Úvod > Co chcete dělat? > Řeka hřenská Kamenice
Řeka hřenská Kamenice
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Řeka hřenská Kamenice

Hřenská Kamenice pramení v Lužických horách, teče Kytlickou vrchovinou a u České Kamenice přitéká do Krušnohorské soustavy. Právě nedaleko Hřenska protéká nádhernými soutěskami, za Hřenskem ústí do Labe. Vodákům je díky národnímu parku plavba po řece zakázána.
V Lužických horách teče Kamenice Kytlickou vrchovinou, u České Kamenice přitéká do Krušnohorské soustavy. Na horním toku proudí Kamenice nehlubokým údolím, jen málo zalesněným. U Všemil se do ní zprava vlévá Chřibská Kamenice a až k ústí tvoří romantické hluboké kaňony a soutěsky s vysokými stupni a kaskádami. K nejznámějším patří soutěsky Srbskokamenická, Divoká a Tichá (Edmundova). Dolní tok leží v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Z větších měst protéká řeka Česká Kamenice, jejíž jméno bylo odvozeno právě od názvu řeky. Historické jádro města je památkovou zónou. Níže po toku leží při řece obec Srbská Kamenice s výraznou dominantou pozdně barokního kostela sv. Václava ve svahu vysoko nad tokem a řadou zachovalých lidových staveb. V hlubokém údolí při samém ústí Kamenice do Labe leží Hřensko, bývalá vorařská obec, dnes významné turistické středisko, které bývá označováno jako vstupní brána do Čech. Ústí zprava do Labe ve Hřensku, ve výšce 115 m n.m.

Nejvíce vody mívá od dubna do května, obtížnost je hodnocena stupněm WW I-III+. Plavba územím NP České Švýcarsko (zvláště pak soutěskami) je však vodákům zapovězena.

Provozovatel

České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o.

Hřensko 71
407 17 Hřensko
Tel.:
+420 412 554 286
Email:
info@ceskosaske-s...
WWW:
www.ceskosaske-sv...
GPS:
50,869088 14,274101
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny