Úvod > Aktuality > Na Manětínsku byla vyhlášena oblast tmavé oblohy
Na Manetínsku byla vyhlášena oblast tmavé oblohy
Příroda

Na Manětínsku byla vyhlášena oblast tmavé oblohy

  • Vydáno19. září 2014
Česko se může chlubit další oblastí tmavé oblohy, tedy místem, kde noční oblohu nenarušuje světlo lidských sídel. V rámci Evropy se tak řadíme na čelní místo v ochraně nočního životního prostředí!

Mléčná dráhaManětínsko, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, patří v rámci ČR k místům s nízkým světelným znečištěním a zachovalým nočním prostředím. Region je jen řídce osídlen, nenachází se zde žádná větší města, průmyslové podniky, ani jiné významné zdroje umělého světla, které by negativně působily na noční přírodu. Právě to vedlo 10 obcí a 5 místních organizací k podepsání Memoranda vzniku Manětínské oblasti tmavé oblohy. Ta se tak stala po Jizerské a Beskydské v pořadí třetí oblastí tohoto druhu v České republice.

Manětínská oblast tmavé oblohy zahrnuje území o celkové rozloze 315 kilometrů čtverečních. Jde o region s jednou z vůbec nejnižších hustot osídlení v České republice. Noční obloha je zde proto mimořádně tmavá – srovnatelná s horskými nebo pouštními, téměř neosídlenými oblastmi.

Čisté přírodní prostředí už nikde v Evropě neexistuje, proto je snaha zachovat alespoň částečně tmavou oblohu velmi důležitá, neboť z těchto míst je možné pozorovat například Mléčnou dráhu.

Manětínská oblast tmavé oblohy

Manětínská oblast tmavé oblohy

Stranou ruchu měst, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, leží polozapomenutý kout naší země. Díky řídkému osídlení a venkovskému charakteru se oblast vyznačuje v rámci ČR výjimečně malým množstvím světelného smogu, zachovalým nočním prostředím a velmi dobrými podmínkami pro pozorování noční oblohy.

Další aktuality

Zimní prohlídky Kašperku vás zavedou za zvyky šumavských Vánoc

Nejvýše položený královský hrad v Česku, šumavský Kašperk, připravil na přelom roku od 28. 12. 2022 do 1. 1. 2023 zimní prohlídky hradu s vyprávěním nejen o historii Kašperku, ale také o šumavských Vánocích a starých zvycích zimního období v tomto kraji. Chybět samozřejmě nebude občerstvení – svařené víno, čerstvě upražená káva z místní pražírny, čaj, medovina, poctivá horská čokoláda či teplé placky.
Plzeňský kraj | Památky

Největší mechanický skříňový betlém u nás si prohlédnete v Kašperských horách

Ve výstavní místnosti na radnici v Kašperských Horách si můžete prohlédnout největší skříňový betlém v České republice. Betlém pochází z roku 1859 a vytvořili jej Vladivoj Hrach a Jiří Brož. Každý rok do betléma přibydou nové postavičky!
Plzeňský kraj | Životní styl

Plzeňský kraj: nejznámější ležák na světě, pivovar Plzeňský Prazdroj a Konstantinovy Lázně

Kdo miluje pivo a hledá autentické zážitky, pro toho je Plzeňský kraj ráj na zemi. Zkrátka ale nepřijdou ani milovníci krásné přírody, historických památek, kultury a tradiční gastronomie. Tady vám bude dobře za každého počasí a v každé roční době.
Plzeňský kraj | Zážitky

České značky: Bohemia Sekt a tajemství výroby nejoblíbenějších sektů

Česko je rájem šumivých vín! Sektem si tradičně připíjíme při rodinných i pracovních oslavách a samozřejmě nesmí chybět ani o Vánocích a na Silvestra. Domácí dlouhodobě nejoblíbenější značkou sektů je Bohemia Sekt sídlící ve Starém Plzenci. Sekty vyrábí už víc než 80 let a každý milovník šumivých bublinek by se sem měl vypravit na exkurzi. A věřte, že projít si výrobu sektů společně s věrnými dlouholetými pracovníky je opravdu zážitek!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika