Úvod > Aktuality > Pět výstav modelů kolejišť a osm stálých modelových expozic

Pět výstav modelů kolejišť a osm stálých modelových expozic

Vydáno 14. února 2019 Kultura
Kdo z vás se rád nepodívá na modelová miniaturní kolejiště? Zahradní železnice sice mají přes zimu zavřeno, ale několik modelářských klubů v únoru a březnu pořádá pravidelné výstavy. Navíc vám nabídneme místa, kde jsou železniční modely k vidění celý rok. Vydejte se na výlet, který potěší malé i velké!

Tři modelářské výstavy v únoru

RC modely ZlínNejvětší výstava RC modelů v České republice je k vidění na Zlínském zámku až do 28. února 2019. Výstava představuje na 120 letadel, které je možné dostat do vzduchu. Unikátní expozice je doplněna modely historických lodí, asi stovkou modelů aut, vlaků a historických staveb.Výstava je otevřena denně, kromě pondělí, od 9:00 do 17:00 hodin.

praha prosek modelydo 31. března 2019 si lze v gotické tvrzi Příseka na Vysočině prohlédnout výstavu prezidentských a papežských automobilů, která nově doplňuje stálou expozici přes 10 tisíc modelů autíček a dalších hraček, vyrobených od roku 1910 až do 90. let. Mezi vystavovanými hračkami je celá řada unikátů. Například vláčky vyrobené firmou Lastra, které Ladislav Stránský, majitel firmy na módní přezky, udělal pro svého syna a zahájil tak výrobu hraček v této firmě.

sobotu 23. února pořádají členové Pragoclubu návštěvní den na nádraží Praha-Prosek; k vidění bude velké modelové kolejiště, historické kolejiště i řada unikátních železničních modelů. Také sem se můžete vypravit i jindy, další návštěvní den se v nejbližší době chystá na 23. března. Otevřeno je vždy od 14:00 do 18:00 hodin.
 

Dvě modelářské akce v březnu

Modely PečkyVelká výstava železničních modelů a provozních kolejišť čeká všechny příznivce modelových vláčků a mašinek 2. a 3. března na výstavě Spolku železničních modelářů Pečky. Modeláři vám představí přes 50 provozních kolejišť všech modelových měřítek od nejmenšího po zahradní velikost. Po kolejištích se modelovou krajinou plnou kopců, tunelů, mostů, domků a strání porostlých trávou, vinohrady či hustými lesy prohání často ozvučené vlaky osobní i nákladní, tažené moderními elektrickými či motorovými lokomotivami a nebo nostalgickými modely parních lokomotiv. Nechybí ani moderní jednotky jako Pendolino nebo RailJet. Mnoho modelů je vyráběných ručně. Aby dojem z kolejišť byl co nejvíce věrný s okolním životem, jsou na kolejištích desítky figurek lidí a zvířat a dalších detailů.

Další výstavu železničních modelů nachystal Klub železničních modelářů Ostrava a Středisko volného času Ostrava-Zábřeh na víkend 23. a 24. března. V areálu bývalé základní školy Zálom bude k vidění jak velké segmentové kolejiště, tak modulové kolejiště od modelářů z Mohelnice, drobná panelová kolejiště i velké modely. Děti se mohou svézt na Sičově drobné železnici, zahradní železnici, která je vítanou atrakcí na modelářských a jiných akcích.
 

Stálé modelové expozice

Království železnicPodívat se samozřejmě můžete i do dalších oblíbených míst železničních modelářů, spousta z nich má otevřeno přes zimu. O největším z nich, Království železnicPraze na Smíchově, už řeč byla; vypravit se sem můžete kdykoliv, otevřeno je každý den včetně státních svátků a prázdnin. Další obří železniční kolejiště se spoustou doprovodných atrakcí Modelový světBrně má otevřeno denně kromě pondělí a úterý.

Vždy ve středu a v neděli bývá otevřená rozsáhlá expozice modelových kolejišť na zámku v Trmicích Ústí nad Labem. Každý víkend láká k prohlídce Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou a historické nádraží v Muzeu technických hraček ve Velvarech; v interaktivní expozici dopravních hraček jezdí modely a plechové vláčky z let 1920–1960. Obrovskou atrakcí je rovněž návštěva Modelové železniční showDomažlicích, kde bývá nyní v zimě otevřeno každou sobotu. Na nádraží Ostrava-střed naleznete expozici Železničního muzea moravskoslezského, ve kterém si prohlédnete nejen historické železničářské stejnokroje, ale i modely vláčků.
Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky

Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky

Velká výstava železničních modelů a provozních kolejišť čeká všechny příznivce modelových vláčků a mašinek na výstavě Spolku železničních modelářů Pečky. Modeláři vám představí přes 50 provozních kolejišť všech modelových měřítek od nejmenšího po zahradní velikost.

Modelová železniční show v Domažlicích - ráj pro všechny milovníky vlaků

Modelová železniční show v Domažlicích - ráj pro všechny milovníky vlaků

Ráj pro všechny milovníky vlaků a vláčků se v Domažlicích nachází v garáži pana Jaroslav Šimáčka. Jeho stanicí Máchovice, pojmenované podle ulice, ve které Šimáčkovi bydlí, projíždějí nejrůznější lokomotivy s vagony už řadu let. Na jeho dráze potkáte stroje tuzemské, rakouské nebo dokonce americké.

Modelový Svět v Brně

Modelový Svět v Brně

Obdivovat obří železniční kolejiště se 40 vláčky, ale i další zajímavosti v malém měřítku můžete v Modelovém Světě v Brně. Prohlédnete si tak modelové kolejiště s asi půl kilometrem kolejí, 140 výhybkami a 1500 postavičkami. S rozlohou 60 m² se jedná o největší trvale vystavené kolejiště na Moravě.

Interaktivní muzeum železničních hraček z let 1920–1960

Interaktivní muzeum železničních hraček z let 1920–1960

Muzeum technických hraček ve Velvarech otevřelo druhou část stálé expozice B. Výstavní prostory se proměnily v historické nádraží, v němž si návštěvníci bez rozdílu věku mohou hrát na železniční personál nebo cestující a připomenout si časy parostrojní železnice za první Československé republiky.

Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou

Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou

Jedno z největších modelových kolejišť v ČR má za svůj námět železniční a kulturní památky na Vysočině. Na ploše 50 m2 najdete žel. stanice Žďár nad Sázavou se strojírenskou firmou Žďas, hrad Pernštejn, viadukt v Dolních Loučkách a další detaily regionu.

Království železnic v Praze na Smíchově - největší modelová železnice v ČR

Království železnic v Praze na Smíchově - největší modelová železnice v ČR

Přijďte se podívat na úžasný malý svět Království železnic! Uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří Model Prahy.

Návštěvní den na nádraží Praha-Prosek

Návštěvní den na nádraží Praha-Prosek

Největší modelové kolejiště velikosti "0" v ČR. Výstava unikátních železničních modelů. Historické kolejiště.

Železniční muzeum moravskoslezské na nádraží Ostrava-střed

Železniční muzeum moravskoslezské na nádraží Ostrava-střed

Na nádraží Ostrava-střed naleznete expozici Železničního muzea moravskoslezského, ve kterém si prohlédnete historické železničářské stejnokroje nebo artefakty z 19. století jako je skloník, originály starých dokumentů či modely vláčků.