Úvod > Aktuality > S Miladami na slavnostní otevření jezera Milada u Ústí nad Labem
S Miladami na slavnostní otevření jezera Milada u Ústí nad Labem
"> "> ">
Letní sporty

S Miladami na slavnostní otevření jezera Milada u Ústí nad Labem

  • Vydáno30. května 2017
Máte kamarádku Miladu? A ví vaše kamarádka, že nedaleko Ústí nad Labem leží jezero, které se jmenuje stejně jako ona a že na se začátku června chystá na tradiční zahájení sezony pro veřejnost? Na akci plnou závodů, zábavy, sportu a přehlídek všeho druhu vás zve portál Kudy z nudy.
Milady samozřejmě vezměte s sebou, protože jen málokdo má to štěstí, aby se po něm jmenovalo jezero – a to dokonce rekordman. Jezero Milada je totiž po jezeru Most, jezeru Medard u Sokolova a Máchově jezeru největší v Česku.
 

Milada a kousek z její minulosti

Jezero Milada, které vzniklo nedaleko Ústí nad Labem zatopením uhelného velkolomu, se začalo napouštět v roce 2001. Vodní plocha je 3,2 km dlouhá, 700 m široká, má rozlohu 252 hektarů, průměrnou hloubku 15,5 m a maximální hloubku 24,7 m. O prvním červnovém víkendu vás jezero zve na letošní slavnostní otevření pro veřejnost.
 

V hlavní roli sport

Doprovodný program na hlavní pláži bude připraven mezi 10. a 17. hodinou. Čekají vás hry a soutěže, ukázky práce záchranářů na břehu i na vodě, indiánské divadlo a zapálení ohně a indiánský tanec. Mimo to si můžete na hlavní pláži vyzkoušet i vodní sporty jako je paddleboarding nebo veslování na dračí lodi.
 

Proč je Milada Milada?

Důvod je jednoduchý – jmenoval se tak jeden z dolů, který tu býval ještě před vznikem velkolomu. Méně už se ví, že Milada je první projekt velké vodohospodářské rekultivace, který ukázal cestu dalším oblastem. Už nyní je u Mostu napuštěno stejnojmenné jezero a u Sokolova se rozlévá jezero Medard, obě však začnou sloužit jako rekreační plochy až kolem roku 2020 a později. Další velká jezera v jamách po bývalých dolech by měla vznikat v průběhu dalších desetiletí.
 

Co můžete vidět v okolí?

Jezero Milada leží jen pár kilometrů od Ústí nad Labem a může se stát příjemnou zastávkou při vašich letních cestách do Krušných hor, do oblasti Tiských stěn, Českého středohoří nebo Národního parku České Švýcarsko.

Rodinám s dětmi se kromě Milady bude líbit expozice modelových kolejišť v blízkém zámečku v Trmicích, lákavým cílem je také ústecká zoologická zahrada anebo zámeček Větruše se zrcadlovým bludištěm, kam vás z centra města vyveze kabinková lanovka. Od Větruše se otvírá pěkný výhled na město a uvidíte odtud jak slavný kostel se šikmou věží, tak tajuplný hrad Střekov – třeba možný cíl dalšího výletu?
 
Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Rekreační oblast Milada leží nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice, Trmice. Bývalá těžební oblast prošla rekultivací a návštěvníky láká především velkým jezerem, které dostalo své jméno po původním hlubinném dole.