Úvod > Aktuality > Národní park České Švýcarsko láká výletníky na krásnou přírodu i řadu novinek
Národní park České Švýcarsko láká výletníky na krásnou přírodu i řadu novinek
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Národní park České Švýcarsko láká výletníky na krásnou přírodu i řadu novinek

  • Vydáno26. července 2021
Lesy táhnoucí se kam oko dohlédne, hluboké rokle a soutěsky, průzračné bystřiny a mohutné věže pískovcových měst. Takový nevšední svět na vás čeká v krajině plné tajemství – v Českém Švýcarsku. Všechna hlavní lákadla parku, jako jsou soutěsky a provoz lodiček na řece Kamenici nebo Pravčická brána, jsou otevřena až do podzimu. Novotou září opravený altán na Mariině skále nad Jetřichovicemi. Do parku se můžete svézt novými turistickými vlaky z Liberce nebo z Prahy a možné je cestovat i za hranice, do Saského Švýcarska.
Mariina vyhlídkaTuristům v NP České Švýcarsko již od jara slouží nový altán na Mariině skále v okolí Jetřichovic, který se po roce vrátil na své místo. Správa národního parku vrátila stavbě historickou podobu z doby jejího vzniku. První dřevěnou stavbu na skále nechal postavit už v roce 1856 kníže Ferdinand Kinský, po jehož manželce Marii Anně byla vyhlídka pojmenována. Pravčická brána je přístupná denně až do října od 10 do 18 hodin. Pro začátek výletu na výchozích místech z Hřenska, od Tří pramenů nebo z Mezní Louky doporučujeme využít hustou síť veřejné turistické dopravy ve směru od Děčína i od Jetřichovic.

kameniceDenně až do 7.11. jsou v provozu také populární lodičky na řece Kamenici, kde během jara probíhala těžba suchých stromů. Hřenští převozníci s pramicemi pomáhali Správě národního parku odklízet kmeny stromů napadané do koryta říčky. Edmundova soutěska je přístupná bez omezení v obou směrech od Hřenska i od Mezní Louky. Lodičky v Divoké soutěsce jezdí z dolního přístaviště bez možnosti výstupu, tj. pouze tam a zpět. Žlutá turistická značka od horního přístaviště údolím Soorgrund směr Mezní Louka je uzavřena. Také pro návštěvu soutěsek doporučujeme využívat veřejnou dopravu.

Kdo by chtěl navštívit příhraniční oblast v Saském Švýcarsku, může vycestovat bez potíží. Malý příhraniční styk mezi ČR a Německem není dotčen přísnými pravidly, tj. není potřeba žádný test (aktuální pravidla dle MZv ČR ze dne 9. 7. 2021). Česká republika se nenachází na německém seznamu rizikových zemí.


Nové turistické trasy a linky

české švýcarskoVe Šluknovském výběžku bylo na konci minulého roku díky městu Šluknov a Klubu Českých turistů proznačeno více než 20 km nových turistických tras - například na Knížecí, přes vrchol Hrazený, po stopách zaniklé osady Försterei alejí přátelství nebo k vyhlídce na Židovském vrchu. Obec Lipová má nově k dispozici mapu sakrálních památek, která je ke stažení na webu a k dostání v IS Lipová. Česká Kamenice si pro návštěvníky připravila nově zrekonstruované Informační centrum, které se nachází na náměstí. Obnovou prošly také vyhlídky Ponorka a Jehla tyčící se nad Českou Kamenicí.

Mimo to stále pokračuje výstavba nové lávky na Šébru, která bude sloužit pěším, cyklistům i běžkařům a zajistí bezpečný přechod frekventované silnice na Stožeckém sedle mezi Svorem a Jiřetínem pod Jedlovou. První turisté by se  po ní mohli projít v průběhu srpna 2021.

vlakSpolehnout se můžete na nové turistické linky v Českém Švýcarsku. Především je nutno zmínit nové dálkové turistické víkendové vlaky. Přímo z Prahy jezdí do konce října přes Mladou Boleslav, Doksy a Jedlovou Lužickohorský rychlík do Krásné Lípy a Mikulášovic. Podobně nový vlak Trilex z Liberce přes Žitavu a Varnsdorf do Mikulášovic s okamžitým přestupem směr Bad Schandau a Děčín znamená propojení oblasti Jizerských hor se Saským a Českým Švýcarskem a jezdí také o víkendech do konce října. Druhou sezonu zahajuje provoz turistický autobus z České Lípy do Jetřichovic. Spojení atraktivních cílů jako je skalní hrad Sloup, sklářské město Nový Bor, historické město Česká Kamenice s Jetřichovickými skálami je vskutku ojedinělé a zpřístupňuje najednou cíle Lužických hor i Labských pískovců.

V samém srdci národního parku se projeďte silničním vláčkem od hraničního přechodu obcí Hřensko až na Mezní Louku. Dopřejte dětem i sobě odpočinkovou jízdou s výhledy do Německa, na říčku Kamenici i na Pravčickou bránu. Vláček vás sveze denně do konce října.
 

Kam naopak nechodit z důvodu hrozících pádů stromů

Celé území parku se aktuálně potýká s hrozbou nebezpečí pádu stromů a jejich částí. Důvodem je velkoplošný rozpad smrkových kultur oslabených dlouhotrvajícím suchem a následně napadených lýkožroutem smrkovým.
 
  • potok1 – Zeleně značená TZT od Soví vyhlídky do údolí Vlčího potoka (dočasně odstraněno turistické značení)
  • 2 – Zeleně značené propojení od Vlčí desky k Niedermühle (cesta přechodně uzavřena, neprůchodná)
  • 3 – Modře značená TZT v úseku Hadí pramen – Panenská jedle, vč. odbočky k Černé bráně (cesta přechodně uzavřena, neprůchodná)
  • 4 – Žlutě značená TZT v úseku od začátku klidového území k odb. k Černé bráně  (cesta přechodně uzavřena, neprůchodná)
  • 5 – Žlutě značená TZT v úseku od odb. pod Šaunštejnem k cyklotrase č. 3030 (cesta přechodně uzavřena, možnost obejít po červeně značená TZT přes Malou Pravčickou bránu), hrad je letos nepřístupný
  • cesta švýcarskem6 – Část červeně značené TZT od Mezní Louky směrem na Větrovec (trasa přeložena souběžně se zeleně značenou TZT a napojena později zpět na červenou, prodloužení cca 0,5 km)
  • 7 – Žlutě značená TZT v úseku Divoká soutěska – Soorgrund (cesta přechodně uzavřena)
  • 8 – Zeleně značená TZT v úseku Hájenky – Mezní můstek (cesta přechodně uzavřena)
Naučná stezka Česká silnice v Českém Švýcarsku s domkem z Pyšné princezny

Naučná stezka Česká silnice v Českém Švýcarsku s domkem z Pyšné princezny

Naučná stezka s jedenácti zastaveními vede od Vysoké Lípy do Zadních Jetřichovic. Turistům přiblíží stopy zanechané našimi předky za několik tisíciletí – pravěká sídliště, pracoviště lesních řemeslníků, zaniklou osadu Zadní Jetřichovice i památku na natáčení pohádky Pyšná princezna.

Vyhlídka Belvedér – nejhezčí vyhlídka na České Švýcarsko

Vyhlídka Belvedér – nejhezčí vyhlídka na České Švýcarsko

Nejstarší a jednou z nejhezčích upravených vyhlídek v Národním parku České Švýcarsko je vyhlídka Belvedér. Je z ní krásný výhled do 130 m hlubokého kaňonu řeky Labe a na stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone na německé straně hranice.

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu z blízka zdají býti ještě větší.

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Lužickohorský rychlík

18.4.
31.10.
Lužickohorský rychlík

Lužickohorský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska a oblasti Lužických hor do stanice Mikulášovice dolní nádraží ve Šluknovském výběžku a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek až do konce října.

Šenovská lokálka – pravidelná víkendová linka Šenovka

28.4.
31.10.
Šenovská lokálka – pravidelná víkendová linka Šenovka

Již 11. sezónu vyjíždějí na kamenicko-šenovskou lokálku historické vlaky. Provoz mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem je pravidelně každou sobotu, neděli a státní svátek až do 31. října, od 29. května do 3. října i ve všední dny.

Kamenický motoráček

17.4.
31.10.
Kamenický motoráček

Turistická linka T1 Kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní „sklářské lokálce“ tzv. Šenovce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od 17. dubna, a od 29. 5. do 3. 10. 2021 denně.

Hraniční kámen mezi Půlnočním královstvím a zemí krále Miroslava z pohádky Pyšná princezna

Hraniční kámen mezi Půlnočním královstvím a zemí krále Miroslava z pohádky Pyšná princezna

Kdo by si nepamatoval na legendární pohádku Pyšná princezna! A přímo do tohotu příběhu vás vtáhne replika hraničního kamene mezi královstvím Půlnočním a zemí krále Miroslava, kterou naleznete v Doubici u Staré hospody.

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka u Jetřichovic v Českém Švýcarsku má nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, například Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn či Bukovou horu, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Vyhlídkový altánek je jedním ze symbolů Českého Švýcarska.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.

Jetřichovické stěny

Jetřichovické stěny

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Kyjovská skalní stezka

Kyjovská skalní stezka

Důmyslně vybudovaná trasa vede skalnatým terénem s množstvím schodů a žebříků, ale také výhledů na různé skalní útvary. Ve skalách ji vybudoval Horským spolek v letech 1905 – 1906.

Další aktuality

24.9.
2021
Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Severozápadní Čechy | Památky
21.9.
2021
 Děčínská zoo rozmnožila vzácného jelínka z Filipín

Děčínská zoo rozmnožila vzácného jelínka z Filipín

Severozápadní Čechy | Příroda
14.9.
2021
Přijďte o víkendu zažít Litoměřické vinobraní

Přijďte o víkendu zažít Litoměřické vinobraní

Severozápadní Čechy | Gurmánská turistika