Úvod > Aktuality > Vláčky, lodě, kostičky: výstavy a stálé expozice modelů všeho druhu
Zážitky

Vláčky, lodě, kostičky: výstavy a stálé expozice modelů všeho druhu

  • Vydáno23. února 2024
Kdo z vás se rád nepodívá na modelová miniaturní kolejiště? Pro příznivce vlakových modelů je na výběr několik zajímavých výstav, ale na své si přijdou i ti, kteří obdivují autodráhy, stavebnici Lego či modely lodí a architektury. Potěšte se v expozicích modelářských klubů anebo vezměte děti na místa, kde jsou železniční modely k vidění celý rok. Vydejte se na výlet, který potěší malé i velké!

Mistrovství ČR lodních modelů v Turnově

modely lodíO víkendu 24. a 25. února přijďte určitě do Muzea Českého ráje v Turnově – odehrává se zde totiž Mistrovství ČR lodních modelů kategorie "C". V ní se družují lodní modeláři, jejichž modely jsou přesnými maketami existujících lodí. V rámci soutěže, která je zároveň i originální výstavou, bude k vidění přes 50 přesných maket v minulosti či dnes existujících lodí, ať již plachetnic či lodí motorových. Budou zde k vidění modely v lahvích, dioramata, miniatury i modely ze stavebnic z plastu, papíru či jiných materiálů. Prezentovány budou také modely, které v rámci kroužků postavili juniorští členové KLoM Admiral. Akce představuje i činnost pořádajícího klubu (Klub lodních modelářů Admiral p.s. v Jablonci nad Nisou) a je pozvánkou mezi jeho členy. Pro modeláře, sdružené ve Svazu modelářů ČR je také nominační soutěží na mistrovství Evropy, které bude v září 2024 v bulharském Burgasu.
 

Výstava železničních modelů v Pečkách

Modely PečkyVelká výstava železničních modelů a provozních kolejišť čeká všechny příznivce modelových vláčků a mašinek 2. a 3. března na výstavě Spolku železničních modelářů Pečky. Modeláři vám představí přes 50 provozních kolejišť všech modelových měřítek od nejmenšího po zahradní velikost. Po kolejištích se modelovou krajinou plnou kopců, tunelů, mostů, domků a strání porostlých trávou, vinohrady či hustými lesy prohání často ozvučené vlaky osobní i nákladní, tažené moderními elektrickými či motorovými lokomotivami a nebo nostalgickými modely parních lokomotiv. Nechybí ani moderní jednotky jako Pendolino nebo RailJet. Mnoho modelů je vyráběných ručně. Aby dojem z kolejišť byl co nejvíce věrný s okolním životem, jsou na kolejištích desítky figurek lidí a zvířat a dalších detailů. V sobotu bude otevřeno od 9:00 do 17:00 hodin a v neděli od 9:00 do 15:00 hodin.
 

Gotika v modelech v Muzeu Sedlčany

gotika v sedlčanechVýstava Česká vrcholná gotika v modelech v Městském muzeu Sedlčany představuje 20 fyzických modelů staveb vrcholné gotiky. Jedná se převážně o stavby z doby Karla IV., z nichž se některé nedochovaly, nebyly dostavěny, změnily podobu nebo dokonce nikdy nevznikly. Modely jsou v měřítku 1:100 a pracovali na nich studenti a pedagogové programu Architektura a stavitelství Fakulty stavební ČVUT v Praze. Přijďte se přesvědčit nejen o krásách české gotiky, ale též o šikovnosti mladé nastupující generace našich architektů. Výstava probíhá od 15. ledna do 1. března 2024. Součástí expozice jsou také výstavní panely, na nichž jsou uvedeny doplňující informace a současná podoba některých lokalit a staveb.
 

Výstava železničních modelů v Praze-Bubnech

vláčkyDalší výstavu železničních modelů nachystal Klub železničních modelářů z Prahy 7 – Bubny ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem. Na letošní výstavě bude 12. až 17. března 2024 k vidění kolejiště, na kterém je umístěno mnoho různých typů vlakových souprav. Ty budou střídavě v provozu a v průběhu výstavy budou postupně obměňovány. Jedná se o typické československé i české vlakové soupravy od lokálky přes rychlík až po těžký nákladní vlak. Návštěvníkům výstavy se představí zejména modely vozidel bývalých ČSD z období od vzniku Československa až do roku 1992 i modely ČD z pozdějšího období. Kromě železničních modelů budou na modelovém kolejišti k vidění i modely automobilů a zejména modely zemědělské a lesní techniky v měřítku 1:87.
 

For Model 2024 v Olomouci

form model olomoucRC modely a autodráhy, miniželeznice, airsoft střelnice či ukázky 3D tiskáren doplní cenné sběratelské kousky, návštěva Star Wars či jízdy historickým vlakem. To vše vám předvede olomoucký veletrh For model, který se bude konat 22. až 24. března 2024. Těšit se mimo jiné můžete na letecké modely všech kategorií, na plachetnice, ponorky i bojová plavidla. Své místo na oblíbené výstavě budou mít v pavilonu A také plastikové a papírové modely automobilů i automobilových veteránů, autodráhy anebo modely stavebních strojů a kamionů.
 

Svět fantazie z kostek Lego

svět z kostekSvět fantazie z kostek mohou milovníci stavebnice Lego obdivovat na výstavě Czech Repubrick: Svět z LEGO® kostek ve Velkém světě techniky v Ostravě – Vítkovicích, a to až do 31. března 2024. Výstava je rozdělená na 5 tematických částí: svět filmu a hudby, architektura, histore, moderní svět budoucnosti a energie kolem nás. Na výstavě uvidíte více jak 20 modelů, které jsou postavené z jednoho milionu kostek. Další přibližně čtvrt milionu kostek je k dispozici vám na hraní a stavbu vlastních děl.

Výstava stavebnic a modelů v Hradci Králové probíhá od 18. do 25. února. Tady vás potěší modulární město, diorama Minecraftu, Jurského parku a středověku. Nebudou chybět pojízdné vlaky, pirátské plachetnice a ani herní koutek.
 

Stálé modelové expozice napříč republikou

modelyPodívat se samozřejmě můžete i do dalších oblíbených míst železničních modelářů, spousta z nich má otevřeno přes zimu. O největším z nich, Království železnicPraze na Smíchově, už řeč byla; vypravit se sem můžete kdykoliv, otevřeno je každý den včetně státních svátků a prázdnin. Další obří železniční kolejiště se spoustou doprovodných atrakcí Modelový světBrně má otevřeno denně kromě pondělí a úterý.

Vždy ve středu a v neděli bývá otevřená rozsáhlá expozice modelových kolejišť na zámku v Trmicích Ústí nad Labem. Každý víkend láká k prohlídce Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou a historické nádraží v Muzeu technických hraček ve Velvarech; v interaktivní expozici dopravních hraček jezdí modely a plechové vláčky z let 1920–1960. Obrovskou atrakcí je rovněž návštěva Modelové železniční showDomažlicích, kde bývá nyní v zimě otevřeno každou sobotu. Na nádraží Ostrava-střed naleznete expozici Železničního muzea moravskoslezského, ve kterém si prohlédnete nejen historické železničářské stejnokroje, ale i modely vláčků.
Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky

24. 5.26. 5.
Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky

Velká výstava železničních modelů a provozních kolejišť čeká všechny příznivce modelových vláčků a mašinek na výstavě Spolku železničních modelářů Pečky. Modeláři vám představí přes 50 provozních kolejišť všech modelových měřítek od nejmenšího po zahradní velikost.

Železniční muzeum moravskoslezské na nádraží Ostrava-střed

Železniční muzeum moravskoslezské na nádraží Ostrava-střed

Na nádraží Ostrava-střed naleznete expozici Železničního muzea moravskoslezského, ve kterém si prohlédnete historické železničářské stejnokroje nebo artefakty z 19. století jako je skloník, originály starých dokumentů či modely vláčků.

Svět kostiček

21. 2.5. 5.
Svět kostiček

Herní výstava modelů SEVA českých i zahraničních pohádek.

Santini a svět jeho architektury – výstava Národního technického muzea

7. 12.5. 1.
Santini a svět jeho architektury – výstava Národního technického muzea

V roce 2023 uběhlo 300 let od smrti Jana Blažeje Santiniho Aichela, geniálního tvůrce evropského baroka. V hlavní budově Národního technického muzea se v rámci výstavy Santini a svět jeho architektury až do 30. 9. 2024 můžete seznámit s jeho dílem i postupy práce.

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Přijďte se podívat na úžasný malý svět Království železnic! Uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří Model Prahy.

Návštěvní den na nádraží Praha-Prosek 2024

20. 4.
Návštěvní den na nádraží Praha-Prosek 2024

Největší modelové kolejiště velikosti "0" v ČR. Výstava unikátních železničních modelů. Historické kolejiště.

Výstava Czech Repubrick: Svět z Lego kostek v Ostravě

28. 9.8. 5.
Výstava Czech Repubrick: Svět z Lego kostek v Ostravě

Víte, co všechno se dá postavit z malých plastových kostiček? Výstava Czech Repubrick: Svět z LEGO® kostek ve Velkém světě techniky v Ostravě – Vítkovicích vám rozšíří obzory! Kromě propracovaných modelů nechybí ani dílny pro malé i velké, které prověří vaši představivost a zručnost.

Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou

Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou

Jedno z největších modelových kolejišť v ČR má za svůj námět železniční a kulturní památky na Vysočině. Na ploše 50 m2 najdete žel. stanice Žďár nad Sázavou se strojírenskou firmou Žďas, hrad Pernštejn, viadukt v Dolních Loučkách a další detaily regionu.

Modelová železniční show v Domažlicích

Modelová železniční show v Domažlicích

Výstava vlaků a vláčků v garáži pana Jaroslav Šimáčka. Jeho stanicí Máchovice, pojmenované podle ulice, ve které Šimáčkovi bydlí, projíždějí nejrůznější lokomotivy s vagony už řadu let. Na jeho dráze potkáte stroje tuzemské, rakouské nebo dokonce americké.

Modelový Svět v Brně

Modelový Svět v Brně

Obdivovat obří železniční kolejiště se 40 vláčky, ale i další zajímavosti v malém měřítku můžete v Modelovém Světě v Brně. Prohlédnete si tak modelové kolejiště s asi půl kilometrem kolejí, 140 výhybkami a 1500 postavičkami. S rozlohou 60 m² se jedná o největší trvale vystavené kolejiště na Moravě.

Interaktivní muzeum železničních hraček z let 1920–1960

Interaktivní muzeum železničních hraček z let 1920–1960

Muzeum technických hraček ve Velvarech otevřelo druhou část stálé expozice B. Výstavní prostory se proměnily v historické nádraží, v němž si návštěvníci bez rozdílu věku mohou hrát na železniční personál nebo cestující a připomenout si časy parostrojní železnice za první Československé republiky.

Další aktuality

Užijte si s dětmi zábavu pod střechou

Tropické vedro nebo naopak déle trvající déšť a chladno nemusí vždy znamenat konec zábavy pro vás nebo vaše děti. Pojďte se podívat na místa, kam můžete vyrazit během horkých letních dnů anebo naopak v průtrži mračen se svými dětmi, a užít si společně skvělý den!
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Brněnské dostihy 2024, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves, Veveří – Eichhorn 1945 , Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.4. – 21.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, VeteránTechna na brněnském výstavišti, Veveří – Eichhorn 1945 , Jarní otevřené sklepy v Moravské Nové Vsi 2024, Brněnské dostihy 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Česko ve filmu: Prázdniny s Broučkem pro všechny milovníky karavaningu

Film Prázdniny s Broučkem si zamilují všichni ti, kdo vyráží na výlety a dovolené ve svém milovaném karavanu. Právě jeden takový červený veteránský dědeček vyrobený v roce 1972 se objeví na plátnech kin – jmenuje se Brouček a je to hlavní hrdina filmu, který vypráví o pořádném dobrodružství obytňákem! V hlavních rolích se objeví i Bára Poláková, Lukáš Příkazký, Barbora Dragounová a František Sládek.
Zážitky

Česko mezi řádky: Homér, Vergilius a záhadný Trojský kůň

Bouzov neproslavil jen pohádkový hrad, ale také obrovský válečný stroj v Historickém areálu zábavy. Takhle nějak mohl vypadat slavný Trojský kůň, kterého prý 24. dubna 1184 před naším letopočtem Trojané vtáhli do svého města. Netušili, že se v jeho útrobách schovávají bojovní Řekové vedení Odysseem, kteří pak starověké město na pobřeží dnešního severozápadního Turecka totálně zničili.
Zážitky

Cestujte jako Gulliver: proměňte se v obry a projděte se miniaturními světy!

Vydejte se na cesty podobně jako slavný Gulliver! Nemusíte se ale plavit po jižních mořích a hledat maličké obyvatele Liliputu, stačí se vypravit do Mariánských Lázní, Bystřice nad Pernštejnem nebo do České Kamenice. Právě tam totiž objevíte velmi zajímavé areály plné miniaturních staveb, aut, vláčků a lodí.
Zážitky

Zábava venku s dětmi: tipy na dětská hřiště zdarma

Kam vytáhnou děti na výlet, aby byly chvíli na čerstvém vzduchu a zároveň se trochu pobavily? Vyzkoušejte některé z našich tipů na dětská hřiště! Jsou dostupná zdarma, uprostřed měst, parků nebo lesoparků a nabízejí vyžití na prolézačkách, skluzavkách a malých lezeckých sítích. Takže, kam se s dětmi vypravite?
Zážitky

Za méně peněz víc muziky aneb kde s jedním vstupným uvidíte víc?

Vzpomínáte na profesora Zelí z povídky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmana Exkurze do zoo a jeho vychytralou poznámku „Nechci slevu zadarmo“? Okřídlenou větou jsme se na portálu Kudy z nudy nechali vést při mapování míst, kde vám nabídnou nejrůznější zvýhodněné vstupenky.
Zážitky