Úvod > Aktuality > Osm tipů, kde si užít masopustní veselí koncem února
Masopustní pruvody, zábavu a dobré jídlo si budete moci užít koncem ledna po celé zemi
"> Masopustní pruvody, zábavu a dobré jídlo si budete moci užít koncem ledna po celé zemi "> "> V oblasti Hané se fašank neobejde bez vodení medveda "> "> V masopustních pruvodech na východe Cech najdete i masky, jejichž tradice se uchovala z konce 19. století "> "> ">
Kultura

Osm tipů, kde si užít masopustní veselí koncem února

  • Vydáno17. února 2020
Tančící maškary v ulicích, hodování a nekončící zábava. To všechno si můžete vychutnat koncem února 2020 v různých koutech České republiky, kde se bude oslavovat tradiční masopust. Portál Kudy z nudy vám přináší osm tipů na veselí, které si nesmíte nechat ujít.
Oslavy masopustu mají v Čechách i na Moravě dlouhou tradici. První zmínka o nich se datuje již do 13. století a pravděpodobně navázaly na starověké uctívání boha vína Bakcha. Období masopustu trvá od Tří králů do Popeleční neboli Škaredé středy, jejíž termín vždy připadá na čtyřicátý den před Velikonocemi (Velikonoční neděle letos vychází až na 12. dubna). Masopustní úterý předchází Popeleční středě, která v letošním roce připadá na 25. února 2020.
 

Masopust UNESCO ve Vortové

MasopustPo několik generací obyvatelé na Hlinecku udržují obyčej, při němž ožívají tradiční masky a rituály. Pro svoji jedinečnost byly v roce 2010 Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku zapsány na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Pokud byste letos chtěli zažít tuto tradiční masopustní zábavu, vydejte se v sobotu 22. února na masopustní průvod do Vortové. Potkáte zde všechny tradiční masky, které mají svůj úkol a postavení. Strakatý se ženuškou popřejí zdraví a štěstí, slaměný požehná budoucím maminkám. V průvodu potkáte také židy s červenými nosy, čtveřici turků, medvědáře s medvědem, rasa a kobylu, jejímž poražením se obchůzka ukončí. Ve Vortové začne tradiční zábava v 8 hodin ráno a ukončena bude okolo 16. hodiny.
 

Festival masopustních tradic – fašank Strání

Fašank StráníVe Strání na Uherskohradišťsku je opět připraven Festival masopustních tradic. Letos se jedná o 33. ročník a proběhne od pátku 21. února do úterka 25. února, kdy o půlnoci symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a bude zahájen půst, který dle tradice trvá do Velikonoc.
 
Součástí festivalu nejsou pouze vystoupení folklorních souborů, fašankové obchůzky, ale také ukázky tradiční výroby skla v místních sklárnách, košt slivovice, videofilmy s folklorní tématikou. Jedinečností festivalu jsou obchůzky fašančárů s tradičním tancem Pod šable.
 

Vodění medvěda na Hané

Velká BystřiceMasopustní veselí se na Hané neobejde bez vodění medvěda. S průvodem maškar obchází medvěd se svým medvědářem všechna stavení. Věřilo se, že obřadným tancem zvířete se zajistí bohatá úroda. Tradiční vodění medvěda budete moci zhlédnout v Kojetíně, a to v sobotu 22. února od 10 hodin.

Maškary s medvědem v čele se vydají na svou pouť ve Velké Bystřici, kde v sobotu zazní oblíbené masopustní zvolání: "Zhosta chaso, zhosta, konec masopusta, ostatke se krátijó, jož se nenavrátijó!". Kromě domácího souboru Haná vás přijede pobavit klauniáda Cirkus Levitare a soubor Žerotín ze Strážnice. Náměstí provoní zabijačkové dobroty i masopustní koblihy.
 

Veselý masopust v Českém Krumlově

Masopust Český KrumlovObnovená tradice lidové masopustní slavnosti s typickým pestrobarevným procesím masek, provázeným pouličními divadelníky, kejklíři a muzikanty, to je Krumlovský masopust 2020. A jelikož po veselici následuje půst, nechybí ani bohatá hostina a tancovačka. Tradiční masopustní veselí zažijí obyvatelé a návštěvníci Českého Krumlova od soboty 22. do úterý 25. února 2020.

Krumlovský masopust odstartuje v sobotu 22. února v 10 hodin v Klášterech Český Krumlov, kde na masopustním jarmarku na klášterním dvoře ochutnáte tradiční pochutiny, otevřeno bude i mnoho řemeslných dílen, kde si můžete vytvořit vlastní výrobek. K poslechu a třeba i k tanci zahraje od 14:00 do 16:30 hodin harmonikářské duo Hrajeto.

Český Krumlov masopustSobotní odpolední program pokračuje masopustním veselím v restauraci krumlovského Historického pivovaru. Těšte se na ochutnávku zabijačkových specialit i masopustního pivního speciálu. Masopustní dobroty si budete moci na místě také zakoupit a odnést si s sebou domů. Je připraveno i opékání buřtů na pivovarském dvorku. Pro navození té pravé masopustní atmosféry zahraje od 18 hodin živá hudba. Od 20:00 hodin se těšte na Bryce Belcher s kapelou.

Masopustní průvod vyjde ze ZUŠ v Kostelní ulici v úterý 25. února 2020 v 16 hodin. Za veselého vyhrávání muziky se budou účastníci v maskách představovat na mnoha zastaveních v centru města různorodým programem a koledováním, odměnou jim za to bude pohoštění ve formě koblih, koláčků a dalších dobrot. Průvod dále projde ulicemi historického centra města po trase Kostelní – Horní – nám. Svornosti – Široká – Dlouhá- Lazebnický most – Latrán až do Klášterní zahrady a zpět.
 

Milevské maškary

Milevské maškaryOslavy masopustu v Milevsku v roce 2020 budou opět třídenní, a to od 20 do 22. února. Již ve čtvrtek proběhne tradiční zvaní milevských maškar. Masky při něm procházejí městem a zvou obyvatele k účasti na sobotním průvodu. Na pátek je připraven Bakchusův průvod. Milevské maškarní sdružení při něm přebírá od představitelů města symbolickou vládu nad městem po dobu konání oslav masopustu. Jedinečným bodem programu bude ohňové divadlo v souboru Novus Origo.

Sobotní program 22. února zahájí tradiční jarmark a vepřové hody na náměstí E. Beneše, kde již od dopoledních hodin bude v plném proudu také bohatý kulturní program. Diváci uvidí a uslyší milevskou dechovou kapelu Kovačka. Po skončení programu se akce přesune do Domu kultury v Milevsku, kde je na odpoledne připraven Masopustní rej pro všechny generace.
 

Poberounský masopust v Zadní Třebáni

Poberounský masopustJedna z největších a kutlurním programem nejbohatších akcí svého druhu v celém Středočeském kraji, to je Poberounský masopust. Odhadem se zúčastní sto maškar, šest desítek účinkujících, kolem 1 200 diváků, přes tři desítky stánků, průvod trvající šest a půl hodiny, 41 domů, které připravily pohoštění.

Program začne v 8:00 na návsi zabíjačkou a stylovým staročeským jarmarkem, na kterém budou kromě řemeslných výrobků k dostání perníky, preclíky, trdla, koláče, pečené maso či medovina. Hospodyňky změří síly v soutěži o nejlepší masopustní koblihu či jiné masopustní občerstvení. Po skončení průvodu se ještě bude ve Společenském domě konat sousedské posezení s hudbou.
 

Rozverný Kaňkovský masopust

Kaňkovský masopustV sobotu 22. února už posedmé projde Masopustní průvod předměstím Kutné Hory zvané Kaňk. Rozpustilé maškary tu uspořádají průvod masek a budou zde různě taškařit po celý den. Masopust bude zahájen v 9:30 hodin před bývalou radnicí, k tomu bude hrát hudba staročeské písně. Před bývalou radnicí se odehraje divadelní scénka, která bude ukončena povolením starosty k zahájení masopustu.

Dále zde bude prodej zabijačkových pochoutek (k dostání bude prdelačka, jitrnice, tlačenka, jelita atd.). Vydáním povelu Laufra se celý průvod vydá do klikatých uliček Kaňku. Celý průvod bude ukončen před hospodou Na Baště zastřelením medvěda. Předpokládaný konec akce v hospodě Na Baště bude cca v 15:00 hod.
 

Masopust na statku v Pileticích

masopust pileticeMasopustní hodokvas v tradičním staročeském stylu, tradiční venkovská zabíjačka, obchůzky masopustních maškar a taneční rej. To vše nabízí v neděli 23. února od 10:00 do 16:00 hodin statek Piletice na Královéhradecku. Nebudou chybět ani ukázky rukodělných výtvarných technik. K ochutnání bude také poctivý domácí piletický chléb, koblížky, jitrnice, jelítka a další pochutiny. Obchůzky masopustních maškar a taneční rej uvidíte v provedení folklorních souborů Červánek a Dupák.

Tetičky dají i ochutnat a přitom budou povídat o dalších (nejen masopustních) zvycích a obyčejích ze života dřívějšího venkovského obyvatelstva. K ochutnání bude také poctivý domácí piletický chléb, koblížky, jitrnice, jelítka a další zabíjačkové pochutiny, svařené víno, čaj, grog nebo medovina. Pozornosti návštěvníků by jistě neměla uniknout ani národopisná výstavka věnovaná životu na vsi na přelomu 19. a 20. století, která vznikla z darů občanů Hradce Králové a okolí.