!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Želnavský smyk – odbočka Schwarzenberského kanálu
Památky

Želnavský smyk – odbočka Schwarzenberského kanálu

Želnavský, často nazývaný také jako Hefenkriegský smyk, je 3,8 km dlouhé historické vodní dílo vybudované po zřízení překladiště v Želnavě v roce 1887, které jej spojovalo s plavebním kanálem v místě dnešní křižovatky Klápa na hranici národního parku. Do jara 2021 prochází obnovou.
Historická vodní cesta pro plavení dříví spojovala od roku 1887 až do roku 1961 Schwarzenberský plavební kanálVltavou. Díky ní si šumavský plavební kanál udržel ekonomický význam o 80 let déle po pádu trhů s palivovým dřívím v rakouské metropoli. Dílo vedlo z větší části podél plavební silnice Scheiterstrasse od Hefenkriegských skládek.
 
Právě díky Želnavskému smyku si Schwarzenberský plavební kanál udržel svůj význam i po ukončení Vídeňské plavby na konci 19. století ve svém více než 22 kilometrů dlouhém úseku mezi Rasovkou a Světlou vodou nedaleko bavorských hranic. Umožňoval totiž transport dřeva z lesů k Vltavě, aby mohlo být umístěno na pražském či německém trhu.

Hospodářský význam Želnavského smyku vzrostl ještě více po roce 1892, kdy byla zprovozněna železniční trať České Budějovice – Želnava. V Želnavě se tak pro tuzemský trh nakládalo plavené jak po kanále, tak i po Vltavě. V roce 1911 došlo k prodloužení železnice přes Černý Kříž do Haidmühle v Bavorsku, kde se napojila na tamní dráhu, čímž se objevily nové obchodní možnosti v Německu. Provoz na kanále byl ukončen v roce 1961, protože již bylo výhodnější přepravovat klády nákladními automobily.
 

Rekonstrukce Želnavského smyku 2019 – 2021

Od roku 2019 probíhá rekonstrukce Želnavského smyku. Projekt návštěvníkům Šumavy zpřístupní soustavu plavebních kanálů i přírodní památku rašeliniště Bavorské nivy na rakouské straně hranice. Jde o dosud nepřístupnou část Schwarzenberského kanálu. V minulosti jej využívali lesníci k plavení dřeva nejprve do Vltavy a pak dál, až do Prahy na Výtoň.
Zobrazit více
12.2.
Lipno Ice Marathon 2022

Lipno Ice Marathon 2022

Černá v Pošumaví, Jižní Čechy
6.5.
25.9.
Unitrhy – farmářské trhy na Lipně

Unitrhy – farmářské trhy na Lipně

Černá v Pošumaví, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Aparthotel&Wellness Knížecí cesta Lipno

Aparthotel&Wellness Knížecí cesta Lipno

Horní Planá, Jižní Čechy
Kemp U Kukačků v Horní Plané na Lipně

Kemp U Kukačků v Horní Plané na Lipně

Horní Planá, Jižní Čechy
Natali Bistrárna v Horní Plané

Natali Bistrárna v Horní Plané

Horní Planá, Jižní Čechy