Lipová. Česká Kamenice si pro návštěvníky připravila nově zrekonstruované Informační centrum, které se nachází na náměstí. Obnovou prošly také vyhlídky Ponorka a Jehla tyčící se nad Českou Kamenicí.

Mimo to stále pokračuje výstavba nové lávky na Šébru, která bude sloužit pěším, cyklistům i běžkařům a zajistí bezpečný přechod frekventované silnice na Stožeckém sedle mezi Svorem a Jiřetínem pod Jedlovou. První turisté by se  po ní mohli projít v průběhu srpna 2021.

vlakSpolehnout se můžete na nové turistické linky v Českém Švýcarsku. Především je nutno zmínit nové dálkové turistické víkendové vlaky. Přímo z Prahy jezdí do konce října přes Mladou Boleslav, Doksy a Jedlovou Lužickohorský rychlík do Krásné Lípy a Mikulášovic. Podobně nový vlak Trilex z Liberce přes Žitavu a Varnsdorf do Mikulášovic s okamžitým přestupem směr Bad Schandau a Děčín znamená propojení oblasti Jizerských hor se Saským a Českým Švýcarskem a jezdí také o víkendech do konce října. Druhou sezonu zahajuje provoz turistický autobus z České Lípy do Jetřichovic. Spojení atraktivních cílů jako je skalní hrad Sloup, sklářské město Nový Bor, historické město Česká Kamenice s Jetřichovickými skálami je vskutku ojedinělé a zpřístupňuje najednou cíle Lužických hor i Labských pískovců.

V samém srdci národního parku se projeďte silničním vláčkem od hraničního přechodu obcí Hřensko až na Mezní Louku. Dopřejte dětem i sobě odpočinkovou jízdou s výhledy do Německa, na říčku Kamenici i na Pravčickou bránu. Vláček vás sveze denně do konce října.
 

Kam naopak nechodit z důvodu hrozících pádů stromů

Celé území parku se aktuálně potýká s hrozbou nebezpečí pádu stromů a jejich částí. Důvodem je velkoplošný rozpad smrkových kultur oslabených dlouhotrvajícím suchem a následně napadených lýkožroutem smrkovým.
 
  • potok1 – Zeleně značená TZT od Soví vyhlídky do údolí Vlčího potoka (dočasně odstraněno turistické značení)
  • 2 – Zeleně značené propojení od Vlčí desky k Niedermühle (cesta přechodně uzavřena, neprůchodná)
  • 3 – Modře značená TZT v úseku Hadí pramen – Panenská jedle, vč. odbočky k Černé bráně (cesta přechodně uzavřena, neprůchodná)
  • 4 – Žlutě značená TZT v úseku od začátku klidového území k odb. k Černé bráně  (cesta přechodně uzavřena, neprůchodná)
  • 5 – Žlutě značená TZT v úseku od odb. pod Šaunštejnem k cyklotrase č. 3030 (cesta přechodně uzavřena, možnost obejít po červeně značená TZT přes Malou Pravčickou bránu), hrad je letos nepřístupný
  • cesta švýcarskem6 – Část červeně značené TZT od Mezní Louky směrem na Větrovec (trasa přeložena souběžně se zeleně značenou TZT a napojena později zpět na červenou, prodloužení cca 0,5 km)
  • 7 – Žlutě značená TZT v úseku Divoká soutěska – Soorgrund (cesta přechodně uzavřena)
  • 8 – Zeleně značená TZT v úseku Hájenky – Mezní můstek (cesta přechodně uzavřena)
Naučná stezka Česká silnice v Českém Švýcarsku s domkem z Pyšné princezny

Naučná stezka Česká silnice v Českém Švýcarsku s domkem z Pyšné princezny

Naučná stezka s jedenácti zastaveními vede od Vysoké Lípy do Zadních Jetřichovic. Turistům přiblíží stopy zanechané našimi předky za několik tisíciletí – pravěká sídliště, pracoviště lesních řemeslníků, zaniklou osadu Zadní Jetřichovice i památku na natáčení pohádky Pyšná princezna.

Vyhlídka Belvedér – nejhezčí vyhlídka do údolí řeky Labe

Vyhlídka Belvedér – nejhezčí vyhlídka do údolí řeky Labe

Nejstarší a jednou z nejhezčích upravených vyhlídek v CHKO Labské pískovce je vyhlídka Belvedér. Je z ní krásný výhled do 130 m hlubokého kaňonu řeky Labe a na stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone na německé straně hranice.

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Cesta k ní je v letní sezóně otevřena denně, ovšem pouze ve směru od Hřenska.

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko. Edmundova soutěska je z v sezóně 2023 uzavřena.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Lužickohorský rychlík

23. 3.26. 10.
Lužickohorský rychlík

Lužickohorský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska a oblasti Lužických hor do stanice Mikulášovice dolní nádraží ve Šluknovském výběžku a zpět každou sobotu od konce března až do konce října.

Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

29. 3.3. 11.
Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

Lokálka z České Kamenice do Kamenického Šenova nabízí svezení romantickou krajinou na pomezí Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. V sezóně 2024 jezdí pravidelné vlaky po lokálce od 29. března do 3. listopadu o víkendech. Od 3. června do 30. září jezdí vlaky i v pracovní dny.

Hraniční kámen mezi Půlnočním královstvím a zemí krále Miroslava z pohádky Pyšná princezna

Hraniční kámen mezi Půlnočním královstvím a zemí krále Miroslava z pohádky Pyšná princezna

Kdo by si nepamatoval na legendární pohádku Pyšná princezna! A přímo do tohotu příběhu vás vtáhne replika hraničního kamene mezi královstvím Půlnočním a zemí krále Miroslava, kterou naleznete v Doubici u Staré hospody.

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka u Jetřichovic v Českém Švýcarsku má nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, například Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn či Bukovou horu, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Vyhlídkový altánek je jedním ze symbolů Českého Švýcarska.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Kyjovská skalní stezka

Kyjovská skalní stezka

Důmyslně vybudovaná trasa vede skalnatým terénem s množstvím schodů a žebříků, ale také výhledů na různé skalní útvary. Ve skalách ji vybudoval Horským spolek v letech 1905 – 1906.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Ústecký kraj | Památky

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Ústecký kraj | Příroda

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl

50 tipů, kam na výlet v okolí Ústí nad Labem

Vyrazili jste do Ústí nad Labem na prázdniny, nebo ve městě žijete a rádi byste někam na výlet? Portál Kudy z nudy pro vás připravil výběr toho nejlepšího co v okolí krajské metropole najdete. Můžete navštívit hrady a zámky, projít se po naučných stezkách, nebo si pořádně zasportovat.
Ústecký kraj | Zážitky