Úvod > Aktuality > Na Manětínsku byla vyhlášena oblast tmavé oblohy
Na Manetínsku byla vyhlášena oblast tmavé oblohy
"> Na Manetínsku byla vyhlášena oblast tmavé oblohy "> Region je jen rídce osídlen, nenachází se zde žádná vetší mesta, prumyslové podniky, ani jiné významné zdroje umelého svetla "> Cisté prírodní prostredí už nikde v Evrope neexistuje
Příroda

Na Manětínsku byla vyhlášena oblast tmavé oblohy

  • Vydáno19. září 2014
Česko se může chlubit další oblastí tmavé oblohy, tedy místem, kde noční oblohu nenarušuje světlo lidských sídel. V rámci Evropy se tak řadíme na čelní místo v ochraně nočního životního prostředí!

Mléčná dráhaManětínsko, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, patří v rámci ČR k místům s nízkým světelným znečištěním a zachovalým nočním prostředím. Region je jen řídce osídlen, nenachází se zde žádná větší města, průmyslové podniky, ani jiné významné zdroje umělého světla, které by negativně působily na noční přírodu. Právě to vedlo 10 obcí a 5 místních organizací k podepsání Memoranda vzniku Manětínské oblasti tmavé oblohy. Ta se tak stala po Jizerské a Beskydské v pořadí třetí oblastí tohoto druhu v České republice.

Manětínská oblast tmavé oblohy zahrnuje území o celkové rozloze 315 kilometrů čtverečních. Jde o region s jednou z vůbec nejnižších hustot osídlení v České republice. Noční obloha je zde proto mimořádně tmavá – srovnatelná s horskými nebo pouštními, téměř neosídlenými oblastmi.

Čisté přírodní prostředí už nikde v Evropě neexistuje, proto je snaha zachovat alespoň částečně tmavou oblohu velmi důležitá, neboť z těchto míst je možné pozorovat například Mléčnou dráhu.

Manětínská oblast tmavé oblohy

Manětínská oblast tmavé oblohy

Stranou ruchu měst, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, leží polozapomenutý kout naší země. Díky řídkému osídlení a venkovskému charakteru se oblast vyznačuje v rámci ČR výjimečně malým množstvím světelného smogu, zachovalým nočním prostředím a velmi dobrými podmínkami pro pozorování noční oblohy.