Úvod > Aktuality > Vydejte se po stopách zlatokopů na Šumavě
Vydejte se po stopách zlatokopů na Šumavě
"> "> "> "> ">
Příroda

Vydejte se po stopách zlatokopů na Šumavě

  • Vydáno17. října 2021
Chcete si udělat pěkný výlet nedaleko Sušice? Pak vyzkoušejte naučné stezky u Petrovic mapující stopy dolování zlata na Šumavě v dobách středověku. Sedmnáctikilometrová okružní trasa vede okolím Petrovic na Sušicku a mohou na ni cyklisté i pěší turisté. Kutání zlata v krajině dodnes připomínají ústí středověkých šachet a štol, propady, odvaly nebo haldy vytěžené horniny. Pěším je určena stezka Rýžování zlata o délce sedmi kilometrů.
cesta lesemNaučná stezka dolování zlata o délce 17 km začíná i končí přímo v Petrovicích u Sušice. Je koncipována tak, aby návštěvníky přivedla zpět k výchozímu místu na návsi. Trasu lemuje pět naučných informačních tabulí, u kterých je možné využít současně zbudovaného zázemí pro odpočinek a relaxaci. Hlavním lákadlem trasy jsou však dvě středověká důlní díla, kde se v dávných dobách zlato těžilo – Jírova jáma v blízkosti Dolejšího Těšova u Hartmanic a rozsáhlé zbytky důlního díla nad Dolejším Těšovem v délce zhruba 500 metrů. Šachty a propadliny připomínají těžbu ze 14. a 15. století. Dosud známá hloubka podzemních prostor je asi 70 metrů, důl je přibližně do poloviny zatopen vodou.

nauční stezka petroviceV Petrovicích u kostela zacíná menší okruh Naučná stezka Rýžování zlata. Okružní trasa o délce 7 km začíná v Petrovicích a pokračuje přes Jiřičnou, Kojšice, Chamutice a Trsice zpět do Petrovic. Cestou na vás čeká sedm zastavení, která vás seznámí se zajímavostmi zdejšího regionu, dále se dozvíte něco o rýžování zlata, které bylo pro tuto oblast typické. Stezka prochází prochází také kolem říčky Volšovka, kde se dochovala hrůbate (nebo sejpy), což jsou vyrýžované kopečky písku. Zavede vás také k několika zámečkům tzv. ovesných baronů (v Chamuticích, Kojšicích a Jiřičné), prohlédnete si také několik staletých památných stromů nebo místo kde se vybíralo mýto.

vlčí jámyNejmenší ze stezek v Petrovicích je naučná stezka Vlčí jámy. V dřívějších dobách se na Šumavě vyskytovalo velké množství vlků, kteří páchali značné škody na hospodářských zvířatech místního obyvatelstva. Protože zbraně byly drahé a proti smečce vlků nepříliš účinné, vznikly v 18. a 19. století pasti, tzv. vlčí jámy. Jsou to okolo 4 m hluboké, z lesního kamene nasucho vyzděné a s průměrem jeden a půl metru. Stavěli se při lesních pěšinách kudy procházela zvěř. Past byla zakryta drobnými větvemi, listím, jehličím a trochou hlíny. Nad ní se přivázal kus masa, nebo živá návnada, která měla vlka přilákat. Vlk na návnadu skočil, větve se pod ním prolomily a on spadl do jámy. Ta byla příliš úzká na to, aby mohl vyskočit nebo se z ní vydrápat. U vlčích jam také najdete rozmanité dřevěné sochy, které vznikají při tradičním každoročním sochání motorovou pilou v Petrovicích. Stezka začíná na návsi v Petrovicích, je vhodná pro pěší a měří 3,5 km.
Farmářská stezka u Sušice

Farmářská stezka u Sušice

Cyklostezka vede územím přírodního parku Kochánov. Na trase je 7 informačních tabulí, délka trasy je 20 km. Výchozím bodem jsou Petrovice u Sušice. Pomocníkem při putování krajinou vám bude venkovní informační systém s logem Farmářské stezky.

Naučná stezka Vlčí jámy v Petrovicích u Sušice

Naučná stezka Vlčí jámy v Petrovicích u Sušice

Naučná stezka Vlčí jámy vás provede lesem nad Vojeticemi k zachovalým tzv. vlčím jamám na chytání šelem. Na šesti informačních tabulích se dozvíte něco o životě zvířat a různých zajímavostech. U vlčích jam se nacházejí dřevěné sochy, které vznikají při tradičním každoročním sochání motorovou pilou.

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů.

Naučná stezka Rýžování zlata v Petrovicích u Sušice

Naučná stezka Rýžování zlata v Petrovicích u Sušice

Naučná stezka v Petrovicích u Sušice vás seznámí se zajímavostmi zdejšího regionu, dozvíte se o rýžování zlata které bylo pro tuto oblast typické. Stezka je vhodná pro pěší turisty a měří 7 km.