ÚvodAktualitySoumarské rašeliniště dostane nové chodníčky, pro turisty se uzavřelo
Příroda

Soumarské rašeliniště dostane nové chodníčky, pro turisty se uzavřelo

  • 1. srpna 2022
Povalové chodníčky, které prováděly turisty Soumarským rašeliništěm nejsou v dobrém stavu a Správa národního parku Šumava tak přistoupila k jejich obnově. Od 1. srpna do 31. října bude proto Soumarské rašeliniště nedaleko Volar zcela nepřístupné. Rašeliniště prochází postupnou revitalizací, která se daří. Oblast nyní zadržuje více vody, než před 20 lety a stezku již nebylo možné projít „suchou nohou“.
soumarský mostNa Soumarské rašeliniště se po téměř 20 let od revitalizace postupně navrací voda a to je známkou funkčnosti revitalizačních prací, které stále probíhají na území celého Národního parku Šumava. Když se vydáte na Soumarské rašeliniště, ve skutečnosti nejdete na rašeliniště, ale pouze na jeho zbytek, jeho dno. Až osmimetrová vrstva rašeliny, která se zde hromadila více než deset tisíc let, byla totiž v minulosti postupně odvodňována, frézována a odvážena k dalšímu zpracování. Nakonec zbyla jen vrstva půl až jednoho metru obnažené a odvodněné rašeliny, která nadále rychle ztrácela svou pórovitou strukturu, díky níž je schopná držet obrovské množství vody.

rozbitý chodníčekVlivem odvodnění a poklesu hladiny vody se do bývalého rašeliniště dostávali půdní rozkladači a oproti ukládání uhlíku probíhajícímu při procesu rašelinění, docházelo naopak k jeho uvolňování. Dalším negativním efektem bylo přehřívání povrchu. Bez vody a vegetace totiž povrch rašeliniště působil na mikroklima jako tzv. tepelný ostrov, tedy naprosto opačně než zachovalý mokřad, jež vypařuje vodu a sytí vzduch vlhkostí.V letech 2001–2004 Správa Národního parku Šumava přistoupila k jeho revitalizaci – byly přehrazeny odvodňovací kanály a na povrch rašeliniště navezen mulč tak, aby se zde snáz uchytily mokřadní rostliny.
 

Práce na rašeliništi potrvají do října

soumarský most rašeliništěRašeliniště, které bylo od té doby přístupné veřejnosti, získávalo zpět své funkce – opět začalo zadržovat vodu, ochlazovat krajinu a ukládat uhlík. Návštěvníci, kteří procházeli naučnou stezkou, tak mohli pozorovat tyto procesy přímo "uvnitř" a z nadhledu sledovat rašeliniště z menší vyhlídkové věže. Zpočátku přitom stačilo umístit na celou 1,5 km dlouhou naučnou stezku jen pár poválkových chodníků, které se klenuly pouze nad nejvlhčími místy. Jak se ale rašeliniště postupně regenerovalo a zavodňovalo, podzemní voda stoupala a stále zamokřených míst rychle přibývalo. V současnosti je situace tak daleko, že není možné projít naučnou stezku suchou nohou.

soumarské rašeliništěSoučasná situace je nekomfortní pro turisty a zároveň devastující pro obnovující se rašeliniště. Správa Národního parku Šumava začala proto nyní se stavbu plnohodnotného poválkového chodníku, jehož zhotovení a sestavení potrvá tři měsíce. Stavba přitom nemůže probíhat za provozu, a proto je Soumarské rašeliniště pro veřejnost uzavřené od 1. srpna do 31. října 2022. Možná, že si řeknete, proč se musí stavět zrovna v době, kdy mají lidé nejčastěji dovolenou, ale bohužel, v jiném termínu by nebylo možné práce na chodníčcích dělat. Přednost totiž má ochrana silně ohroženého tetřívka obecného, který se na rašeliništi a v jeho blízkém okolí vyskytuje.
Soumarské rašeliniště s vyhlídkovou věží Příroda

Soumarské rašeliniště s vyhlídkovou věží

Kilometr a půl dlouhá naučná stezka vás zavede na rašeliniště u Soumarského mostu nedaleko Lenory. Stezka končí u 10 metrů vysoké vyhlídkové věže, ze které přehlédnete celou plochu rašeliniště.

Meandry Teplé a Studené Vltavy nad Novou Pecí Příroda

Meandry Teplé a Studené Vltavy nad Novou Pecí

Meandry Teplé a Studené Vltavy vlévající se do Lipna tvoří unikátní přírodní rezervaci. Jsou vyhlášeným rájem pro rybáře a pro vodáky se jedná o poslední bod sjízdné trasy horní Vltavy od Lenory a Soumarského mostu. Žije zde řada vzácných živočichů a rostlin.

Soumarský most ve Volarech Památky

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.

Další aktuality

Vypravte se na Šumavu za vodopády svatého Wolfganga

Vodopády svatého Wolfganga objevíte nedaleko Vyššího Brodu na Šumavě. Nejde však o vodopády v pravém slova smyslu, ale pouze o kaskády přepadávající vody na toku Menší Vltavice. Nejpůsobivější jsou na přelomu zimy a jara.
21. březen 2025 12:00
Příroda, Jihočeský kraj

Pěší turistika v Jihočeském kraji: výlet po Zlaté stezce, údolím Lužnice nebo Českou Kanadou

Jihočeský kraj je oblíbenou destinací turistů všech možných zájmů. Na své si zde přijdou i ti, kteří vyznávají pěší turistiku a výlety či procházky v rozmanité krajině. Kudy z nudy vás pozve na jedny z nejkrásnějších míst, která potěší právě pěší turisty – projdou se cestami a stezkami okolo Vltavy či Lužnice, objeví tajemství Zlaté stezky a podniknou výpravu do hlubokých lesů České Kanady. Možností na toulky jihočeskou krajinou je ale daleko víc – za vyzkoušení stojí například Stezky do Prčice, Poutní stezky Toulavy anebo procházky v okolí Tábora.
12. březen 2025 18:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zve na letošní sezonu

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zahájí již 3. června 2025 novou letní divadelní sezonu. Vybírat můžete z činoher, opery či baletu. Nenechte si ujít výjimečný zážitek z představení konaného za letní noci, které nabízí malým i velkým zájemcům zdejší unikátní „točna“. Inscenace světově proslulých autorů se odehrávají v nádherných přírodních kulisách zámecké zahrady, na pozadí letohrádku Bellarie. Letní divadelní sezóna zde potrvá až do 7. září 2025.
5. březen 2025 14:00
Kultura, Jihočeský kraj

Prácheňské muzeum v Písku zahajuje od března sezónu

Další sezónu zahajuje od soboty 1. března 2025 Prácheňské muzeum v Písku kombinací tří výstav – přehlídkou retro módy, oslavou badatelských cest muzejních zoologů a pro velký zájem prodlouženou expozicí o doktorce Vlastě Kálalové-Di Lotti.
28. únor 2025 16:00
Kultura, Jihočeský kraj

Na Šumavě si zalyžujete ve třech areálech na jeden skipas

Znáte Šumavský skipas? Jedná se o propojení několika šumavských skiareálů jedniným společným skipasem. Jestliže si zakoupíte jízdenku v jednom středisku, automaticky bude platná také ve třech dalších areálech. Jedná se o skiareály Kvilda, Nové Hutě – vlek Tatrapoma a malé vleky v areálu Zadov-Kobyla.
28. únor 2025 12:00
Zimní sporty, Jihočeský kraj

Přivítejte jaro na Stezce korunami stromů na Lipně

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází i krásné slunečné počasí. Pokud si chcete udělat pěkný jarní výlet, je jedním z tipů kam vyrazit lipenská Stezka korunami stromů. Ta zůstává návštěvníkům otevřená, a to každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
27. únor 2025 14:00
Příroda, Jihočeský kraj

Pomozte s mapováním losa evropského

Kolik losů žije na Šumavě? Kde se nejčastěji pohybují? Přicházejí na Šumavu další? Na tyto a další otázky spojené s největším savcem obývajícím nejen národní park a CHKO Šumava, by měl odpovědět právě probíhající monitoring. Do něj může přispět každý, kdo losa, nebo jeho stopy zaznamenal, a to nejen na Šumavě.
27. únor 2025 8:00
Příroda, Jihočeský kraj

Tradiční průvod maškar opět roztančí Milevsko

V sobotu 1. března 2025 se v Milevsku uskuteční již 163. ročník tradičního masopustního průvodu. Milevský masopustní průvod má tradici od roku 1862 a každoročně se ho účastní několik set masek. Jde o ojedinělou tradici, která u nás nemá obdoby. Milevské maškary jsou zapsány mezi nejvýznamnějšími českými lidovými tradicemi na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
25. únor 2025 12:00
Zážitky, Jihočeský kraj