Muzeum technických hraček ve Velvarech předvádí jízdy elektrických vláčků. Výstavní prostory se proměnily v historické nádraží, v němž si návštěvníci bez rozdílu věku mohou hrát na železniční personál nebo cestující a připomenout si časy parostrojní železnice za první Československé republiky.
Interaktivní expozice dopravních hraček na
náměstí Krále Vladislava č.p. 225 je věnována historickým modelům a soupravám plechových vláčků o rozchodu 0, 00 (H0), 1 a S z let 1920–1960. Záměrem této expozice je seznámit návštěvníky se základními typy parních, elektrických a motorových lokomotiv, s kterými si hrály děti a mnohdy i tatínkové v minulém století.
Součástí prohlídky jsou ukázky
jízdy historických plechových vláčků na velkém elektrifikovaném kolejišti o rozchodu kolejí „0“ (32 mm) s elektromagnetickými signály a návěstidly, budovami nádraží, osvětlenými nástupišti, železničními mosty, přejezdy, tunely a s mnoha dalšími stavbami.
Instalace expozice má podobu
malého železničního muzea, kde si děti budou moci spustit přejezd, návěstidlo, případně telefonovat, zvedat návěstní páky, točit elektromechanickým zabezpečovacím zařízením, orazit jízdenku atd. Sbírka obsahuje exponáty z historie železniční dopravy od doby Rakousko-Uherska až po šedesátá léta 20. století.
Velvarské technické muzeum hraček ve spolupráci s městem
Velvary provozuje dvě části stálé expozice:
„Mechanické hračky z let 1840–1950“ (expozice A) a
„Železniční hračky z let 1920–1960“ (expozice B) na náměstí Krále Vladislava č.p. 225. Instalace exponátů se v těchto expozicích liší především obsahem a zaměřením. Návštěvníci shlédnou také základní typy mechanických hraček poháněné hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem, optické přístroje a hračky z technických materiálů – dřeva, papíru i kartonu, kovů, skla, porcelánu, kůže a textilu, pryže (gumy) z vulkanizovaného kaučuku, celuloidu a bakelitu. K této expozici patří také měšťanský pokoj ve stylu historismu 19. století zařízený historickým mobiliářem a volně vystavenými exempláři soudobých hraček.
Vstupenky do obou částí expozice jsou zvýhodněny.
Objevte historii železničních hraček v interaktivním muzeu ve Velvarech. Prohlídky, hratelné exponáty a historické artefakty od Rakousko-Uherska po 60. léta.
V muzeu lze vidět historické modely a soupravy plechových vláčků o rozchodu 0, 00 (H0), 1 a S z let 1920-1960.
Návštěvníci mohou zažít interaktivní jízdy elektrických vláčků, hrát si na železniční personál nebo cestující a spustit různé železniční zařízení jako přejezdy, návěstidla a zabezpečovací zařízení.
Kromě vláčků jsou v muzeu vystaveny mechanické hračky poháněné hodinovým strojkem, parním strojem nebo elektromotorem, stejně jako optické přístroje a hračky z různých materiálů jako dřevo, papír, kovy nebo sklo.
Vstupenky do obou částí expozice jsou zvýhodněny, což znamená, že se jedná o speciální nabídky nebo slevy pro návštěvníky.
Muzeum zahrnuje exponáty od doby Rakousko-Uherska po šedesátá léta 20. století.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.