Úvod > Aktuality > Soumarské rašeliniště dostane nové chodníčky, pro turisty se uzavřelo
Soumarské rašeliniště dostane nové chodníčky, pro turisty se uzavřelo
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Soumarské rašeliniště dostane nové chodníčky, pro turisty se uzavřelo

  • Vydáno1. srpna 2022
Povalové chodníčky, které prováděly turisty Soumarským rašeliništěm nejsou v dobrém stavu a Správa národního parku Šumava tak přistoupila k jejich obnově. Od 1. srpna do 31. října bude proto Soumarské rašeliniště nedaleko Volar zcela nepřístupné. Rašeliniště prochází postupnou revitalizací, která se daří. Oblast nyní zadržuje více vody, než před 20 lety a stezku již nebylo možné projít „suchou nohou“.
soumarský mostNa Soumarské rašeliniště se po téměř 20 let od revitalizace postupně navrací voda a to je známkou funkčnosti revitalizačních prací, které stále probíhají na území celého Národního parku Šumava. Když se vydáte na Soumarské rašeliniště, ve skutečnosti nejdete na rašeliniště, ale pouze na jeho zbytek, jeho dno. Až osmimetrová vrstva rašeliny, která se zde hromadila více než deset tisíc let, byla totiž v minulosti postupně odvodňována, frézována a odvážena k dalšímu zpracování. Nakonec zbyla jen vrstva půl až jednoho metru obnažené a odvodněné rašeliny, která nadále rychle ztrácela svou pórovitou strukturu, díky níž je schopná držet obrovské množství vody.

rozbitý chodníčekVlivem odvodnění a poklesu hladiny vody se do bývalého rašeliniště dostávali půdní rozkladači a oproti ukládání uhlíku probíhajícímu při procesu rašelinění, docházelo naopak k jeho uvolňování. Dalším negativním efektem bylo přehřívání povrchu. Bez vody a vegetace totiž povrch rašeliniště působil na mikroklima jako tzv. tepelný ostrov, tedy naprosto opačně než zachovalý mokřad, jež vypařuje vodu a sytí vzduch vlhkostí.V letech 2001–2004 Správa Národního parku Šumava přistoupila k jeho revitalizaci – byly přehrazeny odvodňovací kanály a na povrch rašeliniště navezen mulč tak, aby se zde snáz uchytily mokřadní rostliny.
 

Práce na rašeliništi potrvají do října

soumarský most rašeliništěRašeliniště, které bylo od té doby přístupné veřejnosti, získávalo zpět své funkce – opět začalo zadržovat vodu, ochlazovat krajinu a ukládat uhlík. Návštěvníci, kteří procházeli naučnou stezkou, tak mohli pozorovat tyto procesy přímo "uvnitř" a z nadhledu sledovat rašeliniště z menší vyhlídkové věže. Zpočátku přitom stačilo umístit na celou 1,5 km dlouhou naučnou stezku jen pár poválkových chodníků, které se klenuly pouze nad nejvlhčími místy. Jak se ale rašeliniště postupně regenerovalo a zavodňovalo, podzemní voda stoupala a stále zamokřených míst rychle přibývalo. V současnosti je situace tak daleko, že není možné projít naučnou stezku suchou nohou.

soumarské rašeliništěSoučasná situace je nekomfortní pro turisty a zároveň devastující pro obnovující se rašeliniště. Správa Národního parku Šumava začala proto nyní se stavbu plnohodnotného poválkového chodníku, jehož zhotovení a sestavení potrvá tři měsíce. Stavba přitom nemůže probíhat za provozu, a proto je Soumarské rašeliniště pro veřejnost uzavřené od 1. srpna do 31. října 2022. Možná, že si řeknete, proč se musí stavět zrovna v době, kdy mají lidé nejčastěji dovolenou, ale bohužel, v jiném termínu by nebylo možné práce na chodníčcích dělat. Přednost totiž má ochrana silně ohroženého tetřívka obecného, který se na rašeliništi a v jeho blízkém okolí vyskytuje.
Soumarské rašeliniště s vyhlídkovou věží

Soumarské rašeliniště s vyhlídkovou věží

Kilometr a půl dlouhá naučná stezka vás zavede na rašeliniště u Soumarského mostu nedaleko Lenory. Stezka končí u 10 metrů vysoké vyhlídkové věže, ze které přehlédnete celou plochu rašeliniště. Od srpna do října 2022 je turistům rašeliniště uzavřeno.

Meandry Teplé a Studené Vltavy nad Novou Pecí

Meandry Teplé a Studené Vltavy nad Novou Pecí

Meandry Teplé a Studené Vltavy vlévající se do Lipna tvoří unikátní přírodní rezervaci. Jsou vyhlášeným rájem pro rybáře a pro vodáky se jedná o poslední bod sjízdné trasy horní Vltavy od Lenory a Soumarského mostu. Žije zde řada vzácných živočichů a rostlin.

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.

Další aktuality